Více
  3 C
  Czech
  Pátek, 28 ledna, 2022

  Barvy ovlivňují to, jak se cítíme

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Cítíte úzkost ve žluté místnosti? Cítíte se díky modré barvě klidně a uvolněně? Umělci a interiéroví designéři dlouho věřili, že barvy mohou dramaticky ovlivnit nálady, pocity a emoce.

  Barva je mocný komunikační nástroj a lze ji použít k signalizaci akce, ovlivnění nálady, a dokonce k ovlivnění fyziologických reakcí. Některé barvy byly spojovány se zvýšeným krevním tlakem, zvýšeným metabolismem či únavou očí. Jak tedy přesně barva funguje? Ovlivňuje naši náladu a chování?

  Co je psychologie barev?

  V roce 1666 anglický vědec Sir Isaac Newton objevil, že když čisté bílé světlo prochází hranolem, rozdělí se na všechny viditelné barvy. Newton také zjistil, že každá barva je tvořena jedinou vlnovou délkou a nelze ji dále rozdělit na jiné barvy.

  Další experimenty ukázaly, že světlo může být kombinováno do jiných barev. Například červené světlo smíchané se žlutým světlem vytváří oranžovou barvu. Některé barvy, jako je zelená a purpurová, se při smíchání vzájemně ruší a výsledkem je bílé světlo.

  Pokud jste někdy malovali, pravděpodobně jste si všimli, jak lze určité barvy smíchat a vytvořit tak jiné barvy.

  „Překvapivě bylo dosud provedeno málo teoretické nebo empirické práce o vlivu barev na psychologické fungování a práce, která byla vykonána, byla vedena většinou praktickými zájmy, nikoli vědeckou přísností“, poznamenali výzkumníci Andrew Elliot a Markus Maier na toto téma.

  Navzdory obecnému nedostatku výzkumu v této oblasti se koncept psychologie barev stal horkým tématem v marketingu, umění, designu a dalších oblastech. Většina důkazů v této nově vznikající oblasti je přinejlepším neoficiální. Nicméně výzkumníci a odborníci učinili několik důležitých objevů a pozorování o psychologii barev a vlivu, který má na nálady, pocity a chování.

  Vaše pocity ohledně barev jsou často hluboce osobní a zakořeněné ve vaší vlastní zkušenosti nebo kultuře. Například zatímco bílá barva se v mnoha západních zemích používá k reprezentaci čistoty a nevinnosti, v mnoha východních zemích je považována za symbol smutku.

  Psychologické účinky barev

  Proč je barva v našich životech tak mocná? Jaké účinky může mít na naše tělo a mysl? Zatímco vnímání barev je poněkud subjektivní, existují některé barevné efekty, které mají univerzální význam.

  Barvy v červené oblasti barevného spektra jsou známé jako teplé barvy a zahrnují červenou, oranžovou a žlutou. Tyto teplé barvy vyvolávají emoce od pocitů tepla a pohodlí, až po pocity hněvu a nepřátelství.

  Barvy na modré straně spektra jsou známé jako studené barvy a zahrnují modrou, fialovou a zelenou. Tyto barvy jsou často popisovány jako klidné, ale mohou také vyvolávat pocity smutku nebo lhostejnosti.

  Moderní výzkum psychologie barev

  Většina psychologů pohlíží na barevnou terapii skepticky a poukazuje na to, že předpokládané účinky barev jsou často hrubě zveličovány. Barvy mají v různých kulturách také různé významy.

  Výzkum v mnoha případech ukázal, že účinky barvy měnící náladu mohou být pouze dočasné. Modrá místnost může zpočátku vyvolávat pocity klidu, ale efekt se po krátké době rozplyne.

  Stávající výzkum však zjistil, že barva může ovlivnit lidi různými překvapivými způsoby:

  • Teplé placebo pilulky byly v jedné studii hlášeny jako účinnější než studené placebo pilulky.
  • Modře zbarvené pouliční osvětlení může podle neoficiálních důkazů vést ke snížení kriminality.
  • Červená způsobuje, že lidé reagují větší rychlostí a silou, což se podle výzkumníků může ukázat jako užitečné při sportovních aktivitách.

  Barva může ovlivnit výkon

  Studie také ukázaly, že určité barvy mohou mít vliv na výkon. Nikdo nemá rád, když je hodnocený test pokrytý červeným inkoustem, ale jedna studie zjistila, že vidět červenou barvu před složením zkoušky ve skutečnosti poškozuje výkon v testu.

  Zatímco červená barva je často popisována jako ohrožující či vzrušující, mnoho předchozích studií o vlivu červené barvy bylo z velké části neprůkazné.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Banány

  Něco na zahřátí? Vyzkoušejte těchto 6 potravin

  Vzhledem k tomu, že venkovní teploty stále klesají, pravděpodobně si oblékáte rukavice, šály a velké pohodlné svetry, abyste se zahřáli. Jak se však můžete zahřát zevnitř?
  spánek

  Dechová cvičení pro lepší spánek: Dýchání do břicha

  Mnoho lidí má v dnešní době problémy se spánkem. Ať už jde o obtížné usínání, probouzení se uprostřed noci, či nekvalitní spánek, kdy se ráno vzbudíte neodpočatí. Co s tím?
  Běh

  Jak si udržet běžeckou motivaci – část 2

  Každý běžec má občas období, kdy ztrácí motivaci k tréninku. Pokud to na sobě pozorujete, je čas na změnu. Poradíme vám, jak si lépe udržet motivaci.
  Běh a motivace

  Jak si udržet běžeckou motivaci – část 1

  Jakkoli milujete běhání, každý někdy zažívá úbytek motivace. Ať už vás rozhodí narušení vaší rutiny, nebo se jen cítíte znuděni stále stejnou trasou, propad motivace je běžný. Jak se mu bránit?
  Kakaové boby

  Mohlo by kakao zvýšit vaši motivaci ke cvičení?

  Použití kakaového prášku jako přísady do předtréninkového nápoje může pomoci zvýšit výkon při cvičení. A to díky bioaktivní sloučenině, která zlepšuje průtok krve.
  Barevné auto

  Co o vás vypovídá barva vašeho auta

  Psychologie barev naznačuje, že různé odstíny mohou mít širokou škálu účinků, od zvýšení naší nálady až po vyvolání úzkosti. Ale mohla by barva produktů, které kupujete, vypovídat něco o vaší osobnosti?
  Reklama
  Reklama
  Reklama