Více
  -0.4 C
  Czech
  Sobota, 4 prosince, 2021

  Psychologie barev: oranžová přitahuje pozornost, zároveň symbolizuje duchovno

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Jak se cítíte v oranžové? Oranžová může být velmi silná a energická barva. Stejně jako žlutá a červená poutá pozornost. Proto se často používá v reklamách.

  Lidé popisují oranžovou jako jasnou, šťastnou a povznášející. V některých případech se však může zdát až příliš jasná a zdrcující. Tak jako fialová, oranžová bývá kontroverzní barvou. Lidé ji buď milují, nebo nenávidí.

  Význam oranžové barvy a psychologie

  Spojujete pomeranč s určitými vlastnostmi nebo situacemi? Je důležité si uvědomit, že symbolika a asociace oranžové barvy nejsou univerzální. Kulturní rozdíly často hrají roli v tom, jaký mají lidé vztah k barvě. V USA si lidé mohou spojovat oranžovou s vězeňskými uniformami, zatímco v jiných zemích je spojena s královskou hodností a spiritualitou.

  Oranžová je energická

  Tato barva je často popisována jako energetická. Vyvolává v mysli pocity nadšení a vzrušení. Proto ji mnoho sportovních týmů používá na uniformách, maskotech a brandingu.

  Studie z roku 2018 publikovaná v časopise Frontiers in Psychology zjistila, že oranžová je vnímána jako vzrušující barva, která může zvýšit hladinu energie a ztěžovat například učení.

  Upoutává pozornost

  Jedna studie zjistila, že oranžová je považována za vysoce stimulující, ale přátelskou. Je to barva přitahující pozornost, která má tendenci vizuálně vyniknout, a proto se často používá pro dopravní značky a reklamu. Výzkum ukázal, že barvy s delší vlnovou délkou, jako je oranžová a červená, mají tendenci vyvolávat vyšší úrovně vzrušení.

  Oranžová je šťastná barva

  Lidé také často popisují oranžovou barvu jako jasnou, šťastnou a radostnou. Je také barvou jasných západů slunce a ovoce, jako jsou pomeranče a mandarinky, takže mnoho lidí ji může spojovat s krásou zapadajícího slunce nebo osvěžující chutí citrusů.

  Výzkum také naznačuje, že spotřebitelé reagují na oranžovou barvu několika různými způsoby. Je vnímána jako hravá a přátelská barva, pokud se používá ve spotřebitelském marketingu a na produktech. Nakupující ji také obvykle spojují s levnějšími produkty.

  Oranžová je duchovní

  Tato barva je často spojována s duchovními praktikami, včetně meditace a soucitu. V jihovýchodní Asii nosí buddhističtí mniši oranžový hábit, jež symbolizuje jednoduchost a zbavení se materialismu. Je to tradice sahající tisíce let zpátky až do doby Buddhovy.

  Oranžová je podzimní

  Oranžová je také spojena s podzimem a barvou odumírajících listů a dýní. Ve Spojených státech je silně spojena s Halloweenem, takže někdy může vyvolávat kreslené/komiksové asociace.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  cvičení

  Cvičení: Nejlepší úleva od stresu

  Stres je běžnou součástí života mnoha lidí. Úplně zbavit se stresu sice není možné, ale naučit se s ním zdravě zacházet může ve skutečnosti pomoci zmírnit některé z nejhorších příznaků.
  Houby

  Zařaďte do jídelníčku houby. Vaše zdraví vám poděkuje

  Houby představují zdravou nízkokalorickou potravinu s vysokým obsahem vlákniny. Dodávají receptům pikantní chuť, ale zároveň jsou zdravou volbou. Přečtěte si, co vše houby dokážou udělat pro vaše zdraví.
  podzimní zelenina

  Zdravý podzimní jídelníček – část 4: zdravé kosti díky pastiňáku

  Využijte naplno všechnu sezónní zeleninu. Vyměňte hranolky za sladké brambory, do salátu přidejte pastiňák a do polévky propašujte brokolici. Jsou to učiněné vitamínové bomby.
  podzimní zelenina

  Zdravý podzimní jídelníček – část 3: růžičková kapusta není jen bláto ze školní jídelny

  Podzim nám nabízí sklizeň mnoha lokálních druhů ovoce a zeleniny, které jsou zdravější, než jste si možná mysleli. Podívejte se s námi na pórek a růžičkovou kapustu.
  Houby

  Houby jako skvělá nízkokalorická potravina

  Houby jsou nízkokalorická potravina, která tělu dodává spoustu živin jako je měď, draslík, železo a několik vitamínů B. Technicky nejsou zeleninou, ale často se v receptech používají a podávají jako zelenina.
  Cvičení s hudbou

  Jak hudba zvyšuje motivaci ke cvičení

  Navzdory únavě může hudba dodat energii a motivaci k fyzické aktivitě. Cvičení se nám také díky správné muzice nezdá tak náročné jako bez ní.
  Reklama
  Reklama
  Reklama