Reklama
5 C
Czech
Úterý 31. března 2026
ZprávyAtentátníka na Trumpa si policie všimla už hodinu před střelbou. Měla jej...

Atentátníka na Trumpa si policie všimla už hodinu před střelbou. Měla jej v hledáčku, přesto ho nezastavila

Střelce na exprezidenta Donalda Trumpa spatřila policie už hodinu před střelbou. Dvacet minut před atentátem o něm věděla i americká tajná služba, vyplývá z nejnovějších informací. Píše o tom BBC, ABC News a další servery.

Podle členů Kongresu, kteří byli informováni orgány činnými v trestním řízení, upozornil sniper americkou tajnou službu na podezřelého muže asi dvacet minut předtím, než střelec zahájil palbu na mítinku Donalda Trumpa. Tyto informace slyšeli zákonodárci na utajených jednáních, píše BBC. Nové informace vyvolaly další otázky, proč nebyl Trumpův potenciální atentátník zastaven dříve a proč bylo bývalému prezidentovi umožněno vystoupit na pódiu.

Thomas Matthew Crooks, dvacetiletý muž podezřelý ze střelby na Trumpa, byl údajně hodinu před incidentem spatřen místní policií. Ta informovala vysílačkou další policejní složky, včetně tajné služby, že hubený mladík se chová podivně. V tu chvíli se nezdálo, že by Crooks měl zbraň. Pak se jim ale muž ztratil v davu.

Byl identifikován jako podezřelá postava, protože měl u sebe dálkoměr a také batoh. A to bylo více než hodinu předtím, než ke střelbě skutečně došlo,“ uvedl pro Fox News senátor za Wyoming John Barrasso, který byl brífinku přítomen. „Skoro bych řekl, že v průběhu té hodiny toho člověka neměla policie ztratit ze zřetele,“ dodal.

Později, kolem 17:45 místního času, byl Crooks spatřen znovu, tentokrát příslušníkem kontrarozvědky v okolí budovy Agr International. Právě na ni posléze vylezl a zamířil puškou na Trumpa.

Hledal fotografie Trumpa i Bidena

Podle ABC News policista údajně vyfotografoval střelce, jak se dívá do dálkoměru, a okamžitě vysílačkou ohlásil na velitelské stanoviště, že ho spatřil. V 17:52, tedy 19 minut před střelbou, byla tajná služba informována o tom, že Crooks byl spatřen s dálkoměrem, a tuto informaci předala ostatním policistům na místě. Dálkoměr je přístroj, který slouží k měření vzdálenosti k cíli.

Během brífinku také vyšlo najevo, že střelec ve dnech před atentátem nejméně jednou navštívil místo útoku, výstaviště v Butler County. Předtím na svém telefonu vyhledával příznaky klinické deprese, řekl novinářům zdroj obeznámený s informacemi.

Útočník si také v telefonu vyhledával obrázky Donalda Trumpa i prezidenta Joea Bidena. Ředitel FBI Christopher Wray v telefonátu zákonodárcům sdělil, že již bylo provedeno více než 200 výslechů a přezkoumáno 14 000 snímků.

Crooks na Trumpa vystřelil krátce poté, co začal na mítinku v 18:11 mluvit. Při střelbě byl zabit jeden návštěvník mítinku a další dva byli zraněni. Trump byl však pouze zraněn do ucha, měl neuvěřitelné štěstí. Crookse zabili odstřelovači tajné služby do 26 sekund od zahájení palby.

Na brífinku s orgány činnými v trestním řízení kritizovalo několik republikánských senátorů nedostatek transparentnosti ze strany vyšetřovatelů. Vyjádřili rozhořčení nad tím, že Trumpovi bylo umožněno vystoupit na pódium i po zjištění hrozby.

Jsem zděšena, když se dozvídám, že tajná služba věděla o hrozbě ještě předtím, než prezident Trump vstoupil na pódium,“ napsala na Twitteru senátorka Marsha Blackburno z Tennessee.

Chtějí hlavu ředitelky tajné služby

Někteří senátoři požadovali rezignaci ředitelky tajné služby Kimberly Cheatle, která je v jejím čele 27 let. „Hrozivá bezpečnostní selhání a nedostatek transparentnosti kolem pokusu o atentát na prezidenta Trumpa vyžadují okamžitou změnu vedení tajné služby,“ napsal na Twitteru senátor za Utah Mike Lee.

Senátor Mitch McConnell také uvedl, že „národ si zaslouží odpovědi a odpovědnost“. „Změna ve vedení tajné služby by byla důležitým krokem tímto směrem,“ dodal. Cheatle vyzval k odchodu i republikánský předseda Sněmovny Mike Johnson. Uvedl, že plánuje sestavit vyšetřovací komisi.

Bude se skládat z republikánů a demokratů, abychom tomu rychle přišli na kloub. Americký lid musí dostat odpovědi, které si zaslouží,“ řekl pro Fox News.

Cheatle již dříve uvedla, že agentura se při zabezpečení budovy, kde střelec vylezl se střelnou zbraní na střechu, spoléhala na místní policii. Místní policejní složky však tajné službě sdělily, že nemají dostatečné kapacity.

Reklama

Doporučujeme

Babiš jednal s distributory paliv, další schůzka bude brzy

Jednání vlády se zástupci největších distributorů pohonných hmot zatím nepřineslo konkrétní dohodu. Po pondělní schůzce ve Strakově akademii ale platí, že se obě strany znovu sejdou za dva až tři dny. Ve hře dál zůstává hlavně možnost zastropování marží u velkých hráčů na trhu.

Krejčí vede tým do klíčového zápasu

Ladislav Krejčí se vrací na Letnou v jiné roli. Tentokrát jako kapitán reprezentace, která bojuje o mistrovství světa. Před zápasem s Dánskem ale nezaujal jen fotbalem, ale i lidským gestem na tiskové konferenci.

Rusko vyhostilo britského diplomata, viní jej ze špionáže

Rusko nařídilo britskému diplomatovi opustit zemi kvůli podezření ze špionáže. Jde o další krok v sérii vzájemných vyhoštění mezi Moskvou a Londýnem, která odráží dlouhodobě napjaté vztahy obou zemí.

Mladý Schwarzenegger vyhrál svou první soutěž v kulturistice

Nejmladší syn Arnolda Schwarzeneggera se vydává po stopách svého otce. Joseph Baena při své první účasti na soutěži NPC Natural Colorado State obsadil první místo hned v několika kategoriích.

Španělsko uzavřelo svůj vzdušný prostor pro americká letadla zapojená do války v Íránu

Španělsko zakázalo americkým letounům zapojeným do útoků na Írán využívat svůj vzdušný prostor i vojenské základny. Podle tamní vlády jde o snahu zabránit eskalaci konfliktu a neúčastnit se války, kterou země považuje za nezákonnou.

U Trumpova sídla na Floridě zasahovaly stíhačky

Americké stíhačky v neděli vzlétly k zásahu poté, co civilní letoun narušil zakázaný vzdušný prostor poblíž sídla Donalda Trumpa Mar-a-Lago na Floridě. Incident se odehrál v době, kdy se prezident nacházel ve svém golfovém klubu ve West Palm Beach.

Zloději ukradli přes 400 tisíc tyčinek KitKat

Z Evropy zmizela zásilka zhruba 12 tun čokolád KitKat, která mířila z Itálie do Polska. Podle Nestlé šlo o 413 793 kusů a spolu s nákladem se ztratil i celý vůz. Firma uvedla, že zásilka je stále nezvěstná.

Americké emise za tři dekády stály svět 230 bilionů korun, vypočítala studie

Spojené státy za poslední tři desetiletí způsobily světu ekonomické škody v hodnotě zhruba 10 bilionů dolarů (230 bilionů korun). Vyplývá to z nové studie, která se snaží vyčíslit dopady klimatické změny na globální ekonomiku. Paradoxní přitom je, že přibližně čtvrtina těchto ztrát dopadla přímo na samotné USA.

Novým vrchním velitelem barmské armády se po 15 letech stal Ye Win U

Ye Win U se dnes stal novým vrchním velitelem barmské armády a faktickým vůdcem vládnoucí junty. Jeho předchůdce Min Aun Hlain, který vedl armádu 15 let, byl nominován jako kandidát pro prezidentskou volbu, napsala agentura Reuters s odvoláním na média vlastněná armádou. V Barmě je od převratu v roce 2021 občanská válka.

KOMENTÁŘ: Index strachu kvůli Íránu olizuje dno. Nedávná historie ukazuje, že bylo i hůř

Trhy se kvůli probíhající válce v Íránu dál halí do červených čísel, v porovnání s loňskou celní válkou, začátkem konfliktu na Ukrajině nebo covidovou pandemií však reakce zdaleka neni tak razantní. Které indikátory ukazují, že investoři doufají ve šťastný konec?

Ruský tanker je u Kuby, Trump proti tomu nemá výhrady

Ruský tanker s ropou je v kubánských vodách a během dne dopluje na ostrov. Americký prezident Donald Trump, který na ostrovní zemi zvýšil tlak, nyní podle agentury Reuters prohlásil, že nemá výhrady proti tomu, aby cizí země Kubu zásobovaly. Reuters poznamenal, že Trump tak naznačil změnu přístupu vůči Havaně.

Děkujeme, Trumpe! Američané kvůli válce s Íránem ruší dovolené v zahraničí

Plánování dovolené v zahraničí se pro Američany stává výzvou, kterou raději odkládají. Hlavním důvodem je geopolitický chaos, podceňovaný administrativou Donalda Trumpa, a s tím související dopady na ekonomiku. Největším problémem je v současnosti válka s Íránem. Zdražují pohonné hmoty, což se promítá i do cen letenek. Ohrožuje to především nízkonákladové letecké společnosti.

Jeden mrtvý a osm zraněných při dronovém útoku na ruský Taganrog

Jeden člověk zemřel a osm utrpělo zranění při náletu ukrajinských dronů na město Taganrog v jihoruské Rostovské oblasti, informoval gubernátor Jurij Sljusar na telegramu. Podle obyvatel města na březích Azovského moře šlo o největší útok na Taganrog od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Napsal to telegramový kanál Astra. Ukrajina, která se ruské agresi brání od února 2022, hlásí ruské útoky v různých regionech.

Trump řekl Financial Times, že USA by se mohly zmocnit íránského ostrova Charg

Spojené státy by se mohly zmocnit íránského ostrova Charg. V rozhovoru s listem Financial Times (FT) zveřejněným v noci na dnešek to prohlásil americký prezident Donald Trump. Ostrov, který leží asi 25 kilometrů od íránské pevniny, slouží jako exportní terminál pro 90 procent vývozu ropy z islámské republiky.

Poleví napětí? Trump vidí dohodu s Íránem, Pákistán připravuje mírové rozhovory

Pákistán bude brzy hostit mírové rozhovory mezi USA a Íránem, uvedl tamní ministr zahraničí Išak Dar. Odehrát by se měly v nadcházejících dnech, více podrobností nicméně neposkytl. Režim v Íránu se změnil, dohodu můžeme uzavřít brzy, zopakoval americký prezident Donald Trump, který i tak zvažuje okupaci ostrova Charg.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama