menu

14.6 C
Czech
Středa 9. července 2025

Papež Lev XIV stráví léto v Castel Gandolfu. Město doufá v turistické oživení

Papež Lev XIV. se rozhodl obnovit jednu z nejstarších tradic svého úřadu. Po dvanácti letech se hlava katolické církve opět vydá na letní odpočinek do města Castel Gandolfo. Obyvatelé doufají, že návrat papeže přinese městu nejen symbolický význam, ale i více turistů.

Rusko a Ukrajina pokračovaly v útocích, Kyjev hlásí zásah ruské letecké základny

Rusko a Ukrajina v noci na dnešek pokračovaly ve vzdušných útocích na území nepřítele. Ukrajinské letectvo informovalo o ruském náletu 322 dronů, z nichž 292 zneškodnila protivzdušná obrana, nebo zmizely z radarů. Ruské ministerstvo obrany podle státní agentury TASS hlásí zničení 136 ukrajinských bezpilotních letounů v noci a dalších dvou desítek během rána. Ukrajinská armáda dnes zaútočila na ruské vojenské letiště v Borisoglebsku ve Voroněžské oblasti, kde jsou stíhací letouny Su-34, Su-35S a Su-30SM, píše server Ukrajinska pravda.

ANALÝZA: Repatriace zajatých Severokorejců se rovná rozsudku smrti

Řecko kvůli vysokým teplotám uzavřelo Akropoli

V Řecku udeřila další vlna veder a úřady opět sáhly k omezením. Turisticky vyhledávaná Akropolis v Athénách zůstala v úterý na čtyři hodiny uzavřená. Důvodem jsou teploty atakující 40 stupňů Celsia a varování nejvyššího stupně před požáry. Ministerstvo kultury uzavření Akropole vysvětlilo snahou zajistit bezpečí jak pro turisty, tak pro zaměstnance.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že vymění dvojici zajatých severokorejských vojáků za ukrajinské zajatce držené na ruském území. Budoucnost dvou zraněných mužů je i přesto nejistá. Jejich vlast je totiž nepřivítá jako válečné hrdiny, místo toho se postará o jejich mlčenlivost nebo rovnou zmizení. Sami se nakonec nemusejí chtít vrátit, protože okusili životní radosti, jako je dostatek jídla nebo internet. Jaké možnosti v takovém případě mají?

Severokorejští vojáci byli nasazeni v Kurské oblasti na podzim 2024. V menších skupinách mají podle ukrajinských tajných služeb operovat i na území Ukrajiny. Jejich Moskvou i Pchjongjangem oficiálně nepřiznané nasazení v ukrajinsko-ruské válce okamžitě vyvolalo obavy z eskalace napětí na Korejském poloostrově, které v loňském roce vzrostlo.

V Kurské oblasti má být nasazeno až 12 tisíc Kimových mužů, včetně obávaných speciálních jednotek Storm Corps. Jde o skvěle vycvičené muže – na rozdíl od pravidelné armády motivované bez otázek zemřít – kteří jsou schopní dlouho vydržet i tvrdé klimatické podmínky bez potravin a dalších zdrojů.

Kimův dárek pro ukrajinská děla

Od loňského podzimu se objevují pravidelné zprávy o chaotických situacích na bojišti, během nichž umírají ruští vojáci rukou zmatených severokorejských „kolegů“ kvůli selhání v komunikaci mezi nimi a ruskými veliteli. Podle dalších zpráv ruské velení severokorejské vojáky používá jako potravu pro děla, a to včetně hodnotných vojáků Storm Corpse, jak potvrzují jihokorejské, ukrajinské i americké zdroje.

Nejde jen o jazykovou bariéru, která působí na bojišti zmatky, nad nimiž kroutí hlavou i ukrajinští vojáci. Kimova armáda není zocelena válkami a nemá zkušenosti s moderním válčením. Režim ji vycvičil hlavně k potlačování odporu. Speciální jednotky trénovaly na boj v hornatém terénu, nikoli na rozlehlých polích nebo v zákopech, kde konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou probíhá. Pro vojáky by to samozřejmě byla cenná zkušenost, kdyby však na bojišti přežili.

Severní Korea však přišla už o 36 procent nasazených sil – tedy zhruba čtyři tisíce mužů. Tohle číslo představuje zraněné, zajaté, nezvěstné i zabité. Pod podmínkou anonymity o tom hovořili s televizí BBC západní představitelé. Také uvedli, že do poloviny ledna zemřelo na bojišti kolem tisícovky severokorejských vojáků. Zelenskyj zmiňoval až tři tisíce mrtvých. To je přitom jen začátek.

Jde o neudržitelné ztráty a pro Kima nákladný podnik. Že budou mít jeho síly obrovské ztráty však experti předpovídali hned po prvních zprávách o jejich vyslání do Ruska. Podle analytiků padne na bojišti 10 až 12 tisíc ruských vojáků během pěti dní. To je počet Severokorejců zapojených do války. Rusko bude brzy potřebovat další potravu pro ukrajinská děla. A tu od Kima skutečně dostane.

Severní Korea se chystá podle agentury AP poslat do války další vojáky nehledě na znepokojivé zprávy o ztrátách již vyslaných mužů. Kim je odhodlán obětovat tisíce lidských životů za moderní satelitní a raketovou technologii a nespecifikovaný počet ruských stíhaček MiG-29 a Suchoj Su-27. O tom podle serveru The EurAsian Times informoval nejvyšší americký vojenský velitel v Tichomoří, admirál Samuel Paparo.

Postupně se dostaly na povrch další znepokojivé zprávy, jako je snaha utajit přítomnost severokorejských vojáků v konfliktu dehumanizujícím způsobem, třeba pálením obličejů. Ruští velitelé navíc podle Zelenského dorážejí raněné Severokorejce, aby nepadli do Ukrajinského zajetí a nemluvili nebo nezačali spolupracovat s Ukrajinou a Jižní Koreou proti severním sousedům. Severokorejci jsou tedy na bojišti obětí nehumánního zacházení ze strany ruského velení.

Ukrajině se je dlouho nedařilo zajmout živé právě proto, že je ruští velitelé doráželi jako dobytek. A když už padli do rukou obránců, tak to byli těžce ranění muži, kteří už nebyli schopni komunikovat a svým zraněním podlehli.

První zajatí Severokorejci

Na začátku letošního roku se však Ukrajincům zadařilo. Zelenskyj oznámil úspěšné zajetí (a udržení na živu) dvou severokorejských vojáků v Kurské oblasti. Odvezli je do Kyjeva k výslechu, kde se stalo přesně to, co ruské velení, ale hlavně Kim nechtěli. Zranění muži promluvili o tom, jak se dostali na bojiště a jak s nimi bylo zacházeno. To je něco, co může uškodit Kimovi a motivovat další Severokorejce ke zběhnutí do Jižní Koreje.

Jeden z vojáků nevěděl, zda a proti komu bude bojovat a druhý odjížděl na „cvičení“, načež skončil v bitvě proti Ukrajincům. Zelenskyj navíc podle deníku The Guardian uvedl, že severokorejští vojáci žijí v informačním vakuu a o Ukrajině nic nevědí. Netušili tedy, že budou bojovat proti Ukrajincům a nevěděli proč.

Bývalý severokorejský voják Kim podle agentury Reuters popsal, jak jsou mužům v KLDR vymývány mozky a jak se uchylují k extrémním ideologiím. Jsou ochotni zemřít pro svého vůdce. Raději zemřou, než aby se nechali zatknout a promluvili. Taková je mentalita v KLDR, což se dotýká i osudu mužů navrátivších se ze zajetí.

„Sebeodpalování a sebevraždy jsou každodenní realita severokorejských vojáků,“ uvedl Kim. „Vojáci, kteří odešli z domova, aby mohli bojovat, mají vymyté mozky. Jsou připraveni se obětovat pro Kim Čong-una.“

Bojují za vlast, která je odepíše

Pro některé vojáky je podle něj představa zajetí a poslání zpět domů horší než smrt. Často jsou totiž pokládáni za zrádce. Kyjev je podle Zelenského připraven vyměnit zadržené severokorejské vojáky za ukrajinské zajatce držené v Rusku. List The Guardian nicméně upozornil, že se to defacto rovná tomu poslat je na lynč a smrt.

Deník upozornil, že pokud se vrátí do vlasti, vystaví obrovskému nebezpečí sebe i své rodiny. Okamžitě totiž mohou být dopraveni k výslechu, kde budou dotazováni, proč nesplnili povinnost vůči Kimovi a proč se nechali zadržet místo toho, aby spáchali sebevraždu. Mohli by čelit obvinění ze zrady, mučení a smrti.

„Poznámky nalezené u zesnulých vojáků skutečně naznačují, že severokorejské úřady na ně tlačily, aby před zajetím spáchali sebevraždu nebo sebedetonaci,“ potvrdil člen Národního shromáždění Jižní Koreje Lee Seong-kweun. Na osud vojáků navrácených do KLDR bude mít dopad také to, jestli svým ukrajinským věznitelům něco prozradili. Pak je otázka, zda by úřady rovnou nepředpokládaly, že vojáci mluvili pod nátlakem. Hrozila by jejich okamžitá eliminace.

Do vlasti se však vůbec vracet nemusí. Lee uvedl, že Jižní Korea na základně své ústavy považuje severokorejské vojáky za občany Jižní Koreje. Jejich přání zběhnout by bylo vyslyšeno, uvedl. Jihokorejští zpravodajci by to aktivně koordinovali a diskutovali s Ukrajinou i Ruskem.

Zprávy o zajatých Severokorejcích na Ukrajině skutečně vyvolaly spekulace o tom, že by se mohli přidat k desítkám tisícům svých krajanů, kteří od konce korejské války v letech 1950 až 1953 zběhli do Jižní Koreje. Zadržení severokorejských vojáků v konfliktu ve třetí zemi je sice bezprecedentní, teoreticky však mají nárok na stejné zacházení jako kterýkoli jiný Severokorejec, jenž touží zběhnout na jih.

Podle jihokorejské ústavy se území Korejské republiky skládá z Korejského poloostrova a přilehlých ostrovů, což znamená, že Soul považuje za své občany i obyvatele Severní Koreje, jejíž suverenitu nikdy neuznal. Považuje ji za území pod nelegitimním režimem a obyvatele za jeho zajatce. To znamená, že Jižní Korea má zákonnou povinnost chránit občany i severně od demilitarizované zóny a přijímat přeběhlíky, včetně vojáků, kteří navíc musejí nedobrovolně nastoupit do povinné vojenské služby, kde čelí tvrdým podmínkám, šikaně a v mnoha případech i znásilňování.

Morální povinnost Ukrajiny

Není jasné, zda si bude Severní Korea dvojici zajatých vojáků nárokovat vzhledem k tomu, že oficiálně jejich zapojení do bojů nepřiznala, upozornil Ethan Hee-Seok Shin, právní analytik Transitional Justice Working Group, nevládní organizace se sídlem v Soulu. Rusko by je nicméně mohlo během výměny zajatců s Ukrajinou prohlásit za své a předat je úřadům v Pchjongjangu.

Pokud se chce Zelenskyj vyhnout odsouzení zajatých severokorejských vojáků k potenciálnímu uvěznění, mučení nebo dokonce smrti, tak k repatriaci nepřistoupí. „Repatriace severokorejských vojáků proti jejich vlastní svobodné vůli navzdory dobře známému riziku jejich potrestání jako zrádců totalitní diktaturou je v rozporu s humanitárním principem i s ukrajinským nárokem bojovat za obranu i svobodu demokracie,“ uvedl Shin. „Mezinárodní společenství by mělo na Ukrajinu naléhat, aby zajistila, že severokorejští vojáci nebudou repatriováni proti jejich vlastní svobodné vůli.“

Jih by mohl z jejich přijetí těžit. Mohli by mu poskytnout informace o povaze zapojení KLDR do války na Ukrajině. Ta souvisí s bezpečností na Korejském poloostrově, neboť Rusko poskytuje Pchjongjangu za vojáky technologickou a vojenskou podporu, což představuje pro Soul vážnou hrozbu. Přeměna vojáků sloužících dynastii Kimů na svobodné občany demokratické země by zase dobře posloužila propagandě.

Dvojice zajatých vojáků se však chce podle svých slov vrátit domů. Je krajně nepravděpodobné, že změní názor a budou chtít žít mezi „svými nepřáteli“. Jenomže právě teď je to jejich největší šance na přežití. Tento případ ukazuje možnou cestu pro budoucí zajaté severokorejské vojáky, kteří doma hladoví, nesmějí poslouchat světovou hudbu a nemají ani přístup k internetu.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

ANALÝZA: Rusové na Ukrajině postupují pomaleji než šneci, na červenec ale něco chystají

Ukrajina má obavy z letní ofenzívy. Již před několika týdny zaznamenala zintenzivnění ruských útoků hlavně na východě a severovýchodě. Ruský postup je ale extrémně pomalý. Podle výpočtu by postupovali rychleji i šneci – navíc je vykoupený obrovskými ztrátami. Ukrajinci zastavili nepřítele v Sumské oblasti a stále se je úplně nepodařilo vytlačit z Kurské oblasti. Situace na bojišti není pro Moskvu optimální.

ANALÝZA: Na Ukrajině probíhá dronová válka, významnou roli sehraje AI

Válka na Ukrajině připomíná kombinaci první a druhé světové války a současně tzv. dronové války. Přestože obrněná technika včetně tanků zůstává důležitou součástí moderních ozbrojených konfliktů, stále významnější roli hrají levné autonomní prostředky, což se odráží i v taktice obou znepřátelených stran.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rusko podniklo rekordní útok na Ukrajinu, v Polsku odstartovaly stíhačky

Rusko v noci vyslalo proti Ukrajině rekordní množství 728 dronů a také sedm střel s plochou dráhou letu Iskander-K a Ch-101 a šest hypersonických raket Kinžal. Protivzdušné obraně se podařilo zneškodnit 711 dronů a sedm střel s plochou dráhou letu, uvedlo ukrajinské letectvo. Média označují ruský útok za dosud největší od začátku války, kterou Moskva rozpoutala před více než třemi lety. Hlavním terčem byl podle ukrajinského letectva Luck na západě země, asi 80 kilometrů od hranic s Polskem, které vyslalo do vzduchu vlastní a spojenecké stíhačky. Ruská protivzdušná obrana zničila nad devíti regiony 86 ukrajinských dronů, včetně dvou, které směřovaly na Moskvu, tvrdí ruské ministerstvo obrany. O případných škodách se nezmínilo.

Plameny dorazily k okraji Marseille, stovky lidí musely být evakuovány

Požár, který v úterý odpoledne vypukl u Pennes-Mirabeau, nabral kvůli silnému větru a vyprahlé půdě na síle i rychlosti. Během pár hodin se přiblížil až k severnímu okraji Marseille a spálil stovky hektarů porostu. Podle úřadů se plameny místy šířily tempem přes kilometr za minutu.

Evropská komise nevěří justici ve střední Evropě

Evropská komise zveřejnila pravidelnou zprávu o stavu právního státu v členských zemích EU. Česká republika si podle ní polepšila v některých oblastech justice, ale dál zaostává v boji s korupcí a transparentnosti médií. Kritika míří také na Slovensko a Maďarsko.

Smrt na letištní ploše v Bergamu. Muže vtáhl motor

Běžný provoz na jednom z nejrušnějších italských letišť ochromila tragická událost. V pondělí ráno vstoupil pětatřicetiletý muž na ranvej letiště v Bergamu a skončil v běžícím motoru komerčního letadla. Zemřel na místě.

Ruský ministr zemřel pár hodin po odvolání

Roman Starovoit, ještě donedávna ruský ministr dopravy, byl v pondělí ráno odvolán prezidentem Putinem. O pár hodin později ho našli mrtvého v autě nedaleko Moskvy. Podle vyšetřovatelů si vzal život. Vůz stál v odlehlé části Odincova a na místě ležela zbraň. Hlavní vyšetřovací verze zní: sebevražda.

ICC vydal zatykač na dva vůdce hnutí Tálibán za pronásledování žen a dívek

Mezinárodní trestní soud (ICC) dnes vydal zatykač na dva vůdce afghánského islamistického hnutí Tálibán za pronásledování žen, dívek a sexuálních nebo genderových menšin, píší agentury. Podle soudu se tak dopouštějí zločinu proti lidskosti. Jejich stíhání inicioval na konci ledna hlavní prokurátor ICC Karim Khan. Tálibán podle agentury AFP rozhodnutí soudu označil za absurdní.
Reklama

DOPORUČUJEME

ANALÝZA: Rusové na Ukrajině postupují pomaleji než šneci, na červenec ale něco chystají

Ukrajina má obavy z letní ofenzívy. Již před několika týdny zaznamenala zintenzivnění ruských útoků hlavně na východě a severovýchodě. Ruský postup je ale extrémně pomalý. Podle výpočtu by postupovali rychleji i šneci – navíc je vykoupený obrovskými ztrátami. Ukrajinci zastavili nepřítele v Sumské oblasti a stále se je úplně nepodařilo vytlačit z Kurské oblasti. Situace na bojišti není pro Moskvu optimální.

ANALÝZA: Na Ukrajině probíhá dronová válka, významnou roli sehraje AI

Válka na Ukrajině připomíná kombinaci první a druhé světové války a současně tzv. dronové války. Přestože obrněná technika včetně tanků zůstává důležitou součástí moderních ozbrojených konfliktů, stále významnější roli hrají levné autonomní prostředky, což se odráží i v taktice obou znepřátelených stran.

ANALÝZA: Rusko se tváří jako vítěz, obrázek z bojiště ale vypadá jinak

Vyhlídky na příměří mezi Ukrajinou a Ruskem jsou špatné, naopak se zdá, že válka bude pokračovat. Ruský prezident Vladimir Putin se tváří jako vítěz, ve skutečnosti se však experti shodují, že obrázek z bojiště vypráví úplně jiný příběh. Ten navíc jasně ukazuje, že válka se Severoatlantickou aliancí (NATO) nemůže probíhat formou konvenční války v plném rozsahu. Rusko by prohrálo.

ANALÝZA: Rusko o mír nestojí, na pozadí rozhovorů v Turecku spustilo jarní ofenzívu

Minulý týden došlo k zajímavé diplomatické šachové partii mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Takzvaná "koalice ochotných" přišla s návrhem 30denního příměří, na což Putin reagoval záměrem uspořádat přímé rozhovory s Kyjevem. Jeho ukrajinský protějšek s odpovědí dlouho nečekal a rovnou ho pozval na jednání do Turecka.

ANALÝZA: Nerostná dohoda je malým vítězstvím pro Ukrajinu a velkou komplikací pro Rusko

Ukrajinský parlament ve čtvrtek ratifikoval nerostnou dohodu se Spojenými státy. Dohoda tak má zelenou. Prezident Volodymyr Zelenskyj schválil její podpis po usilovném jednání o finální podobě. Současná verze je pro Ukrajinu minimálně výhodnější než ty předchozí.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rusko podniklo rekordní útok na Ukrajinu, v Polsku odstartovaly stíhačky

Rusko v noci vyslalo proti Ukrajině rekordní množství 728 dronů a také sedm střel s plochou dráhou letu Iskander-K a Ch-101 a šest hypersonických raket Kinžal. Protivzdušné obraně se podařilo zneškodnit 711 dronů a sedm střel s plochou dráhou letu, uvedlo ukrajinské letectvo. Média označují ruský útok za dosud největší od začátku války, kterou Moskva rozpoutala před více než třemi lety. Hlavním terčem byl podle ukrajinského letectva Luck na západě země, asi 80 kilometrů od hranic s Polskem, které vyslalo do vzduchu vlastní a spojenecké stíhačky. Ruská protivzdušná obrana zničila nad devíti regiony 86 ukrajinských dronů, včetně dvou, které směřovaly na Moskvu, tvrdí ruské ministerstvo obrany. O případných škodách se nezmínilo.

Plameny dorazily k okraji Marseille, stovky lidí musely být evakuovány

Požár, který v úterý odpoledne vypukl u Pennes-Mirabeau, nabral kvůli silnému větru a vyprahlé půdě na síle i rychlosti. Během pár hodin se přiblížil až k severnímu okraji Marseille a spálil stovky hektarů porostu. Podle úřadů se plameny místy šířily tempem přes kilometr za minutu.

Evropská komise nevěří justici ve střední Evropě

Evropská komise zveřejnila pravidelnou zprávu o stavu právního státu v členských zemích EU. Česká republika si podle ní polepšila v některých oblastech justice, ale dál zaostává v boji s korupcí a transparentnosti médií. Kritika míří také na Slovensko a Maďarsko.

Smrt na letištní ploše v Bergamu. Muže vtáhl motor

Běžný provoz na jednom z nejrušnějších italských letišť ochromila tragická událost. V pondělí ráno vstoupil pětatřicetiletý muž na ranvej letiště v Bergamu a skončil v běžícím motoru komerčního letadla. Zemřel na místě.

Ruský ministr zemřel pár hodin po odvolání

Roman Starovoit, ještě donedávna ruský ministr dopravy, byl v pondělí ráno odvolán prezidentem Putinem. O pár hodin později ho našli mrtvého v autě nedaleko Moskvy. Podle vyšetřovatelů si vzal život. Vůz stál v odlehlé části Odincova a na místě ležela zbraň. Hlavní vyšetřovací verze zní: sebevražda.

ICC vydal zatykač na dva vůdce hnutí Tálibán za pronásledování žen a dívek

Mezinárodní trestní soud (ICC) dnes vydal zatykač na dva vůdce afghánského islamistického hnutí Tálibán za pronásledování žen, dívek a sexuálních nebo genderových menšin, píší agentury. Podle soudu se tak dopouštějí zločinu proti lidskosti. Jejich stíhání inicioval na konci ledna hlavní prokurátor ICC Karim Khan. Tálibán podle agentury AFP rozhodnutí soudu označil za absurdní.

Řecko kvůli vysokým teplotám uzavřelo Akropoli

V Řecku udeřila další vlna veder a úřady opět sáhly k omezením. Turisticky vyhledávaná Akropolis v Athénách zůstala v úterý na čtyři hodiny uzavřená. Důvodem jsou teploty atakující 40 stupňů Celsia a varování nejvyššího stupně před požáry. Ministerstvo kultury uzavření Akropole vysvětlilo snahou zajistit bezpečí jak pro turisty, tak pro zaměstnance.

Úřady v Texasu zastřelily muže, který zahájil palbu na pohraniční stráž

Bezpečnostní složky v americkém státě Texas zastřelily muže, který útočnou puškou zahájil palbu na stanici pohraniční stráže ve městě McAllen nedaleko hranice s Mexikem. Dva policisté a jeden zaměstnanec pohraniční stráže byli při útoku zraněni a jsou v nemocnici, uvedl web BBC s odvoláním na americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost (DHS).
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás