menu

-1.9 C
Czech
Úterý 18. března 2025

Bitcoin se po propadu odrazil ode dna, kryptoměnám pomohla nová data o inflaci v USA

Cena bitcoinu a dalších kryptoměn, jako je XRP nebo ether, po propadu zaznamenala nárůst. Došlo k tomu po zveřejnění dat o inflaci v USA, která byla nižší, než analytici očekávali, a to po období výrazných propadů na trhu s kryptoměnami.

Bitcoin se po propadu odrazil ode dna, kryptoměnám pomohla nová data o inflaci v USA

Cena bitcoinu a dalších kryptoměn, jako je XRP nebo ether, po propadu zaznamenala nárůst. Došlo k tomu po zveřejnění dat o inflaci v USA, která byla nižší, než analytici očekávali, a to po období výrazných propadů na trhu s kryptoměnami.

ANALÝZA: Evropa má ekonomický potenciál Rusko odstrašit i bez USA

Zatímco ukrajinští a ruští vojáci si už třetím rokem vyměňují kulky na bojišti, prezidenti Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump si v pátek vyměnili v Oválné pracovně ostrá slova. Ta pokropila Evropu studenou sprchou, a to již několikátou od 20. ledna, kdy republikán usedl do Bílého domu. I přes zhoršené vztahy mezi Evropou a USA zatím nezůstal starý kontinent sám. A i kdyby ho Spojené státy úplně opustily, Rusko by mohl odstrašit i bez nich. Je hospodářsky silnější a má lepší ekonomické vyhlídky do budoucna i přes přetrvávající problémy.  

Po pátečním jednání Zelenskyj-Trump je situace kolem výsledků ukončení války nejistější než před týdnem. Zatímco polský premiér Donald Tusk a šéf Severoatlantické Aliance (NATO) Mark Rutte vyzvali podle televize BBC Zelenského, aby napravil vztah s Trumpem, což podle expertů a dalších pozorovatelů stále možné je (a podle deníku Forum 24 očekává Trump za tímto účelem Zelenského veřejnou omluvu), americký prezident podle serveru The Kyiv Independent zvažuje zastavení veškeré vojenské pomoci Ukrajině. Dohoda o nerostných surovinách už ho podle něj nezajímá. Ukrajina je však to jediné, co drží ruskou armádu dál od svobodného, demokratického světa.

Evropa se musí probudit

Bez ohledu na to, zda dokáže Zelenskyj napravit vztah s Trumpem, nebo nikoli, jsou události z posledních týdnů pro Evropu budíčkem. Musí začít zbrojit. Válka s Ruskem by ji totiž podle The Kyiv Independent vyšla mnohem dráž než financování posílení schopností odstrašování Ruska, hladového po postsovětských státech.

Evropská ekonomika je silnější než ta ruská. Potřeba vyšších výdajů však přichází nevhod. Řada členských států Evropské unie (EU) se od pandemie a začátku války na Ukrajině ocitla v ekonomických problémech a čelí zbrzděnému hospodářskému růstu, zatímco ruská ekonomika přešla na válečný model fungování. Podle serveru Politico Mezinárodní institut pro strategická studia uvedl, že loni byly ruské vojenské výdaje očištěné o kupní sílu vyšší než ty evropské – 464 miliard dolarů vs. 457 miliard dolarů.

Státy EU zvyšují výdaje na obranu od začátku konfliktu, výsledná čísla jsou však zatím až na výjimky nedostatečná. Trump chce, aby členové NATO dávali alespoň 5 procent svého HDP na obranu. Řada zemí je ráda, že vůbec dá 2 procenta. Nejvíce na obranu dává Polsko (4,12 procent), Estonsko (3,43 procent), Lotyšsko (3,15 procent), Litva (2,85 procent), Finsko (2,41 procent) a Dánsko (2,37 procent). USA na obranu dávají 3,38 procent a mezi Washingtonem a Moskvou proběhlo jednání o oboustranném snižování rozpočtů na obranu.

Kde vzít více peněz na obranu? Evropské ekonomiky jsou vyčerpané, zvyšování dání nebo snižování výdajů ve školství, zdravotnictví, sociálních službách a dalších sektorech by bylo nepopulární a mohlo by posílit populistické strany (které by odmítaly dávat výdaje na obranu a ohrozily by tak bezpečnost Evropy). Situace může vypadat černě a ano – je to výzva i podle The Kyiv Independent. Nejde však o neřešitelnou situaci. Přestože nepopulární opatření se mohou časem ukázat jako nezbytná, prozatím se EU může spoléhat na půjčky. Půjčky jsou rovněž výzvou kvůli již tak vysokým vládním dluhům, fiskálním pravidlům EU a domácím politickým omezením. I v tomto případě však existují řešení.

Tři cesty k posílení investic do obrany

Prvním je vyloučení investic do obrany z fiskálních pravidel bloku, jež obecně omezují vládní půjčky na 3 procenta HDP. V tomto ohledu už chystá EU potřebné kroky. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyen podle serveru Defence Blog oznámila v rámci příprav na masivní obrannou iniciativu uvolnění fiskálních pravidel, které umožní navýšení půjček v oblasti obrany všem členským státům. Umožnilo by to investovat do evropské obrany až 160 miliard eur (bezmála čtyři biliony korun).

S druhou možností přišel francouzský prezident Emmanuel Macron. Navrhnul přesměrovat do obrany desítky miliard eur z fondu obnovy od doby pandemie. Zádrhel je ovšem v tom, že by tohle řešení mohly zablokovat státy, které jdou na ruku Rusku (Maďarsko, Slovensko). Obejít vzpurné členy EU však lze vytvořením „koalice ochotných“ s vlastním nástrojem odděleným od EU, jehož prostřednictvím by mohla vydávat dluhopisy kryté zárukami zúčastněných vlád. Umožnilo by to navíc účast partnerů mimo blok, jako je Norsko nebo Spojené království – obě země jsou v kolektivním obranném úsilí nepostradatelné.

Třetí možností je rozšířit rozsah půjček Evropské investiční banky (EIB). Ta zatím může financovat jen projekty dvojího užití (civilní, ale použitelné i v obraně) – třeba drony a satelity. Některé členské státy EU však nedávno navrhly, aby mohla nově financovat čistě vojenské projekty – investice do výroby tanků, munice a další. Předsedkyně EK skutečně oznámila plán na rozšíření investičního působení EIB do čistě vojenských projektů. Umožní to přitáhnout více financí (i od soukromých bank) do obrany.

EU také vytvoří nástroj pro společné výdaje na obranu. Prostředky budou použity na investice do klíčových zbrojních programů, jako jsou integrované systémy protivzdušné obrany, systémy pro přesné údery na velkou vzdálenost, rakety, drony a umělá inteligence (AI), která je pro armády v dnešní době už nepostradatelná.

Novou strategii obrany EU oznámí 19. března v Bruselu komisař pro obranu Andrius Kubilius a šéfka unijní diplomacie Kaja Kallas. Probírat se bude také možnost již zmíněného přesměrování finančních zdrojů z fondu na obnovu po pandemii.

Rusko je ekonomicky slabý protivník

Vyšší výdaje na obranu podpoří zbrojaře a mohou spolu s bezpečností zvýšit i hospodářský růst celého bloku. Nůžky mezi EU a Ruskem se tak mohou rozevřít ještě více. V posledních měsících se objevuje stále více zpráv o problémech ruské ekonomiky, které přetrvají i po skončení války a uvolnění amerických sankcí. Ekonomové a analytici se shodují, že ruské ekonomice hrozí kolaps, protože postavit hospodářství výhradně na výdajích do obrany není udržitelnou strategií.

Rusko také čelí hrozbě demografické krize. Ta způsobuje nedostatek pracovních sil, ale zkomplikuje i poválečnou obnovu ruské armády.

Bývalý guvernér ukrajinské centrální banky Kyrylo Ševčenko podle deníku Express upozornil, že obranný průmysl negeneruje dostatečnou přidanou hodnotu a nebude mít na ruskou ekonomiku dlouhodobě pozitivní vliv.

„V Rusku v posledních dvou letech roste HDP stabilním tempem, ale příjmy domácností klesají. Jedná se o klasický případ vysoce regulované ekonomiky, kde růst HDP není tažen tržními faktory, ale spíše přerozdělováním (omezených) státních financí,“ vysvětlil Ševčenko. „Z pohledu rakouské ekonomické školy, jak jej představil Friedrich Hayek, je Rusko momentálně v klasickém stavu hospodářské distorze. Úřady se snaží zajistit hospodářský růst ručně, prostřednictvím přímého státního financování konkrétních odvětví a regulace finančních trhů. Taková umělá prosperita, jak ji popsal Hayek, nevyhnutelně povede k hospodářskému kolapsu,“ dodal Ševčenko. Hospodářský kolaps se odrazí také na schopnosti Ruska investovat do armády. Silnou armádu totiž vytváří silná ekonomika a podle většiny odborníků nevyhrávají války jen vojáci, ale i ekonomiky.

EU je ekonomicky vyspělejší než Rusko a může ho podle expertů přezbrojit. Je však zapotřebí najít politickou vůli a využít dostupné nástroje. Jak v posledních dnech a týdnech píšou světová média, Evropa se konečně probouzí a začíná brát svou obranu vážně.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

ANALÝZA: Silnější Evropa může Rusko vojensky odstrašit i bez USA

Přestanou USA vojensky podporovat Evropu? Podle událostí z posledních dní nejčernější scénáře nehrozí, ačkoli i to se může změnit ze dne na den. Americký prezident Donald Trump však zasel nejistotu ohledně toho, za koho by se Spojené státy postavily a zda bude Severoatlantická aliance (NATO) nadále fungovat podle článku 5 o kolektivní obraně. Avizoval totiž, že pomůže těm státům, které dávají dostatek peněz na obranu. Evropa však není slabá. Rusko může odstrašit sama, i kdyby nebyla úplně jednotná – avšak za předpokladu zbrojení a řešení nedostatků.

ANALÝZA: Rozhovory o ukončení války mohou skončit čtyřmi možnými scénáři

Celý svět se zatajeným dechem sleduje začátek mírových rozhovorů mezi Spojenými státy a Ruskem o válce na Ukrajině a budoucnosti Evropy, která však nebyla pozvána k jednacímu stolu (tedy o nás bez nás). Zatímco na bezpečnostní mnichovské konferenci šokovala vyjádření amerických představitelů o Evropě, o týden později prezident Donald Trump dokonal „dílo zkázy“ komentáři na účet ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Jednání však teprve začínají a prozatím nelze odhadnout, jak pro Ukrajinu skončí. Možné jsou čtyři scénáře konce války.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Zpověď Justina Biebera: Zpěvák promluvil o nenávisti a pochybnostech o sobě samém

Populární zpěvák Justin Bieber se na Instagramu svěřil se svými pocity, které ho v poslední době trápí. Jednatřicetiletá hvězda se potýká s vnitřními démony a pochybnostmi.

USA deportovaly stovky Venezuelanů navzdory soudnímu příkazu

Trumpova administrativa deportovala údajné členy venezuelského gangu z USA navzdory soudnímu příkazu, který jí to zakazoval. V mimořádném prohlášení uvedla, že soudce neměl pravomoc její kroky zablokovat.

Trump narušuje důvěru Američanů v jejich ekonomiku, do vážné krize upadá Washington

Američtí spotřebitelé necítí ekonomickou jistotu a celková důvěra ve stabilitu americké ekonomiky klesá. Očekávají, že letos inflace poroste kvůli prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho celní politice. Ukázal to nový průzkum expertů z Michiganské univerzity. Nejde však jen o tarify. Největší světovou ekonomiku zasáhne i masivní propouštění federálních zaměstnanců.

Gruzínský soud poslal exprezidenta Sakašviliho na dalšího 4,5 roku do vězení

Soud v Tbilisi dnes poslal bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho na dalšího čtyři a půl roku do vězení. Informoval o tom jeho právník, píše agentura AFP. Podle rozsudku Saakašvili, který má ukrajinské občanství, v roce 2021 ilegálně překročil státní hranici. Soudce řekl, že tento politik bude ve vězení do roku 2034.

Francouzský europoslanec žádá, aby Spojené státy vrátily Sochu svobody Francii

Francouzský poslanec Evropského parlamentu Raphaël Glucksmann vyzval Spojené státy, aby vrátily Sochu svobody, kterou USA daroval francouzský lid u příležitosti stého výročí americké nezávislosti. Důvodem podle Glucksmana je, že Spojené státy už nereprezentují hodnoty, které Francii k darování sochy inspirovaly. Informoval o tom dnes francouzský zpravodajský server France24.

Trump: V úterý budu jednat s Putinem o půdě. Možná válku ukončíme, možná ne

Americký prezident Donald Trump by měl v úterý hovořit se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Jednat budou o půdě a elektrárnách, prozradil Trump, který měl tlačit na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby snížil mobilizační věk pro stabilizaci fronty. Rusko mezitím odmítlo mírové síly „koalice ochotných“ na Ukrajině.

Tragédie v Severní Makedonii: Příběhy obětí ničivého požáru v klubu Pulse

Severní Makedonie truchlí. Noční požár v klubu Pulse ve městě Kočani si vyžádal 59 obětí a více než 150 zraněných. Mnoho z nich byli mladí lidé, kteří si přišli užít večer plný hudby a tance. Podle vyšetřovatelů byl klub přeplněný, s jediným východem a nedostatečnými bezpečnostními opatřeními. Neštěstí, jehož příčinou byly pravděpodobně pyrotechnické efekty během koncertu, vyvolalo otázky o bezpečnosti nočních podniků v regionu a možné korupci při jejich provozování.
Reklama

DOPORUČUJEME

ANALÝZA: Silnější Evropa může Rusko vojensky odstrašit i bez USA

Přestanou USA vojensky podporovat Evropu? Podle událostí z posledních dní nejčernější scénáře nehrozí, ačkoli i to se může změnit ze dne na den. Americký prezident Donald Trump však zasel nejistotu ohledně toho, za koho by se Spojené státy postavily a zda bude Severoatlantická aliance (NATO) nadále fungovat podle článku 5 o kolektivní obraně. Avizoval totiž, že pomůže těm státům, které dávají dostatek peněz na obranu. Evropa však není slabá. Rusko může odstrašit sama, i kdyby nebyla úplně jednotná – avšak za předpokladu zbrojení a řešení nedostatků.

ANALÝZA: Rozhovory o ukončení války mohou skončit čtyřmi možnými scénáři

Celý svět se zatajeným dechem sleduje začátek mírových rozhovorů mezi Spojenými státy a Ruskem o válce na Ukrajině a budoucnosti Evropy, která však nebyla pozvána k jednacímu stolu (tedy o nás bez nás). Zatímco na bezpečnostní mnichovské konferenci šokovala vyjádření amerických představitelů o Evropě, o týden později prezident Donald Trump dokonal „dílo zkázy“ komentáři na účet ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Jednání však teprve začínají a prozatím nelze odhadnout, jak pro Ukrajinu skončí. Možné jsou čtyři scénáře konce války.

ANALÝZA: Ruská ekonomika se může letos zhroutit jako domeček z karet

Ruská ekonomika je podle Kremlu ve skvělém stavu. Hrubý domácí produkt (HDP) roste extrémním tempem a překonává ten americký, nezaměstnanost je nízká a inflace je sice vysoká, ale není to nic, co by nešlo zvládnout. Takové signály teď Moskva posílá na Západ. „Porazili jsme vás“. Situace je však podle expertů dramaticky odlišná. Ve skutečnosti může ruská ekonomika zkolabovat. Ne za deset let, ne za pět let nebo za dva roky, ale už letos.

ANALÝZA: Zoufalství, frustrace a alkohol. Ukrajinská armáda prochází těžkou krizí

Ukrajinská armáda statečně brání svou zemi už třetím rokem a dalo by se říci, že ruský prezident Vladimir Putin si na ní vylámal zuby. Jenomže, tak jako každá válka, i ta na Ukrajině si vybírá svou daň na lidech, zejména na vojácích. Jsou vyčerpaní, demotivovaní a naštvaní na své velitele. Dlouho neviděli své rodiny a dost možná už je kvůli nedostatečné rotaci neuvidí. A tak raději dezertují.

ANALÝZA: Putin poslal Rusko do ekonomické pasti, z níž není návratu

Ruská ekonomika si dva roky od začátku války na Ukrajině vedla i přes mezinárodní izolaci země a západní sankce překvapivě dobře. Je však rok 2025 a karty se obrací. Příliš vysoká inflace a úrokové sazby mohou v Rusku spustit vlnu bankrotů, oligarchové i politické elity pociťují zklamání z nedosaženého vítězství na bitevním poli a nálada v Kremlu se zhoršuje. Prezident Vladimir Putin dokázal svou „speciální vojenskou operací“ jedinou věc. Vrátit ekonomiku své země zpátky do pomyslného středověku.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Zpověď Justina Biebera: Zpěvák promluvil o nenávisti a pochybnostech o sobě samém

Populární zpěvák Justin Bieber se na Instagramu svěřil se svými pocity, které ho v poslední době trápí. Jednatřicetiletá hvězda se potýká s vnitřními démony a pochybnostmi.

USA deportovaly stovky Venezuelanů navzdory soudnímu příkazu

Trumpova administrativa deportovala údajné členy venezuelského gangu z USA navzdory soudnímu příkazu, který jí to zakazoval. V mimořádném prohlášení uvedla, že soudce neměl pravomoc její kroky zablokovat.

Trump narušuje důvěru Američanů v jejich ekonomiku, do vážné krize upadá Washington

Američtí spotřebitelé necítí ekonomickou jistotu a celková důvěra ve stabilitu americké ekonomiky klesá. Očekávají, že letos inflace poroste kvůli prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho celní politice. Ukázal to nový průzkum expertů z Michiganské univerzity. Nejde však jen o tarify. Největší světovou ekonomiku zasáhne i masivní propouštění federálních zaměstnanců.

Gruzínský soud poslal exprezidenta Sakašviliho na dalšího 4,5 roku do vězení

Soud v Tbilisi dnes poslal bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho na dalšího čtyři a půl roku do vězení. Informoval o tom jeho právník, píše agentura AFP. Podle rozsudku Saakašvili, který má ukrajinské občanství, v roce 2021 ilegálně překročil státní hranici. Soudce řekl, že tento politik bude ve vězení do roku 2034.

Francouzský europoslanec žádá, aby Spojené státy vrátily Sochu svobody Francii

Francouzský poslanec Evropského parlamentu Raphaël Glucksmann vyzval Spojené státy, aby vrátily Sochu svobody, kterou USA daroval francouzský lid u příležitosti stého výročí americké nezávislosti. Důvodem podle Glucksmana je, že Spojené státy už nereprezentují hodnoty, které Francii k darování sochy inspirovaly. Informoval o tom dnes francouzský zpravodajský server France24.

Trump: V úterý budu jednat s Putinem o půdě. Možná válku ukončíme, možná ne

Americký prezident Donald Trump by měl v úterý hovořit se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Jednat budou o půdě a elektrárnách, prozradil Trump, který měl tlačit na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby snížil mobilizační věk pro stabilizaci fronty. Rusko mezitím odmítlo mírové síly „koalice ochotných“ na Ukrajině.

Tragédie v Severní Makedonii: Příběhy obětí ničivého požáru v klubu Pulse

Severní Makedonie truchlí. Noční požár v klubu Pulse ve městě Kočani si vyžádal 59 obětí a více než 150 zraněných. Mnoho z nich byli mladí lidé, kteří si přišli užít večer plný hudby a tance. Podle vyšetřovatelů byl klub přeplněný, s jediným východem a nedostatečnými bezpečnostními opatřeními. Neštěstí, jehož příčinou byly pravděpodobně pyrotechnické efekty během koncertu, vyvolalo otázky o bezpečnosti nočních podniků v regionu a možné korupci při jejich provozování.

Proč váznou jednání o příměří mezi Izraelem a Hamásem?

Jednání o příměří mezi Izraelem a militantním hnutím Hamás se ocitla na mrtvém bodě. Arabští vyjednavači se snaží zprostředkovat dohodu, která by nejen zastavila boje, ale také umožnila dlouhodobé rozhovory o ukončení války. Mezitím izraelská armáda rozšiřuje nálety na Pásmo Gazy a humanitární situace v oblasti se zhoršuje.

Ruský útok na Ukrajině způsobil výpadky proudu, ukrajinský v Rusku požár

Rusko v noci podniklo dronový útok proti energetické infrastruktuře v ukrajinské Poltavské a Oděské oblasti, informovaly úřady zasažených ukrajinských regionů. V ruské Astrachaňské oblasti podle jejího gubernátora Igora Babuškina utrpěl zranění jeden člověk při ukrajinském dronovém útoku na blíže neurčený energetický komplex. Ukrajinská protivzdušná obrana oznámila zneškodnění 90 ruských dronů, ruská 72 ukrajinských bezpilotních letounů.

Gruško: Rusko odmítá rozmístění zahraničních jednotek na Ukrajině

Rusko odmítá, aby byly na Ukrajině po ukončení války rozmístěny jakékoliv zahraniční vojenské jednotky, nejen ze zemí NATO. V mírové smlouvě bude Moskva požadovat neutralitu Ukrajiny a vyloučení jejího přijetí do NATO. Podle agentury Reuters to uvedl náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško v listu Izvestija.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás