9.8 C
Czech
Středa 12. listopadu 2025
EURO 2021Češi na ME končí, o medaile se poperou Dánové

Češi na ME končí, o medaile se poperou Dánové

„Konečná stanice Baku, prosíme, vystupte.“ Tohle slyšeli fotbalisté České republiky po dnešním duelu s Dánskem. V Ázerbájdžánu báječná cesta letošním mistrovstvím Evropy skončila. Úmorné vedro sedlo lépe Seveřanům, vyhráli a zahrají si semifinále. Ani Češi se ale nemusí za nic stydět.

A to z několika prostých důvodů. Letošní EURO se zapíše do dějin české fotbalové „repre“ díky mnohým věcem. Postup ze skupiny, vítězství nad Skotskem, remíza s vicemistry světa, vyřazení Holandska. O tom všem se bude ještě dlouho mluvit.

K tomu navíc případ zvaný „Schick“. Útočník národního týmu dal v 5 zápasech 5 branek a spolu s Cristianem Ronaldem vládne střelecké tabulce celého mistrovství. Do konce ještě několik zápasů schází, z pomyslného trůnu ho ale někdo může sesadit už jen těžko.

Peklo v Baku!

Bylo to něco šíleného. Čtvrtfinále s Dány se hrálo na úplném okraji Evropy, v letadlem 4,5 hodiny vzdáleném Baku. Pořadatelství města, které zdobí moderní infrastruktura vybudovaná na financích z prodejů ropy a zemního plynu, mnozí nemohli přijmout.

Do Ázerbájdžánu se dopravila jen hrstka Čechů a podle toho zápas také vypadal. Před několika dny v Budapešti podporovalo reprezentaci zhruba 30 tisíc lidí, teď to byl jen slabý odvar. K tomu navíc hráči museli snášet neskutečné horko okolo 30 stupňů Celsia.

Ale na to se vymlouvat nikdo nemůže. Dánové začali aktivněji a už po 5 minutách vedli. Druhý úder pak Češi dostali před přestávkou a do kabin odcházeli ve dvougólové nevýhodě. Start druhé půle ale vyšel Čechům o dost lépe.

„Snažili jsme se zrychlit, hrát nahoru a vyvinout tlak. Vypadalo to nadějně, rychlý gól, ale na konci jsme bohužel nenašli žádné řešení,“ hodnotil střelec jediného českého gólu Patrik Schick. „Je to zklamání. Udělali jsme maximum,“ dodal.

Gól ve 49. minutě vedení Dánů snížil na rozdíl jednoho gólu, na víc se ale český tým nezmohl. Tlak sice měl, docházející síly ale hrály v průběhu druhého poločasu klíčovou roli. Češi tak na turnaji bohužel končí.

Před zápasem se řešila i statistika. Na nedávném mistrovství světa v hokeji byl souboj mezi Čechy a Dány v pořadí 47. na turnaji a české barvy zvítězily 2:1 v prodloužení. 47. zápas to byl mezi stejnými týmy i na EURU, stejným poměrem teď ale vyhráli Dánové.

Tři české hvězdy zápasu podle redakce Sports24.cz:

  1. Patrik Schick – jediný český střelec, držel balon, bojoval, napadal. Solidní výkon hodný nejlepšího střelce turnaje.
  2. Antonín Barák – rval se, zkoušel střílet, kombinovat. Dvakrát nebezpečně vypálil, v obou případech ale potřeboval víc štěstí.
  3. Tomáš Vaclík – během celého turnaje si hlasitě říkal o nové hvězdné angažmá. I s Dány měl výrazný podíl na tom, že do české sítě zapluly jen dva míče.

Dánové čekají na jméno svého soupeře do dnešní noci. V semifinále změří síly s vítězem duelu Ukrajina/Anglie.

Reklama

Doporučujeme

KOMENTÁŘ: Buffett se loučí, už „bude potichu“. Čtyři lekce, které zanechal investorům

Legendární investor Warren Buffett poslal akcionářům své Berkshire Hathaway tradiční dopis. Naposledy. 95letý rodák z Omahy totiž s koncem roku odchází do důchodu a žezlo vlády předává Gregu Abelovi. I tak zůstane Buffett ikonou, která změnila pohled na investování. Proč?

Nové centrum EU posílí obranu proti manipulacím a dezinformacím

Evropská komise dnes představila iniciativu nazvanou Evropský štít demokracie, prostřednictvím které chce lépe čelit manipulacím s informacemi, vměšování do voleb a dezinformacím, zejména z Ruska. Informovala o tom komise v prohlášení. Jádrem iniciativy bude nové Evropské centrum pro demokratickou odolnost, které má koordinovat a sdílet informace o manipulačních a dezinformačních kampaních.

Ruské dronové útoky zabily na Ukrajině jednoho muže a pět osob zranily

Ruské dronové útoky si dnes na Ukrajině vyžádaly nejméně jednu oběť a několik zraněných, uvedly podle agentury DPA ukrajinské úřady. Hlavní velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes podle agentury AP uvedl, že ruská armáda obsadila tři osady na jihu Záporožské oblasti. Nejtvrdší boje se podle něj odehrávají v obléhaném Pokrovsku a v poslední době zesílily i boje u měst Kupjansk a Lyman. Ukrajinská armáda uvedla, že útočila na jihu Ruska na jeden z hlavních ruských podniků na výrobu polyethylenu.

Afghánské ženy mohou do nemocnice pouze v burce, nařídil podle Lékařů bez hranic Tálibán

Tálibán nařídil, aby všechny pacientky, pečovatelky i zaměstnankyně při vstupu do veřejných zdravotnických zařízení v afgánském městě Herát nosily burku – úplný islámský závoj zakrývající celé tělo i obličej. Opatření vstoupilo v platnost 5. listopadu.

Trumpův postoj ke klimatu je příležitostí pro Čínu, míní architektka Pařížské dohody

Americký prezident Donald Trump sice zpochybňuje klimatickou krizi jako „největší podvod v historii“, ale podle Christiany Figueres, hlavní architektky Pařížské klimatické dohody, to svět nezastaví. Spojené státy tím podle ní přenechávají vedení v boji s klimatickou změnou Číně, která se stává dominantní silou v oblasti čistých technologií.

U libyjských břehů se pohřešuje nejméně 42 migrantů, převrátil se s nimi člun

Nejméně 42 migrantů se pohřešuje poté, co se s nimi u pobřeží Libye na začátku tohoto měsíce převrátil gumový člun. Uvedla to dnes agentura AFP s odvoláním na Mezinárodní organizaci pro migraci (IOM), podle níž jsou migranti pravděpodobně mrtví. Libyjským úřadům se podařilo zachránit sedm ze 49 lidí na palubě. Příčinou neštěstí byly vysoké vlny.

Napětí na klimatickém summitu COP30. Původní obyvatelé Amazonie žádají větší prostor

V brazilském městě Belém došlo na klimatickém summitu COP30 k nečekaným nepokojům. Skupiny původních obyvatel a aktivistů se dostaly do konfliktu s ochrankou OSN. Za výkřiky o ochraně pralesa a právu na účast v rozhodování stojí dlouhodobá frustrace z prázdných slibů.

Baristé Starbucks opět stávkují, zákonodárci vyzývají k uklidnění situace

Americký kavárenský řetězec Starbucks znovu zasáhly stávky baristů, kteří požadují vyšší mzdy a navýšení počtu zaměstnanců. Nehledě na změnu strategie, prosazovanou novým generálním ředitelem Brianem Niccolem, společnost roste pomalu a její reputace mezi zákazníky není optimální. Stovka zákonodárců Niccola v dopisech vyzvala k jednání s odbory.

Poptávka po fosilních palivech může růst dalších 25 let, varuje IEA

Poptávka po ropě a zemním plynu poroste až do poloviny století, pokud svět nezmění svou současnou energetickou politiku. Ve své nové zprávě World Energy Outlook to uvádí Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Podle ní se vlády odvracejí od klimatických závazků a směřují k politice, která dává přednost jistotě dodávek a nízkým cenám před snižováním emisí.

Největší zabavení bitcoinů v historii: čínská podnikatelka dostala 11 let vězení

Britský soud poslal do vězení čínskou podnikatelku Qian Zhimin, která prala kryptoměny získané z obřího finančního podvodu. Žena dostala trest 11 let a 8 měsíců poté, co se přiznala k praní špinavých peněz. Policie u ní zabavila víc než 61 tisíc bitcoinů – dnes v hodnotě přes šest miliard dolarů.

Vyšetřování výbuchu u Červené pevnosti odhalilo plány na další atentáty

Vyšetřování exploze u Červené pevnosti v Dillí odhalilo nové podrobnosti. Lékař Muzammil Ganaie, zatčený kvůli napojení na teroristickou buňku, při výslechu přiznal, že on a jeho kolega Umar Nabi si místo útoku předem obhlédli. Útok plánovali původně na 26. ledna, Den republiky, a později také během svátku Diwali, ale akce nakonec neproběhla.

Venezuela se připravuje na válku s USA, rozmisťuje „muzejní“ ruské zbraně

Venezuela se připravuje na možný americký pozemní útok a začala rozmisťovat zbraně, včetně desítky let starého ruského vybavení. Strategie jihoamerické země spočívá v guerillové „partyzánské“ válce a vyvolávání chaosu. Proti americké armádě však nemá sebemenší šanci, hodnotí venezuelští experti.

Nejvyšší soud USA umožnil Trumpovi dále nevyplácet potravinovou pomoc

Nejvyšší soud Spojených států v úterý místního času prodloužil pozastavení platnosti soudního příkazu, který nařizoval administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa vyplatit potravinovou pomoc 42 milionům Američanů. Informovaly o tom dnes agentury.

Protest původních obyvatel narušil klimatický summit COP30 v Brazílii

Na klimatickém summitu COP30 v brazilském Belému došlo v úterý k potyčkám mezi demonstranty a ochrankou. Desítky protestujících, převážně z řad původních obyvatel Amazonie, se dostaly do areálu konference, kde jednají delegáti z téměř dvou set zemí. Požadovali větší vliv na rozhodování o ochraně pralesa a svých území.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama