11.6 C
Czech
Úterý 4. listopadu 2025
Válka na UkrajiněUkrajina obdržela od Německa další systémy protivzdušné obrany Patriot

Ukrajina obdržela od Německa další systémy protivzdušné obrany Patriot

Ukrajina získala od Německa další americké systémy protivzdušné obrany Patriot. Berlín je dodal zemi bránící se Rusku po příslibu USA o prioritních dodávkách těchto zbraní. Informoval o tom server Euronews. Rusko v noci z pondělí na úterý zaútočilo na Ukrajinu několika raketami a více než stovkou dronů. Situace ve východoukrajinském městě Pokrovsk se zhoršuje, hodnotí list The Guardian.

Kyjev získal od Německa další Patrioty, systémy protivzdušné obrany zásadní pro ochranu civilní i vojenské infrastruktury.

„Na Ukrajině je nyní více systémů Patriot a jsou postupně uváděny do provozu,“ uvedl na sociálních sítích ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Samozřejmě, k ochraně klíčových infrastrukturálních objektů a našich měst na celém území našeho státu je potřeba více těchto systémů.“

Zelenskyj za Patrioty, nejúčinnější systém v obraně proti ruským raketám, poděkoval Německu a jeho kancléři Friedrichu Merzovi.

Ukrajinský prezident naléhá na západní spojence, aby poskytli více střel a systémů protivzdušné obrany. Dodávky jsou ale limitovány omezenou produkcí a nutností udržovat vlastní zásoby.

Německo před třemi měsíci slíbilo, že pošle Ukrajině další dva Patrioty. Souhlasilo s tím poté, co dostalo od USA ujištění, že bude dostávat tyto systémy prioritně.

Berlín dodal Kyjevu nejvíce Patriotů ze všech členských států Severoatlantické aliance (NATO). Zároveň mu poslal systémy protivzdušné obrany s různým dosahem, jako je IRIS-T nebo Skynex.

Současný americký prezident Donald Trump na rozdíl od svého předchůdce Joea Bidena zbraně Ukrajině neposílá darem, ale prodává je evropským zemím, které je posílají do země, jež už čtvrtým rokem čelí ruské agresi.

Útoky na Ukrajinu, situace v Pokrovsku

Moskva pokračuje v neúnavném ostřelování a bombardování ukrajinských měst daleko za frontovou linií. Současně cílí na energetickou a vodárenskou infrastrukturu, aby v zimě zůstali civilisté po tmě a bez tepla.

Rusko provedlo v noci další masivní vzdušný úder na Ukrajinu. Jednalo se o kombinovaný útok 12 raket různého typu a 138 úderných a návnadových dronů, uvedlo v prohlášení ukrajinské letectvo.

V Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny zasáhly ruské drony obytný dům. Zemřel jeden muž, pět členů jeho rodiny utrpělo zranění. Samostatný útok ve stejné oblasti zranil dvě ženy.

„Rusové cynicky útočili na lidi, úmyslně, v noci, když spali,“ napsal na Telegramu v reakci na útoky šéf oblastní správy Oleh Hryhorov.

Nejvážnější situace, pokud jde o postup ruských vojsk, je na východě Ukrajiny, konkrétně ve městě Pokrovsk. Ruské jednotky se ho snaží obklíčit, přičemž současně pronikly do ulic. Podle posledních zpráv tady probíhají pouliční boje, obránci před několika dny zadrželi více než tisícovku okupantů.

Podle Moskvy se ukrajinští vojáci vzdávají, Kyjev zase oznámil, že poslal do Pokrovsku posily, včetně speciálních sil, které tam vysadil vrtulník Black Hawk. Podle jednoho ukrajinského vojáka už ale Rusové pronikli do všech čtvrtí města.

Ruské ministerstvo obrany nyní oznámilo, že jeho síly v Pokrovsku postupují. Ruští vojáci podle něj ničí obklíčené ukrajinské formace poblíž vlakového nádraží a průmyslové zóny Pokrovsku, klíčového logistického uzlu, takzvané „brány do Doněcku“. Podle ukrajinské armády však Rusové město stále nedokázali obklíčit a dobýt.

Rusko shromažďuje vojska u Dobropilje, města, kam obránci postoupili v letošní ofenzívě. Podle Zelenského zde Rusové ztratili iniciativu, „nicméně přivážejí další vojáky.“

Reklama

Doporučujeme

Černá Hora je nejblíže vstupu do EU, uvedla eurokomisařka Kos

Rozšíření Evropské unie v nadcházejících letech je realistickou možností a Černá Hora je nejpokročilejším kandidátem na vstup do nynější sedmadvacítky. V Evropském parlamentu to dnes prohlásila eurokomisařka pro rozšíření Marta Kos. Členka EK europoslancům představila pravidelnou hodnotící zprávu o pokroku jednotlivých kandidátů na členství v EU, kterou dnes komise zveřejnila.

Starbucks prodá většinu podnikání v Číně, chce tam expandovat

Americký kavárenský řetězec Starbucks prodá 60 procent podílu ve svém podnikání v Číně investiční společnosti Boyu Capital. Hodnota transakce činí čtyři miliardy dolarů (84,5 miliardy korun). Starbucks si na čínském trhu ponechá podíl 40 procent a bude i nadále licencovat značku a poskytovat duševní vlastnictví. Chce otevřít další pobočky a čelit tamní konkurenci.

Kyjev informuje o následcích ruských útoků, ukrajinské drony útočily na rafinérie

Nejméně jedna žena přišla o život a 11 dalších lidí, včetně dvou dětí, bylo zraněno při ruském útoku na Dněpropetrovskou oblast, oznámily dnes ukrajinské úřady. Nálet ukrajinských dronů zasáhl petrochemický závod ve městě Sterlitamak na Urale. Uvedl to dnes šéf autonomní republiky Baškortostán Radij Chabirov, podle něhož se útok obešel bez mrtvých i raněných.

Peru zmrazilo diplomatické styky s Mexikem, které ukrývá obviněnou expremiérku

Mezi Peru a Mexikem vypukla diplomatická roztržka poté, co mexická ambasáda v Limě poskytla azyl bývalé peruánské premiérce Betssy Chávezové obviněné kvůli pokusu o převrat z roku 2022. Podle peruánské diplomacie jde o nepřátelský akt, zatímco Mexiko tvrdí, že postupuje podle mezinárodního práva, informovala dnes agentura AP.

Kroky k zelené budoucnosti brzdí nespravedlivý systém rozdělování

Finanční podpora klimatických projektů má změnit svět, ale nedostává se k těm, kteří ji potřebují nejvíc. Peníze směřují hlavně do technologií a velkých projektů, zatímco lidé, na jejichž život má mít změna dopad, zůstávají v pozadí.

Zemřel Kim Jong-nam, nejvlivnější politik KLDR mimo vládnoucí dynastii

Severní Korea dnes oznámila úmrtí Kim Jong-nama, patrně nejvýznamnějšího funkcionáře komunistické diktatury nepatřícího do vládnoucí dynastie Kimů. Dlouholetý předseda parlamentu, který byl formální hlavou státu, zemřel ve věku 97 let, uvedla podle tiskových agentur oficiální severokorejská média.

Dělník vyproštěný z trosek zřícené středověké věže v Římě zemřel

Dělník vyproštěný v pondělí večer z trosek zřícené středověké věže v Římě po převozu do nemocnice zemřel. Informují o tom tiskové agentury. Zármutek nad skonem rumunského dělníka, který byl pod sutinami řadu hodin, vyjádřila italská premiérka Giorgia Meloni.

Ve Spojených státech se uskuteční místní volby, New York bude volit starostu

Ve Spojených státech se dnes uskuteční místní volby. Ve Virginii a v New Jersey se bude volit guvernér a v Kalifornii se bude hlasovat o úpravách volebních obvodů. Pozornost se ovšem upírá hlavně na New York, kde se bude volit starosta. Favoritem je demokratický kandidát Zohran Mamdani, který se považuje za demokratického socialistu a je trnem v oku republikánů prezidenta Donalda Trumpa. Mamdaniho hlavním soupeřem je bývalý guvernér státu New York Andrew Cuomo, který kandiduje jako nezávislý.

Rusko a Čína podle Trumpa testují jaderné zbraně, ale nemluví o tom

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí CBS prohlásil, že Rusko a Čína testují jaderné zbraně, ale nemluví o tom. Šéf Bílého domu zároveň zopakoval, že i Spojené státy budou testovat jaderné zbraně, stejně jako to podle něj dělají ostatní země. Čínské ministerstvo zahraničí dnes Trumpovo tvrzení odmítlo s tím, že Peking plní svůj závazek jaderné testy neprovádět, píše web stanice CBS News. Moskva naposledy otestovala jadernou zbraň v roce 1990, zatímco Peking tak učinil v roce 1996, uvádí stanice BBC.

Francie hrozí zákazem Sheinu kvůli prodeji kontroverzních erotických panenek

Francie by mohla zakázat společnosti Shein přístup na francouzský trh, pokud by tento čínský internetový prodejce obnovil prodej sexuálních hraček v podobě dětských panenek. Dnes to uvedl francouzský ministr financí Roland Lescure, informuje agentura Reuters. Shein plánuje v Paříži otevřít kamenný obchod, což mnozí kritizují, píše agentura AP.

KOMENTÁŘ: Cena akcie Netflixu se 10krát zmenší. K čemu je firmám stock split?

Momentálně se jedna akcie streamovacího giganta Netflix obchoduje na burze za více než 1 100 dolarů (cca 23 tisíc korun). Už za dva týdny ale bude desetkrát menší. Proč? Chystá se snad nějaký šílený propad? Vůbec ne. Netflix se pouze rozhodl pro takzvané štěpení akcií. Co si od tohoto kroku slibuje?

Ve Španělsku se objevil vzácně zbarvený rys iberský. Vědci zkoumají vliv prostředí

V horách jižního Španělska se podařilo zachytit rysa iberského s neobvyklým zbarvením. Záběry fotografa vzbudily pozornost veřejnosti i vědců. A otevřely otázku, co za touto netypickou pigmentací srsti vlastně stojí.

Britská prokuratura obvinila útočníka z vlaku z 11 pokusů o vraždu

Britská prokuratura dnes obvinila 32letého Anthonyho Williamse, který v sobotu večer pobodal nožem lidi ve vlaku na východě Anglie, z 11 pokusů o vraždu. Informovala o tom agentura AP. Muž v sobotu 11 lidí zranil, stav jednoho z nich je kritický. Informace o totožnosti zraněných dosud nebyly zveřejněny. Neznámý je také motiv útoku.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama