Las Vegas letos zažívá útlum, který dopadá na kasina, hotely i lidi pracující za spropitné. Počet návštěvníků města klesl od začátku roku zhruba o 11 %, mezinárodní turisté přijíždějí méně a hotely hlásí nižší obsazenost. Propad se promítá i do výdělků zaměstnanců, pro které jsou dýška hlavní částí příjmu.
Podle místní turistické a kongresové agentury (LVCVA) přijelo v červnu o 400 tisíc lidí méně než loni. Mezinárodní příjezdy jsou meziročně slabší zhruba o deset procent. Světová rada pro cestování a turistiku (WTTC) odhaduje, že výdaje zahraničních návštěvníků v USA letos klesnou o 12,5 miliardy dolarů.
Půlka spropitného pryč
V amerických restauracích a barech je běžné, že obsluha má výrazně nižší základní hodinovou mzdu než je federální minimum a většinu výdělku tvoří právě spropitné. Když hosté dávají méně spropitného, příjmy zaměstnanců úměrně klesají. V Las Vegas mluví číšníci a barmani o propadu dýšek až o 50 %. Na místních fórech si servírky stěžují, že za drink dostanou jen deset centů, zatímco dřív to bylo kolem 80 centů. Někteří tvrdí, že pracují víc než kdy dřív, ale vydělávají zlomek toho, co dříve.
Problémy potvrzují i další zaměstnanci. Dohromady viní drahotu, úbytek hostů i horší kvalitu služeb. „Pokud hosté nemají pocit, že dostali odpovídající servis, nechtějí přidávat ještě dvacet procent navrch,“ zaznívá od místních.
Ceny jako hlavní odrazující faktor
Podle konzultantů z oboru se na útlumu podílí nejen slabší poptávka ze zahraničí, ale i agresivní cenová politika podniků. Lidé odmítají platit 18 dolarů za láhev vody, 37 za martini nebo 30 za palačinky. Na internetu se objevují komentáře, že vysoké ceny vedou k tomu, že turisté pijí a jedí méně – a méně i nechávají.
Jedna servírka z Las Vegas, která nechtěla zveřejnit jméno, řekla pro Fox News Digital, že se zhoršila atmosféra v kolektivu. Hosté vnímají přehnané nabídky, opakující se koncepty restaurací a málo osobní přístup. To podle ní odrazuje nejen turisty, ale i místní, kteří nechtějí platit dvojnásobek za jídlo bez přidané hodnoty.
Reakce a výhled
Šéf odborů pracovníků v pohostinství Ted Pappageorge varuje, že pokud se situace nezlepší, zkracování směn pro brigádníky se dotkne i kmenových zaměstnanců. Podporuje návrh prezidenta Donalda Trumpa na daňové úlevy pro příjmy ze spropitného, upozorňuje ale, že bez hostů spropitné nepřijde.
Někteří provozovatelé věří, že nejde o plošný útlum. Podle Dereka Stevense z Circa Resort & Casino se v některých částech města stále daří a hosté tu vidí lepší poměr ceny a služeb. Podniky už podle odborníků plánují, jak na podzim přilákat více hostů a vrátit Las Vegas zpět do hry.