4.2 C
Czech
Sobota 8. listopadu 2025
Protext ČTKNová super dávka má od října 2025 zjednodušit systém sociální pomoci

Nová super dávka má od října 2025 zjednodušit systém sociální pomoci

Praha 4. dubna 2025 (PROTEXT) – Minulý týden podpořili poslanci ve třetím čtení zavedení dávky státní sociální pomoci (DSSP nebo tzv. super dávku) a s ní spojené změny v dalších zákonech. Dávku musí následně schválit Senát a podepsat prezident republiky. Předpokládá se, že nová DSSP bude účinná pro nové žadatele od října 2025. Lidé, kteří již nyní pobírají stávající dávky, budou na nový systém převedeni postupně a první platby podle nových pravidel jim budou vyplaceny od dubna 2026.

Cílem změny v dávkách je transformace stávajících dávek, jako je přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení, do jedné sjednocené dávky státní sociální pomoci. Změna si klade za cíl zjednodušení systému státní sociální podpory, zvýšení jeho efektivity, lepší zacílení pomoci a ohodnocení pracovní aktivity příjemců.

„Superdávka“ kombinuje jak pomoc s úhradou nákladů na bydlení a živobytí, tak i aktivní podporu v podobě bonusů za práci a za řádnou výchovu dětí. Zároveň má podle MPSV lépe cílit na ty, kteří pomoc nejvíce potřebují, tedy zejména na rodiny s dětmi, nízkopříjmové domácnosti a tzv. zranitelné osoby. Jelikož však není od předkladatele změn (MPSV) k dispozici možnost propočtu či srovnání stávajících dávek a nově koncipované dávky pro konkrétní situace žadatelů, je jistě pro mnohé velmi složité odhadnout, jak se v jejich konkrétním případě změny projeví. Dále v článku přinášíme naši kalkulačku DSSP.

O koncepci sjednocené dávky najdete podrobné informace NA STRÁNKÁCH kurzy.cz – DSSP, ale shrňme si znovu nejdůležitější parametry nové dávky spolu se změnami, které poslanci při posledním projednávání schválili. 

Žadatelé budou podávat jedinou žádost, kterou bude možné vyřídit online přes klientský portál MPSV Jenda, osobně na Úřadu práce nebo na pobočkách České pošty. Podání bude dostupné jak v elektronické, tak i v tištěné podobě.

Vstupní branou pro získání nároku na dávku bude majetkový test. Pro přiznání dávky se totiž budou zkoumat majetkové poměry žadatelů, včetně nemovitostí, aut a úspor. Původní parametry majetkového testu zůstaly zachovány a jednotlivec smí mít na účtu nejvýše 200 tisíc korun, přičemž za každého dalšího člena domácnosti se tento limit zvýší o 50 tisíc. Pro vícečlenné domácnosti je stanoven strop 400 tisíc korun. Do této částky se však nebudou započítávat státem podporované finanční produkty, jako je penzijní či stavební spoření. Dále je umožněno jedno vozidlo na dospělého, přičemž celkově nesmí mít domácnost více než dva automobily. Dávku získají domácnosti, které vlastní maximálně jednu nemovitost k vlastnímu bydlení a po určitou dobu jednu další nemovitost k bydlení či rekreaci. Během posledního projednávání dávky neprošel návrh, aby lidé, kteří nevlastní žádnou nemovitost mohli mít pro přiznání dávky na účtě vyšší částku. Z připomínek také vypadl návrh, aby Úřad práce mohl sledovat jednotlivé transakce na účtě žadatele. Zůstává ale platit, že má úřad možnost zjistit aktuální stav na účtu kvůli posouzení, zda má žadatel na dávku státní sociální pomoci nárok.

Klíčová role částek životního minima. Nárok a výše nové dávky se bude, ostatně tak jako dosud, odvíjet od částek životního a existenčního minima. Tyto částky určující, zda a na jak vysokou dávku žadatel dosáhne, jsou tedy velmi důležité. Jejich výše je stanovena vládním nařízením a naposledy byla jejich výše upravena (zvýšena o 5,2 %) před více než dvěma lety, od 1. ledna 2023. Odborníci ale současnému nastavení částek životního minima vytýkají, že jeho struktura znevýhodňuje malé domácnosti, tedy jednotlivce a samoživitele, protože nezohledňuje fixní náklady na bydlení, které jsou pro tyto skupiny relativně vyšší. Poslanci nakonec schválili zvýšení částek životního minima v nejnižší navrhované variantě, kde ke zvýšení dochází pouze u částky pro jednotlivce a první osobu v domácnosti; pro další osobu došlo dokonce ke snížení výše a částky pro nezaopatřené děti se nezměnily. Nově stanovené částky mají nabýt účinnosti od 1. ledna 2026.

Současné a navrhované částky životního minima od 1. ledna 2026 Aktuální Navrhované
Jednotlivec 4 860 Kč 5 500 Kč
První dospělá osoba v domácnosti 4 470 Kč 5 000 Kč
Osoba od 15 let věku, která není nezaopatřeným dítětem 4 040 Kč 3 750 Kč
Nezaopatřené dítě 15 až 26 let 3 490 Kč 3 490 Kč
Nezaopatřené dítě 6 až 15 let 3 050 Kč 3 050 Kč
Nezaopatřené dítě do 6 let 2 480 Kč 2 480 Kč

Zdroj tabulky: Kurzy.cz, Licence CC-BY

Pracovní bonus. Nový systém klade důraz na motivaci k pracovní aktivitě a snižování závislosti na dávkách. V rámci pozměňovacích návrhů byl nárok na pracovní bonus rozšířen i o příjem z rodičovského příspěvku. Pracovní bonus je součástí dávky, pokud má alespoň jeden z členů domácnosti příjem zohledňovaný pro pracovní bonus, a alespoň jedna z ostatních částek dávky pro tuto domácnost je vyšší než 0 Kč. Příjmem zohledňovaným pro pracovní bonus je součtem příjmu:

• ze závislé činnosti,

• ze samostatné výdělečné činnosti,

• z dávek nemocenského pojištění, pokud nárok na ně trval v rozhodném období celý kalendářní měsíc,

• z odměny pěstouna podle zákona o sociálně-právní ochraně dětí, pokud nárok na ni trval v rozhodném období celý kalendářní měsíc,

• z příjmů ze zahraničí, a

• z rodičovského příspěvku, který navazuje na pobírání peněžité pomoci v mateřství.

Zranitelné osoby si nemohou zvyšovat příjem vlastní prací kvůli zdravotnímu stavu či věku a na pracovní bonus tedy nedosáhnou.

Skupina zranitelných osob byla po projednání rozšířena o osoby pobírající vdovský a vdovecký důchod a o pozůstalého manžela/partnera (po dobu jednoho roku). Zranitelnými osobami pro dávku státní sociální podpory jsou:

• osoby starší 68 let,

• poživatelé starobního důchodu,

• poživatelé vdovského / vdoveckého důchodu,

• osoby invalidní ve II. nebo III. stupni,

• osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem,

• rodiče pečující o dítě mladší 4 let věku nebo osamělý rodič pečující o dítě mladší 7 let věku,

• osoby osobně pečující o dítě ve věku do 10 let závislé na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni I nebo osobu osobně pečující o osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II,III,VI nebo poživatele příspěvku na péči ve stupni II, III, IV,

• poživatelé příspěvku na péči ve stupni II nebo vyšším,

• nezaopatřené děti,

• pozůstalý manžel nebo partner, a to po dobu 12 kalendářních měsíců od měsíce následujícího po měsíci, kdy jeho manžel nebo partner zemřel.

Zranitelné osoby či domácnosti mohou získat zvýhodnění ve složkách bydlení (koeficient energetického paušálu a tuhých paliv 1,4 a vyšší normativy nákladů na bydlení) a péče o dítě (tj. 1000 Kč na dítě).

Přinášíme vám kalkulačku DSSP, připravenou na základě aktuálně dostupných informací, která vám umožní orientační výpočet výše nové dávky. Zadejte informace o složení domácnosti, příjmech a další požadované informace. Výpočet se odvíjí od aktuálně odsouhlaseného vládního materiálu včetně nově přijatých změn (změna životního minima, úpravy koeficientů a částek energetického paušálu, doplnění výčtu zranitelných osob a příjmů pro bonus) a dostupných podkladů (normativy). Výsledek můžete porovnat s výší současných dávek: přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí.

 

Zdroj: Kurzy.cz

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Doporučujeme

Trump chce s Orbánem mluvit o schůzce s Putinem, Orbán ocenil mírovou snahu USA

Americký prezident Donald Trump řekl v Bílém domě maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi, že s ním chce jednat o budoucí schůzce s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Orbán následně před novináři prohlásil, že Maďarsko a Spojené státy vedou jako jediné promírovou politiku, pokud jde o ukončení války na Ukrajině. Ukrajina od února 2022 vzdoruje ruské invazi.

Francie doporučila svým občanům co nejdříve opustit Mali

Francie dnes doporučila svým občanům, aby co nejdříve opustili Mali. Bezpečnostní situace v hlavním městě Bamako i v dalších oblastech země se podle francouzského ministerstva zahraničí již několik týdnů zhoršuje, přičemž hlavní silnice jsou terčem teroristických útoků. Francouzští občané mají podle ministerstva opustit zemi komerčními lety, napsala agentura AFP. Mali od začátku září čelí blokádě dovozu paliv, kterou zavedli tamní džihádisté.

Musk slaví. Akcionáři mu otevřeli cestu k tomu stát se prvním světovým bilionářem  

Elon Musk získal, co chtěl. Platový balíček v hodnotě až jednoho bilionu dolarů, pro který hlasovalo během valného shromáždění přes 75 procent akcionářů. Miliardář, možná budoucí bilionář, tak zaznamenal drtivé vítězství. Výsledky vzbudily různorodé reakce, někteří investoři je kritizují. Musk však bude muset dosáhnout náročných milníků, aby peníze získal.

Generální tajemník OSN na COP30 varoval před morálním selháním lidstva

Klimatická konference COP30 v Brazílii začala ostrými slovy generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese. Označil neplnění cíle udržet oteplení pod 1,5 °C za „morální selhání“ a varoval, že svět stojí na pokraji nevratných změn.

Meghan se po osmi letech vrací k herectví

Vévodkyně ze Sussexu po několikaleté herecké pauze míří zpět na filmová plátna. Čtyřiačtyřicetiletá Meghan, známá především ze seriálu Suits, získala menší roli ve filmu Close Personal Friends.

EK bude jednat s Belgií o reparační půjčce pro Ukrajinu ve výši 140 miliard eur

Evropská komise se snaží zintenzivnit jednání s belgickou vládou o zajištění takzvané reparační půjčky ve výši 140 miliard eur pro Kyjev, čas se totiž krátí a Ukrajině na jaře dojdou peníze, napsal bruselský server Politico. Belgický premiér Bart De Wever se proto dnes schází s vysokými úředníky Evropské komise, kteří se ho budou snažit ujistit, že veškerá finanční a právní rizika spojená s použitím zmrazených ruských aktiv pro půjčku Ukrajině jsou vyřešena.

Letiště v belgickém Lutychu bylo uzavřeno kvůli dronům, podruhé v tomto týdnu

Letiště v belgickém Lutychu dnes dočasně přerušilo provoz kvůli zpozorovaným dronům. Je to už druhý podobný incident tento týden. Informovala o tom agentura Belga s odvoláním na společnost Skeyes, která zajišťuje v Belgii letový provoz.

USA zabily tři muže při úderu na další loď v Karibiku údajně pašující drogy

Americká armáda ve čtvrtek zabila tři muže při úderu na loď, která údajně pašovala drogy v mezinárodních vodách v Karibském moři. Na sociální síti to v noci na dnešek oznámil americký ministr obrany Pete Hegseth, který zabité označil za "narkoteroristy". Podle agentury AP jde již o sedmnáctý úder, který USA od září podnikly proti plavidlům u pobřeží Venezuely a poslední dobou také ve východní oblasti Tichého oceánu. Počet obětí podle AP čtvrtečním útokem stoupl nejméně na 69.

Policie v německém Hanau zadržela Rumuna podezřelého z pomalování aut krví

Německá policie dnes zadržela 31letého Rumuna, kterého podezřívá, že pomaloval téměř 50 aut, několik poštovních schránek a několik domů v hesenském městě Hanau lidskou krví. Na mnoha místech přitom nakreslil hákové kříže. Policie o tom informovala v tiskové zprávě.

Nancy Pelosi oznámila svůj odchod z politiky. Příští rok už kandidovat nebude

Nancy Pelosi, první a dosud jediná žena v čele Sněmovny reprezentantů USA a jedna z nejvýraznějších postav Demokratické strany, odchází do politického důchodu. Oznámila, že po téměř čtyřech desetiletích v Kongresu už nebude znovu kandidovat.

Královna deblu Siniaková slaví pátý titul světové jedničky

Kateřina Siniaková potvrdila pozici světové jedničky. Po dvou výhrách na Turnaji mistryň v Rijádu má jisté semifinále i trofej pro nejlepší deblistku sezony. WTA jí k tomu uspořádala slavnostní ceremoniál. „Tohle je pro mě úžasné. Jsem moc šťastná, že jsem to znovu dokázala,“ řekla česká hráčka.

Varování před COP30: Chudší země stále nemají dostatečný přístup k ochraně v oblasti klimatu

Do brazilského města Belém se sjíždějí světoví lídři, aby se zúčastnili klimatické konference COP30. Jedním z hlavních témat bude opět financování boje proti klimatické krizi. Problémem je zejména obtížný přístup rozvojových států k prostředkům.

Trump v nejistotě. Soudci jsou skeptičtí ohledně legitimity cel

Ve středu začal Nejvyšší soud projednávat jeden z největších právních sporů administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Soudci se snaží vyložit znění zákona z roku 1977 o mezinárodních mimořádných ekonomických pravomocích (IEEPA), použitého k uvalení rozsáhlých tarifů na celý svět, a rozhodnout o jejich legitimitě.

Letiště v německém Hannoveru muselo kvůli dronu přerušit provoz

Letiště v Hannoveru na severozápadě Německa muselo ve středu pozdě večer přerušit provoz kvůli neznámému dronu. Informovala o tom dnes agentura DPA. Letiště bylo uzavřeno tři čtvrtě hodiny, na jiných místech kvůli tomu musela přistát tři letadla.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama