menu

21.1 C
Czech
Středa 30. dubna 2025

Rusko hlásí dobytí další ukrajinské vsi, ISW postup ruských sil v Sumské oblasti

Ruské síly dobyly další ukrajinskou obec, konkrétně vesnici Dorošivka v Charkovské oblasti, která leží několik kilometrů severně od města Kupjansk. Ve svém hlášení to dnes oznámilo ruské ministerstvo obrany. Americký Institut pro studium války (ISW) pak ve své analýze uvádí, že ruské invazní síly v poslední době postoupily v ukrajinské Sumské oblasti a poblíž měst Kupjansk, Siversk, Toreck a Novopavlivka na východě země.

ANALÝZA: Rakety ATACMS válku na Ukrajině nezvrátí, Rusům ale mohou zatopit

Ukrajina poprvé použila americké rakety ATACMS k útoku na muniční sklad hluboko na ruském území. Stalo se tak poté, co americký prezident Joe Biden povolil ukrajinské armádě používat tento typ střel k útokům v ruském vnitrozemí, což vyvolalo ostrou reakci ze strany Ruska. Biden tak rozvázal obráncům ruce. Rakety sice pravděpodobně průběh války významně neovlivní, ruské armádě však zkomplikují život.

Ukrajina poprvé použila podle tamních médií americké rakety ATACMS k úspěšnému útoku na muniční sklad nedaleko města Karačev v Brjanské oblasti na západě Ruska. Došlo k tomu krátce poté, co Biden povolil Kyjevu použití těchto střel na ruském území.

Ukrajina používá rakety ATACMS již delší dobu na likvidaci cílů v Ruskem okupovaných oblastech. Washington se dosud zdráhal udělit v tomto ohledu Kyjevu volnost kvůli obavám z eskalace války po překročení další „červené čáry“.

Moskva již dříve varovala, že použití západních zbraní na ruském území bude považovat za přímé zapojení Severoatlantické aliance (NATO) do konfliktu. Bidenův krok skutečně spustil ostrá prohlášení.

Moskva varovala, že použití raket dlouhého doletu radikálně změní průběh války. Mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharova zopakovala Putinova slova, když řekla, že by to změnilo samotnou podstatu konfliktu a znamenalo by to střet s NATO.

Z politických pater zaznívají hesla o třetí světové válce. Ruský prezident Vladimir Putin v úterý (v den, kdy válka proti Ukrajině trvá tisícím dnem) svým podpisem stvrdil novou doktrínu jaderného odstrašování.

Rusko může podle jejího znění nasadit jaderné zbraně v případě útoku konvenčními zbraněmi nejaderné země podporované jadernou mocností, což je považováno za jasné varování Spojeným státům a jejich spojencům.

Specifikace raket  

ATACMS je série balistických střel země-země s dostřelem až 300 kilometrů, což je pro Ukrajince zásadní, vyráběná společností Lockheed Martin. Rakety nejprve vzlétnou vysoko do atmosféry a pak obrovskou rychlostí padají přímo k zemi jako šíp.

Tento typ střel je obtížný k sestřelení. Může nést hlavici o váže 225 kilogramů určenou k likvidaci zpevněných objektů a větších konstrukcí. ATACMS jsou tedy vhodné k eliminaci velitelských stanovišť, bunkrů, mostů, muničních skladů a leteckých základen.

Nést ovšem mohou i kazetovou munici – konkrétně tři stovky malých bomb, které se na místě určení rozptýlí do okolí. Tento typ munice je vhodný k útokům na pěchotu a lehčí obrněné jednotky nebo zaparkovaná letadla, napsal server BBC News.

Další výhodou ATACMS je možnost odpalování z raketometů HIMARS a M270 – oba systémy dostala Ukrajina už dříve a umí s nimi zacházet. Nevýhoda takových střel Storm Shadow je, že je musí Ukrajinci odpalovat ze vzduchu.

ATACMS mají největší dostřel ze všech těžkých raket v ukrajinském arzenálu. Dostřelem i silou jsou americkým střelám nejblíže právě již zmíněné Storm Shadow. Jsou schopné zasáhnout cíle ve vzdálenosti až 245 kilometrů.

Ukrajina použila ATACMS již loni ke zničení několika vrtulníků a další cenné techniky na ruských letištích. Měla však k dispozici jen variantu s nižším dostřelem. ATACMS byly poprvé použity ve válce v Perském zálivu roku 1991.

Americká armáda je postupně nahrazuje modernějšími raketami Precision Strike Missile s dostřelem až 500 kilometrů. Dodání modernějších raketových systémů Kyjevu přitom není na stole.

Dosud bylo podle serveru Seznam Zprávy vyrobeno celkem 4000 raket ATACMS, včetně horších variant s nižším dostřelem. USA navíc 600 z nich použily a zhruba 1 750 prodaly na vývoz. Ročně vyrobí asi 500 kusů, většina z nich ale putuje do zahraničí. 

Jak ovlivní válku   

Experti se shodují, že rakety ATACMS neovlivní průběh války, spíše však zkomplikují politiku nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který bude na Ukrajině co nejrychleji chtít dosáhnout příměří. Mohou však okupanty alespoň zpomalit.

Ukrajinci teď mají možnost cílit na důležité trasy zásobování nebo vojenské pozice související s připravujícími se útoky. Mohou tak zkomplikovat a zpomalit ruské útoky a dočasně ulevit kritickým úsekům na frontových liniích.

ATACMS mohou ochromit letectvo, ruská armáda si je ovšem této skutečnosti vědoma a přesunula personál a techniku z letišť v dostřelu. To je samozřejmě ale i komplikací – stíhačkám bude trvat déle, než dorazí ke svým cílům.

Rusové navíc museli přesunout některé muniční sklady a zásobování dále od fronty, což poskytlo Ukrajině jistou taktickou výhodu a může to rovněž vést k úlevě na frontě. Obráncům to pak může zvýšit morálku a na okupanty vyvinout psychologický tlak.

„Nemyslím si, že to bude rozhodující,“ řekl západní diplomat působící v Kyjevě, který si nepřál být jmenován. „Nicméně je to symbolické rozhodnutí, které zvyšuje sázky a demonstruje symbolickou podporu Ukrajině. Může to Rusům zvýšit náklady na válku,“ dodal.

Nedostatečné množství

Bývalá náměstkyně ministra obrany USA Evelyn Farkas uvedla, že střely ATACMS by mohly mít drtivý psychologický efekt, pokud by zasáhly Kerčský most, což je klíčová spojovací zásobovací trasa mezi Ruskem a anektovaným Krymem.

Hlavním důvodem, proč ATACMS průběh války nezmění a spíše získají obráncům trochu času, je, že těchto střel nemají Ukrajinci dostatek. Starších verzí dostali zhruba jen 50 kusů a o novějších verzích nejsou čísla známa, napsal magazín Forbes.

Dostupný počet střel nebude vzhledem k jejich omezené výrobě dostačující a dramatickou změnu na bojišti proto nepřinese. Televize CNN doplnila, že dalším důvodem je fakt, že Ukrajina už dokázala zasáhnout cíle hluboko uvnitř ruského území drony.

Těmito levnými a snadno vyrobitelnými zbraněmi dokázala napáchat značné škody na ruské vojenské i energetické infrastruktuře. Ukrajinská hejna dronů způsobila Moskvě určité problémy, významný dopad na průběh války ovšem neměla.

Lze očekávat, že ne úplně příjemné budou i údery střel ATACMS v kombinaci se Storm Shadow. Postup okupantů navíc mohou zpomalit americké protipěchotní miny, jejichž dodávky Ukrajině administrativa Bidena schválila.

Válka se vyostřuje

Biden povolil Ukrajině používat ATACMS k útokům v ruském vnitrozemí po zprávách od jihokorejských a ukrajinských tajných služeb o až 12 tisících severokorejských vojácích rozmístěných v Kurské oblasti a menších skupinách na Ukrajině.

Odborníci se však shodují, že Biden chce pro Ukrajinu získat co nejlepší pozici před usednutím Trumpa do Bílého domu. O to samé se snaží i Putin, který na Ukrajinu poprvé vypálil novou balistickou mezikontinentální střelu.

USA se snaží dát Ukrajině mocnější zbraně, Rusko přiostřuje rétoriku a zintenzivňuje údery na ukrajinskou vojenskou a civilní infrastrukturu. „Všechno je to propojené,“ napsal ve svém hodnocení Mykhaylo Samus, šéf institutu New Geopolitics Research Network.

Rusko podle něj shromažďuje stovky balistických střel Iskander s doletem až 500 kilometrů a hypersonických balistických raket Kinžal s doletem kolem dvou tisíc kilometrů. Chce vyslat Washingtonu před předáním moci zprávu a ukázat svou sílu.

„Tohle všechno je o přípravě na silnou pozici pro rozhovory s Trumpem, abychom pochopili, že Rusko nebude dělat kompromisy,“ napsal Mykhaylo. Bidena zase podle řady odborníků motivuje hrozba, že Trump stopne podporu Ukrajiny, což se ale stát vůbec nemusí.

Snahu zlepšit ukrajinské i ruské postavení před zvolením Trumpa pozoruje i Jade McGlynn z katedry válečných studií na King’s College London. Je ovšem skeptický ohledně toho, že by byla dohoda s Putinem vůbec možná. Jeho cílem podle něj stále zůstává Ukrajinu rozdělit a učinit z ní „ruský satelit“.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

ANALÝZA: Rusko není dost silné na to, aby na Ukrajině zvítězilo

Rusko nemá dostatek sil, aby na Ukrajině zvítězilo a obsadilo ji. Nedisponuje totiž dostatkem vojáků a hlavně obrněné techniky. Ruská armáda je zdecimovaná a dochází jí dech, míní americký reportér a dokumentarista David Axe. Jeho tvrzení se shoduje s názory vojenských odborníků a dalších pozorovatelů. Rusko má problémy i na východě země, a to i přes pokračující vojenskou podporu Severní Koreje.

ANALÝZA: Datová centra Big Tech prohlubují nedostatek vody. Pohání je Trumpova éra

Do mainstreamových médií začínají pronikat reporty o dopadech umělé inteligence na životní prostředí. Patří mezi ně i nejnovější reportáž The Guardian a neziskové investigativní agentury SourceMaterial. Odhalila totiž, že Big Tech firmy Amazon, Microsoft a Google budují datová centra, žíznící kvůli ochlazení přístrojů po obrovském množství vody, také v jedněch z nejsušších oblastí na světě. Politické klima v USA a ambiciózní investice do domácí AI infrastruktury prezidenta Donalda Trumpa jménem Stargate Initiative ale nenaznačují, že by tamní vláda hodlala ve jménu životního prostředí zakročit.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rusko a KLDR začaly stavět silniční most přes řeku Tuman, který obě země spojí

Rusko a Severní Korea dnes zahájily stavbu silničního mostu přes řeku Tuman, který obě země spojí. Oznámil to ruský premiér Michail Mišustin, podle kterého projekt utuží vzájemné strategické partnerství, informovala agentura Reuters.

Lily Allen se omluvila Katy Perry za kritiku jejího letu do vesmíru: Byla jsem zbytečně zlá

Britská zpěvačka a moderátorka Lily Allen se veřejně omluvila americké popové hvězdě Katy Perry za tvrdou kritiku, kterou pronesla v souvislosti s její účastí na letu společnosti Blue Origin do vesmíru. Mise, která se uskutečnila 14. dubna, vstoupila do historie jako první s výhradně ženskou posádkou za posledních více než 60 let. Allen své výroky v podcastu Miss Me? označila za neadekvátní a přiznala, že v nich sehrály roli její vlastní předsudky.

Z čínské vesmírné stanice se vrátili tři kosmonauti, návrat byl odložený o den

Na severu Číny dnes přistála kosmická loď Šen-čou 19 (Božská loď), s níž se vrátili na Zem tři čínští kosmonauti, kteří strávili šest měsíců na čínské vesmírné stanici Tchien-kung (Nebeský palác). Informovala o tom agentura Nová Čína, podle níž je zdravotní stav trojice dobrý.

Švédská policie zadržela podezřelé ze střelby v Uppsale, kde zahynuli tři lidé

Švédská policie zadržela podezřelého v souvislosti s úterní střelbou v Uppsale, při které zahynuli tři lidé. Dnes o tom informovala stanice TV4. Švédská média incident spojují s vyřizováním účtů mezi gangy, s jejichž působením se tato skandinávská země mnoho let potýká. Ministr spravedlnosti Gunnar Strömmer prohlásil, že události v Uppsale bere velmi vážně a že s takovými násilnostmi se nelze smířit.

Německá sociální demokracie schválila koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom dnes informovaly agentury DPA a Reuters. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.

Další válka na obzoru? Indie zaútočí do 36 hodin, varuje Pákistán

Pákistánský ministr informací Attaulláh Tarar ve středu brzy ráno informoval, že má důvěryhodné informace o plánovaném bezprostředním indickém úderu během následujících 24 až 36 hodin. Případný regulérní ozbrojený konflikt s Indií by pro Pákistán znamenal zkázu a mohl by ho pocítit celý svět.

Putin podpořil návrh přejmenovat letiště ve Volgogradu na Stalingrad

Ruský prezident Vladimir Putin podpořil žádost obyvatel Volgogradské oblasti a válečných veteránů přejmovat letiště ve Volgogradu a udělit mu historický název Stalingrad. Informovala o tom státní agentura TASS.
Reklama

DOPORUČUJEME

ANALÝZA: Rusko není dost silné na to, aby na Ukrajině zvítězilo

Rusko nemá dostatek sil, aby na Ukrajině zvítězilo a obsadilo ji. Nedisponuje totiž dostatkem vojáků a hlavně obrněné techniky. Ruská armáda je zdecimovaná a dochází jí dech, míní americký reportér a dokumentarista David Axe. Jeho tvrzení se shoduje s názory vojenských odborníků a dalších pozorovatelů. Rusko má problémy i na východě země, a to i přes pokračující vojenskou podporu Severní Koreje.

ANALÝZA: Datová centra Big Tech prohlubují nedostatek vody. Pohání je Trumpova éra

Do mainstreamových médií začínají pronikat reporty o dopadech umělé inteligence na životní prostředí. Patří mezi ně i nejnovější reportáž The Guardian a neziskové investigativní agentury SourceMaterial. Odhalila totiž, že Big Tech firmy Amazon, Microsoft a Google budují datová centra, žíznící kvůli ochlazení přístrojů po obrovském množství vody, také v jedněch z nejsušších oblastí na světě. Politické klima v USA a ambiciózní investice do domácí AI infrastruktury prezidenta Donalda Trumpa jménem Stargate Initiative ale nenaznačují, že by tamní vláda hodlala ve jménu životního prostředí zakročit.

ANALÝZA: Mírové síly na Ukrajině? Evropě to může pomoci i fatálně uškodit

Vyslání evropských mírových jednotek na Ukrajinu se zdá být stále méně pravděpodobným scénářem kvůli celé řadě výzev, počínaje dosažením shody mezi partnery konče logistickými problémy. Takzvaná koalice ochotných by se mohla ukázat jako neefektivní a mohla by Evropě a její věrohodnosti spíše uškodit. Jelikož však USA odmítají dát Kyjevu bezpečnostní záruky, možností je udělat z Ukrajiny druhý Izrael. I v tomto případě to ale není tak jednoduché.

Trhy reagují na oznámení amerických cel propadem, ztrácejí akcie i dolar

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které oslovila ČTK.

KOMENTÁŘ: Je dobře, že Evropa zbrojí. Obavy jsou na místě nejen kvůli Trumpovi

Americký prezident Donald Trump vede vůči Evropské unii (EU) konfrontační politiku, což vzbudilo obavy z konce přítomnosti Spojených států v Evropě a o budoucnost Severoatlantické aliance (NATO). Zůstaneme na Rusko sami, Američané nám nepomohou, obávají se evropští lídři. Trump však s největší pravděpodobností starý kontinent neopustí. To by mohl až příští šéf Bílého domu.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rusko a KLDR začaly stavět silniční most přes řeku Tuman, který obě země spojí

Rusko a Severní Korea dnes zahájily stavbu silničního mostu přes řeku Tuman, který obě země spojí. Oznámil to ruský premiér Michail Mišustin, podle kterého projekt utuží vzájemné strategické partnerství, informovala agentura Reuters.

Lily Allen se omluvila Katy Perry za kritiku jejího letu do vesmíru: Byla jsem zbytečně zlá

Britská zpěvačka a moderátorka Lily Allen se veřejně omluvila americké popové hvězdě Katy Perry za tvrdou kritiku, kterou pronesla v souvislosti s její účastí na letu společnosti Blue Origin do vesmíru. Mise, která se uskutečnila 14. dubna, vstoupila do historie jako první s výhradně ženskou posádkou za posledních více než 60 let. Allen své výroky v podcastu Miss Me? označila za neadekvátní a přiznala, že v nich sehrály roli její vlastní předsudky.

Z čínské vesmírné stanice se vrátili tři kosmonauti, návrat byl odložený o den

Na severu Číny dnes přistála kosmická loď Šen-čou 19 (Božská loď), s níž se vrátili na Zem tři čínští kosmonauti, kteří strávili šest měsíců na čínské vesmírné stanici Tchien-kung (Nebeský palác). Informovala o tom agentura Nová Čína, podle níž je zdravotní stav trojice dobrý.

Švédská policie zadržela podezřelé ze střelby v Uppsale, kde zahynuli tři lidé

Švédská policie zadržela podezřelého v souvislosti s úterní střelbou v Uppsale, při které zahynuli tři lidé. Dnes o tom informovala stanice TV4. Švédská média incident spojují s vyřizováním účtů mezi gangy, s jejichž působením se tato skandinávská země mnoho let potýká. Ministr spravedlnosti Gunnar Strömmer prohlásil, že události v Uppsale bere velmi vážně a že s takovými násilnostmi se nelze smířit.

Německá sociální demokracie schválila koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom dnes informovaly agentury DPA a Reuters. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.

Další válka na obzoru? Indie zaútočí do 36 hodin, varuje Pákistán

Pákistánský ministr informací Attaulláh Tarar ve středu brzy ráno informoval, že má důvěryhodné informace o plánovaném bezprostředním indickém úderu během následujících 24 až 36 hodin. Případný regulérní ozbrojený konflikt s Indií by pro Pákistán znamenal zkázu a mohl by ho pocítit celý svět.

Putin podpořil návrh přejmenovat letiště ve Volgogradu na Stalingrad

Ruský prezident Vladimir Putin podpořil žádost obyvatel Volgogradské oblasti a válečných veteránů přejmovat letiště ve Volgogradu a udělit mu historický název Stalingrad. Informovala o tom státní agentura TASS.

Je to v našem zájmu. Washington schválil prodej raket za více než miliardu dolarů Polsku

Spojené státy schválily dodávky raket vzduch-vzduch středního doletu v celkové hodnotě 1,33 miliardy dolarů Varšavě. Balíček má zajistit lepší ochranu Polska a spojenců v Severoatlantické alianci (NATO) a to, aby alianční partneři působili jako „síla ekonomické a politické stability v Evropě“.

Ukrajina i Rusko informují o nepřátelských nočních vzdušných útocích

Ruské ministerstvo obrany oznámilo likvidaci 34 ukrajinských dronů v noci na dnešek. Ukrajinské letectvo zatím bilanci ruských nočních útoků nezveřejnilo, v noci ovšem varovalo před hrozbou ruských útoků v řadě ukrajinských oblastí. Ukrajinští regionální činitelé už dříve informovali o ruských úderech na města Dnipro a Charkov, které si podle nich vyžádaly život jednoho člověka a dalších pět desítek lidí zranily.

Výpadek proudu v části Evropy mohl souviset s nestabilitou přenosové sítě

Rozsáhlý pondělní výpadek elektřiny zasáhl desítky milionů lidí ve Španělsku a Portugalsku. Elektrická síť selhala v odpoledních hodinách, blackout ochromil dopravu, nemocnice i mobilní sítě. Co přesně výpadek způsobilo, zatím není jasné.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás