-9.6 C
Czech
Pondělí 19. ledna 2026
ZprávyDalší atentátník? Poblíž Trumpova mítinku policie zatkla muže s nelegálně drženými zbraněmi

Další atentátník? Poblíž Trumpova mítinku policie zatkla muže s nelegálně drženými zbraněmi

Na křižovatce poblíž shromáždění Donalda Trumpa v kalifornském městě Coachella byl o víkendu zadržen muž, který měl nelegálně drženou brokovnici a nabitou pistoli. Informuje o tom BBC, New York Post a další servery.

Devětačtyřicetiletý podezřelý Vem Miller řídil černé SUV, když ho na bezpečnostním stanovišti zastavili policisté. Ti u něj našli dvě střelné zbraně a velkokapacitní zásobník, píše BBC.

Miller byl poté „bez incidentu“ vzat do vazby, uvedl úřad šerifa okresu Riverside. Byl zadržen kvůli držení nabité střelné zbraně a držení velkokapacitního zásobníku. Později byl propuštěn.

Tajná služba USA uvedla, že Trump „nebyl v žádném nebezpečí“.

Před propuštěním na kauci ve výši 5 000 dolarů (zhruba 115 tisíc korun) byl Vem Miller obviněn ze dvou přestupků souvisejících se zbraněmi. Žádné federální obvinění vzneseno nebylo.

Místní šerif označil podezřelého za „šílence“. Jeho úřad dodal, že střet neměl vliv na bezpečnost Trumpa ani účastníků shromáždění. Miller se podle některých indicií hlásí k tzv. „Suverénním občanům“, kteří neuznávají platné zákony své země a v některých zemích jsou zapleteni do vražd.

Šerif okresu Riverside Chad Bianco sice uvedl, že nelze spekulovat o tom, co se podezřelému honilo hlavou. Dodal, že „skutečně věří“, že jeho policisté zabránili třetímu pokusu o atentát, ale že se to zřejmě nepodaří prokázat. Bianco sám je republikán, který Trumpa veřejně podporuje.

Měl falešnou SPZ

Miller požádal podle New York Post o právníka poté, co se ho FBI pokusila vyslechnout. Novinářům krátce řekl, že tvrzení, že je atentátník, jsou „naprosté nesmysly“.

Jeden z představitelů federálních orgánů činných v trestním řízení například řekl, že vůbec nic nenasvědčuje tomu, že by Miller chtěl Trumpa zabít. Federální orgány uvedly, že incident stále vyšetřují a bylo by na nich, zda budou vznášet další obvinění.

Incident, k němuž podle policie došlo v sobotu v 16:59 místního času, opět poukazuje na intenzivní bezpečnostní operaci kolem Trumpa a na nebezpečí, kterému bývalý prezident čelí. Do voleb zbývají necelé tři týdny. Bývalému prezidentovi usilovali o život už dvakrát.

Bianco na tiskové konferenci řekl, že kvůli policejnímu vyšetřování nebude moci poskytnout všechny informace. Řekl, že když se podezřelý přiblížil k vnějšímu perimetru poblíž místa konání shromáždění, všechno vypadalo v pořádku. Když se však podezřelý dostal k vnitřnímu perimetru, „objevilo se mnoho nesrovnalostí“, řekl Bianco. Vozidlo mělo falešnou poznávací značku a uvnitř byl nepořádek.

V autě bylo nalezeno několik falešných VIP pasů s více jmény a několik řidičských průkazů, uvedl šerif. Dodal, že poznávací značka byla „podomácku vyrobená“ a neregistrovaná. Podezřelý podle něj sám řekl, že je členem krajně pravicové skupiny Suverénní občané.

Do Butleru se Trump vrátil

Uvedl, že poznávací značka rovněž „svědčí o skupině osob, které se hlásí k Suverénním občanům“. „Neřekl bych, že jde o militantní skupinu. Je to jen skupina, která nevěří ve vládu a vládní kontrolu,“ řekl. „Nevěří, že se na ně vláda a zákony vztahují.“

Podle prohlášení federálních úřadů jsou o zatčení informovány americká prokuratura, tajná služba a FBI.

Tajná služba USA hodnotí, že incident neměl dopad na ochranné operace. Bývalý prezident Trump nebyl v žádném nebezpečí,“ uvádí se v prohlášení. „Ačkoli v tuto chvíli nedošlo k žádnému federálnímu zatčení, vyšetřování pokračuje. Úřad státního zástupce USA, Tajná služba USA a FBI vyjadřují poděkování poslancům a místním partnerům, kteří pomohli zajistit bezpečnost včerejších událostí.“

Bezpečnostní opatření v okolí Trumpa byla v souvislosti s předchozími údajnými pokusy o atentát značně posílena. V sobotu před Millerovým zatčením pořádal Trump svůj druhý letošní mítink v Butleru v Pensylvánii. Tedy na stejném místě, kde na něj několikrát vystřelil atentátník Thomas Matthew Crooks a zabil jednu osobu v davu.

Další muž, Ryan Routh, je v současné době ve vězení poté, co byl v září zatčen před Trump International Golf Clubem ve West Palm Beach. Muž byl spatřen, jak se schovává v křoví poblíž golfového hřiště a z křoví mu trčí hlaveň pušky.

Reklama

Doporučujeme

Velvyslanci států EU v Bruselu jednají o Trumpových hrozbách, řeší další kroky

V Bruselu začalo v sobotu narychlo svolané jednání velvyslanců členských států Evropské unie. Mimořádné zasedání se koná v reakci na oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení amerických cel vůči několika evropským zemím jako součásti jeho snahy získat pro Spojené státy Grónsko.

Prezident odmítl kritiku Macinky, Ukrajina chce podle něj letouny koupit

Prezident Petr Pavel odmítl kritiku ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé). Macinka Pavla kritizoval za to, že tento týden při návštěvě Ukrajiny nabídl napadené zemi několik menších letounů na obranu proti dronům. Podle Pavla ukrajinská strana navrhla odkoupení letounů L-159, což by pro českého výrobce byla příležitost. Pavel to dnes řekl novinářům před odletem do Vatikánu.

Trump chce od zemí miliardu dolarů za stálé členství v navržené Radě míru

Americká administrativa bude chtít nejméně jednu miliardu dolarů (20,9 miliardy Kč) od každé země, která chce být stálým členem Rady míru vytvářené prezidentem Donaldem Trumpem, napsala v noci na dnešek agentura Bloomberg. Tato informace je obsažena i v chartě Rady míru, kterou zveřejnil server The Times of Israel. Ten také upozornil, že v dokumentu není zmínka o Gaze. Trump přitom navrženou Radu míru označil za součást urovnání situace v palestinském Pásmu Gazy. Podle Bloombergu se někteří obávají, že se Trump snaží vytvořit konkurenci vůči Organizaci spojených národů (OSN), kterou dlouhodobě kritizuje.

Požár v pákistánském obchodním centru zabil nejméně šest lidí

Při rozsáhlém požáru vícepodlažního nákupního centra Gul Plaza v pákistánském Karáčí zahynulo nejméně šest lidí, mezi nimi i jeden hasič. Dalších přibližně dvacet osob utrpělo zranění. Úřady se obávají, že uvnitř budovy mohou být stále uvězněni další lidé.

V rakouských Alpách vyprostili těla tří Čechů, které v sobotu zabila lavina

Rakouští záchranáři dnes vyprostili těla tří Čechů, které v sobotu odpoledne zabila lavina ve spolkové zemi Štýrsko u obce Pusterwald. Informovala o tom agentura APA s tím, že v sobotu tuto operaci znemožnilo nepříznivé počasí. Úmrtí tří Čechů v rakouských Alpách dnes ČTK potvrdilo české ministerstvo zahraničí. APA dnes také napsala, že rakouská policie neštěstí vyšetřuje a dnes vyslechla přeživší ze skupiny, kterou lavina zavalila.

Macron chce, aby EU sáhla po nástroji proti ekonomickému nátlaku

Emmanuel Macron chce v EU prosadit tvrdší odpověď na nové celní hrozby Donalda Trumpa. V Bruselu má tlačit na aktivaci takzvaného anti coercion instrumentu, nástroje určeného pro situace, kdy třetí země tlačí na EU obchodními nebo investičními opatřeními.

Vězni v Guatemale ovládli tři věznice a drží desítky rukojmích

Vězni v Guatemale v sobotu koordinovaně ovládli tři věznice a vzali nejméně 46 rukojmích. Mezi zadrženými jsou hlavně dozorci, podle úřadů také další zaměstnanci vězeňské služby. Bezpečnostní složky se snažily převzít kontrolu nad areály a vyjednat propuštění zajatých.

Pentagon připravil 1500 vojáků pro případné nasazení v Minnesotě

Pentagon nařídil zhruba 1500 vojákům v aktivní službě, aby se připravili na možné nasazení do Minnesoty. Jde o reakci na napětí ve státě, kde už několik dní pokračují protesty namířené proti federálním imigračním agentům a kde prezident Donald Trump ve čtvrtek 15. ledna 2026 veřejně zvažoval použití zákona o povstání.

Za protesty v Íránu, při nichž umírali lidé, mohou USA, tvrdí íránský lídr Chameneí

Nejvyšší vůdce Íránu ajatolláh Alí Chameneí obvinil USA a prezidenta Donalda Trumpa z přímé odpovědnosti za násilí, oběti na životech a destabilizaci země během nedávných masových protestů. Uvedl to ve svém sobotním projevu, v němž se poprvé rozsáhleji vyjádřil k událostem, které Írán zasáhly od konce prosince.

Brusel hodlá vyloučit čínské technologie z kritické infrastruktury

Evropská komise plánuje postupné vyloučení čínských technologií z kritické infrastruktury v Evropské unii. Dotknout by se to mělo například telekomunikačních sítí, solární energetiky či bezpečnostních skenerů. Informoval o tom deník Financial Times (FT) s odvoláním na zdroje z EK.

Ugandská armáda odmítla tvrzení opozice, že den po volbách unesla jejího lídra

Mluvčí ugandské armády dnes odmítl páteční tvrzení opozice, že její prezidentský kandidát Bobi Wine byl unesen vojáky. V Ugandě by měly být dnes zveřejněny výsledky čtvrtečních prezidentských a parlamentních voleb, napsala agentura AFP. V pátek po sečtení zhruba 80 procent hlasů vedl podle ústřední volební komise s asi 74 procenty autoritářský prezident Yoweri Museveni, který je hlavou této padesátimilionové země od roku 1986.

Rusko v noci zaútočilo v Dněpropetrovské oblasti

Rusko, které bezmála čtyři roky pokračuje ve válce proti Ukrajině, v noci na dnešek zaútočilo v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě sousední země. Šéf regionální vojenské správy Oleksandr Hanža na telegramu oznámil, že ruské drony a dělostřelectvo způsobily škody ve městech Nikopol, Marhanec a Pokrovsk, ale nikdo nebyl zraněn. Rusko nejnověji ohlásilo, že jeho vojáci obsadili obec Pryluky v Záporožské oblasti. Moskva zároveň sdělila, že ruská protivzdušná obrana dnes ráno zničila desítku ukrajinských dronů mířících na blíže neupřesněné cíle v Astrachaňské, Rostovské a Volgogradské oblasti.

Máslo zlevňuje, dovoz a sezona drží ceny nízko

Po týdnech vysokých cen přichází v obchodech obrat: máslo zlevňuje i po Vánocích a v některých akcích se dostává na ceny, které tu dlouho nebyly. Řetězce se předhánějí ve slevách a lidé nakupují hlavně v letákových akcích.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama