Více
  23.2 C
  Czech
  Středa, 17 srpna, 2022

  Všímavost není jen módní slovo. Co doopravdy znamená

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Všímavost vám může pomoci proniknout do přítomného okamžiku a zlepšit vaše celkové zdraví a pohodu. Zde je to, co potřebujete o všímavosti vědět.

  V dnešní době se zdá, že každý mluví o všímavosti. Od celebrit přes učitele jógy po vysokoškolské profesory. Dokonce i vaši rodiče a prarodiče se zapojují do praxe. Ale kromě módního slova vás možná zajímá, co to všímavost, v angličtině mindfulness, doopravdy je.

  Všímavost je definována jako stav bytí, kdy jste hluboce naladěni na své tělo a svět kolem vás. Namísto starostí o budoucnost nebo přebývání v minulých situacích se soustředíte pouze na setrvání v přítomném okamžiku. Kromě toho, spíše než odsuzovat či snižovat myšlenky, pocity nebo vjemy ve svém těle, přijímáte je a uznáváte je neodsuzujícím způsobem.

  Odkud se vzala všímavost?

  Všímavost pochází ze „sati“, slova ve starověkém indickém jazyce páli a překládá se zhruba jako vědomí přítomného okamžiku. V 70. letech 20. století Jon Kabat-Zinn přinesl tento termín do současného slovníku americké angličtiny a zahájil první kurz snižování stresu založený na všímavosti na lékařské fakultě University of Massachusetts pro lidi trpící chronickou bolestí. Kabat-Zinnův kurz si rychle získal popularitu. To nakonec vedlo k vytvoření školy založené na všímavosti, Center for Mindfulness na University of Massachusetts Memorial Medical Center.

  Jak všímavost funguje

  Když se soustředíte na přítomný okamžik a aktuální pocity ve svém těle, pracujete na tréninku svého mozku a tělesného vědomí. Účastí v této praxi můžete mít větší kontrolu nad jinými mentálními procesy ve vaší hlavě. V důsledku toho můžete vykazovat nižší úroveň stresu a cítit se uvolněněji.

  Jaké jsou typy všímavosti?

  Všímavost je běžně integrována do cvičení jógy a tai chi, stejně jako do meditací. V dnešním světě se všímavost může rozšířit téměř do všech oblastí vašeho života. Je tu všímavá chůze, všímavá jízda, a dokonce i vědomé sprchy. Nejoblíbenějším způsobem procvičování všímavosti jsou však meditace.

  Toto je jen několik typů všímavých mediací, které můžete praktikovat:

  • dechová meditace
  • skenování těla
  • meditace milující laskavosti
  • meditace pozorování

  Která praxe je pro vás ta pravá

  Záleží na tom, na co se chcete zaměřit. Pokud chcete zvýšit své pohodlí a uvědomění si svého fyzického těla, můžete se rozhodnout vyzkoušet meditaci skenování těla. Pokud se chcete zaměřit na zlepšování vztahů s ostatními, můžete si vybrat meditaci milující laskavosti. Bez ohledu na to, jaký typ meditační praxe provádíte, zaměření zůstává stejné: naladění se na přítomný okamžik bez posuzování.

  Jaké má využití?

  Pokud se potýkáte s chronickou bolestí nebo stresem, cvičení všímavosti může zmírnit některé vaše příznaky. Klinické studie zjistily, že meditace všímavosti mohou pomoci v boji proti úzkosti, stresu, depresi, nespavosti a vysokému krevnímu tlaku. Studie navíc zjistily, že meditace všímavosti snížily chronickou bolest o 57 %.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS