Více
  1.9 C
  Czech
  Pondělí 30. ledna 2023

  Nový Zéland: Záplavy v Aucklandu si vyžádaly čtyři oběti, meteorologové očekávají další déšť

  Auckland, který byl poničen záplavami, v příštích dnech zasáhnou další přívalové deště, uvedly v pondělí úřady největšího novozélandského města. V pátek Auckland zasáhl nejvydatnější déšť v historii. Zemřeli nejméně čtyři lidé, přičemž nadále platí nouzový stav.

  Zpoždění v dodávkách západních zbraní brání Ukrajině v protiofenzívě

  Zpoždění v dodávkách západních raketometů dalekého dostřelu, vyspělých systémů protivzdušné obrany a tanků omezila schopnost Ukrajiny využít ruských neúspěchů k provedení rozsáhlejší protiofenzívy.

  Jak strava ovlivňuje zdraví střev

  Zdravé střevní bakterie ovlivňují celkovou pohodu vašeho těla. Jaké jsou nejlepší potraviny pro zdravé trávení a jak mohou antibiotika, cukr a stres ovlivnit mikrobiom?

  Proč bychom neměli zapomínat na pozdrav Měsíci

  Mnoho tradičních kultur uctívá měsíc jako projev božské ženské síly v přírodě. Tato síla podle hathajógy sídlí i v nás. Zatímco sluneční energie je teplá, aktivní a orientovaná navenek, měsíční energie je chladná, vnímavá a zaměřená dovnitř.

  Společnost obvykle podporuje naše sluneční, mužnější impulsy. V důsledku toho je snadné usilovat o světské úspěchy spíše než o vnitřní vědomí. Přestože cílem hatha jógy je vyrovnat naši lunární a sluneční energii, dokonce i naše praxe ásan má tendenci odrážet zaujatost pro solární energii.

  Často zdůrazňujeme pozdravy slunci a zahřívací praktiky v zájmu fyzické kondice. Kdyby božská lunární síla mohla mluvit, mohla by nám láskyplně připomínat, abychom se „uklidnili, než vyhoříme“. Stejně jako matka nás může Měsíc naučit zpomalit, naslouchat vlastním potřebám a být vnímavý ke změnám.

  Můžeme vzývat a vzdát hold lunární energii v přírodě i uvnitř nás praktikováním chandra namaskara neboli pozdravu Měsíci.

  Síla protikladů

  Říká se, že pozdravy slunci jsou jangovou praxí související s aktivitou, teplem a světlem. Pozdrav Měsíci je spojen s jinovou praxí – receptivní, meditativní a ochlazující.

   Přestože jin a jang představují zdánlivě opačné principy (tma a světlo, den a noc, pasivita a aktivita atd.), jsou na sobě naprosto závislé. Stejně tak, ačkoliv sekvence pozdravu Slunci a Měsíci zahrnují různé kvality, dokonale se doplňují.

  Pozdrav Měsíci

  Tato sekvence má 16 kroků. 15 z nich představuje tithis neboli lunární dny. Šestnáctý krok ctí tantrickou bohyni Shodashi, která vládne všem fázím měsíce a také všemu, co je dokonalé, úplné a krásné.

  Když se tato verze chandra namaskara cvičí s oddaností a vděčností za božskou ženskost, může se stát modlitbou celého těla.

  Chandra namaskara, pozdrav Měsíci, je zaměřený dovnitř. Jedná se o mírně uklidňující praxi, která je vhodná pro jakoukoli denní dobu, včetně pozdního odpoledne a večera. Chcete-li do své praxe vnést prvek rituálu, vyzkoušejte tuto sekvenci během fáze novu a úplňku nebo venku kdykoli pod samotným měsícem. Může ji bezpečně prozkoumat každý, kdo praktikuje pozdravy slunci.

  Mnoho žen ji považuje za uklidňující během menstruace nebo těhotenství.

  Co nám přináší

  Sekvence pozdravu Měsíci se zaměřuje hlavně na spodní část těla, takže je skvělá pro lidi, kteří se chtějí vyhnout zátěži paží. Má také mnoho fyzických výhod. Sekvence protahuje a posiluje všechny hlavní svalové skupiny. Napomáhá pružnosti a zvyšuje fungování a rovnováhu dýchacího, oběhového a trávicího systému.

  Procházejte chandra namaskara pomalu a pozorně, udržujte hladký, hluboký, brániční dech. Vyhněte se používání ujjayi dýchání, které zahřívá. Nalaďte se na pocit oddanosti, když budete ctít všechny fáze měsíce a cykly svého života.

  Sledujte nás na sítích

  Překvapivá adresa. Hvězdu Realu láká tým, který vloni prohrál se Slavií

  Ještě před několika lety patřil Union Berlín mezi účastníky nižších německých soutěží. Dlouhé roky hrál ve třetí lize, pak v té druhé a až v roce 2019 se vrátil zpět mezi elitu. A daří se mu skvěle, Union je o bod druhý za Bayernem a pomýšlí na titul. K tomu by mohl pomoct také Isco, pětinásobný vítěz Ligy mistrů, kterého klub láká do svých řad.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Invaze ilegálních těžařů znehodnotila už více než třetinu Amazonie

  Rozloha desetkrát větší než Británie, tak velké území Amazonie degradovala lidská činnost. Tato destrukce vede k tomu, že deštný prales uvolní do atmosféry více uhlíku, než kolik jej absorbuje. Ochránce naší planety se tak vinou člověka stává jejím ničitelem.

  Překvapivá adresa. Hvězdu Realu láká tým, který vloni prohrál se Slavií

  Ještě před několika lety patřil Union Berlín mezi účastníky nižších německých soutěží. Dlouhé roky hrál ve třetí lize, pak v té druhé a až v roce 2019 se vrátil zpět mezi elitu. A daří se mu skvěle, Union je o bod druhý za Bayernem a pomýšlí na titul. K tomu by mohl pomoct také Isco, pětinásobný vítěz Ligy mistrů, kterého klub láká do svých řad.