Více
  -0.9 C
  Czech
  Pátek 27. ledna 2023

  Bylinkové čaje jsou skvělé pro vaše zdraví

  Bylinkové čaje jsou užívány po staletí. Věděli jste, že to nejsou pravé čaje? Černý čaj, zelený čaj nebo oolong se vaří z listů rostliny Camellia sinensis. Bylinné čaje se naopak vyrábějí ze sušeného ovoce, květin, koření nebo bylin.

  To znamená, že bylinkové čaje mohou mít širokou škálu chutí a představovat zdravou variantu k sladkým nápojům nebo vodě. Kromě toho, že jsou dobré, mají také zdraví prospěšné vlastnosti. Ve skutečnosti se používají jako přírodní léky na různé nemoci již po stovky let.

  Heřmánkový čaj

  Je nejčastěji známý pro své uklidňující účinky a používá se jako pomoc při potížích se spánkem. Rovněž se předpokládá, že má antibakteriální, protizánětlivé a jaterní účinky. Může pomoci proti průjmům a žaludečním vředům.

  Mátový čaj

  Mátový čaj je jedním z nejčastěji užívaných bylinných čajů na světě. I když se nejčastěji používá k podpoře zdraví trávicího traktu, má také antioxidační, protirakovinné, antibakteriální a antivirové vlastnosti.

  Několik studií ukázalo, že přípravky z máty peprné, které často obsahovaly i jiné bylinky, mohou pomoci zmírnit trávicí potíže, nevolnost a bolesti žaludku. Studie opakovaně zjistily, že mátový olej je účinný při zmírňování příznaků syndromu dráždivého tračníku.

  Zázvorový čaj

  Zázvorový čaj je chutný kořeněný nápoj, který obsahuje spoustu zdravých antioxidantů bojujících proti chorobám. Pomáhá také proti zánětu a stimuluje imunitní systém, ale nejznámější je jako účinný lék na nevolnost. Důkazy také naznačují, že zázvor může pomoci předcházet žaludečním vředům a zmírnit zažívací potíže nebo zácpu.

  Ibiškový čaj

  Čaj z ibišku je vyroben z barevných květů rostliny. Má růžovo-červenou barvu a osvěžující chuť. Lze ho pít jak horký, tak ledový. Kromě výrazné barvy a jedinečné chuti nabízí i zdravotní benefity. Má antivirové vlastnosti a může pomoci snížit vysoký krevní tlak a bojovat s oxidačním stresem. Neměl by se však užívat s určitými diuretiky nebo současně s aspirinem.

  Čaj z echinacey

  Jedná se o velmi populární lék na nachlazení. Užívá se i jako prevence. Posiluje imunitní systém, což může tělu pomoci v boji proti virům nebo infekcím. Tento teplý bylinný nápoj může přinejmenším pomoci uklidnit bolest v krku nebo vyčistit ucpaný nos, pokud se cítíte nachlazení.

  Čaj Rooibos

  Rooibos je bylinkový čaj, který pochází z Jižní Afriky. Je vyroben z listů rostliny rooibos. Jihoafričané ji historicky používali k léčebným účelům, ale na toto téma existuje jen velmi málo vědeckých výzkumů.

  Jedna studie naznačuje, že čaj rooibos může spolu se zeleným a černým čajem stimulovat buňky podílející se na růstu a hustotě kostí. Stejná studie zjistila, že tento čaj také snižoval markery zánětu a buněčné toxicity.

  Šalvějový čaj

  Šalvějový čaj je dobře známý pro své léčivé vlastnosti. Vědecký výzkum podporuje několik jeho zdravotních výhod, zejména pro zdraví mozku. Řada studií prokázala, že šalvěj je prospěšná pro kognitivní funkce. Ukazuje se, že je potenciálně prospěšná i pro zdraví srdce a tlustého střeva.

  Čaj z meduňky

  Má lehkou citrónovou chuť. Může zlepšit hladinu antioxidantů, zdraví srdce, pokožky a dokonce pomoci při zmírnění úzkosti.

  Šípkový čaj

  Vyrábí se z plodů růžového keře. Má vysoký obsah vitamínu C a prospěšné rostlinné sloučeniny, které mají protizánětlivé vlastnosti – snižují zánět a bolest spojenou s artritidou. Šípky mohou být také prospěšné pro regulaci hmotnosti, protože jedna 12týdenní studie u 32 lidí s nadváhou zjistila, že užívání extraktu z šípku vedlo ke snížení BMI a břišního tuku.

  Přečtěte si o bylinách a koření, které snižují zánět v těle.

  Čaj z mučenky

  Z listů, stonků a květů mučenky se vyrábí mučenkový čaj. Ten se tradičně používá k úlevě od úzkosti a zlepšení spánku.

  Bylinkové čaje mají různé příchutě a jsou přirozeně bez cukru a kalorií. Mnoho z nich má také účinky podporující zdraví a moderní věda začala potvrzovat některá z jejich tradičních použití. Ať už jste milovníkem čaje nebo nováčkem, nebojte se vyzkoušet těchto 10 bylinných čajů.

  Sledujte nás na sítích

  Donald Trump získal od Meta povolení vrátit se po dvou letech na Facebook a Instagram

  Společnost Meta odvolá zablokování účtů bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na Facebooku a Instagramu. Podle firmy by měli mít lidé právo "poslouchat své politiky". Ze sociálních sítí byl Trump vykázán před dvěma lety, tedy na začátku roku 2021. Tehdy totiž ve svých příspěvcích podporoval násilí protestujících, kteří útočili na Kapitol.

  Víte, kdo já jsem? Ani tahle věta nepomohla, atletickou hvězdu vyvedli z letadla

  Možná si její příběh vybavíte v souvislosti s olympiádou v Tokiu. Právě tam měla Sha‘Carri Richardsonová zaútočit jako americká atletická hvězda na ty nejcennější kovy. Jenomže po pozitivním nálezu na marihuanu nakonec šanci nedostala. A od té doby se v jejím případě všechno bortí. Teď byla dokonce vyvedena z letadla.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Donald Trump získal od Meta povolení vrátit se po dvou letech na Facebook a Instagram

  Společnost Meta odvolá zablokování účtů bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na Facebooku a Instagramu. Podle firmy by měli mít lidé právo "poslouchat své politiky". Ze sociálních sítí byl Trump vykázán před dvěma lety, tedy na začátku roku 2021. Tehdy totiž ve svých příspěvcích podporoval násilí protestujících, kteří útočili na Kapitol.

  Atlantik vyplavil na francouzské pobřeží od konce loňského roku stovky delfínů

  Vody Atlantiku vyplavily od Vánoc do poloviny ledna na francouzské pobřeží stovky mrtvých delfínů. Zvířata umírají při střetech s rybářským vybavením. Rybáři musí střet s delfíny nahlásit úřadům, tuto povinnost však zanedbávají.