-1.8 C
Czech
Čtvrtek 5. února 2026
EkonomikaČína hospodářsky předběhne USA v roce 2028, stane se tak největší světovou...

Čína hospodářsky předběhne USA v roce 2028, stane se tak největší světovou ekonomikou

Čína hospodářsky předběhne USA a stane se tak největší ekonomikou světa již v roce 2028. Díky pandemii covid-19 se tak stane o pět let dříve, než se v minulosti odhadovalo. Uvedlo to dle agentury Reuters britské Centrum pro ekonomiku a výzkum obchodu (CEBR).

Čína totiž dle CEBR obratně zvládla pandemii. Zavedla brzy přísný lockdown a její hospodářství tak poroste rychleji než USA.

„Na nějakou dobu byl zastřešujícím tématem globální ekonomiky boj o ekonomickou a měkkou moc (tzv. soft power) mezi USA a Čínou. Pandemie covid-19 a odpovídající ekonomický dopad rozhodně podpořily toto soupeření ve prospěch Číny,“ uvedlo Centrum pro ekonomiku a výzkum obchodu (CEBR) ve výroční zprávě zveřejněné v sobotu.

Chinese economy can 'endure' trade war, says Beijing economist - Nikkei Asia

Dle odhadů by měl být průměrný hospodářský růst Číny v letech 2021-25 5,7 % ročně. Oproti tomu v letech 2026-30 by mělo dojít ke zpomalení na 4,5%.

Čínská ekonomika poroste mezi lety 2021 až 2025 ročně o 5,7 procenta. 

Ve Spojených státech, kde by mohlo dojít k oživení po pandemii v roce 2021, by se hospodářský růst měl zpomalit na 1,9% ročně v letech 2022-24 a poté by se růst měl snížil ještě na 1,6%.

Dle prognózy by Japonsko mělo zůstat třetí největší světovou ekonomikou až do počátku 30. let 21. století. Poté by ho měla předstihnout Indie, a Německo se dostat ze čtvrtého na páté místo.

V současné době je na pátém místě Spojené Království. To dle CEBRu spadne v roce 2024 na šesté místo. Navzdory odchodu z jednotného trhu EU se však předpovídá, že bude mít do roku 2035 o 23% vyšší HDP než Francie.

CEBR také uvádí, že v roce 2020 představovaly evropské země 19% produkce v první desítce světových ekonomik. Do roku 2035 tento podíl ale poklesne na 12%.

Centrum pro ekonomiku a výzkum obchodu rovněž uvedlo, že dopad pandemie na globální ekonomiku se pravděpodobně projeví vyšší inflací, nikoli pomalejším růstem.

Reklama

Doporučujeme

Bejlek vyřadila Ostapenko a je ve čtvrtfinále v Abú Zabí

Sára Bejlek si na turnaji v Abú Zabí připsala největší výhru kariéry. Ve druhém kole porazila grandslamovou šampionku Jelenu Ostapenko 6:4 a 6:3 a poprvé postoupila do čtvrtfinále na akci kategorie WTA 500.

KOMENTÁŘ: Tuhle evropskou akcii chtěl každý. Kdysi hvězdný titul ztratil za den pětinu hodnoty

Dánskou farmaceutickou společnost Novo Nordisk potkala na burze další kalamita. Během 24 hodin odepsala téměř pětinu své hodnoty. Stojí za tím vyjádření firmy, která odvážně předpověděla mimořádně slabý rok. Novo Nordisk přitom patřil mezi zjevení mezi evropskými akciemi a v portfoliu ho chtěl každý.

Banky a kryptofirmy se v USA nepohnuly v pravidlech pro stablecoiny

Jednání v Bílém domě, které mělo rozhýbat zablokovanou americkou legislativu pro kryptoměny, skončilo bez dohody. Proti sobě stojí velké banky a kryptofirmy hlavně kvůli tomu, jestli budou moci stablecoiny vyplácet úroky a jiné odměny.

Eli Lilly zvedá výhled na rok 2026 díky boomu léků na hubnutí

Eli Lilly vstoupila do roku 2026 v roli jedné z nejrychleji rostoucích farmaceutických firem světa. Tržby táhnou hlavně injekce Zepbound na obezitu a Mounjaro na cukrovku, jejichž prodeje dál prudce rostou, i když firma zároveň počítá s tlakem na ceny. Investoři na čísla zareagovali okamžitě a akcie v předobchodní fázi posílily.

V Abú Zabí začalo druhé kolo rozhovorů mezi Ukrajinou, Ruskem a USA

V Abú Zabí dnes začalo druhé kolo rozhovorů mezi ukrajinskými a ruskými činiteli, které zprostředkovávají Spojené státy s cílem ukončit válku, jíž rozpoutalo před takřka čtyřmi lety Rusko proti Ukrajině. O zahájení jednání informoval vedoucí ukrajinské delegace Rustem Umerov na platformě Telegram. "Proces jednání začal v třístranném formátu: Ukrajina, USA a Rusko. Dále bude práce v oddělených skupinách, poté je plánovaná společná synchronizace pozic," uvedl předseda ukrajinské bezpečnostní rady Umerov na sociální síti a dodal, že cílem je dosáhnout důstojného a trvalého míru.

Pinterest propouští stovky zaměstnanců, otřásá jím skandál

Americký gigant v oblasti sdílení obrázků Pinterest minulý týden oznámil propouštění v rámci restrukturalizace podnikání. Dvojici inženýrů navíc propustil okamžitě za porušení zásad soukromí ostatních zaměstnanců.

Rusko v noci útočilo na Ukrajinu 105 drony, dva lidé podle úřadů zahynuli

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu 105 drony, oznámilo dnes ráno ukrajinské letectvo. Při útoku v Dněpropetrovské oblasti dva lidé zahynuli a dva další byli zraněni, informovaly ráno tamní úřady. Děje se tak před zahájením druhého kola přímých třístranných rozhovorů zástupců Ukrajiny, USA a Ruska v Abú Zabí o možném ukončení války, kterou zahájila Moskva v únoru 2022 svou invazí do sousední země.

Íránské dělové čluny se pokusily zastavit americký tanker

K tankeru Stena Imperative, plujícímu pod americkou vlajkou, se v Hormuzském průlivu přiblížily íránské dělové čluny. Stalo se tak krátce poté, co americká stíhačka sestřelila íránský dron, který se v Arabském moři přiblížil k americké letadlové lodi Abraham Lincoln.

Teploty na Kubě klesly na nulu, je to historické minimum

Teploty na Kubě dnes ráno místního času klesly u Havany až na nula stupňů, což je byla nejchladnější teplota v historii měření v zemi. Oznámila to meteorologická služba Insmet. Za výrazný pokles teplot na Kubě může studená fronta, která dříve zasáhla Spojené státy.

Saif al-Islam Kaddáfí, syn bývalého libyjského vůdce, byl podle zdrojů z Libye zastřelen

Saif al-Islam Kaddáfí, nejznámější syn někdejšího libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, je po smrti. Informace o jeho zabití potvrdily zdroje blízké rodině, jeho právník i libyjská média. Okolnosti jeho smrti zůstávají nejasné.

Pláže v Británii se mění pod vlivem lidské činnosti

Písek a štěrk na některých plážích ve Skotsku už dávno nejsou jen dílem přírody. Nový výzkum ukazuje, že výraznou část tvoří úlomky cihel, betonu, skla a další průmyslový odpad. Na jedné z pláží u Edinburghu jde dokonce téměř o polovinu hrubých usazenin.

Ruská ekonomika podle Putina loni vzrostla o jedno procento

Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska v loňském roce vzrostl o jedno procento. Podle agentury AFP to dnes uvedl ruský prezident Vladimir Putin na zasedání vlády. Tempo růstu by tak výrazně zpomalilo ze 4,3 procenta v roce 2024.

Město Crans-Montana uvolnilo pro oběti požáru milion franků

Švýcarské město Crans-Montana vyčlenilo milion franků (přes 26 milionů korun) ve prospěch obětí požáru ze silvestrovské noci v místním baru Le Constellation. Drama si vyžádalo 41 mrtvých a 115 raněných, většinou Švýcarů, ale také mnoha Francouzů a Italů. Mezi hospitalizovanými s popáleninami byla i jedna Češka.

Americký letoun sestřelil íránský dron blížící se k letadlové lodi

Letoun amerického námořnictva podle regionálního velitelství CENTCOM sestřelil íránský dron, který se blížil k letadlové lodi Abraham Lincoln v Arabském moři. Americká armáda incident označila za agresivní, informovaly dnes agentury. Bílý dům sestřel dronu označil za oprávněnou reakci a zdůraznil, že zatím nezrušil jednání s Teheránem naplánovaná na tento týden.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama