Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Nová mutace koronaviru se šíří Anglií. Evropské země zakazují vstup lidí z Británie na své území

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Britská vláda zavedla v reakci na šíření nového kmene koronaviru novou úroveň omezení, která se nyní týká Londýna a převážně jihovýchodní části Anglie. Nevyhla se kritice za to, že náhle zrušila plány na zmírnění omezení během Vánoc a uvalila nejtvrdší karanténní opatření na více než 16 milionů lidí. Ministr zdravotnictví Matt Hancock uvedl, že šíření nového kmene koronaviru si tuto změnu vynutilo. Informovala o tom agentura Reuters.

  Nový kmen koronaviru je totiž dle úředníků až o 70% nakažlivější než původní varianta. Vyvolalo to tedy obavy o šíření. Několik evropských zemí, včetně Německa, Itálie, Nizozemska a Belgie, uvedlo, že přijímají opatření k zabránění příchodu lidí z Británie, včetně zákazů letů a vlaků.

  Původním plánem bylo umožnit lidem v Británii návštěvu až tří domácností po dobu 5 dnů během období svátků. Premiér Boris Johnson tyto plány ovšem v sobotu zrušil a zavedl novou úroveň omezení – Tier 4. Ta je podobná národnímu lockdownu v březnu a týká se nyní Londýna a převážně jihovýchodní Anglie.

  Hancock navrhl, aby tvrdší opatření, která vyžadují, aby asi 1/3 populace Anglie zůstala doma a vycházela jen v případě nutnosti, zůstala v platnosti dokud nebudou vakcíny více dostupné.

  „Vzhledem k tomu, o kolik rychleji se tato nová varianta šíří, bude velmi těžké udržet ji pod kontrolou, dokud nebudeme mít vakcínu,“ uvedl Hancock pro Sky News. Británie začala očkovat lidi pomocí vakcíny vyvinuté společnostmi Pfizer a BioNTech počátkem tohoto měsíce.

  Lídr opoziční Labour party Keir Starmer na tiskové konferenci řekl, že zatímco nová opatření podporoval, předseda vlády opět čekal na toto rozhodnutí do poslední chvíle. „Na poplach již zvoní týdny, ale předseda vlády se rozhodl to ignorovat…Řekl zemi, aby pokračovala a měla veselé malé Vánoce…a přesto o tři dny později říká milionům rodin, aby plány zrušili,“ dodal.

  Poté, co Johnson změny v sobotu oznámil, lidé zamířili na vlaková nádraží, aby se dostali za příbuznými. Ve stanicích se tak srocovaly davy. Hancock to nazval naprosto nezodpovědným.

  Nová pravidla vstoupila v platnost v neděli. Skotsko v reakci na to uložilo zákaz cestování do zbytku Spojeného království.

  Počet případů v Británii vzrostl v neděli o 35 928, což je nejvyšší denní nárůst od začátku pandemie.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS