Více
  11.3 C
  Czech
  Pátek, 30 září, 2022

  Čína varuje před vměšováním kvůli zatčené novinářce

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Novinářka pracující pro mediální agenturu Bloomberg byla zadržena před týdnem. Podle čínských představitelů se jedná o „vnitřní záležitost“. Informuje o tom BBC.

  Čína již také varovala ostatní země před vměšováním.

  Čínská novinářka Haze Fanová byla zatčena 7. prosince a obviněna z ohrožování národní bezpečnosti.

  CHINA Beijing confirms arrest of a Chinese Bloomberg journalist

  Podle BBC se jedná o další z mnoha případů uvězněných či vyhoštěných novinářů. Během letošního roku Čína již de facto vypověděla ze země novináře tří velkých amerických deníků – jednalo se o zpravodaje New York Times, Washington Post a Wall Street Journal.

  Novináři museli odejít po zhoršení vztahů mezi Pekingem a Washingtonem.

  V srpnu byl zadržen v Číně narozený australský zpravodaj čínské státní stanice CGTN, také kvůli podezření z ohrožování národní bezpečnosti. V září náhle opustili Čínu dva australští zpravodajové, kteří se dostali do hledáčku čínského ministerstva národní bezpečnosti.

  EU vyzývá Čínu k propuštění novinářů

  Evropská unie vyzvala v reakci na zatčení Haze Fanové Čínu k propuštění všech vězněných novinářů. EU podle svého sobotního vyjádření očekává, že Fanové bude „dle potřeby poskytnuta zdravotní péče, neprodlený přístup k právníkovi, kterého si sama vybere, a spojení s rodinou“.

  Čínské velvyslanectví při EU v neděli zareagovalo vyjádřením, podle kterého je Fanová „podezřelá ze zapojení do kriminální činnosti ohrožující čínskou národní bezpečnost“. Na oficiálním účtu služby WeChat velvyslanectví uvedlo, že úřady v současné době případ vyšetřují podle čínských zákonů a všechna práva Fanové jsou zaručena.

  Čína také zdůraznila, že se jedná o „ve všech ohledech interní záležitost“, do které se nemá právo „vměšovat žádná jiná země či organizace“.

  Fanová pracovala podle BBC pro agenturu Bloomberg od roku 2017. Předtím novinářka působila mimo jiné v agentuře Reuters, pracovala také pro stanice CNBC, Al Jazeera nebo CBS News.

  Agentura Bloomberg podle vyjádření své mluvčí „aktivně komunikuje s čínskými úřady“ s cílem dosáhnout vyjasnění situace.

  „Nepřestáváme jí poskytovat veškerou podporu, která je v našich silách, a nadále se snažíme získat více informací,“ uvedla mluvčí.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS