Více
  7.6 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  Čína varuje před vměšováním kvůli zatčené novinářce

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Novinářka pracující pro mediální agenturu Bloomberg byla zadržena před týdnem. Podle čínských představitelů se jedná o „vnitřní záležitost“. Informuje o tom BBC.

  Čína již také varovala ostatní země před vměšováním.

  Čínská novinářka Haze Fanová byla zatčena 7. prosince a obviněna z ohrožování národní bezpečnosti.

  CHINA Beijing confirms arrest of a Chinese Bloomberg journalist

  Podle BBC se jedná o další z mnoha případů uvězněných či vyhoštěných novinářů. Během letošního roku Čína již de facto vypověděla ze země novináře tří velkých amerických deníků – jednalo se o zpravodaje New York Times, Washington Post a Wall Street Journal.

  Novináři museli odejít po zhoršení vztahů mezi Pekingem a Washingtonem.

  V srpnu byl zadržen v Číně narozený australský zpravodaj čínské státní stanice CGTN, také kvůli podezření z ohrožování národní bezpečnosti. V září náhle opustili Čínu dva australští zpravodajové, kteří se dostali do hledáčku čínského ministerstva národní bezpečnosti.

  EU vyzývá Čínu k propuštění novinářů

  Evropská unie vyzvala v reakci na zatčení Haze Fanové Čínu k propuštění všech vězněných novinářů. EU podle svého sobotního vyjádření očekává, že Fanové bude „dle potřeby poskytnuta zdravotní péče, neprodlený přístup k právníkovi, kterého si sama vybere, a spojení s rodinou“.

  Čínské velvyslanectví při EU v neděli zareagovalo vyjádřením, podle kterého je Fanová „podezřelá ze zapojení do kriminální činnosti ohrožující čínskou národní bezpečnost“. Na oficiálním účtu služby WeChat velvyslanectví uvedlo, že úřady v současné době případ vyšetřují podle čínských zákonů a všechna práva Fanové jsou zaručena.

  Čína také zdůraznila, že se jedná o „ve všech ohledech interní záležitost“, do které se nemá právo „vměšovat žádná jiná země či organizace“.

  Fanová pracovala podle BBC pro agenturu Bloomberg od roku 2017. Předtím novinářka působila mimo jiné v agentuře Reuters, pracovala také pro stanice CNBC, Al Jazeera nebo CBS News.

  Agentura Bloomberg podle vyjádření své mluvčí „aktivně komunikuje s čínskými úřady“ s cílem dosáhnout vyjasnění situace.

  „Nepřestáváme jí poskytovat veškerou podporu, která je v našich silách, a nadále se snažíme získat více informací,“ uvedla mluvčí.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu-19

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu za den. Plně očkováno je 17 procent obyvatel

  Ukrajinský ministr zdravotnictví na občany znovu apeloval, aby se nechali naočkovat proti covidu-19. V úterý země zaznamenala rekordních 734 úmrtí v souvislosti s onemocněním za den, přičemž počet hospitalizací vzrostl ve srovnání s předchozím týdnem o více než pětinu.
  Demonstrant v Chartúmu mává vlajkou

  Při protestech proti vojenskému převratu v Súdánu přišlo o život nejméně sedm lidí

  Súdánská armáda v pondělí převzala moc od přechodné vlády, přičemž premiéra Abdalláha Hamduka vojáci odvezli na neznámé místo. Podle tamního ministerstva zdravotnictví během následných protestů bylo při střetech mezi vojáky a demonstranty zastřeleno sedm lidí a 140 dalších utrpělo zranění.
  německá teroristka odsouzena jennifer wenisch

  Německá islamistka dostala deset let za usmrcení dítěte

  Německá muslimská konvertitka, která se v Iráku přidala k ISIS, byla v Mnichově uvězněna na 10 let za vraždu jezídské dívky, kterou si s manželem koupili jako otrokyni.
  povinné očkování zdravotníků

  Velká Británie zvažuje povinné očkování pro všechny zdravotníky

  Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se kloní k zavedení povinného očkování proti covidu pro všechny zdravotníky. Covidová čísla se v Británii zvyšují i přes osmdesátiprocentní proočkovanost, opatření by se tak mělo podle ministra týkat všech zaměstnanců Národní zdravotní služby (NHS).
  Richard Ratcliffe

  Podruhé drží hladovku. Snaží se osvobodit manželku z íránského vězení

  Britsko-íránská humanitární pracovnice Nazanin Zaghari-Ratcliffe byla podruhé za sebou uvězněna v Íránu. Před více než týdnem ji íránský odvolací soud potvrdil roční trest odnětí svobody. Její manžel tak na protest drží druhou hladovku.
  Puč v Súdánu

  Puč v Súdánu: Vojáci zadrželi premiéra a několik členů kabinetu, dochází k výpadkům internetu

  Armádní síly v Súdánu v pondělí zadržely premiéra Abdalláha Hamduka, kterého převezly na neznámé místo, dále většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků. Tamní ministerstvo informací tyto kroky označilo za vojenský převrat.
  Reklama
  Reklama
  Reklama