Zprávy344 unesených nigerijských chlapců bylo osvobozeno

344 unesených nigerijských chlapců bylo osvobozeno

Podle CNN bylo několik stovek chlapců na severovýchodě Nigérie uneseno minulý týden. Nigerijské vládní zdroje nyní uvedly, že děti byly osvobozeny.

Chlapci jsou žáci vládní střední školy ve městě Kankara v nigerijském státě Katsina. Podle oficiálního vyjádření osvobodili 344 studentů ve čtvrtek večer nigerijští vojáci. Nyní je převážejí do hlavního města.

Podle mluvčího guvernéra státu Katsina nestála za útokem organizace Boko Haram, ale bandité, kteří se za islamistické teroristy vydávali.

CNN uvádí, že tuto informaci nebylo možné nezávisle ověřit.

Během čtvrtka se také objevila videonahrávka opatřená logem Boko Haram a adresovaná nigerijské vládě. Jeden z unesených chlapců na něm tlumočí stanovisko únosců. Mezi jejich požadavky je uzavření škol používajících „západní vzdělávání“ či stažení vojáků, zapojených do pátrací akce.

Na nahrávce jsou také vidět desítky unavených chlapců pod stromem. CNN se podařilo ověřit, že tito studenti patří k unesené skupině.

Vládní zdroje ale popírají, že by hlas, který je na nahrávce slyšet, patřil Abubakarovi Shekauovi, vůdci jedné z frakcí Boko Haram. Údajně se jedná o snahu „místních banditů“ jeho hlas napodobit.

Rodiče unesených chlapců na pozemku školy.

V průběhu týdne obdržela nigerijská média krátkou audionahrávku, na které se skupina Boko Haram přihlásila ke zodpovědnosti za únos. Hlas na ní má také údajně patřit Shekauovi.

CNN připomíná, že v nigerijském státě Katsina v poslední době výrazně přibylo únosů, při kterých zločinci žádají výkupné. Únos více než tří set studentů je ale bezprecedentní.

Komentátoři v této souvislosti připomínají únos 276 dívek z Chiboku v nigerijském státě Borno v roce 2014, který provedla Shekauova skupina. Více než stovka těchto dívek se nikdy nevrátila domů.

Doporučujeme

Ceny ropy kolísají. Čeká se na podpis mírové dohody mezi USA a Íránem

Ceny ropy v úterý brzy ráno mírně klesly po zveřejnění detailů rámcové dohody, která má být oficiálně podepsána v pátek ve Švýcarsku. Americké akciové trhy posílily.

Anya Taylor-Joy se vydá do Středozemě

Chystaný film The Lord of the Rings: The Hunt for Gollum rozšiřuje obsazení o další známé jméno. Do nového příběhu ze světa Pána prstenů se přidává Anya Taylor-Joy. Herečka ztvární Seren, elfku z Lesní říše napojenou na krále Thranduila.

Do Íránu budou podle viceprezidenta Vance opět vpuštěni jaderní inspektoři

Jaderní inspektoři se budou moci vrátit do Íránu, bude to důsledek dohody mezi Teheránem a Washingtonem o ukončení války. V rozhovoru se stanicí NBC News to uvedl americký viceprezident J.D. Vance.

Agenta ICE srazil ujíždějící vůz. Padl výstřel

Agenta amerického Imigračního a celního úřadu (ICE) v pondělí v New Jersey srazilo auto při pokusu o zadržení osoby. Agent na ujíždějící vůz vystřelil. Hledanou osobu se zatím zadržet nepodařilo. ICE prosazuje imigrační politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa. Nepokoje v několika amerických státech vyvolaly dva incidenty, při nichž zemřeli neozbrojení Američané.

Číňané méně utrácejí, maloobchodní tržby poprvé po letech spadly

Čínská ekonomika vyslala další varovný signál. Maloobchodní tržby v květnu meziročně klesly o 0,6 procenta, což je první propad od prosince 2022. Slabá spotřeba dopadla na druhou největší ekonomiku světa v době, kdy se dál prohlubuje útlum investic a sektor nemovitostí zůstává pod tlakem.

Při havárii amerického bombardéru B-52 zahynulo všech osm členů posádky

Při pondělní nehodě amerického strategického bombardéru B-52 Stratofortress na Edwardsově letecké základně v Kalifornii zahynulo všech osm členů posádky. Letadlo po pádu shořelo a po zhlédnutí záběrů havárie bylo zjištěno, že nikdo nemohl přežít, uvedl podle agentury AP plukovník James Hayes.

Zelenskyj nabídl Putinovi setkání na summitu G7. Moskva podle Kyjeva odmítla

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že Rusko odmítlo možnost přímého jednání o ukončení války během summitu skupiny G7 ve Francii. Kyjev nyní zvažuje další variantu setkání ve Spojených státech za účasti amerického prezidenta Donalda Trumpa. Pokud Moskva odmítne i tuto nabídku, Ukrajina chce prosazovat další tlak na Kreml.

Japonsko zvýšilo úroky na nejvyšší úroveň za 31 let

Japonská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu na jedno procento. Jde o nejvyšší úroveň od roku 1995. Bank of Japan reaguje na obavy z dalšího růstu cen, který může přiživovat dražší energie a dopady války na Blízkém východě.

Evropu zasáhla vlna veder, teploty šplhají výrazně nad normál

Západní a střední Evropa zažívají mimořádně teplé období. Teploty v řadě zemí překonávají dlouhodobé průměry o více než deset stupňů a některé státy hlásí rekordně horké květnové dny. Meteorologové očekávají, že horké počasí vydrží ještě několik dní.

Hlavní body rámcové dohody Íránu a USA o ukončení války

Spojené státy a Írán společně s Pákistánem coby vyjednavačem oznámily rámcovou dohodu, která má ukončit válku; příslušné memorandum má být podepsáno v pátek. Agentura Reuters přinesla přehled hlavních informací, které se v této souvislosti objevily:

Cucurella přestoupil z Chelsea do Realu Madrid

Španělský obránce Marc Cucurella mění po čtyřech letech dres. Z Chelsea odchází do Realu Madrid, kde podepsal smlouvu na šest sezon. Podle informací médií zaplatí madridský klub za sedmadvacetiletého reprezentanta zhruba 60 milionů eur. Cucurella se zároveň stal první posilou po návratu trenéra Josého Mourinha na lavičku Realu.

Bednárik připustil odklad slev na jízdné

Studenti a senioři se zatím nemohou spoléhat na to, že se jim od ledna 2027 vrátí 75procentní sleva na jízdné. Ministr dopravy Ivan Bednárik za SPD připustil, že rozhodne až stav rozpočtu. Resort bude potřebovat zhruba dvě miliardy korun, jednání s ministerstvem financí mají přijít v červenci.

Írán doplnil do dohody s USA klauzuli o poplatcích za námořní služby, tvrdí Fars

Teherán krátce před oznámením dosažení předběžné dohody se Spojenými státy doplnil do textu memoranda ustanovení o vybírání poplatků za námořní služby. S odvoláním na informovaný zdroj to dnes podle AFP napsala íránská agentura Fars. Svobodnou plavbu Hormuzským průlivem bez výběru mýta přitom při oznámení dohody v noci na dnešek výslovně zmínil americký prezident Donald Trump.

KOMENTÁŘ: Ani dolar zisku. Přesto je SpaceX 7. nejhodnotnější společnost světa

Akcie společnosti SpaceX se po týdnech napětí začaly obchodovat na burze ve velkém stylu. Hned první den oproti původní ceně posílily o pětinu. Investoři ukázali, že po Tesle věří i další společnosti Elona Muska, která se dostala na burzu. I přesto, že je silně ztrátová.

Invazní rostliny se kvůli oteplování přesouvají na sever

Invazní nepůvodní rostliny v příštích desetiletích výrazně promění mapu světa. Zatímco v některých subtropických regionech může riziko invazí slábnout, Evropa a další části mírného pásma budou čelit jejich častějšímu výskytu. Oteplování klimatu otevírá cestu novým druhům i do regionů, které byly dosud před jejich šířením chráněny.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama