Reklama

Turecký sed: jak cvičit pozici Sukhasana v józe

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Na první pohled vypadá pozice Sukhasana jako něco jednoduchého. Vždyť kdo by neznal klasický turecký sed? Je zde ovšem několik věcí, na které byste si měli dát při jejím provádění pozor.

Sukhasana, neboli „pohodlný sed“, je název pro jakoukoli pohodlnou polohu vsedě se zkříženýma nohama. Je to jedna z nejzákladnějších póz používaných při cvičení jógy a meditaci. V tomto případě však snadné neznamená opak obtížného. Znamená to „s lehkostí“. Tuto pozici určitě znáte, protože to není nic jiného, než u nás přezdívaný turecký sed.

Sedět v Sukhasaně ve skutečnosti znamená sedět pohodlně.

Cíle: záda, kolena, kotníky

Úroveň: Začátečník

Výhody

Tato pozice otevírá boky, protahuje kolena a kotníky a posiluje záda. Je to také uklidňující pozice a běžně se používá k meditaci a nácviku dechových cvičení.

Zatímco děti v této poloze sedí často, dospělí si zvyknou sedět na židlích, což nedělá dobře bokům. Sukhasana může pomoci otevřít příliš těsné boky.

Také poskytuje řadu výhod pro těhotné ženy. Kromě otevírání boků pomáhá protahovat páteř, zvyšuje energii, povzbuzuje náladu, zlepšuje trávení a dýchání.

Pokyny krok za krokem

Uspořádejte si podpůrné pomůcky (deka, blok) pod sedací kosti tak, aby vaše boky byly výše než kolena, když se posadíte do pozice.

Sedněte si na polstrování do pohodlné polohy se zkříženýma nohama. Přesuňte pomocí rukou svůj zadek tak, aby vaše sedací kosti měly pevný základ.

Nakloňte se několikrát dopředu a dozadu a ze strany na stranu, abyste se ujistili, že jsou vaše ramena zarovnána přímo nad boky.

Posuňte lopatky dolů po zádech, aby se vaše ramena vzdálila od uší.

Hlava by se měla vypínat směrem ke stropu.

Ruce mohou spočívat v klíně nebo na vrchní části stehen. Otočte dlaně nahoru, abyste byli vnímaví, nebo dolů, abyste se cítili uzemněni.

Při vdechování cítíte, jak vám páteř roste. Při výdechu se jakoby noříte dolů skrz polstrování pod zadkem.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

jóga

Cvičte jógu pro zdraví a dlouhověkost – část 1

Jóga není jen moderním cvičením, kterému se věnují převážně mladé a štíhlé ženy. Je to praxe prospěšná komukoli, kdo má zájem pečovat sám o sebe.

Ashtanga jóga: její vznik a podstata

Ashtanga znamená v sanskrtu „osm končetin“, což odkazuje na osm větví jógy stanovených v Jógových sútrách od Patanjaliho.
jóga artritida

Jak dělat jógu, když máte artritidu

Artritida je obecný termín, který popisuje zánět kloubů. Způsobuje bolest, ztuhlost a otoky. Existuje mnoho druhů artritidy, ale dva nejběžnější typy jsou osteoartritida a revmatoidní artritida. I s artritidou ovšem můžete cvičit jógu.
jóga zahřátí

10 pozic pro zahřátí na začátku lekce jógy

Ačkoli většina lekcí jógy začíná zahřívací sekvencí, je dobré, když si sami projdete několik základních póz. Pomohou vám připravit se na hodinu jógy.
Power jóga

Co je to power jóga a proč ji cvičit

Power jóga je obecný termín používaný k popisu dynamického přístupu k józe ve stylu vinyasa založeného na fitness. Ačkoli mnozí považují power jógu za povrchní „tělocvik“, tento styl jógové praxe byl původně úzce modelován podle metody ashtanga.
Turecký sed

Běžné chyby v pozici tureckého sedu

Sukhasana je sice jednoduchá póza, zapojit ale musíte několik částí těla. Abyste získali co nejvíce výhod z klasického tureckého sedu a vyhnuli se nepohodlí a případným zraněním, vyzkoušejte tyto tipy pro jemné doladění polohy.
Reklama
Reklama
Reklama