Více
  21 C
  Czech
  Čtvrtek, 18 srpna, 2022

  Jóga pozitivně ovlivňuje váš spánek

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Jóga je prastará praxe, která kombinuje meditativní praktiky, fyzické cvičení, protahování, dýchání a pozornost. Může mít širokou škálu zdravotních výhod, včetně lepšího spánku.

  Máte problémy s usínáním, převalujete se ze strany na stranu, nebo se často budíte? Zkuste do své každodenní rutiny zařadit jógu. Tato praxe může být cenným nástrojem v boji proti stresu, takže je často zvláště užitečná, pokud vaše noční nespavost souvisí se stresem. Jóga je zdravý způsob, jak bojovat s pocity úzkosti a obav.

  Proč je jóga dobrá pro spánek

  Existuje několik důvodů, proč může jóga pomoci zlepšit váš spánek:

  Uvědomění si dechu: Dýchání je nezbytnou součástí jógy, takže její pravidelné cvičení vám může pomoci lépe si uvědomit své dýchání a to, jak ovlivňuje vaši mysl a tělo. Zejména hluboké dýchání uvolní vaše tělo a zlepší spánek.

  Všímavost: Jóga je všímavý přístup k fyzické aktivitě. Všímavost zahrnuje zaměření pozornosti na přítomnost a zvyšuje hladiny melatoninu v těle, což může pomoci zlepšit spánek.

  Fyzická aktivita: Pravidelné cvičení pomáhá k lepšímu a zdravějšímu spánku. I když byste se měli obecně vyhýbat intenzivní fyzické aktivitě ve večerních hodinách, lehké až střední cvičení jako je jemná jóga nebude narušovat spánek, ba naopak.

  Nejlepší typy jógy pro spánek

  Existuje mnoho různých typů jógy, které můžete vyzkoušet, ale ne všechny jsou vhodné před spaním. Například hot jóga nebo vinyasa jsou formy jógy s vyšší intenzitou. Pokud je vaším cílem lepší spánek, je důležité zvolit přístup zaměřený více na relaxaci a protažení.

  Před spaním můžete cvičit:

  Restorativní jógu: Tato uklidňující praxe vybízí tělo k odpočinku v pózách, z nichž každá trvá déle než 20 minut. Tělo je podporováno pomocí rekvizit jako jsou přikrývky, bloky a podhlavníky, aby byla zajištěna hluboká relaxace a brániční dýchání.

  Jóga nidra: Tato forma jógy, známá také jako jógový spánek, se provádí vleže a využívá řízenou relaxaci. Dostane vás do hlubokého stavu relaxace a zároveň si zachováte plné vědomí.

  Hatha jóga: Tento typ jógy je zaměřen na různé tělesné pozice známé jako ásany. Obvykle se cvičí v pomalejším tempu a využívá hluboké dýchání, protahování a kontrolované pohyby.

  Vyzkoušejte tyto jógové pozice

  Naštěstí se nemusíte stát odborníkem na jógu, abyste mohli těžit z této praxe. Naučíte-li se několik jednoduchých ásan a budete je praktikovat jako součást své večerní rutiny, uvolníte celodenní napětí.

  Předklon ve stoje (Uttanasana): Tato pozice spočívá v přeložení trupu přes jemně pokrčené nohy ve stoje, s hlavou a krkem uvolněnými směrem k podlaze. V závislosti na vaší flexibilitě si můžete opřít ruce nebo předloktí o nohy, podlahu, nebo sevřít lokty opačnýma rukama.

  Šťastné miminko (Ananda balasana): V této pozici ležíte na zádech, přitáhnete kolena tak, aby rámovala vaše žebra, s chodidly směrem k nebi. Nohy mějte pokrčené v úhlu 90 stupňů, rukama jemně přitáhněte kolena dolů k podlaze. Záda držte přitisknutá k zemi.

  Pozice mrtvoly (Savasana): Tato pozice se provádí tak, že ležíte na podlaze s pažemi uvolněnými po stranách a dlaněmi směřujícími nahoru. Nohy by měly být nataženy rovně.

  Podle odborníků je pravidelná a předvídatelná večerní rutina zdravým spánkovým návykem. I když večer nechcete dělat nic povzbuzujícího, mnoho jógových pozic může pomoci signalizovat vašemu tělu, že je čas na odpočinek.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS