Reklama
4.5 C
Czech
Pátek 13. března 2026
Protext ČTKŽivě: Alternativní potraviny jako příležitost pro výrobce

Živě: Alternativní potraviny jako příležitost pro výrobce

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR ve spolupráci s Radou kvality České republiky a ministerstvem průmyslu a obchodu pořádá ve středu 6. září 2023 v Praze odborný seminář: Alternativní potraviny jako příležitost pro výrobce i obchod. Moderuje prezident SOCR ČR Tomáš Prouza.

Seminář, který bude probíhat formou prezentací, diskuzí či ukázek dobrých praxí z řad obchodních řetězců, výrobců potravin či jednotlivých odborníků, bude zahájen v 10:00.

CO SE NA SEMINÁŘI DOZVÍTE?

  • Jaká je role alternativních potravin pro spotřebitele, jeho zdraví a kvalitu života.
  • Jaké jsou příležitosti, a naopak bariéry k produkci alternativních potravin a jejich uplatnění na trhu.
  • Jaké má stát možnosti přispět k podpoře alternativních potravin.
  • Co všechno se na trhu v souvislosti s alternativními potravinami už děje a kam se bude ubírat vývoj v dalších letech

Program:

9:30–10:00: Registrace, občerstvení

10:00–10:30 – Blok 1: Potraviny a jejich role pro kvalitu života

(V bloku vystoupí zástupci Státního zdravotního ústavu, Ministerstva zemědělství ČR a další.)

  • Jak se vyvíjí zdravotní stav české populace.
  • Jaký je vliv stravování na kvalitu lidského života.
  • Green Deal a podpora udržitelné produkce a spotřeby výživných a zdraví prospěšných potravin.

10:30–11:30 – Panel 1: Nové trendy v oblasti výroby a nabídky (alternativních) potravin

(V panelu vystoupí zástupci obchodních řetězců a výrobců potravin.)

  • Role obchodu při formulování požadavků na kvalitu a složení potravin: Kdo je hlavním hybatelem/zadavatelem vývoje alternativních potravin? Jaká je role spotřebitele při vytváření tlaku na zavádění alternativních potravin?
  • Komunikace se zákazníkem: Na co zákazník reaguje v souvislosti s alternativními potravinami a jak?
  • Role alternativních potravin v nákupním košíku: Jak se vyvíjí poptávka po alternativních potravinách? Jak se v ní dokáže spotřebitel orientovat?
  • Připravenost českých potravinářů uspět v konkurenci alternativních potravin z dovozu: Jaká je situace v ČR oproti ostatní Evropě? Na co je potřeba se zaměřit v souvislosti s dalším vývojem?

11:30–12:00 – Přestávka na občerstvení

12:00–13:00 – Panel 2: Alternativní potraviny – krátkodobý trend nebo budoucnost ve stravování populace?

 (V panelu vystoupí zástupci obchodních řetězců.)

  • Alternativní potraviny jako součást privátních značek: Kdo vede? Alternativní potraviny v privátech nebo v originálních značkách?
  • Postoj spotřebitelů k privátním značkám a jeho vývoj v čase: Má spotřebitel „hlad“ po privátních značkách, nebo si ho musí informace „najít“?
  • Cena jako bariéra při prodeji alternativních potravin: O kolik jsou alternativní potraviny dražší oproti těm standardním?
  • Alternativní potraviny a e-grocery: Role pojmů a názvosloví alternativních potravin v prostředí on-line nákupů. Jakou výzvu představují pro spotřebitele při on-line nakupování?
Reklama

Doporučujeme

Synagogu v Michiganu napadl střelec, média informovala o jeho smrti

Muž vyzbrojený puškou dnes ve West Bloomfieldu v americkém státě Michigan najel vozem do budovy synagogy, příslušníci bezpečnostních sborů ho následně zastřelili. Napsala to agentura AP. Ta předtím informovala o přestřelce s policií a o tom, že žádné oběti nejsou hlášeny.

Saudi Aramco jedná o nákupu ukrajinských dronů

Saúdský ropný gigant Saudi Aramco jedná nejméně se dvěma ukrajinskými firmami o nákupu záchytných dronů, které by mohly chránit jeho ropná pole před íránskými útoky. Firma se snaží tyto systémy zajistit co nejrychleji.

Schillerová odmítá snížení daní na paliva

Růst cen pohonných hmot po útoku Spojených států a Izraele na Írán znovu otevřel debatu o tom, jestli má stát zasáhnout přes daně. Zatímco v roce 2022 hnutí ANO tlačilo na jejich snížení, teď jeho ministři podobný krok odmítají.

Izrael silně bombarduje centrum Bejrútu, zabil podle agentur ředitele fakulty

Izraelská armáda intenzivně bombarduje centrum Bejrútu, píše agentura Reuters. Dva údery zasáhly budovu v hustě obydlené čtvrti Bášúra, která leží nedaleko od populárních čtvrtí Ašrafíja a Hamra. Izraelský úder na libanonskou veřejnou univerzitu zabil ředitele přírodovědecké fakulty v Bejrútu Husejna Bazího a jeho asistenta, píše libanonský deník Naharnet. Izraelská armáda dnes podle libanonského deníku L'Orient-Le Jour (OLJ) varovala, že provede rozsáhlé údery proti militantnímu hnutí Hizballáh po celém Bejrútu.

Barbra Streisand získá v Cannes Zlatou palmu za celoživotní přínos kinematografii

Barbra Streisand patří mezi nejvýraznější osobnosti světové kultury posledních desetiletí. Legendární zpěvačka, herečka a režisérka nyní získá další významné ocenění. Festival v Cannes jí letos udělí čestnou Zlatou palmu za celoživotní přínos filmu a umění.

Soud poslal do vězení 19 lidí za teroristický útok na předměstí Moskvy. Většina dostala doživotí

Ruský vojenský soud odsoudil devatenáct lidí v souvislosti s teroristickým útokem na koncertní sál Crocus City Hall nedaleko Moskvy. Při střelbě a následném požáru v březnu 2024 zahynulo 149 lidí a více než 500 dalších utrpělo zranění. Podle ruských úřadů šlo o nejkrvavější masovou střelbu v zemi za posledních dvacet let.

Zastaralé zpravodajské informace? USA zasáhly školu v Íránu omylem, naznačuje vyšetřování

Úder na školu v Íránu, při němž zahynulo více než 165 lidí, mohl být důsledkem použití zastaralých zpravodajských informací. Podle dvou zdrojů obeznámených s případem to naznačují předběžné závěry vyšetřování americké armády. Vyšetřování nicméně stále pokračuje.

Plastový odpad může téměř zmizet během jedné generace

Plastový odpad je dnes všude kolem nás. V oceánech, ve vzduchu i v lidském těle. Nové analýzy ale ukazují, že velká část problému by se dala řešit poměrně rychle. Klíčem jsou návratové systémy, opakované používání obalů a omezení jednorázových plastů.

Dubaj a Kuvajt hlásí nové útoky z Íránu, dron dopadl na italskou základnu

Spojené arabské emiráty a Kuvajt informovaly v uplynulých hodinách o nových útocích z Íránu. Píší to agentury. Úřady hlásí zatím jen škody na majetku. Obě země čelí odvetným útokům z Íránu. Jeden dron dopadl na italskou základnu v Iráku, kde útočí spojenci Teheránu.

Trump: Válku jsme vyhráli hned v první hodině

Americký prezident Donald Trump ve středu prohlásil, že válka s Íránem již byla rozhodnuta ve prospěch Spojených států. Dříve přitom několikrát hovořil o blížícím se konci války. Že je konflikt efektivní, si myslí i demokratický senátor John Fetterman.

Ruský útok na sever Ukrajiny zabil 15letou dívku, její rodiče jsou zranění

Při ruském útoku v Černihivské oblasti na severu Ukrajiny zemřela v noci na dnešek 15letá dívka; její rodiče utrpěli zranění, informovaly ukrajinské úřady, které citovala agentura AFP. Moskva oznámila, že po ukrajinském dronovém útoku vypukl požár v ropném skladu v ruské Krasnodarské oblasti; při incidentu nebyl nikdo zraněn, uvedla agentura Reuters.

Trump nařídil uvolnit z rezerv 172 milionů barelů ropy

Americký prezident Donald Trump ve středu nařídil uvonění 172 milionů barelů ropy ze strategických rezerv Spojených států. Proces začne příští týden a potrvá 120 dní, uvedl americký ministr energetiky Christopher Wright. Trump přitom dříve za využívání rezerv kritizoval bývalého prezidenta Joea Bidena.

Ve Švýcarsku začal hořet autobus plný lidí. Nejméně šest pasažérů zemřelo, podle policie šlo o žhářství

Nejméně šest lidí zahynulo a další utrpěli zranění při tragickém požáru autobusu, který vypukl ve švýcarském městečku Kerzers v kantonu Fribourg. K incidentu došlo v úterý večer v centru města, ležícího přibližně 20 kilometrů od hlavního města Bern.

Ultrazvuk z aut by mohl snížit počet přejetých ježků

Evropští ježci možná dostanou nečekaného spojence. Nový výzkum naznačuje, že auta by v budoucnu mohla vydávat ultrazvuk, který je odradí od vstupu na silnici. Právě srážky s vozidly totiž patří mezi hlavní důvody jejich dramatického úbytku v Evropě.

KOMENTÁŘ: Meta kupuje síť, kde AI pomlouvá lidi. Ale z jiného důvodu, než se zdá

Technologický gigant Meta se odhodlal k velmi netradiční akvizici. Převezme kontrolu nad platformou Moltbook, kde mezi sebou komunikují AI agenti. Mohlo by se zdát, že Meta si tím kupuje zábavnou značkou. Ve skutečnosti je ale motivace nákupu spíše spojená se zkoumáním nebezpečných chyb, kterými se Moltbook jenom hemží.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama