-10.5 C
Czech
Úterý 20. ledna 2026
ZprávyŽena s nožem zaútočila na čínskou základní školu. Dva mrtví, deset zraněných

Žena s nožem zaútočila na čínskou základní školu. Dva mrtví, deset zraněných

Při útoku nožem na základní škole v jihočínské provincii Ťiang-si byli zabiti dva lidé a deset dalších bylo zraněno. Informuje o tom BBC, India Today a další servery.

Pětačtyřicetiletá žena jménem Pam vnikla v pondělí kolem poledne do základní školy ve městě Kuej-si. V ruce měla nůž na ovoce a začala bodat, co ji přišlo pod ruku. Zabila dva lidi a deset zranila. Nebylo bezprostředně jasné, zda jsou mezi oběťmi i děti. Záběry z internetu však ukazují mimo jiné bezvládná těla dětí, celá od krve.



Policie ženu těsně po útoku zadržela Od té doby je pod kontrolou, uvedla policie v prohlášení na sociálních sítích.

Rodiče popsali svůj šok a strach, když se dozvěděli, že na základní škole došlo k vražednému útoku. „Dostala jsem tu zprávu v poledne a byla jsem velmi šokovaná,“ řekla BBC jedna z nich, která hovořila pod podmínkou anonymity. „Moje dítě je v páté třídě a je velmi drobné. Bezpečně dorazilo domů, ale škola nás o ničem neinformovala a vše tajila. Vracím se, abych své dítě utěšila a zjistila, co přesně se stalo.“

Samozřejmě, že máme strach. Nejde jen o děti, i my dospělí máme velký strach,“ uvedl jiný otec, který si nepřál být jmenován.

Třídní učitelé to zvládli docela dobře,“ dodal. „Okamžitě zveřejnili fotografie dětí ve skupině rodičů s tím, že děti jsou v bezpečí a že už zamkli dveře. Požádali rodiče, aby si pro ně přišli. Zmínili se, že podrobnosti případu se stále vyšetřují.“

Druhý útok tento měsíc

Tento měsíc se jedná již o druhý útok nožem v Číně, který se stal běžným jevem. Úřady z těchto útoků viní nespokojené nebo duševně vyšinuté lidi. Začátkem tohoto měsíce zabil útočník s nožem v nemocnici 7. května v provincii Jün-nan dva lidi. Zranil přitom 21 dalších, připomíná India Today.

Čína, kde je soukromé vlastnictví zbraní pro většinu civilistů nezákonné, se v posledních letech potýká s řadou hromadných útoků nožem na veřejných místech.

V srpnu loňského roku byli dva lidé zabiti a sedm dalších zraněno poté, co duševně nemocný muž zaútočil nožem na lidi v obytné čtvrti v Jün-nanu. V červenci téhož roku bylo v jihovýchodní provincii Kuang-tung při incidentu s nožem v mateřské škole zabito šest lidí, včetně tří dětí.

Okres Zhenxiong, který se nachází na severovýchodě Yunnanu, sousedí s provinciemi Guizhou a Sichuan. Do roku 2020 byl klasifikován jako chudinský.



Reklama

Doporučujeme

Kongres zastavil škrty v klimatickém výzkumu ve Spojených státech

Americký Kongres se postavil proti plánům Bílého domu na výrazné omezení financování klimatického a meteorologického výzkumu. Rozpočtové hlasování ukázalo nečekaně silnou podporu vědě i institucím, které hrají klíčovou roli v ochraně klimatu a předpovědi extrémního počasí.

Tři američtí kardinálové zpochybnili morální základ americké zahraniční politiky

Tři nejvyšší představitelé katolické církve v čele amerických arcidiecézí vydali v pondělí ostré prohlášení, ve kterém varují, že „morální role“ Spojených států ve světě je poprvé za několik desetiletí vážně zpochybňována.

Sydney hlásí tři útoky žraloka během 24 hodin. Nejméně dva lidé zraněni

Sydney se během necelých 24 hodin potýkalo se třemi incidenty se žraloky, při nichž byli nejméně dva lidé vážně zraněni. Úřady v reakci na události uzavřely některé pláže a vyzvaly veřejnost k maximální opatrnosti.

Británie vsadila na rekordní rozvoj větrné energie na moři

Velká Británie udělala zásadní krok směrem k čistší energetice. Vláda schválila rekordní objem nových offshore větrných projektů, které mají výrazně změnit podobu výroby elektřiny. Rozhodnutí ale vyvolává nejen naděje, ale i pochybnosti.

Zemřel herec a moderátor Mojmír Maděrič

Herecký svět přišel o výraznou osobnost. Ve věku 70 let zemřel Mojmír Maděrič, herec, dabér a moderátor, kterého diváci znali z divadla, televizních seriálů i oblíbených pořadů o vaření. Za sebou zanechal pestrou kariéru i silnou stopu v české kultuře.

Česko letouny L-159 Ukrajině neprodá. Armáda je potřebuje, uvedl Babiš

Česko neprodá letouny L-159 Ukrajině. Novinářům to po jednání lídrů stran vládní koalice řekl předseda SPD Tomio Okamura s tím, že tak rozhodla koalice. Premiér Andrej Babiš (ANO) později na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že koalice o věci nerozhodovala, pouze konstatovala, co jí řekl ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Armáda podle Babiše letadla potřebuje.

KOMENTÁŘ: Cla, cla, cla. Trump graduje obchodní válku a v USA pořád neví, jestli může

Už je to rok, co se Donald Trump vrátil do Bílého domu a započal své celní tažení. I když prezident rozkazuje o uvalení dalších a dalších cel s velkou jistotou, soudy v USA stále nemají jasno o tom, jestli je to legální. Podle kritiků si Trump zákon ohýbá. Nejvyšší soud má ve věci rozhodnout brzy, teoreticky tento týden.

Japonská premiérka Takaiči v pátek rozpustí parlament, volby budou 8. února

Japonská premiérka Sanae Takaiči dnes oznámila, že v pátek rozpustí dolní komoru parlamentu a vyhlásí předčasné volby. Informovaly o tom tiskové agentury. O jejím záměru se diskutovalo už minulý týden, kvůli čemuž dvě opoziční strany utvořily nový subjekt. Favoritkou voleb, které se uskuteční 8. února, podle médií ale zůstává Takaiči.

Trump ohrožuje své vlastní obchodní dohody

Americký prezident Donald Trump oznámil zavedení desetiprocentního cla na dovoz z Dánska, Norska, Švédska, Finska, Francie, Německa, Nizozemska a Spojeného království s tím, že pokud nepřipadne do 1. června Grónsko Spojeným státům, tak vzroste na 25 procent. To může vést k bolestivým protiopatřením ze strany Evropy a škodám na obou ekonomikách.

Vládní SPD je podle Okamury proti prodeji letounů L-159 Ukrajině

Vládní hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) včetně ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD) je proti prodeji letounů L-159 Ukrajině. Novinářům to před dnešním zasedáním koaliční rady řekl předseda SPD a Sněmovny Tomio Okamura. Letouny podle něj mají sice aktuálně nízkou zbytkovou hodnotu, ale jejich bojová hodnota je vysoká. Mnohem více peněz než prodej by také stálo pořídit náhradu, uvedl Okamura.

Napětí v Minnesotě trvá, lidé berou spravedlnost do vlastních rukou

Situace v Minnesotě je stále napjatá. Do demokraty ovládaného státu míří další agenti imigrační a celní správy (ICE), v pohotovosti na Aljašce je i 1500 vojáků v aktivní službě, připravených k nasazení do ulic. V minulém týdnu zde došlo k několika dalším protestům.

Papež přijal prezidenta Pavla, budou hovořit o řešení konfliktů ve světě

Papež Lev XIV. přijal dnes dopoledne k audienci českého prezidenta Petra Pavla. S hlavou katolické církve bude prezident hovořit například o ruské agresi na Ukrajině či o sexuálním zneužívání v církvi. Následně prezidenta čeká jednání se státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem.

Ruský dronový útok podle úřadů poničil energetické objekty v Oděské oblasti

Ruské drony v noci na dnešek poškodily energetickou infrastrukturu v jihoukrajinské Oděské oblasti. Oznámil to dnes Oleh Kiper, šéf vojenské správy oblasti, která je opakovaně cílem ruských útoků. Jeden člověk utrpěl zranění.

Srážka dvou rychlovlaků ve Španělsku, nejméně 21 mrtvých

Tragédie na jihu Španělska v neděli večer ochromila dopravu v okolí Córdoby. V blízkosti obce Adamuz se srazil vysokorychlostní vlak, který vykolejil, s dalším spojem v protisměru. Policie potvrdila nejméně 21 mrtvých a desítky zraněných.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama