Více
  1.9 C
  Czech
  Čtvrtek, 27 ledna, 2022

  Cestujte v roce 2022 za kulturou a historií

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Redaktoři National Geographic vybrali ta nejzajímavější místa, kam se v tomto roce vydat za poznáváním kultury a historie. Seznamte se s nimi v článku.

  Hora Jingmai, Čína

  Jedna z nejstarších kulturních krajin v Číně se má stát v roce 2022 jednou z nejnovějších památek světového dědictví UNESCO. Starobylé čajové plantáže na hoře Jingmai v Pu’er, které společně tvoří největší starověkou čajovou plantáž na světě, představují asi 1,13 milionu čajovníků, z nichž nejstarší je starý 1400 let.

  Tento region se nachází v odlehlém jihozápadním rohu čínské provincie Yunnan a byl výchozím bodem legendární Ancient Tea Horse Road. Tato síť cest z 11. století byla pojmenována pro svůj primární účel: obchodování čínského čaje za tibetské koně (130 liber čaje se rovnalo hodnotě jednoho koně).

  Dnes trasu nahradily nové dálnice, ale čajové plantáže v regionu zůstávají, stejně jako čtyři místní etnické menšiny – lidé Blang, Dai, Hani a Wa, které si zachovávají své vlastní jazyky, zvyky a festivaly. Odlehlá poloha a omezená nabídka čajové turistiky činí z výletu s průvodcem nejlepší způsob, jak zažít tuto tradiční krajinu.

  Hokkaido, Japonsko

  Seznamte se s kořeny ostrova. Většina návštěvníků Hokkaida, divoce malebného a nejsevernějšího hlavního ostrova Japonska, nemá mnoho příležitostí dozvědět se o Ainu, domorodých lidech ze severní oblasti souostroví. Ale nové Národní muzeum a park Ainu v Upopoy, jež byly otevřeny v roce 2020, doufají, že to změní. Od konce 19. století byli Ainuové sociálně vyloučeni. V roce 2019 jim byla v Japonsku udělena právní ochrana. Nový zákon o podpoře Ainu v zemi národ uznává a zakazuje jeho diskriminaci.

  Upopoy má tři naléhavé cíle: podporovat, revitalizovat a rozšiřovat kulturu Ainu, než vyhyne. Zvláště ohrožený je jazyk Ainu, který nemá nic společného s japonštinou ani žádným jiným jazykem. Je UNESCO považován za kriticky ohrožený. Návštěvníci se také mohou seznámit s udržitelným způsobem života tohoto národa, jehož duchovní víra je zakořeněna v úctě a vděčnosti k přírodě. Po návštěvě Upopoy jeďte 30 minut na jihozápad a ponořte se do přírody v Noboribetsu Onsen. Jedná se o přední letovisko s horkými prameny na Hokkaidó, které se nachází v národním parku Shikotsu-Toya.

  Ostrov Procida, Itálie

  Procida byla zvolena jako italské hlavní město kultury pro rok 2022 s tématem La cultura non isola (Kultura neizoluje). Toto ostrovní město se nachází 40 minut vysokorychlostním trajektem jihozápadně od Neapole. Plánuje využít svůj rok v centru pozornosti k ilustraci důležitosti kultury, zejména v době nejistoty.

  „Všichni jsme jako ostrovy, vytváříme svá vlastní souostroví, kde kultura musí být maltou, jež je drží pohromadě. To platí ještě více po dopadech pandemie,“ říká ředitel Procida 2022 Agostino Riitano.

  Procida 2022 plánuje rozšířit kulturní program, jako jsou výstavy současného umění, festivaly a představení, na více než 300 dní. Chce tak podpořilt odpovědné cestování v průběhu roku a zabránit masovému přílivu návštěvníků během léta. V centru pozornosti jako symbol inkluzivního tématu je ostrovní Palazzo d’Avalos, renesanční palác přeměněný na vězení. Byl postaven v roce 1500 a uzavřený v roce 1988. V poslední době je spojován s izolací, bývalou věznicí a jejím zeleným prostorem (kde vězni pěstovali plodiny, chovali krávy a prasata). Znovu se zrodí jako kulturní místo a městský park.

  Atlanta, Georgia

  V době, kdy jsou ve Spojených státech spory o hlasovací práva, Atlanta napíná své kulturní a politické síly prostřednictvím dvou impozantních organizací pro zmocnění voličů. The New Georgia Project a Fair Fight Action založil politický vůdce a aktivista z Atlanty Stacey Abrams.

  Být v popředí společenských změn není nic nového, říká rodák z města Bem Joiner, spoluzakladatel kreativní agentury Atlanta Influences Everything. „Jsme kolébkou hnutí za občanská práva, domovem Coca-Coly a naše hip-hopová kultura utváří globální kulturu. Není žádné jiné místo jako Atlanta.“

  Největší město Georgie je také epicentrem černošského podnikání. Inkubují se zde podniky jako rostlinný řetězec burgerů Slutty Vegan a ekologicky zaměřené Sustainable Home Goods.

  Čtvrť Old Fourth Ward, která je snadno dostupná pěšky nebo na kole přes Eastside Trail na BeltLine, spojuje noční život a restaurace, jako je Biggerstaff Brewing Company a Ponce City Market, s historickými památkami. Například Národním historickým parkem Martina Luthera Kinga Jr., Prezidentskou knihovnou a muzeem Jimmyho Cartera.

  Tin Pan Alley, Londýn

  Kdysi lemovaná hudebními vydavatelstvími, nahrávacími studii, zkušebnami a spoře osvětlenými kluby. Malá ulička přezdívaná londýnská Tin Pan Alley pomohla rozjet britské punkrockové hnutí a kariéru mnoha legend, včetně Davida Bowieho, Eltona Johna a Rolling Stones.

  V posledních letech hudba téměř umřela, kromě přežívajících obchodů s kytarami v Denmark Street. Nyní tento ikonický kousek historie znovu ožívá jako součást Outernet London, nové zábavní čtvrti West Endu v hodnotě 1,2 miliardy dolarů.

  Ulice si uchovává kousky své slavné minulosti: obnovené fasády budov ze 17. století, dědictvím chráněné graffiti umění Johnnyho Rottena, hlavního zpěváka Sex Pistols (který zde žil), oldschoolové hudební obchody (díky cenově dostupným dlouhodobým pronájmům).

  Jsou tu i vyhrazená místa pro buskery, kde mohou pouliční hudebníci tvrdit, že jsou další Adele (která debutovala v původním klubu 12 Bar Club v Denmark Street). Také bezplatné nahrávací studio v profesionální kvalitě pro začínající umělce či nový hotel Chateau Denmark, který se rozkládá v 16 budovách ponořených do hudební historie.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ďáblův most v Německu

  Ďáblův most v Německu. Dokonalý odraz na vodní hladině

  Klenutý most, zastrčený v bujných zahradách saského Kromlau, přitahuje turisty i profesionální fotografy. Žasnou nad dokonalým kruhem, který vytváří odraz kamenného oblouku ve vodě.
  Jet lag

  Může mít jet lag dlouhodobé následky?

  Jet lag je obvykle krátkodobý problém, který zmizí, jakmile se cirkadiánní rytmus těla přizpůsobí místnímu času. Pro lidi, jako jsou piloti, letušky a obchodní cestující, kteří často létají na dlouhé vzdálenosti, se může pásmová nemoc stát chronickým problémem.
  jet lag pásmová nemoc

  Pásmová nemoc a její příznaky

  Cestování letadlem na dlouhé vzdálenosti je pro mnohé nepohodlné. Vzhledem k logistice odbavení, stresu z bezpečnostních kontrol a hodinám stráveným v omezeném prostoru mnoho lidí považuje dlouhé cesty letadlem za náročné.
  Maroko

  Udržitelné cestování: po Maroku a vlastně kdekoliv na světě – část 2

  Rádi cestujete, ale také vás zajímá dopad cestovního ruchu na přírodu, životní prostředí, místní ekonomiku a obyvatele? Přečtěte si, jak cestovat udržitelně.
  Maroko

  Udržitelné cestování: po Maroku a vlastně kdekoliv na světě – část 1

  Maroko v severní Africe nabízí návštěvníkům nepřeberné množství památek a zážitků. Vzhledem k tomu, že do země cestuje stále více lidí, mnozí zvažují způsoby, jak učinit své cesty udržitelnějšími.
  Jídlo Vietnam

  Průvodce Vietnamem pro milovníky jídla

  Některé země mají skvělé jídlo, některé mají fascinující historii a jiné jsou k neuvěření krásné. Vietnam má všechny tyto benefity. Se svou koloniální minulostí a řadou etnických menšin je Vietnam víc než jen pho. Je to celá řada chutí, kombinací chutí a zážitků z jídla, které čekají na objevení.
  Reklama
  Reklama
  Reklama