1.3 C
Czech
Čtvrtek 7. prosince 2023

Zelenskyj nečekaně zrušil dnešní virtuální projev v americkém Senátu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně zrušil svůj dnešní virtuální projev v americkém Senátu. Měl v něm naléhat na kongresmany, aby schválili další finanční pomoc pro Ukrajinu. O dalším balíčku se má jednat dnes, neshody mezi demokraty a republikány mezitím eskalovaly.

David Krejčí ukončil kariéru kvůli zdravotním problémům, na domácím MS už se nepředstaví

Hokejový útočník David Krejčí se ve svých 37 letech rozhodl definitivně ukončit aktivní kariéru. Důvodem jsou zdravotní problémy, které ho limitují v tréninku a zátěži. Tuto informaci oznámila agentura GMG Hockey, která Krejčího zastupuje.

Zemřel legendární herec Sidney Poitier, první černošský držitel Oscara

Sledujte nás na sítích

Ve věku 94 let zemřel americko-bahamský herec Sidney Poitier, který prolomil rasové bariéry, když v roce 1964 jako první černoch získal Oscara za nejlepší herecký výkon v hlavní roli. O úmrtí legendy v pátek podle Reuters a dalších serverů informoval bahamský premiér Philip Davis. V době, kdy se začalo prosazovat hnutí za občanská práva Afroameričanů, Poitier inspiroval celou generaci.

„S velkým smutkem oznamuji, že jsem se dnes ráno dozvěděl o smrti sira Sidneyho Poitiera,“ řekl bahamský ministerský předseda. „Ale i když truchlíme, oslavujeme život skvělého Bahamce: kulturní ikony, herce a filmového režiséra, podnikatele, aktivisty za občanská a lidská práva a v poslední době také diplomata,“ prohlásil v projevu odvysílaném na Facebooku.

Poitier se třemi filmy z roku 1967 vytvořil význačný filmový odkaz v době, kdy ve velké části Spojených států převládala segregace, připomněla agentura Reuters.

Film Hádej, kdo přijde na večeři, ve kterém Poitier ztvárnil roli lékaře a snoubence bělošky, kterou si zahrála Katharine Houghton, nabídl pozitivní zobrazení mezirasových párů. V tomto období přitom v řadě států stále platily zákony zakazující mezirasová manželství.

„Před Sidneym museli afroameričtí herci brát vedlejší role ve filmech velkých studií, které bylo v určitých částech země snadné vystřihnout. Ale Sidneyho Poitiera jste z filmu Sidneyho Poitiera vystřihnout nemohli,“ řekl Denzel Washington v roce 2002, kdy Akademie Poitierovi udělila čestného Oscara.

Ve snímku V žáru noci ztvárnil policistu černé pleti konfrontující rasismus během vyšetřování vraždy. Tentýž rok hrál také učitele v drsné londýnské škole ve filmu Panu učiteli s láskou.

Poitier získal v roce 1964 svého historického Oscara za nejlepší mužský herecký výkon za film Polní lilie, kde ztvárnil kutila, který pomáhá německým jeptiškám stavět kapli v poušti. O pět let dříve byl Poitier prvním černochem nominovaným na Oscara pro nejlepšího herce v hlavní roli za film Útěk v řetězech.

Poitier změnil pravidla hry

Mezi jeho další klasické filmy té doby patřila dramata A Patch of Blue, ve kterém se jeho postava spřátelila se slepou dívkou, Džungle před tabulí nebo A Raisin in the Sun, přičemž v případě posledního jmenovaného hrál Poitier v první divadelní inscenaci po boku Ruby Dee na Broadwayi v roce 1959.

„Ukázal nám, jak dosáhnout ke hvězdám,“ napsala na Twitteru Whoopi Goldberg, oscarová herečka a televizní moderátorka.

„Důstojnost, normálnost, síla, dokonalost a čirá síla, kterou jste do svých rolí vnesl, nám ukázala, že na nás jako na černoších záleží!!!,“ tweetovala držitelka Oscara Viola Davis.

Poitier se narodil v Miami 20. února 1927 a vyrůstal na farmě na Bahamách. Absolvoval pouze jeden rok formální školní výuky. Bojoval proti chudobě, negramotnosti a předsudkům, aby se stal jedním z prvních černošských herců, které mainstreamové publikum v hlavních rolích akceptovalo.

Poitier, který natočil desítky filmů, si své role vybíral pečlivě. Pohřbil tak starou hollywoodskou myšlenku, že černoši a černošky mohou ve filmech figurovat pouze jako hoši na čištění bot, průvodčí nebo pokojské.

„Miluji tě, vážím si tě, napodobuji tě,“ řekl jednou Poitierovi na veřejném ceremoniálu Denzel Washington, další držitel Oscara.

Jako režisér pracoval Poitier s Harrym Belafontem a Billem Cosbym na komedii Ve městě v sobotu večer z roku 1974. V roce 1980 režíroval další komedii Blázni ve vězení s Richardem Pryorem a Genem Wilderem.

Britská královna Alžběta II. v roce 1974 Poitiera povýšila do šlechtického stavu. Herec mimo jiné sloužil jako bahamský velvyslanec v Japonsku a při UNESCO. V letech 1994 až 2003 také seděl v představenstvu společnosti Walt Disney.

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

McDonald’s otevře přes 10 tisíc nových poboček. Chce konkurovat i řetězci Starbucks

Americký řetězec s rychlým občerstvením McDonald’s představil ambiciózní plán na otevření více než 10 tisíc nových poboček a nové pilotní restaurace, která by se pohybovala v segmentu Starbucks. Tato expanze znamená nejrychlejší období růstu v historii společnosti.

Střelba na škole v ruském Brjansku si vyžádala dvě oběti včetně útočnice

Jednoho člověka zabila a dalších pět lidí zranila studentka, která dnes ráno střílela na gymnáziu v západoruském Brjansku. Uvedlo to ruské ministerstvo zdravotnictví, podle kterého se dívka po činu zastřelila. Motiv a okolnosti střelby úřady vyšetřují, napsala agentura TASS. Agentura Reuters uvedla, že střelkyni bylo 14 let.

Brazílie posiluje vojenskou přítomnost na hranicích s Venezuelou a Guyanou

Brazílie posiluje vojenskou přítomnost na hranicích s Venezuelou a Guyanou kvůli proběhlému referendu o sporném území nárokovaném oběma státy a venezuelské vojenské aktivitě. Jednotky Guyany jsou ve stavu nejvyšší pohotovosti. Poblíž venezuelské hranice zmizel guyanský vojenský vrtulník.

Austrálie a Papua Nová Guinea podepsaly bezpečnostní pakt

Austrálie podepsala s Papuou Novou Guineou bezpečnostní dohodu, která má zvýšit stabilitu v regionu. Počítá například s posílením policejních schopností sousedního státu a podporou jeho právního systému. Spojené státy podepsaly s Papuou Novou Guineou obranný pakt v květnu.

Útočník na univerzitě v Las Vegas zastřelil tři lidi, policie ho zabila

Útočník ve středu na Nevadské univerzitě v Las Vegas zastřelil tři lidi, jeden člověk je vážně raněný, uvedla dnes policie a doplnila tak předchozí informace o raněných. Střelec je též mrtvý. Kriminalisté již zahájili vyšetřování. Podle zdrojů agentury AP je z činu podezřelý profesor, který neúspěšně usiloval o pozici vyučujícího na této univerzitě. Výuka ve škole byla do pátku zrušena.

Republikáni v Senátu USA zablokovali Bidenův návrh na finanční pomoc Ukrajině a Izraeli

Republikáni v americkém Senátu ve středu zablokovali návrh demokratického prezidenta Joe Bidena na rozsáhlou finanční pomoc Ukrajině a Izraeli. Tento krok přišel poté, co republikáni požadovali zpřísnění americké imigrační politiky výměnou za podporu balíčku.

Putina ve Spojených arabských emirátech vítali jezdci na koních i vojenský akrobatický tým

Ruský prezident Vladimir Putin byl dnes při své návštěvě Spojených arabských emirátů (SAE) přivítán s velkou pompou. Na letišti ho přivítal ministr zahraničí SAE Abdalláh bin Zayed bin Sultan Nahyan a šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Putinův příjezd do prezidentského paláce Kasr al-Watan v Abú Zabí doprovázeli jezdci na koních, pěší garda a vojenská akrobatická skupina Fursan, která nad palácem předvedla let kouřových bomb v barvách ruské trikolóry.

DOPORUČUJEME

Julia Roberts prolomila mlčení o „srdcervoucí“ smrti Matthewa Perryho, s nímž kdysi tvořila pár

Populární americká herečka Julia Roberts zavzpomínala na svého bývalého přítele Matthewa Perryho. V pondělním rozhovoru umělkyně hovořila o svém novém filmu, zároveň se však poprvé veřejně vyjádřila k úmrtí hvězdy seriálu Přátelé.

Herečka Felicity Huffman poprvé o skandálu s přijímačkami: Chtěla jsem dceři zajistit budoucnost

Herečka Felicity Huffman otevřeně promluvila o své roli ve skandálu s přijímacími zkouškami na vysokou školu, kvůli kterému skončila ve vězení. „Měla jsem pocit, že musím dát své dceři šanci na budoucnost... což znamenalo, že jsem musela porušit zákon,“ řekla herečka.

O vztazích i rakovině. Herečka Shannen Doherty se v novém podcastu zaměří na citlivá témata

Herečka Shannen Doherty známá ze seriálu Beverly Hills 90210 chystá svůj vlastní podcast. V Let's Be Clear with Shannen Doherty se bude věnovat široké škále témat, přičemž se nevyhne ani pohnutým okamžikům svého života, které se většinou odehrávaly v záři reflektorů.

Soudní spor Meghan Markle a její nevlastní sestry Samanthy pokračuje, soud se uskuteční v listopadu 2024

Samantha Markle, nevlastní sestra Meghan Markle, pokračuje ve svém soudním sporu proti ní. Samantha, které je 59 let, tvrdí, že Meghan ji očernila, když v rozhovoru pro Oprah Winfrey prohlásila, že vyrůstala jako jedináček. Samantha se domáhá odškodnění ve výši 75 000 dolarů. Soudní přelíčení bylo naplánováno na listopad 2024 v Tampě na Floridě.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

McDonald’s otevře přes 10 tisíc nových poboček. Chce konkurovat i řetězci Starbucks

Americký řetězec s rychlým občerstvením McDonald’s představil ambiciózní plán na otevření více než 10 tisíc nových poboček a nové pilotní restaurace, která by se pohybovala v segmentu Starbucks. Tato expanze znamená nejrychlejší období růstu v historii společnosti.

Střelba na škole v ruském Brjansku si vyžádala dvě oběti včetně útočnice

Jednoho člověka zabila a dalších pět lidí zranila studentka, která dnes ráno střílela na gymnáziu v západoruském Brjansku. Uvedlo to ruské ministerstvo zdravotnictví, podle kterého se dívka po činu zastřelila. Motiv a okolnosti střelby úřady vyšetřují, napsala agentura TASS. Agentura Reuters uvedla, že střelkyni bylo 14 let.

Brazílie posiluje vojenskou přítomnost na hranicích s Venezuelou a Guyanou

Brazílie posiluje vojenskou přítomnost na hranicích s Venezuelou a Guyanou kvůli proběhlému referendu o sporném území nárokovaném oběma státy a venezuelské vojenské aktivitě. Jednotky Guyany jsou ve stavu nejvyšší pohotovosti. Poblíž venezuelské hranice zmizel guyanský vojenský vrtulník.

Austrálie a Papua Nová Guinea podepsaly bezpečnostní pakt

Austrálie podepsala s Papuou Novou Guineou bezpečnostní dohodu, která má zvýšit stabilitu v regionu. Počítá například s posílením policejních schopností sousedního státu a podporou jeho právního systému. Spojené státy podepsaly s Papuou Novou Guineou obranný pakt v květnu.

Útočník na univerzitě v Las Vegas zastřelil tři lidi, policie ho zabila

Útočník ve středu na Nevadské univerzitě v Las Vegas zastřelil tři lidi, jeden člověk je vážně raněný, uvedla dnes policie a doplnila tak předchozí informace o raněných. Střelec je též mrtvý. Kriminalisté již zahájili vyšetřování. Podle zdrojů agentury AP je z činu podezřelý profesor, který neúspěšně usiloval o pozici vyučujícího na této univerzitě. Výuka ve škole byla do pátku zrušena.

Republikáni v Senátu USA zablokovali Bidenův návrh na finanční pomoc Ukrajině a Izraeli

Republikáni v americkém Senátu ve středu zablokovali návrh demokratického prezidenta Joe Bidena na rozsáhlou finanční pomoc Ukrajině a Izraeli. Tento krok přišel poté, co republikáni požadovali zpřísnění americké imigrační politiky výměnou za podporu balíčku.

Putina ve Spojených arabských emirátech vítali jezdci na koních i vojenský akrobatický tým

Ruský prezident Vladimir Putin byl dnes při své návštěvě Spojených arabských emirátů (SAE) přivítán s velkou pompou. Na letišti ho přivítal ministr zahraničí SAE Abdalláh bin Zayed bin Sultan Nahyan a šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Putinův příjezd do prezidentského paláce Kasr al-Watan v Abú Zabí doprovázeli jezdci na koních, pěší garda a vojenská akrobatická skupina Fursan, která nad palácem předvedla let kouřových bomb v barvách ruské trikolóry.

Rusko v noci na dnešek podniklo rozsáhlý dronový útok na Ukrajinu

Rusko v noci na dnešek podniklo rozsáhlý útok drony na jižní, centrální a východní části Ukrajiny. Bezpilotní letouny poškodily domy a podniky i infrastrukturu, informovala agentura Reuters s odkazem na ukrajinské úřady. Ukrajinské letectvo v prohlášení uvedlo, že Moskva na ukrajinské území vyslala celkem 48 bezpilotních letounů, přičemž protivzdušné obraně se podařilo sestřelit 41 z nich předtím, než dosáhly cíle.

WHO vyzvala ke zvýšení zdanění alkoholických a slazených nápojů

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyzvala světové společenství ke zvýšení daní u alkoholických a slazených nápojů. Jejich zdanění označila za nedostatečné s tím, že zdražení těchto produktů by zlepšilo veřejné zdraví.