0.6 C
Czech
Čtvrtek 5. února 2026
CryptoZakladatel FTX Sam Bankman-Fried bude vydán do USA

Zakladatel FTX Sam Bankman-Fried bude vydán do USA

Sam Bankman-Fried, zakladatel krypto burzy FTX, bude brzy letecky přepraven zpět do Spojených států, aby u federálního soudu čelil obvinění z podvodu. Ve středu soudci na Bahamách sdělil, že souhlasí s vydáním. Informovala o tom agentura Reuters a server New York Times.

Bankman-Fried by mohl dorazit do New Yorku již ve středu odpoledne, aby čelil obvinění z podvodu s cennými papíry, praní špinavých peněz a porušení pravidel financování volební kampaně. Napsaly o tom Reuters a New York Times.

Po příletu do New Yorku bude obžalován u federálního okresního soudu na Manhattanu, přesný termín řízení však zůstává nejasný. Obvinění vyplynula z krachu Bankman-Friedovy krypto burzy FTX, která až do svého bankrotu minulý měsíc sídlila na Bahamách.

Třicetiletý Bankman-Fried je ve vazbě na Bahamách od 12. prosince, kdy byl zatčen ve svém luxusním bytovém komplexu. Ve středu u magistrátního soudu potvrdil, že podepsal dokumenty povolující vydání. Jeho právník Jerone Roberts uvedl, že Bankman-Fried „touží opustit“ Bahamy a doufá, že odcestuje již ve středu.

Možné propuštění na kauci

Ještě před vydáním jednal Bankman-Friedův právní tým ve Spojených státech s federálními prokurátory o možném složení kauce. Podle projednávaných podmínek by Bankman-Fried mohl být propuštěn na kauci s velmi omezujícími podmínkami, včetně domácího vězení a elektronického sledování.

Jakékoli ujednání o kauci musí schválit federální soudce.

V pondělí se Bankman-Fried dostavil k magistrátnímu soudu, kde měl souhlasit s vydáním do Spojených států. Slyšení se však zvrhlo v chaos, protože jeho právník zpochybnil, zda jeho klient dobrovolně přistoupí k předání.

Na konci pondělí však Roberts obrátil a na narychlo uspořádané tiskové konferenci oznámil, že Bankman-Fried s vydáním přece jen souhlasí.

Spor o vydání byl novým zvratem v právním dramatu, které začalo na začátku listopadu, kdy se kvůli hromadnému výběru vkladů objevila na účtech FTX díra ve výši 8 miliard dolarů. Federální prokurátoři obvinili Bankmana-Frieda z podvodu na zákaznících, investorech a věřitelích tím, že odklonil miliardy z prostředků zákazníků do firmy na obchodování s kryptoměnami s názvem Alameda Research, která byla úzce propojena s FTX.

Od založení FTX v roce 2019 Bankman-Fried podle prokurátorů a amerických regulačních orgánů zorganizoval rozsáhlý podvod, přičemž peníze zákazníků použil na financování honosných nákupů nemovitostí na Bahamách, investic do jiných společností, politických příspěvků a okázalé marketingové kampaně.

Bankman-Fried odstoupil z funkce výkonného ředitele FTX, když společnost v listopadu vyhlásila bankrot. O necelý měsíc později byl obviněn velkou porotou u okresního soudu Spojených států pro jižní okres New York.

Reklama

Doporučujeme

Trump uvedl, že chce nahradit Nový START novou dohodou

Americký prezident Donald Trump dnes večer SEČ uvedl, že Rusko a Spojené státy by měly dojednat zcela novou dohodu o omezení jaderných arzenálů spíše než prodloužit končící smlouvu Nový START. Server Axios s odkazem na tři nejmenované zdroje o několik hodin dříve napsal, že Spojené státy a Rusko se blíží dohodě o tom, že nadále budou dodržovat omezení obsažená ve smlouvě Nový START.

Při výbuchu v nelegálním uhelném dole v Indii zahynulo nejméně 16 lidí

Nejméně 16 lidí dnes zahynulo při explozi v nelegálním uhelném dole v severovýchodní části Indie. Osm horníků utrpělo zranění a další patrně zůstali uvěznění pod zemí, informovala agentura Reuters.

Kuba je připravena jednat s USA, trvá však na respektování své suverenity

Kuba je podle svého prezidenta Miguela Díaze-Canela připravena jednat se Spojenými státy, informovala dnes agentura AFP. Díaz-Canel však trvá na tom, že rozhovory musí probíhat z pozice rovnocenných partnerů a s respektem ke kubánské státní suverenitě. Kuba v posledních měsících čelí výhrůžkám ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten po únosu venezuelského prezidenta Nicolása Madura do USA zajistil, aby Venezuela přestala na ostrov vyvážet ropu, která je pro energetický sektor Kuby zásadní.

Desítky kojenců v Británii se přiotrávily kontaminovanou dětskou výživou

Britské zdravotnické úřady prověřují 36 případů podezření na otravu kojenců poté, co byly z trhu staženy některé šarže kojenecké výživy firem Nestlé a Danone. Důvodem je kontaminace toxinem cereulidem, který může vyvolat akutní zažívací potíže.

Druhé kolo rozhovorů Ukrajiny a Ruska v Abú Zabí skončilo bez průlomu

Ukrajina a Rusko uzavřely druhý den jednání v Abú Zabí bez dohody o ukončení války. Nejhmatatelnějším výsledkem je dohoda o výměně zajatců, která přinesla aspoň jeden konkrétní bod uprostřed dlouhého seznamu sporů. Zároveň to ukazuje, že kontakt mezi oběma stranami se po měsících znovu rozběhl na vyšší úrovni.

Tusk je v Kyjevě, Polsko chystá konferenci o rekonstrukci Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk zahájil návštěvu Kyjeva, na níž ho doprovází ministr financí Andrzej Domański, jenž připravuje mezinárodní konferenci o rekonstrukci Ukrajiny. Ta se má konat v červnu v Gdaňsku. Napsal to dnes ráno server Onet s odvoláním na kancelář polského předsedy vlády. Polskou delegaci přivítal na nádraží ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha a následně se ministerský předseda podle agentury PAP sešel s prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Tchaj-wan uvítal telefonát Trumpa a Si Ťin-pchinga jako krok ke stabilitě

Tchaj-wan dnes uvítal telefonický rozhovor mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem, který podle něj přispěje ke stabilizaci regionu. Děje se tak v době, kdy Čína zvyšuje vojenský tlak na tento de facto nezávislý ostrov, který si nárokuje. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu 183 drony a dvěma balistickými raketami

Rusko v noci dnešek zaútočilo na Ukrajinu dvěma balistickými raketami a 183 drony. Na síti Telegram o tom informovalo ukrajinské letectvo. Kyjevský primátor Vitalij Kličko podle agentury Reuters řekl, že v hlavním městě ruské drony zranily nejméně dva lidi. Ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba dopoledne na Telegramu napsal, že rozsáhlým útokům čelila železniční infrastruktura v Sumské oblasti.

Mohli jsme být jemnější. Imigrační agenti se stahují z Minneapolisu

Možná by se nám hodil jemnější přístup, přiznal o své imigrační politice americký prezident Donald Trump v rozhovoru s moderátorem televize NBC, zatímco začalo stahování části federálních imigračních agentů z města Minneapolis. Také upozornil, že kampaň se zaměřila výhradně na „zločince".

EU obnovila schvalování obchodní dohody s USA

Zákonodárci Evropské unie (EU) se ve středu dohodli na obnovení schvalování obchodní dohody s USA. V případě narušení suverenity Evropy nebo nových celních hrozeb však může být její platnost v budoucnu pozastavena. Americký prezident Donald Trump stáhl své celní hrozby týkající se zemí, které se postavily jeho snaze získat Grónsko.

Počet labutí s ptačí chřipkou v údolí Temže roste

Ptačí chřipka znovu zasahuje britské řeky. Záchranáři i dobrovolníci hlásí desítky mrtvých a nemocných labutí v hrabství Berkshire a okolí Temže. Nákaza se šíří rychle a budí obavy, že skutečný rozsah je větší, než ukazují oficiální čísla.

Bejlek vyřadila Ostapenko a je ve čtvrtfinále v Abú Zabí

Sára Bejlek si na turnaji v Abú Zabí připsala největší výhru kariéry. Ve druhém kole porazila grandslamovou šampionku Jelenu Ostapenko 6:4 a 6:3 a poprvé postoupila do čtvrtfinále na akci kategorie WTA 500.

KOMENTÁŘ: Tuhle evropskou akcii chtěl každý. Kdysi hvězdný titul ztratil za den pětinu hodnoty

Dánskou farmaceutickou společnost Novo Nordisk potkala na burze další kalamita. Během 24 hodin odepsala téměř pětinu své hodnoty. Stojí za tím vyjádření firmy, která odvážně předpověděla mimořádně slabý rok. Novo Nordisk přitom patřil mezi zjevení mezi evropskými akciemi a v portfoliu ho chtěl každý.

Banky a kryptofirmy se v USA nepohnuly v pravidlech pro stablecoiny

Jednání v Bílém domě, které mělo rozhýbat zablokovanou americkou legislativu pro kryptoměny, skončilo bez dohody. Proti sobě stojí velké banky a kryptofirmy hlavně kvůli tomu, jestli budou moci stablecoiny vyplácet úroky a jiné odměny.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama