-9.6 C
Czech
Neděle 18. ledna 2026
ZprávyŽádnou vražednou mutaci koronaviru jsme nestvořili, ohradili se vědci vůči dezinformacím v...

Žádnou vražednou mutaci koronaviru jsme nestvořili, ohradili se vědci vůči dezinformacím v tisku

Zahraniční média přinesla „šokující“ informaci, že vědci z Bostonské univerzity vyšlechtili vražednější variantu koronaviru, která zabila 80 procent pokusných myší. Samotná univerzita se na svých stránkách nyní ohradila, že šlo o zprávu vytrženou z kontextu.

Média informovala, že tým vědců z Floridy a Bostonu extrahoval spike protein z varianty omikron a spojil ho s kmenem, který byl poprvé zjištěn v čínském Wu-chanu na začátku pandemie. Na infekci způsobenou tímto hybridním virem uhynulo 80 procent myší, které po nákaze omikronem měly jen mírné příznaky. O tom, že vědci stvořili mutaci s vyšším potenciálem zabíjet, informoval nejprve britský bulvární list Daily Mail, informaci později přinesly Fox News a další servery. Jiní vědci své kolegy osočili, že si hrají s ohněm.

Bostonská univerzita na svých stránkách nicméně vydala prohlášení, podle něhož média publikovala zavádějící informace a vytrhla je z kontextu. Mutace, kterou v laboratořích stvořili, byla podle nich naopak mírnější než původní wu-chanský virus.

Chceme se vyjádřit k nepravdivým a nepřesným zprávám o výzkumu covidu-19 na Bostonské univerzitě, které se objevily v deníku Daily Mail,“ uvádí se v prohlášení Bostonské univerzity.

Zprávu senzacechtivě zkreslují, zkreslují celou studii a její cíle,“ říká o zprávách Ronald B. Corley, ředitel Národních laboratoří pro nové infekční choroby (NEIDL) a vedoucí katedry mikrobiologie na Lékařské fakultě BU Chobanian & Avedisian.

Zvláště citlivé myši

Studie si podle něj kladla za cíl prozkoumat spike protein u varianty BA.1 omikronu. Výzkumníky zajímalo srovnání této varianty s původním kmenem viru. Chtěli zjistit, zda je nová varianta skutečně méně virulentní, uvedl Corley. Novinové zprávy podle něj vytrhly z kontextu jednu větu z abstraktu článku, přičemž Daily Mail ve svém titulku naznačil, že vědci vytvořili „smrtící kmen covidu s 80procentní smrtností“.

Noviny podle něj dále uvedly řadu dalších zavádějících tvrzení. Například to, že studie byla tzv. „gain of function“, a tvrdily, že výzkumníci si dali za cíl vytvořit smrtelnější virus. Tyto praktiky, kdy se s virem záměrně manipuluje, aby byl nebezpečnější, jsou ve světě vědy omezovány už od roku 2017.

I vůči tomuto tvrzení se univerzita ohradila. Zaprvé, tento výzkum není gain of function, což znamená, že nezesílil původní kmen viru SARS-CoV-2, ani jej nečinil nebezpečnějším. Ve skutečnosti tento výzkum způsobil, že se virus replikuje méně nebezpečně,“ uvedla v prohlášení.

Corley tvrdí, že věta o mrtvých myších, vytržená z kontextu, ve skutečnosti neměla nic společného s účinkem viru na člověka. Studie začala na tkáňové kultuře a poté přešla na myši. „Použili jsme zvláštní typ myší, který je vysoce náchylný. 80 až 100 procent infikovaných myší podlehlo onemocnění původním kmenem, takzvaným washingtonským kmenem,“ říká Corley. „Omikron ale u těchto zvířat způsobuje velmi mírné onemocnění,“ dodal.

Jak ale píše magazín Forbes, výzkum bostonských vědců i tak vzbuzuje několik otázek.

Možná namítnete, že když si pohráváte s genetickou výbavou viru, jak můžete s jistotou vědět, zda virus oslabí nebo zesílí? Nemohlo by to být trochu podobné plastické operaci, kdy chirurg řekne: ‚Uvidíme, co se stane‘?“ píše komentátor listu.

Varianta omikron je vysoce přenosná, a to i u těch, kteří jsou plně očkovaní. Za míru nakažlivosti je podle vědců zodpovědný právě spike protein. Avšak další změny ve struktuře viru určují vážnost průběhu onemocnění.

Reklama

Doporučujeme

Za protesty v Íránu, při nichž umírali lidé, mohou USA, tvrdí íránský lídr Chameneí

Nejvyšší vůdce Íránu ajatolláh Alí Chameneí obvinil USA a prezidenta Donalda Trumpa z přímé odpovědnosti za násilí, oběti na životech a destabilizaci země během nedávných masových protestů. Uvedl to ve svém sobotním projevu, v němž se poprvé rozsáhleji vyjádřil k událostem, které Írán zasáhly od konce prosince.

Brusel hodlá vyloučit čínské technologie z kritické infrastruktury

Evropská komise plánuje postupné vyloučení čínských technologií z kritické infrastruktury v Evropské unii. Dotknout by se to mělo například telekomunikačních sítí, solární energetiky či bezpečnostních skenerů. Informoval o tom deník Financial Times (FT) s odvoláním na zdroje z EK.

Ugandská armáda odmítla tvrzení opozice, že den po volbách unesla jejího lídra

Mluvčí ugandské armády dnes odmítl páteční tvrzení opozice, že její prezidentský kandidát Bobi Wine byl unesen vojáky. V Ugandě by měly být dnes zveřejněny výsledky čtvrtečních prezidentských a parlamentních voleb, napsala agentura AFP. V pátek po sečtení zhruba 80 procent hlasů vedl podle ústřední volební komise s asi 74 procenty autoritářský prezident Yoweri Museveni, který je hlavou této padesátimilionové země od roku 1986.

Rusko v noci zaútočilo v Dněpropetrovské oblasti

Rusko, které bezmála čtyři roky pokračuje ve válce proti Ukrajině, v noci na dnešek zaútočilo v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě sousední země. Šéf regionální vojenské správy Oleksandr Hanža na telegramu oznámil, že ruské drony a dělostřelectvo způsobily škody ve městech Nikopol, Marhanec a Pokrovsk, ale nikdo nebyl zraněn. Rusko nejnověji ohlásilo, že jeho vojáci obsadili obec Pryluky v Záporožské oblasti. Moskva zároveň sdělila, že ruská protivzdušná obrana dnes ráno zničila desítku ukrajinských dronů mířících na blíže neupřesněné cíle v Astrachaňské, Rostovské a Volgogradské oblasti.

Máslo zlevňuje, dovoz a sezona drží ceny nízko

Po týdnech vysokých cen přichází v obchodech obrat: máslo zlevňuje i po Vánocích a v některých akcích se dostává na ceny, které tu dlouho nebyly. Řetězce se předhánějí ve slevách a lidé nakupují hlavně v letákových akcích.

Ministerstvo spravedlnosti USA vyšetřuje guvernéra Walze a starostu Freye

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo vyšetřování představitelů státu Minnesota a města Minneapolis kvůli údajnému spiknutí s cílem mařit práci federálních imigračních agentů. Informovala o tom stanice CBS s odvoláním na informované zdroje. Mezi vyšetřovanými představiteli jsou podle stanice guvernér státu Tim Walz a starosta města Jacob Frey. Oba politici kritizovali zastřelení 37leté Renée Goodové agentem Úřadu pro imigraci a cla (ICE) v Minneapolisu 7. ledna. Představitelé administrativy prezident Donalda Trumpa označili tři střely do hlavy za nutnou sebeobranu.

Trump zvažuje nařídit strop u úroků na kreditních kartách exekutivním příkazem

Bílý dům zvažuje vydání exekutivního příkazu, který by zastropoval úrokové sazby na kreditních kartách na deset procent. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.

Bílý dům představil tým pro obnovu Gazy

Bílý dům oznámil složení týmu, který má dohlížet na další kroky v Pásmu Gazy po uzavření příměří mezi Izraelem a Hamásem. Americká administrativa zároveň počítá s tím, že část procesu převezme palestinský technokratický výbor, který se už sešel v Káhiře.

Ukrajina již nemá ani jednu plně funkční elektrárnu, chystá jednání se spojenci

Ukrajina kvůli ruským útokům již nemá ani jednu plně funkční elektrárnu. Dnes to oznámil ukrajinský ministr energetiky Denys Šmyhal, uvedla zpravodajská televize ntv. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes podle listu Ukrajinska pravda prohlásil, že Ukrajina nedokáže pokrýt více než třetinu energetických potřeb. Země chce kvůli energetické krizi dovážet více elektřiny, kvůli napjaté situaci připravuje online jednání se spojenci z takzvané kontaktní skupiny pro Ukrajinu, známé též jako ramsteinská skupina.

Fico se při návštěvě USA podle Bratislavy sejde s americkým prezidentem Trumpem

Slovenský premiér Robert Fico se při dnes začínající návštěvě Spojených států sejde v sobotu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v jeho floridském sídle Mar-a-Lago, informoval ČTK úřad slovenské vlády. Ficova pracovní cesta do USA byla původně oznámena jen v souvislosti s plánovaným podpisem mezivládní dohody obou zemí o spolupráci v jaderné energetice. Slovenská opozice opět kritizovala, že vláda si připravuje půdu k tomu, aby mnohamiliardovou zakázku na výstavbu nové jaderné elektrárny na Slovensku zadala americké firmě Westinghouse bez vypsání mezinárodní soutěže. Fico v reakci slovně na opozici zaútočil.

Afghánec, který loni v Mnichově najel autem do lidí a dva zabil, jde před soud

V Mnichově začal soudní proces s pětadvacetiletým mužem obviněným z loňského útoku, při němž najel automobilem do davu lidí a zabil dvě osoby. Podle obžaloby šlo o úmyslný čin motivovaný náboženským extremismem.

Inflace v prosinci zůstala na 2,1 procenta

Meziroční inflace v Česku v prosinci 2025 zůstala na 2,1 procenta, stejně jako v listopadu. Meziměsíčně spotřebitelské ceny podle statistiků klesly o 0,3 procenta.

Senátní výbor v USA pozastavil jednání o zákonu CLARITY

Americký Senát tento týden odložil plánované projednání zákona Digital Asset Market Clarity Act známého jako CLARITY Act. Jednání se mělo odehrát 15. ledna 2026 v Senátním bankovním výboru, nakonec se ale termín posunul po tom, co Coinbase stáhla podporu aktuální verzi návrhu.

Dva lidé jsou podle úřadů zranění po útoku dronu na ruskou Rjazaň

Dva lidé utrpěli zranění při útoku ukrajinského dronu na Rjazaň, město ležící jihovýchodně od Moskvy. Informoval o tom ruskojazyčný telegramový kanál Astra. Letecký poplach dnes ráno krátce platil v Kyjevě, protože k městu se blížily ruské útočné drony.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama