Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Apple údajně pracuje na funkcích iPhonu, které mohou pomoci diagnostikovat depresi

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Apple věří, že by iPhone mohl pomocí řady digitálních indicií rozpoznat depresi, úzkost a zhoršení kognitivních funkcí.

  Použité zdravotní údaje by zahrnovaly fyzickou aktivitu, spánkový režim a způsob psaní. Další měření mohou zahrnovat analýzu výrazu obličeje a srdeční a dechové frekvence. Veškeré zpracování by probíhalo v zařízení, data by se neodesílala na servery společnosti Apple.

  Funkce společnosti Apple pro zjišťování zdravotního stavu se dosud soustředily hlavně na hodinky Apple Watch, protože mají potřebné senzory pro sledování životních funkcí, jako je srdeční tep, variabilita srdeční frekvence a hladina kyslíku v krvi. Dvě studie, které shromažďují potřebné data pro nové funkce, nyní využívají i senzory a zdravotní údaje shromážděné prostřednictvím iPhonu.

  Na nových funkcích k odhalení deprese pracuje Apple s Kalifornskou univerzitou v Los Angeles a farmaceutickou společností Biogen

  Jedná se o dva samostatné výzkumné projekty. Partnerství společnosti Apple s UCLA má údajně kódové označení „Seabreeze“ a zaměřuje se na deprese a úzkosti. A to v rámci studie, která začíná letos. Ta bude sledovat údaje z hodinek Apple Watch a iPhonu u 3 000 dobrovolníků. V pilotní fázi, která začala v roce 2020, byla zaznamenána data od 150 účastníků.

  Výzkumníci budou podle zprávy od Wall Street Journal porovnávat data zachycená ze senzorů iPhonu a hodinek Watch s dotazníky, které účastníci vyplní o tom, jak se cítí. Budou prý také měřit hladinu stresového hormonu kortizolu ve vlasových folikulech účastníků. Apple a UCLA oznámily tříletou studii v srpnu 2020.

  Druhá výzkumný projekt se společností Biogen se nazývá „Pi“ a podle Wall Street Journal se soustředí na zhoršení kognitivních funkcí. Společnost Apple a farmaceutická firma Biogen v lednu uvedly, že pracují na dvouleté studii, jejímž cílem je sledovat kognitivní funkce a možná odhalit mírnou kognitivní poruchu, která může přerůst v Alzheimerovu chorobu. V plánu je sledovat přibližně 20 000 účastníků, z nichž přibližně polovina má vysoké riziko kognitivní poruchy.

  Pokud se údaje ze studií budou shodovat s příznaky deprese nebo úzkosti, mohl by je Apple využít k vytvoření funkce, která uživatele upozorní, pokud zaznamená příznaky duševního onemocnění. iPhone by mohl uživatele vyzvat k vyhledání péče, což by mohlo být důležité, protože včasné odhalení může z dlouhodobého hlediska zlepšit kvalitu života.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS