Více
  10.1 C
  Czech
  Pondělí 5. června 2023

  Uganda přijala nejpřísnější zákon proti LGBTQ na světě. Odsouzeným hrozí i trest smrti

  Ugandský prezident Yoweri Museveni podepsal jeden z nejpřísnějších zákonů proti LGBTQ na světě, včetně trestu smrti za přitěžující okolnosti. A to navzdory odsouzení Západu a potenciálním sankcím ze strany dárců pomoci.

  Rusko po delší době udeřilo na Kyjev ve dne, rakety zničeny, hlásí správa města

  Ruská invazní armáda dnes po delší době výhradně nočních vzdušných útoků udeřila na Kyjev ve dne, kdy byla většina lidí v práci a na ulici, uvedla správa ukrajinské metropole na platformě telegram. Kyjev se přitom stal terčem útoků už v noci na dnešek; po několika hodinách se pak městem znovu rozezněly sirény a byly ohlášeny exploze. Ukrajinská protivzdušná obrana ale podle velitele ukrajinských ozbrojených sil Valerije Zalužného zlikvidovala všech 11 ruských střel. Média informují o dopadech trosek raket a jednom zraněném.

  Tato hlavní města mají nejnižší nájemné. Ideální pro digitální nomády

  Vzhledem k tomu, že zaměstnavatelé po celém světě se po pandemii covid-19 stavějí vstřícněji k práci na dálku, počet digitálních nomádů roste. Odkud pracovat na dálku a nezruinovat svůj rozpočet drahým nájemným?

  Tisíce lidí se přestěhovaly do odlehlých koutů zeměkoule a mezi jednotlivými zoomovými hovory prozkoumávaly nová města a kultury. Stěhování do zahraničí ale může být drahé. V některých městech jsou životní náklady neuvěřitelně vysoké, přičemž nájemné je obzvláště velkým problémem.

  Která města jsou tedy nejlevnější pro pracující cestovatele?

  Server Euronews přinesl studii o cenách pronájmu jednopokojových bytů ve 37 zemích. Podle výsledků je nejdražším městem na pronájem bytu s jednou ložnicí Londýn, s průměrnou cenou 12 800 eur (312 576 Kč) na šest měsíců, tedy přes 52 000 Kč/měsíc.

  Ne každá destinace vás ale zruinuje. Nejlevnější město, Ankara v Turecku, je o více než 10 400 eur levnější než Londýn, přičemž šest měsíců pronájmu v jednolůžkové nemovitosti stojí v průměru 36 727 Kč, tedy cca 6 100 Kč/měsíc.

  Než se tedy začnete dívat na mapu, zde je 10 nejlevnějších destinací pro digitální nomády.

  10. San Jose, Kostarika

  Hlavní město Kostariky, San Jose, je vstupní branou k plážím a parkům této úžasné středoamerické země. Stojí také za návštěvu samo o sobě, s dobře zavedenou párty scénou, která je plná řemeslných pivovarů a tanečních klubů.

  Země má vyhrazené vízum pro digitální nomády, což vám situaci značně usnadní. Šestiměsíční nájem v bytě s jednou ložnicí stojí zhruba 100 000 Kč, tedy 16 600 Kč na měsíc.

  9. Lublaň, Slovinsko

  Prozkoumejte středověké kouzlo Lublaně, rušného univerzitního města se 45 000 studenty. Je ideálním místem pro ty, kteří chtějí evropský šarm bez evropských cen. Šestiměsíční nájem v bytě s jednou ložnicí stojí 98 000 Kč, tedy cca 16 300 Kč na měsíc.

  8. Tallinn, Estonsko

  Tallinn je hlavním městem malé pobaltské země Estonska. Estonsko je ideální pro pracovníky na dálku a je extrémně digitální společností. Všude se může pochlubit bezplatnými wifi hotspoty a 99 procent veřejných služeb je dostupných online. Téměř jedna třetina občanů volí přes internet.

  Šestiměsíční nájem v bytě s jednou ložnicí: 96 200 Kč, tedy cca 16 000 Kč/měsíc.

  7. Bratislava, Slovensko

  Bratislava je klidné velkoměsto na úpatí CHKO Malé Karpaty na březích Dunaje. Do Vídně a Budapešti se lodí dostanete za necelé dvě hodiny. Šestiměsíční nájem v bytě s jednou ložnicí stojí 94 000 Kč, tedy cca 15 600 Kč/měsíc.

  6. Atény, Řecko

  Toto starobylé město je kombinací historie a moderního velkoměsta. Starobylé ruiny se rozprostírají po celém městě, ale najdete tu i nespočet rušných barů a kaváren. Pokud jste fanouškem mírného počasí, Řecko s teplým středomořským klimatem je pro vás to pravé místo.

  Šestiměsíční nájem v bytě s jednou ložnicí zde vyjde na 72 300 Kč, tedy 12 000 Kč/měsíčně.

  5. Riga, Lotyšsko

  Další baltský klenot, město Riga, pochází z 12. století našeho letopočtu. Pozůstatky jeho minulosti jsou všude. Staré město je památkou světového dědictví UNESCO, ale nechybí ani moderní a dobře vybavené coworkingové prostory. Šestiměsíční nájem v bytě s jednou ložnicí stojí 64 786 Kč, tedy 10 800 Kč/měsíc.

  4. Budapešť, Maďarsko

  Budapešť je známá svou bohatou historií, úžasnou architekturou a skvělým nočním životem. Každý rok přiláká více než 30 milionů návštěvníků. Šestiměsíční nájem v bytě s jednou ložnicí: 64 640 Kč, tedy cca 10 770 Kč/měsíc.

  3. Santiago, Chile

  Santiago je obklopeno zasněženými Andami a chilským pobřežním pásmem. O víkendech můžete spojit lyžování v Andách se surfováním v Pacifiku. V Chile neexistují žádná zvláštní víza pro digitální nomády. Místo toho mohou návštěvníci pracovat na 90denní turistické vízum, které lze prodloužit o dalších 90 dní za přibližně 100 EUR.

  Šestiměsíční nájem v bytě s jednou ložnicí: 54 900 Kč, tedy 9150 Kč/měsíc.

  2. Bogota, Kolumbie

  Bogota plná pouličního umění, muzeí a architektury má milovníkům kultury co nabídnout. Od října 2022 je k dispozici nové vízum pro cizí státní příslušníky zaměstnané mimo Kolumbii, aby mohli pobývat a pracovat na dálku po dobu až dvou let. Šestiměsíční nájem v bytě s jednou ložnicí vyjde na zhruba 51 000, tedy 8 500 Kč/měsíc.

  1. Ankara, Turecko

  Hlavní město Turecka je po Istanbulu druhým největším městem v zemi. Je to moderní metropole a skvělá brána do zbytku této úžasné země. V Turecku neexistuje žádné konkrétní vízum digitálního nomáda, ale můžete požádat o povolení k pobytu. Šestiměsíční nájem v bytě s jednou ložnicí stojí cca 36 700 Kč, tedy 6 100 Kč/měsíc.

  Životní styl digitálních nomádů nabízí několik skvělých výhod, od možnosti zažít novou kulturu až po lepší rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. Ale udělejte si průzkum, než vyrazíte. V některých městech příliv digitálních pracovníků zvýšil nájemné pro místní obyvatelstvo, takže se k tomuto fenoménu nestaví příliš nadšeně. I ceny nájemného se mohou v průběhu času měnit.

  Sledujte nás na sítích

  Ve Varšavě demonstrovalo podle organizátorů proti vládě půl milionu lidí

  Ve Varšavě dnes vyšly do ulic statisíce účastníků protestního pochodu, který svolala liberální opoziční strana Občanská platforma. Cílem manifestace bylo mobilizovat voliče proti konzervativní vládě, již opozice obviňuje z narušování principů demokracie. Organizátoři ohlašovali největší protest za poslední tři desetiletí. Zúčastnilo se ho nakonec půl milionu lidí, uvedli podle médií. Agentura PAP píše, že neoficiální informace policie hovoří o 150.000 demonstrantech. Manifestace byly i v dalších městech, včetně Krakova a Štětína, podotkl polský web Onet.

  Čínský ministr obrany varoval v Šanghaji před konfliktem s USA. Hovořil o katastrofě pro celý svět

  Ministr obrany Li Šang-fu varoval v Šanghaji před následky konfliktu mezi USA a Čínou pro celý svět a uvedl, že Peking dává přednost dialogu se Spojenými státy. Svět je podle něj dostatečně velký k tomu, aby USA s Čínou rostly společně.

  Násilí v Lipsku kvůli trestu odnětí svobody pro ženu, která napadala neonacisty

  Stovky krajně levicových demonstrantů se v sobotu večer ve východoněmeckém Lipsku střetly s policií. Demonstrace vypukly kvůli trestům odnětí svobody, které soud udělil několika lidem odsouzeným za útoky na neonacisty.

  V Hongkongu bylo při připomínce výročí masakru na Tchien-an-men zatčeno osm lidí

  Hongkongská policie zadržela v sobotu večer osm lidí v blízkosti Victoria Parku, kde se v minulosti konaly připomínky masakru na pekingském náměstí Tchien-an-men. V Hongkongu, který spadá pod čínskou správu, byla také v souvislosti s dnešním výročím potlačení pekingských prodemokratických demonstrací z roku 1989 posílena bezpečnostní opatření. Hongkong v minulosti pietní akce povoloval, v posledních letech ale místní úřady připomínkové akce potlačují, napsala agentura Reuters.

  Páteční srážku vlaků v Indii způsobila chyba v signalizaci, řekl ministr

  Páteční srážku vlaků v Indii, která si vyžádala tři stovky obětí a tisícovku zraněných, způsobila chyba elektronického signalizačního systému. Podle agentury AP to dnes řekl indický ministr železnic Ašvini Vaišnav. Podle indické agentury ANI, která uvádí zatím 294 obětí, ministr také uvedl, že úřady mají i podezřelé, kteří za nehodu nesou odpovědnost. Na sociálních sítích přitom sílí kritika na adresu indické vlády za nedostatečné investice do železniční infrastruktury a volání po rezignaci ministra železnic.

  DALŠÍ ČLÁNKY

  Už dnes si můžete rezervovat první elektrický let. Má to ale háček

  Dnes začíná prodej letenek společnosti Scandinavian Airlines na lety v letadlech s elektrickým pohonem. A to přesto, že letadla se ještě nezačala ani stavět.

  Písečné duny a ruiny domova Apollóna: Průvodce po starověkém městě Patara v Turecku

  Pokud jste milovníkem historie, přírody nebo prostě hledáte zážitek mimo vyšlapané cesty, turecká Patara je pro vás ideálním místem. Nabízí nádhernou směs historie, architektury a přírodních krás.

  Chcete pracovat z pláže? Usaďte se v jednom z těchto evropských pobřežních měst

  Proměnit pláž ve svou kancelář a posílat e-maily z houpací sítě zní jako sen. Ale nemusí. Práce na dálku je dnes pro mnohé lidi realitou. A po pandemii covidu-19 se rozšířila ještě více.

  NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

  Ve Varšavě demonstrovalo podle organizátorů proti vládě půl milionu lidí

  Ve Varšavě dnes vyšly do ulic statisíce účastníků protestního pochodu, který svolala liberální opoziční strana Občanská platforma. Cílem manifestace bylo mobilizovat voliče proti konzervativní vládě, již opozice obviňuje z narušování principů demokracie. Organizátoři ohlašovali největší protest za poslední tři desetiletí. Zúčastnilo se ho nakonec půl milionu lidí, uvedli podle médií. Agentura PAP píše, že neoficiální informace policie hovoří o 150.000 demonstrantech. Manifestace byly i v dalších městech, včetně Krakova a Štětína, podotkl polský web Onet.

  Čínský ministr obrany varoval v Šanghaji před konfliktem s USA. Hovořil o katastrofě pro celý svět

  Ministr obrany Li Šang-fu varoval v Šanghaji před následky konfliktu mezi USA a Čínou pro celý svět a uvedl, že Peking dává přednost dialogu se Spojenými státy. Svět je podle něj dostatečně velký k tomu, aby USA s Čínou rostly společně.

  Násilí v Lipsku kvůli trestu odnětí svobody pro ženu, která napadala neonacisty

  Stovky krajně levicových demonstrantů se v sobotu večer ve východoněmeckém Lipsku střetly s policií. Demonstrace vypukly kvůli trestům odnětí svobody, které soud udělil několika lidem odsouzeným za útoky na neonacisty.

  V Hongkongu bylo při připomínce výročí masakru na Tchien-an-men zatčeno osm lidí

  Hongkongská policie zadržela v sobotu večer osm lidí v blízkosti Victoria Parku, kde se v minulosti konaly připomínky masakru na pekingském náměstí Tchien-an-men. V Hongkongu, který spadá pod čínskou správu, byla také v souvislosti s dnešním výročím potlačení pekingských prodemokratických demonstrací z roku 1989 posílena bezpečnostní opatření. Hongkong v minulosti pietní akce povoloval, v posledních letech ale místní úřady připomínkové akce potlačují, napsala agentura Reuters.

  Páteční srážku vlaků v Indii způsobila chyba v signalizaci, řekl ministr

  Páteční srážku vlaků v Indii, která si vyžádala tři stovky obětí a tisícovku zraněných, způsobila chyba elektronického signalizačního systému. Podle agentury AP to dnes řekl indický ministr železnic Ašvini Vaišnav. Podle indické agentury ANI, která uvádí zatím 294 obětí, ministr také uvedl, že úřady mají i podezřelé, kteří za nehodu nesou odpovědnost. Na sociálních sítích přitom sílí kritika na adresu indické vlády za nedostatečné investice do železniční infrastruktury a volání po rezignaci ministra železnic.

  Armáda stahuje do Chartúmu posily, hovoří se o velké ofenzivě

  Ani po sedmi týdnech palba v Súdánu neutichá. Pravidelná armáda povolala posily v počtu tisíců mužů, což vyvolává obavy z další eskalace. Novináři hovoří o chystané velké ofenzivě s cílem získat větší územní zisky. Humanitární pomoc v zemi stále vázne.

  Dohoda o dluhovém stropu zabránila ekonomické krizi a kolapsu, míní Biden

  Dohoda o dluhovém stropu zabránila ekonomické krizi a kolapsu, uvedl v noci na dnešek americký prezident Joe Biden ve svém prvním projevu z oválné pracovny Bílého domu. Zákon o pozastavení platnosti dluhového stropu USA, který americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti, podepíše během dneška, informuje agentura AP.

  Ukrajina by potřebovala 50 systémů Patriot, ale má jen dva, řekl Zelenskyj

  Ukrajina má zatím pouze dva americké systémy protivzdušné obrany Patriot, ale potřebovala by jich 50. V rozhovoru s americkým listem The Wall Street Journal to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Patriot je podle něj jediný systém, který dokáže zlikvidovat určité typy ruských raket.