Reklama
17.4 C
Czech
Středa 11. března 2026
Protext ČTKVýročí založení ANOPA

Výročí založení ANOPA

Praha 31. ledna 2022 (PROTEXT) – 26.ledna 2021 v době úplného lockdownu celé společnosti zástupci šesti významných nestátních památek založili na kroměřížském arcibiskupském zámku Asociaci nestátních otevřených památek, z.s.

Účelem založení asociace byla společná propagace a zastupování památek v majetku jiném než státním. Památek v majetku církví, měst a obcí, soukromých osob, neziskových organizací a nadací je více než památek v majetku státu a tvoří významnou část zpřístupněných památek Česka.

„Během prvního roku se podařilo rozšířit členskou základnu na 24 objektů a několik desítek dalších, kteří s námi spolupracují.“ říká Ing. Kateřina Šrámková, předsedkyně výkonné rady asociace.

Asociace navázala spolupráci s Hospodářskou komorou ČR, Sdružením obchodu a cestovního ruchu a za jejich vydatné pomoci se podařilo spolu s dalšími subjekty působícími v památkovém cestovním ruchu, spolu s ministerstvy obchodu a průmyslu a kultury připravit a realizovat kompenzační program k dopadům pandemie covid-19 pro nestátní památky.

Asociace byla aktivní i v oblasti marketingu a propagace. Podepsala memorandum s CzechTurismem, vytvořila vlastní motivační program pro návštěvníky památek: „Třetí za polovic, sedmá zdarma“, kterého se v prvním roce zúčastnilo 65 památek a několik desítek tisíc návštěvníků. Natočeno bylo také 20 podcastů a další se připravují i pro letošní rok. Všechny najdete na internetových stránkách asociace. Jednotlivé památky ANOPA jsou propagovány spolu s dalšími také na portálu „Objevuj památky“.

Členové asociace se setkávali na pravidelných jednáních probíhajících na jednotlivých památkách, nebo on-line formou videokonferencí.

Pilotní výměnou mezi průvodci z hradů Svojanov a Kašperk byl zahájen dlouhodobý projekt „Výměny průvodců“ mezi jednotlivými objekty ANOPA.

ANOPA počítá s dalším rozvojem své činnosti. Na jednání počátkem ledna na zámku Loučeň byl přijat plán práce na rok 2022, který mimo jiné zahrnuje pokračování v motivačním projektu, spolupráci s dalšími subjekty jako jsou: Hospodářská komora ČR, Czech National Trust, Národní památkový ústav, Asociace majitelů hradů a zámků, CzechTurism a další.

V březnu uspořádá Asociace první setkání kastelánů na zámku Žďár nad Sázavou.

Na sobotu 25.6. je připraven bonbónek pro všechny milovníky památek: „NON STOP – Nekonečná noc“, kdy budou památky ANOPA otevřeny po celý den i noc a navštívit je tedy bude možné i v netradičním čase, dodává Vratislav Zákoutský, tajemník asociace.

ANOPA – Asociace nestátních otevřených památek sdružuje provozovatele hradů, zámků, klášterů, poutních míst, technických památek, zahrad a dalších kulturních památek, které jsou v jiném než státním vlastnictví a jsou v pravidelném režimu zpřístupněny pro veřejnost. Tyto památky, přestože nejsou přímo státním vlastnictvím, tvoří nedílnou součást národního kulturního dědictví. Hlavním motivem pro založení asociace nestátních otevřených památek byla především potřeba společné platformy, která má hájit jejich společné zájmy.

Členy asociace jsou tyto památkové objekty: Zámek Brandýs nad Labem, Zámek Červený Hrádek u Jirkova, Chvalský zámek Praha, Zámek Karlova Koruna, Hrad Kašperk, Zámek Kladno, Hrad Kost, Zámek Kroměříž, Hrad Ledeč nad Sázavou, Letohrádek Mitrovských Brno, Zámek Loučeň, Zámek Náměšť na Hané, Hrad Orlík u Humpolce, Hrad Pecka, Zámek Rosice, Zámek Řitka, Hrad a zámek Staré Hrady, Hrad Svojanov, Sklárna Tasice, Synagoga Turnov, Hrad Valdštějn, Hrad Vildštejn Skalná, Zámek Zruč nad Sázavou, Zámek Žďár nad Sázavou: www.asociacepamatek.cz

Kontakt: Vratislav Zákoutský, tajemník asociace, anopa@asociacepamatek.cz

Reklama

Doporučujeme

Návrat k ruským palivům by byl strategickou chybou EU, uvedla šéfka EK

Vrátit se za současné krize na Blízkém východě k ruským fosilním palivům by byla strategická chyba, řekla v dnešním projevu před europoslanci ve Štrasburku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Dokud bude Evropská unie dovážet významnou část fosilních paliv z nestabilních regionů, je podle ní zranitelná a závislá.

EU se připravuje na katastrofální oteplování. Rozpočty s ním musí počítat, varuje nová zpráva

Klimatické změny a s nimi související přírodní katastrofy ohrožují lidské životy. Mají však jeden plíživý negativní efekt –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zatěžují ekonomiku. Nejsou jen dlouhodobým environmentálním rizikem, ale i bezprostřední ekonomickou hrozbou. Klimatické škody už nejsou výjimečnými událostmi, ale strukturální zátěží evropské ekonomiky, vyplývá z nové zprávy European Scientific Advisory Board on Climate Change.

Ukrajina a Rusko se vzájemně napadly drony, úřady hlásí oběti a raněné

Dva lidé přišli o život při ruském útoku na Charkov na východě Ukrajiny, jeden člověk utrpěl zranění při ukrajinském úderu na Soči na jihu Ruska, uvádějí úřady obou zemí. Ukrajinské drony podle zpráv na sociálních sítích zasáhly chemičku KujbyševAzot ve městě Togliatti, které leží asi 800 kilometrů na východ od Moskvy.

U letiště v Dubaji dopadly dva drony, čtyři lidé utrpěli zranění

Ve středu ráno v blízkosti mezinárodního letiště v Dubaji (DXB) dopadly dva drony. Incident si vyžádal čtyři zraněné. Útoky na infrastrukturu v Perském zálivu tak pokračují i dvanáctý den od zahájení izraelsko-amerického úderu na Írán, konflikt přitom narušuje leteckou dopravu v regionu i mimo něj.

Kvůli bombě z války se muselo v Drážďanech evakuovat nejméně 18.000 lidí

Nejméně 18.000 lidí dnes muselo opustit centrum Drážďan kvůli nálezu bomby z druhé světové války. Policisté nyní kontrolují evakuační zónu, aby zajistili, že se v ní nikdo nenachází. Teprve poté budou moci pyrotechnici začít s likvidací pumy o váze 250 kilogramů. Kvůli vadné roznětce to bude trvat déle, než je zvykem, informoval web Säschische Zeitung. Podle policie je dnešní akce dosud největší evakuací v saské metropoli kvůli nálezu válečné bomby.

Írán exportuje do Číny přes Hormuzský průliv miliony barelů ropy denně

Írán stále exportuje přes Hormuzský průliv obrovské objemy ropy do Číny, přestože v něm zuří válka a sám ho zablokoval. Množství ropy dopravované do komunistické země je sice menší než před vypuknutím konfliktu, Peking je však na případné výpadky v dodávkách dobře připraven.

Íránský nejvyšší vůdce utrpěl zranění, jeho život ale údajně není ohrožen

Nový íránský nejvyšší duchovní Modžtaba Chameneí je navzdory zraněním v pořádku a v bezpečí, uvedl dnes podle agentury AFP syn íránského prezidenta Júsef Pezeškján. Deník The New York Times (NYT) dnes s odkazem na íránské a izraelské zdroje napsal, že Modžtaba Chameneí v první den americko-izraelských úderů na Írán 28. února utrpěl zranění nohou.

Írán už začal v Hormuzském průlivu pokládat miny, naznačují američtí zpravodajci

Zničili jsme íránské lodě určené k pokládání min v Hormuzském průlivu, informoval na své sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump. Írán skutečně začal v této klíčové dopravní trase pro export ropy klást miny.

U amerického konzulátu v Torontu se střílelo, incident se obešel bez zranění

Kanadská policie vyšetřuje střelbu u amerického konzulátu v Torontu. Na místě byly nalezeny důkazy o výstřelu, přičemž nebyla hlášena žádná zranění. K incidentu došlo v úterý v brzkých ranních hodinách, policie zatím neidentifikovala žádného podezřelého.

Ruské dronové útoky na Charkov a Dnipro zranily přes 20 lidí

Rusko v noci na dnešek podniklo další sérii dronových útoků na Ukrajinu. V Charkově a Dnipru při nich utrpělo zranění více než 20 lidí, uvedly místní úřady. Naopak Moskva tradičně bez podrobností informuje o likvidaci útočících ukrajinských dronů.

Sestra Kim Čong-una kritizovala USA a Jižní Koreu za společné vojenské cvičení

Sestra severokorejského vůdce Kim Jo-čong v dnešním prohlášení kritizovala USA a Jižní Koreu za uspořádání společného vojenského cvičení a varovala, že jakékoli ohrožení bezpečnosti KLDR bude mít vážné následky. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Spojenci zahájili jedenáctidenní cvičení Freedom Shield (Štít svobody) v pondělí.

Írán je podle ministra zahraničí připraven pokračovat v raketových úderech

Írán je připraven pokračovat v raketových úderech, dokud to bude nutné. V rozhovoru s americkou veřejnoprávní stanicí PBS to prohlásil íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Poznamenal rovněž, že po amerických a izraelských útocích na jeho zemi neočekává žádná další jednání o íránském jaderném programu.

Ukrajina téměř zcela vytlačila Rusy z Dněpropetrovské oblasti, tvrdí generál

Ukrajina během své nedávné protiofenzivy téměř zcela vytlačila ruská vojska z Dněpropetrovské oblasti. Zbývá osvobodit tři vesnice, uvedl v rozhovoru se serverem RBK-Ukrajina ukrajinský generál Oleksandr Komarenko. Tvrzení nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Trump poslal ceny ropy dolů, trhy však reagují předčasně

Ceny ropy klesají po několika vyjádřeních amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že válka s Íránem se chýlí ke konci. Trhy nicméně začaly pracovat s koncem konfliktu ještě dříve, než k němu došlo, varoval expert. Americký dolar po Trumpových komentářích oslabil a akcie posílily.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama