Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Vyčmuchají chráněné živočichy, psi tak urychlují stavební projekty

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Se cvičenými psy se nesetkáte jen u policie nebo hasičských záchranných sborů, své mají i německé dráhy. Deutsche Bahn (DB) psy cvičí k tomu, aby dokázali najít chráněné živočichy. Informuje o tom agentura Reuters a The Local.

  Německé státní Deutche Bahn v úterý uvedly, že trénují psy, aby dokázali najít na plánovaných staveništích chráněná divoká zvířata.

  Ta je totiž potřeba z budoucí stavby přesunout na vhodnější stanoviště či jim utvořit podmínky přímo na místě. Nicméně nejspíše ne jen tak z dobré vůle. Vyžaduje to zákon, aby společnost identifikovala možnou přítomnost chráněných druhů, vysvětlil pro The Local Jens Bergmann, ředitel plánování infrastruktury DB.

  Doposud tato práce připadala na člověka, přičemž specialistům to může trvat i rok. Psi by je však měli již v příštím roce nahradit, neboť trénink by měl skončit do konce roku 2021. Ti to navíc zvládnou v horizontu do dvou měsíců.

  Využití psů pro stavební projekty je v Německu novinkou. Díky jemnému čichu mohou psi najít chráněné druhy v kteroukoli roční dobu a téměř za každého počasí, dodal pro agenturu Reuters Bergmann.

  Cvičitelé nyní pracují se šesti psy různých plemen. Ze spárů života na stavbě se tak Finya, Fenna, Storm, Eskil, Monte a Whisper učí zachránit hady, kuňky žlutobřiché, netopýry či různé druhy ještěrek.

  Trénink těchto psů probíhá tak, že jsou cvičeni k rozpoznávání různých pachů souvisejících s těmito druhy. Očichávají tak například různé skořápky. Za odměnu pak dostanou pamlsek. Cvičení probíhá nejen venku, ale také v klimatické komoře za různých povětrnostních podmínek.

  Připojily se i univerzity

  K projektu se připojily i různé univerzity a instituty. Psy s trenéry tak doprovázejí ještě vědci z University of Innsbruck, Bonn-Rhein-Sieg University of Applied Sciences a z Helmholtz Centre for Environmental Research.

  Trenéři psů zaznamenávají nálezy druhů také do tabletu. Nová digitální platforma umožňuje přístup k datům v reálném čase všem účastníkům i regulačním orgánům, dodává agentura Reuters.

  Deutsche Bahn od roku 2010 přemístily již asi 12 000 ohrožených zvířat, uvádí The Local.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Zařízení VeCare

  „Chytrá náplast“ dokáže sledovat hojení za pomoci aplikace, ukazuje tým ze Singapuru

  Někdy se vám rána dlouho nehojí a vy nevíte proč. Představte si, že byste se na to mohli podívat v aplikaci. Vědci ze Singapuru nyní testují chytrou náplast, která by to v budoucnu mohla umožnit.
  Korálový útes

  Jak Nobelova cena za ekonomii pomáhá chránit korálové útesy

  Mnohá odvětví vzájemně čerpají ze svých znalostí. Nyní vědci poukazují na to, jak moderní teorie portfolia laureáta Nobelovy ceny za ekonomii Harryho Markowitze dle všeho pomáhá zachránit ohrožené korálové útesy.
  Lávový proud

  Venuše je možná vulkanicky aktivní

  Nová studie doplňuje rostoucí počet důkazů o tom, že Venuše může být vulkanicky aktivní. Pokud tomu vážně tak je, pomohlo by to vysvětlit, jak sopky ovlivňují vývoj a obyvatelnost planet ve vesmíru.
  Mláďata tuleně

  Mláďata tuleňů mohou měnit tón hlasu, to je mezi savci vzácné

  Schopnost přizpůsobit svůj hlas vzhledem k prostředí má pouze pár druhů živočichů na světě. Nová studie ukazuje, že mezi ně patří i mláďata tuleňů. Dle hlavní autorky práce by tak mohla být dobrým modelem pro studium tajemství lidské řeči.
  Mamut

  Mamutí kel nalezený na dně Tichého oceánu ohromil vědce

  Pilot Randy Prickett a vědec Steven Haddock, výzkumníci z výzkumného ústavu Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI), objevili v roce 2019 mamutí kel 300 km od pobřeží Kalifornie v hloubce 3000 metrů v oceánu. Tehdy se jim podařilo odebrat jen malý kousek klu, a tak se v červenci 2021 vrátili, aby získali kompletní vzorek.
  Mise DART: NASA testuje planetární obranu

  NASA testuje planetární obranu, v rámci mise DART chce změnit dráhu letu planetky

  NASA zahájila misi DART, která zkoumá možnosti ochrany Země před případným nebezpečím srážky s dalším tělesem. Americká vesmírná agentura vyslala aparát na 11 milionů kilometrů dlouhou cestu, na jejímž konci je náraz do malého měsíce Dimorphos.
  Reklama
  Reklama
  Reklama