Po sobotní erupci indonéské sopky Semeru zemřelo nejméně 13 lidí, desítky dalších utrpěly zranění. V neděli o tom podle serverů Reuters a BBC informovala tamní agentura pro zvládání přírodních katastrof (BNPB). Oblaka sopečného popela pátracím týmům komplikují prohledávání nejhůře zasažených oblastí.
Sopečná mračna a popel z nejvyšší hory na ostrově Jáva v sobotu pohltily nedaleké vesnice. Záběry z místa neštěstí zachycovaly obyvatele na útěku do bezpečí. Výbuch sopky podle úřadů zničil řadu budov a klíčový most spojující okres Lumajang s městem Malang.
Představitel BNPB Abdul Muhari v tiskové zprávě informoval o 13 obětech. Mezi téměř stovkou raněných, z nichž většina utrpěla popáleniny, byly dvě těhotné ženy. Více než devět set lidí úřady evakuovaly, stálo v prohlášení.
Na videích kolujících na sociálních sítích jsou celé vesnice zasypané sopečným popelem až po střechy. Místní obyvatelé popsali, že hustý kouř zahalil slunce a uvěznil je v naprosté tmě.
Vrstva popela pokryla poškozené domy v oblasti Sumberwuluh. Dobrovolníci se mezitím snažili obracet motoristy, kteří se chtěli vrátit do svých domovů poblíž Semeru, řekl svědek agentuře Reuters.
Sopka Semeru na ostrově Jáva. Foto: Reuters Zasypané vozy v Sumberwuluh. Foto: Reuters Erupce sopky Semeru zasáhla i dobytek. Foto: Reuters Místní obyvatelé evakuují svá hospodářská zvířata, Sumberwuluh. Foto: Reuters Indonéští záchranáři nesou tělo oběti, Sumberwuluh, Lumajang. Foto: Reuters Zřícený most ve vesnici Candipuro, Lumajang. Foto: Reuters Poškozené domy v Sumberwuluh. Foto: Reuters Motocykl pokrytý popelem v oblasti Supiturang. Foto: Reuters Letecký pohled na Sumberwuluh po výbuchu sopky. Foto: Reuters
Domy popel téměř zcela pohltil, z nákladních automobilů vyčnívala jen horní část kabiny řidiče. Některým vesničanům, kteří utíkali ze svých domovů, se podařilo s sebou odvést i dobytek, popsal svědek. Přesto na zemi podle jeho slov ležela i uhynulá zvířata.
Oblaky kouře i déšť komplikují průběh záchranných prací
Představitel indonéské pátrací a záchranné agentury sdělil zpravodajskému kanálu Metro TV, že evakuace byly pozastaveny kvůli žhavým sopečným mračnům, která pracím brání. Situaci dále komplikují velké úlomky hornin a sopečný popel, který omezuje pohyb, uvedl představitel BNPB. V zasažených oblastech také dochází k výpadkům proudu, bouřky během erupce navíc popel proměnily v bahno.
Centrum pro poradenství v otázkách sopečného prachu (VAAC) v Darwinu v Austrálii uvedlo, že se popel zřejmě oddělil od vrcholu a putuje jihozápadně přes Indický oceán. Letecké společnosti obdržely varování před oblakem popela stoupajícím až do výšky 15 kilometrů, řekl BBC meteorolog z VAAC Campbell Biggs. To podle něj většinu společností přinutí odklonit letové trasy v okolí, aby se mraku vyhnuly.
Semeru se tyčí do výšky 3 676 metrů nad mořem a patří mezi téměř 130 aktivních sopek v Indonésii. Sopka naposledy vybuchla v prosinci 2020 a tisíce obyvatel donutila vyhledat úkryt.
Indonésie je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pásmo okolo Tichého oceánu charakteristické častým výskytem projevů vulkanické činnosti a zemětřesení.