Reklama

Nejméně 52 obětí si vyžádaly bleskové povodně a sesuv půdy v Indonésii a Východním Timoru

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Bleskové povodně, které následovaly po přívalových deštích, si v neděli na indonéském ostrově Flores vyžádaly 41 lidských životů, uvedla agentura pro zvládání katastrof BNPB. Dalších 11 lidí přišlo o život v sousedním Východním Timoru, informovaly agentura Reuters a stanice BBC.

Na ostrově Flores na východě rozlehlého souostroví Indonésie bylo zasaženo nejméně 49 rodin, konstatoval ve svém prohlášení mluvčí BNPB Raditya Jati. „Desítky domů byly pohřbeny v bahně ve vesnici Lamanele. Domy obyvatel zaplavila povodeň,“ řekl Raditya s odkazem na východní část Floresu.

Na ostrově Adonara východně od Floresu se zhroutil most. Záchranáři bojovali se silným deštěm, větrem a vlnami, dodal mluvčí.

„Po ověření údajů s naším týmem v terénu jsme zjistili, že zahynulo 41 lidí. Devět lidí je zraněno a 27 osob se pohřešuje,“ informovala podle BBC agentura.

V sousedním Východním Timoru bylo mezi lidmi zabitými při sesuvu půdy na okraji hlavního města Dili dvouleté dítě, uvedl svědek z místa neštěstí. Podle tamních úřadů si záplavy vyžádaly 11 životů.

„Silné deště a povodně utopily domovy a také si vyžádaly životy několika lidí,“ prohlásil místopředseda vlády Východního Timoru José Reis. „Silnice se zhroutily, stromy popadaly a znesnadňovaly tak přístup do některých oblastí,“ řekl Reis. Incident označil za nejhorší ve Východním Timoru za posledních 40 let.

Dodávky energie byly přerušeny. Prezidentský palác byl zaplaven poté, co Dili v sobotu zasáhl silný vítr a déšť. Příspěvky na sociálních sítích zachycovaly zřícené budovy a vozidla ponořená ve vodě.

Indonéská meteorologická agentura uvedla, že se k úžině Savu mezi jižní částí provincie Nusa Tenggara a severním pobřežím Východního Timoru blíží tropická cyklóna, která s sebou může přinést ještě větší množství srážek a silný vítr.

Indonésie se se záplavami potýká často

Prezident Joko Widodo v říjnu podle agentury Reuters Indonésii varoval, že silné deště způsobené jevem La Niña, který se vyznačuje neobvykle nízkými teplotami v rovníkovém Tichém oceánu, mohou vyvolat záplavy a sesuvy půdy a ovlivnit zemědělskou produkci země.

Miliony obyvatel řetězce více než 17 000 ostrovů žijí v horských oblastech nebo v blízkosti úrodných záplavových oblastí poblíž řek. Minulý rok musely být kvůli záplavám v hlavním městě Jakartě evakuovány tisíce lidí.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Mapa. Foto: Unsplash
Bez boje či vyjednávání a přesto se mu podařilo zvětšit území Belgie. Francouzský zemědělec přesunul kámen, který označil hranice v roce 1819, v období Napoleona Bonaparte. Nejspíše stál v cestě jeho traktoru.
Test na covid-19
Několik zaměstnanců státem vlastněné farmaceutické společnosti Kimia Farma v Indonésii bylo zatčeno za to, že údajně omývali použité nosní tyčinky na stěry na koronavirus a znovu je použili.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama