Věda a TechnikaVědci objevili největší potenciálně nebezpečný asteroid za posledních osm let

Vědci objevili největší potenciálně nebezpečný asteroid za posledních osm let

Vědci našli asteroid, který v nich svými rozměry i dráhou letu budí respekt. Velikostí odpovídá kategorii „zabiják planet“, přičemž protíná oběžnou dráhu Země. Pravděpodobnost srážky je nízká, i když není zanedbatelná, upozorňují výzkumníci. Informoval o tom deník The Guardian.

Vědci z Carnegie Institution for Science ve Washingtonu popsali trojici nových velkých asteroidů, z nichž jeden protíná oběžnou dráhu Země. Pojmenovali jej jako 2022 AP7 a označili za největší potenciálně nebezpečný asteroid objevený od roku 2014, napsal The Guardian.

Asteroid měří v průměru 1,1 až 2,3 kilometru, proto spadá do kategorie „zabijáků planet“. „Každý asteroid o velikosti nad jeden kilometr je považován za zabijáka planet,“ uvedl vedoucí týmu, který trojici těchto kamenů objevil, Scott Sheppard.

Dopad 22 AP7 na Zemi lze považovat za katastrofální a podle Shepparda by vedl k velkému masovému vymírání, jaké Země nepamatuje miliony let. Dopad na zemských povrch by vymrštil do atmosféry obrovské množství prachu a dalších znečišťujících látek. Na povrch planety by se nedostalo žádné světlo, klima by se prudce ochladilo na dlouhé roky.

Naděje jménem DART

Vědci nicméně ve studii publikované v časopise Astronomical Journal uklidňují, že srážka se Zemí není na pořadu dne. Sheppard uvedl, že asteroid Zemi v současné době nemá šanci zasáhnout.

Oběžnou dráhu Země protíná v době, kdy se nacházíme na odvrácené straně Slunce, přičemž protínat oběžnou dráhu blíže k planetě by měl za několik stovek let. Vědci ale nemají možnost předpovědět, co se v tak vzdálené budoucnosti stane.

„V tuto chvíli je pravděpodobnost dopadu poměrně nízká. Neřekl bych, že zanedbatelná, ale nízká,“ řekl ředitel Národního informačního střediska pro objekty blízké Zemi ve středním Walesu Jay Tate.

I kdyby hrozila srážka asteroidu s naší planetou, americká agentura NASA nedávno uspěla v misi DART. Sonda zdárně narazila do blízkozemního asteroidu a odklonila jej z jeho dráhy.

Vědci tedy našli způsob, jak bránit Zemi před hrozbami z nebes. Tate ovšem dodal, že 22 AP7 je příliš velký. Ke změně jeho dráhy by byla potřeba k němu poslat hned několik „sebevražedných“ sond.

Důležité je rovněž odhalit nebezpečný asteroid včas. Pokud se ovšem blíží ze směru Slunce, ani výkonné teleskopy jej nemusejí zachytit.

Zbylé dva asteroidu hrozbu nepředstavují. Ty jsou ovšem od země dostatečně daleko. Na oběžné dráze Země se nachází celkem pětadvacet asteroidů.

Doporučujeme

Policie obvinila podezřelého z vraždy pětileté dívky z australské domorodé komunity

Policie v Austrálii zadržela muže podezřelého z vraždy pětileté dívky z australské domorodé komunity, kterou média jmenují jako Kumanjayi Little Baby. Je jím Jefferson Lewis (47).

Írán ztratil 4,8 miliard dolarů kvůli americké blokádě, odhaduje Pentagon

Írán kvůli americké blokádě v Ománském zálivu ztratil příjmy z ropy ve výši 4,8 miliard dolarů, odhaduje americké ministerstvo obrany. To vyvolalo na teheránskou vládu dosud nevídaný tlak. Informoval o tom v noci na dnešek server Axios.

Většina Američanů pokládá válku s Íránem za chybu, trápí je ekonomická situace

Válka amerického prezidenta Donalda Trumpa proti Íránu je mezi Američany stejně nepopulární jako byla válka v Iráku v době největších násilností v roce 2006 či válka ve Vietnamu na počátku 70. let. Rostoucí počet Američanů také dává najevo obavy z ekonomických dopadů konfliktu a terorismu. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro deník The Washington Post (WP) a web ABC News, který byl zveřejněn v pátek.

Schick hattrickem sestřelil Lipsko a táhne Leverkusen do Ligy mistrů

Patrik Schick znovu ukázal, proč patří mezi nejnebezpečnější útočníky v Evropě. Proti Lipsku nastřílel hattrick a dovedl Leverkusen k jasné výhře 4:1. Ještě před výkopem převzal od fanoušků plaketu za sto gólů v klubovém dresu. Pak přidal další tři a oslavu si mohl zopakovat přímo na hřišti.

Vietnam a Japonsko chtějí prohloubit spolupráci v energetickém sektoru

Japonská premiérka Sanae Takaiči při návštěvě Vietnamu přislíbila, že obě asijské země prohloubí bilaterální ekonomickou spolupráci v energetice i pokud jde o kritické nerostné suroviny. Podle agentury Reuters to řekla při setkání s vietnamským protějškem Le Minh Hungem.

Ruské drony v noci zabíjely v Oděse nebo Chersonu

Dva lidé zemřeli v noci na dnešek při ruském útoku na civilní a přístavní infrastrukturu v ukrajinské Oděské oblasti, oznámil dnes ráno velitel regionální vojenské správy Oleh Kiper. V Chersonu ruský dron zasáhl auto, jehož řidič zemřel. Ukrajinská armáda podnikla rozsáhlý dronový nálet na západní regiony Ruska.

Nová klimatická iniciativa chce omezit uhlí, ropu i plyn

Kolumbijská Santa Marta hostila první mezinárodní konferenci zaměřenou přímo na odklon od uhlí, ropy a plynu. Do karibského města přijeli zástupci téměř šedesáti zemí, kteří chtějí urychlit přechod k čistší energetice. Symbolika místa byla silná, protože Kolumbie stále patří mezi vývozce fosilních paliv.

Stažení amerických vojáků z Německa budí obavy v NATO

Spojené státy stáhnou z Německa zhruba pět tisíc vojáků. Pentagon uvedl, že jde o výsledek revize americké vojenské přítomnosti v Evropě. Stahování má být dokončeno během šesti až dvanácti měsíců.

Britská vláda by podle Starmera mohla zakázat některé propalestinské pochody

Britský premiér Keir Starmer uvedl, že vláda by za určitých okolností mohla zakázat propalestinské pochody kvůli "kumulativnímu dopadu", který mají demonstrace na židovskou komunitu, píše agentura Reuters. Děje se tak poté, co byli ve středu v Londýně pobodáni dva Židé.

Trump vtipkoval, ale naznačil invazi na Kubu

Americký prezident Donald Trump naznačil, že po případném dokončení vojenské operace v Íránu by se Spojené státy mohly zaměřit i na Kubu.

Fico a Zelenskyj se pozvali k návštěvám, v pondělí se setkají v Jerevanu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes telefonicky pozval slovenského premiéra Roberta Fica do Kyjeva, Fico zase Zelenského do Bratislavy. Zelenskyj o tom informoval na síti X s tím, že Fico slíbil podporu Ukrajině na její cestě do Evropské unie a že je připraven předat Kyjevu slovenské zkušenosti.

USA schválily prodej zbraní spojencům na Blízkém východě za 8,6 mld. USD

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa obešla schválení Kongresem a povolila prodej zbraní v celkové hodnotě 8,6 miliard dolarů (přibližně 179 miliard Kč) svým spojencům na Blízkém východě včetně Izraele, Kataru, Kuvajtu a Spojených arabských emirátů (SAE). Uvedla to v noci na dnešek agentura Reuters, která se odvolává na americké ministerstvo zahraničí.

Trump podle zdroje odmítl návrh otevřít Hormuz před jednáním o jaderném programu

Íránský návrh, který odmítá americký prezident Donald Trump, počítá s tím, že by byl otevřen klíčový Hormuzský průliv a skončila by americká blokáda íránských přístavů, zatímco jednání o íránském jaderném programu by byla ponechána na později. Podle agentury Reuters to dnes uvedl vysoce postavený íránský činitel. Ačkoliv mezi Spojenými státy, Izraelem a Íránem aktuálně panuje příměří, rozhovory o ukončení války, která začala 28. února, byly zatím neúspěšné.

Ruské útoky proti Ukrajině si vyžádaly další mrtvé a raněné i materiální škody

Úřady v různých částech Ukrajiny po další vlně ruských útoků hlásí oběti na životech, raněné i materiální škody. Ruské drony v noci na dnešek a ráno udeřily v Chersonu, Charkově a Oděské oblasti, uvádí média.

Přítomnost vojáků USA v Německu je v zájmu Berlína i Washingtonu, řekl Pistorius

Přítomnost amerických vojáků v Evropě, a zejména v Německu, je v německém a americkém zájmu, prohlásil dnes německý ministr obrany Boris Pistorius. Reagoval tak na informaci, že Spojené státy plánují v příštích šesti až 12 měsících snížit počet svých vojáků na německém území o 5000 z nynějších 39.000. Podle Pistoriuse není americké rozhodnutí nečekané a dalo se předvídat.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama