Více
  9.9 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Vlna veder ohrožuje produkci olivového oleje, varuje Španělsko

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  V letošním roce Španělsko sužují nelítostná vedra, země se také potýká s nedostatkem srážek. Nepříznivé podmínky by se přitom mohly podepsat na celosvětové produkci olivového oleje. Informoval o to deník The Guardian a server Euronews.

  Kvůli nedostatku srážek a extrémnímu počasí letošní úroda oliv ve Španělsku výrazně klesne, varuje server Euronews. Některé části země zažívají největší sucho za posledních tisíc let. V nezavlažovaných oblastech, kterých je většina, zemědělci očekávají výrazně menší úrodu než v předchozích letech.

  „Pokud v nadcházejících týdnech nenastane žádná teplotní úleva nebo deště, letošní sklizeň oliv by mohla být výrazně nižší než ta předchozí,“ varuje španělský ministr zemědělství.

  Olivovníky jsou houževnaté

  Olivovníky si dobře poradí i v extrémním počasí, umí aktivovat ochranné mechanismy. Díky nim strom neuschne, přestane však plodit.

  Zavlažovací systémy mají v průměru pouze tři z deseti hektarů olivové půdy ve Španělsku. Zemědělci očekávají sklizeň až 60 procent z pětiletého průměru na zavlažované půdě, ale pouze 20 procent na půdě bez zavlažovacího systému, které je v zemi většina.

  Farmáři nemohou začít zavlažovat úrodu, protože vody je nedostatek. „Nemůžeme vyčerpat zdroje, každý potřebuje vodu,“ přiznal jeden z farmářů a dodal, že má obavy z toho, jak zvládne hospodařit. Jednou z dalších možností pro farmáře je olivy sklízet dříve, ještě než plody plně dozrají. To může zvýšit výtěžnost, ale pravděpodobně to sníží kvalitu toho, co se dostane ke spotřebiteli.

  Ceny olejů rostou

  Ceny rafinovaného olivového oleje v červnu vzrostly (oproti předchozímu hospodářskému roku) o 8,3 procenta na 327 eur za 100 kilogramů, uvádí deník The Guardian. Analytik Kyle Holland uvedl, že tržní zdroje naznačují, že by mohlo dojít k meziročnímu snížení produkce španělského olivového oleje o 25 až 30 %. Očekává se, že sucho povede také k nižší úrodě meruněk, broskví, hrušek i některých obilovin.

  Na trhu panují obavy ohledně kvality přicházející plodiny. Část úrody bude klasifikována jako nevhodná pro lidskou spotřebu, zatím není jisté, jak velká část úrody to bude. Pokud jde o trh, očekává se, že ceny nadále porostou a to do té doby, dokud se počasí nezlepší.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS