Více
  10.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Sucho téměř vyprázdnilo vodní nádrž, španělsko-portugalská hranice odhalila vesnici duchů

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Španělsko, které během roku láká na své pláže, hory, i paellu, nyní turistům nabízí pohled na vesnici duchů. Sucho totiž téměř vyprázdnilo tamní vodní nádrž a odhalilo vesnici zatopenou před třiceti lety. Informuje o tom agentura Reuters.

  Někteří lidé místům, která vypadají jako ze scény strašidelného filmu, vysloveně holdují. Není proto divu, že znovuobjevená španělská vesnice se těší oblibě turistů a na místo proudí davy lidí.

  Vesnice duchů vznikla poté, co sucho téměř vyprázdnilo přehradu na španělsko-portugalské hranici. Bývalá vesnice Aceredo, která se nachází na severozápadě země v Galicii, byla zatopena v roce 1992.

  Nádrž Alto Lindoso je nyní na 15 % své kapacity, uvádí agentura. Na očích se tak znovu objevily ruiny odhalující podrobnosti o životě před třiceti lety.

  Je to, jako bych se díval na film. Mám pocit smutku…Myslím, že to je to, co se stane v průběhu let kvůli suchu a všemu tomu se změnou klimatu, řekl pro Reuters důchodce Maximino Pérez Romero.

  Na fotkách je patrno, že i původně blátivá půda je již popraskaná vlivem sucha. Na místě jsou mimo jiné vidět trosky, zřícené střechy, ale i fontánky na vodu.

  U místa, kde kdysi bývala kavárna, byly naskládané bedny s prázdnými lahvemi od piva a u kamenné zdi rezivělo polorozpadlé staré auto, popisuje mrazivou scénu dále agentura Reuters.

  Energetické společnosti i sucho

  Dle Maríe del Carmen Yañez, starostky Lobiosu, jehož je Aceredo součástí, je na vině nedostatek dešťů v posledních měsících, ale i portugalská energetická společnost. Firma EDP, která nádrž spravuje, totiž dle ní přehradu poměrně agresivně využívá.

  EDP ale pro agenturu Reuters uvedlo, že nízké hladiny nádrží byly způsobeny suchem, a že hospodaří s vodními zdroji efektivně.

  V loňském roce si však na způsob využívání nádrží energetickými společnostmi dle agentury stěžovalo několik španělských vesnic.

  Portugalská vláda 1. února nařídila, aby se u šesti vodních nádrží, včetně Alto Lindoso, kvůli zhoršujícímu se suchu téměř zastavilo využívání vody pro výrobu elektřiny a zavlažování, uvádí agentura Reuters.

  Podle údajů ministerstva životního prostředí jsou totiž španělské nádrže na 44 % své kapacity. To je výrazně pod průměrem, který za poslední desetiletí činil přibližně 61 %.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS