Vlci a jejich kříženci, kteří byli dosud chováni v nevyhovujících podmínkách v Praze-Řepích, byli přemístěni do záchranného centra CITES pro chladnomilné šelmy v Zoologické zahradě Tábor. Tento přesun umožnila zpřísněná legislativa, která nyní lépe reguluje chov velkých šelem.
Na konci dubna letošního roku se Městské části Praha 17 ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí (MŽP) podařilo bezpečně odchytit a odvézt vlky z nelegálního chovu v Řepích. Podmínky, ve kterých byli tito vlci chováni, byly zcela nevyhovující, což vedlo k jejich odebrání a následnému umístění do záchranného centra v Táboře.
„Díky profesionální práci odborníků proběhl převoz šelem hladce. Nové navýšení kapacity záchranného centra umožní, že zde vlci a jejich kříženci budou moci žít důstojně, než se pro ně najde nové umístění,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Zároveň upozornil na to, že nevhodný chov může představovat hrozbu jak pro zvířata samotná, tak pro jejich okolí.
Vlci a jejich kříženci chovaní v nevyhovujících podmínkách v Praze našli dočasný domov v záchranném centru CITES v ZOO Tábor.
— Ministerstvo životního prostředí (@mzpcr) July 18, 2024
🐺Vlk obecný patří mezi zvláště chráněné druhy a podléhá ochraně podle mezinárodní úmluvy CITES o obchodování s ohroženými druhy.
✅Záchranné centrum v… pic.twitter.com/foL4rip7Wg
Právní rámec a mezinárodní ochrana
Vlci jsou v České republice zvláště chráněným druhem a spadají také pod ochranu mezinárodní úmluvy CITES o obchodování s ohroženými druhy. Každý chovatel musí být schopen prokázat původ svých zvířat. „Vědomé nakládání s vlky či kříženci bez potřebných dokumentů je nelegální a inspekce životního prostředí prověřuje, zda chovatel dodržel všechny zákonné podmínky,“ uvedl ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
Spolupráce a záchranná centra
Bezpečný převoz zvířat byl možný díky úzké spolupráci MŽP, městské části Praha 17, Magistrátu hlavního města Prahy a dalších složek. „Jsem rád, že dlouhodobé úsilí o vyřešení nelegálního chovu vlků v nevyhovujících podmínkách přináší své plody. Zvířata nyní mohou zažívat lepší podmínky, které odpovídají jejich přirozeným potřebám,“ uvedl náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09).
MŽP dlouhodobě podporuje výstavbu záchranných center pro velké šelmy. V posledních letech vyčlenilo 200 milionů korun na vybudování a modernizaci těchto center. Díky těmto prostředkům vzniklo například záchranné centrum CITES pro chladnomilné šelmy v ZOO Tábor a staví se centrum pro lvy v Zoologické zahradě ve Zlíně.
Výhled do budoucnosti
Do roku 2028 je plánováno vybudování minimálně pěti záchranných center CITES pro velké šelmy, s odhadovanou kapacitou pro 20 velkých šelem a 10 středně velkých kočkovitých šelem. Tento plán je součástí širší strategie, jak lépe regulovat a kontrolovat chov nelegálně držených zvířat.
„Vybudování záchranného centra CITES pro chladnomilné šelmy je konkrétním naplněním poslání táborské zoologické zahrady, kterým je ochrana ohrožených druhů. Zvířata zde naleznou komfortní podmínky, kvalitní stravu a špičkovou veterinární péči,“ dodal ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.
Úmluva CITES reguluje přeshraniční obchod se vzácnými zvířaty a rostlinami. V současné době zahrnuje více než 40 900 druhů, z toho přibližně 6 610 živočichů a 34 310 rostlin, které jsou chráněny různými stupni regulace v závislosti na míře ohrožení.