Více
  10.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Videa obavy o Peng Shuai nerozptýlila, tlak na Peking roste

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Situace kolem pohřešované čínské profesionální tenistky Peng Shuai (Pcheng Šuaj) je stále nejasná. Peking se dostává pod nadále rostoucí tlak celého světa. Nově zveřejněná videa měla ukázat, že je tenistka v pořádku. Dle mluvčího Ženské tenisové asociace (WTA) ale záběry nejsou dostačující. Informují o tom světová média.

  Nejasným osudem jedné z nejznámějších čínských sportovních hvězd Peng Shuai je znepokojen celý svět. Tenistka nebyla viděna na veřejnosti od té doby, co obvinila bývalého vicepremiéra Zhanga Gaoliho ze sexuálního napadení. Toto obvinění měla vznést dle screenshotů smazaného příspěvku na čínské sociální síti Weibo 2. listopadu.

  Organizace spojených národů (OSN) v pátek uvedla, že požaduje důkaz o tom, kde se bývalá světová jednička ve čtyřhře, nachází.

  Chtěli bychom říci, že by bylo důležité mít důkazy o místě jejího pobytu a o tom, jak se jí daří, a naléhavě žádáme, aby se její obvinění ze sexuálního útoku vyšetřilo s plnou transparentností,“ řekla Liz Throssell, mluvčí OSN pro lidská práva dle CNN v pátek novinářům v Ženevě.

  V neděli zveřejnil šéfredaktor Global Times, jež jsou napojeny na vládu, Hu Xijin záběry, které by měly tenistku ukazovat jako hosta na zahájení mládežnického tenisového turnaje v Pekingu. V tweetu pak uvedl, že záběry byly pořízeny v neděli ráno, ačkoli toto tvrzení nebylo možné ověřit, uvádí The Guardian. Předtím Xijin zveřejnil také záznam, jak Peng údajně v sobotu večeří v restauraci.

  Xijin také sdělil na Twitteru, jež je v Číně oficiálně zakázán, že v posledních dnech tenistka zůstávala ve svém domě a nechtěla být rušena. „Brzy se ukáže na veřejnosti a zúčastní se některých aktivit,“ uvedl.

  Záběry jsou nedostačující

  Dle mluvčího Ženské tenisové asociace (WTA) záběry stále neřeší obavy asociace o její zdraví, uvádí agentura Reuters.

  Toto video samo o sobě nestačí. Jak uvádím od začátku, nadále se obávám o zdraví a bezpečnost Peng Shuai a o to, že obvinění ze sexuálního napadení je cenzurováno a zameteno pod koberec,“ sdělil dle The Guardian Steve Simon, předseda a generální ředitel WTA. Dodal, že vztah s Čínou je na rozcestí.

  Každému by mělo být umožněno promluvit bez obav z následků. Všechny zprávy o sexuálním napadení kdekoli na světě by měly být vyšetřeny,“ sdělilo pak britské ministerstvo zahraničí v prohlášení.

  K situaci se dříve vyjádřila řada profesionálních sportovců. Francouzská tenistka Alizé Cornet na Twitteru napsala: „Nemlčme.“ Profesionální hráč Nicolas Mahut zase uvedl: „To, že Pheng Shuai zmizela, není jen problém WTA. Týká se to nás všech.“ Britský tenista Liam Broady vyjádřil údiv nad tím, „že se něco takového děje ve 21. století“.

  Nejedná se ale o jediné záběry. Peng Shuai se v posledních dnech objevila také na záznamu, jak podepisuje tenisové míčky.

  Mimo to čínská státní média také zveřejnila e-mail, který měla tenistka údajně napsat. V něm stálo, že obvinění z napadení „nejsou pravdivá“ a „vše je v pořádku“. WTA i organizace Amnesty International pravost zpochybnily, uvádí BBC.

  Dle představitelů západních zemí a sportovních organizací videa nelze ověřit a nedokazují, že je Peng Shuai v bezpečí. K žádostem o zprávy, že je v pořádku, se přidaly i tenistky Serena Williams či Naomi Osaka. Hluboké znepokojení vyjádřil také Bílý dům a požádal Čínu, aby poskytla nezávislý ověřitelný důkaz.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS