Reklama

Velká Británie už nejspíše nebude patřit mezi 10 největších obchodních partnerů Německa

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Od roku 1950 patří Velká Británie mezi 10 největších obchodních partnerů Německa. Od příštího roku se však tato statistika nejspíše změní, jelikož Británie v žebříčku podle Federálního statistického úřadu klesne na 11. místo. Němci totiž v prvních šesti měsících letošního roku kupovali o 11 procent méně britského zboží. Důvodem je především brexit a ztížené podmínky pro britské podniky při hraničních kontrolách, informovala BBC a další servery.

Koncem roku nebude VelkáBritánie nejspíše patřit mezi 10 největších obchodních partnerů Německa. Ve středu totiž Federální statistický úřad předpověděl, že do konce roku klesne na 11. místo žebříčku. Důvodem je odchod Velké Británie z Evropské unie (EU) koncem roku 2020, a tedy i změna obchodních podmínek pro britské podniky. Německo se navíc čím dál víc obrací na partnery z EU. Uvedl to server BBC.

V prvních šesti měsících letošního roku nakupovali Němci o téměř 11 procent méně britského zboží, utratili tedy o 13,8 miliard liber méně. Bilaterální obchod pak dle serveru Reuters klesl o 2,3 procenta na 48,2 miliardy eur. O největší množství importu pak přišlo zemědělství, jelikož se snížil o 80 procent. Druhou nejvíce zasaženou oblastí je obchod s léky, který se zmenšil o polovinu.

Jedním z důvodů poklesu obchodu mezi oběma státy jsou hraniční kontroly zavedené po odchodu Velké Británie z EU. Především pro menší britské firmy se jedná o problém, protože na podobnou administrativu nebyly předtím zvyklé. Ty německé naopak dlouhodobě exportují do celého světa za nejrůznějších podmínek, a tak se se změnou vypořádaly snáz.

„Firmy si zkrátka nemohou dovolit neustále se informovat o různých podmínkách importu, jako jsou například zdravotní certifikáty pro sýry nebo jiné čerstvé produkty,“ uvedl k situaci prezident Britské komory pro obchod v Německu Michael Schmidt. „Pro malé podniky byl brexit jako střela do vlastní nohy, jelikož přišly o svůj nejdůležitější exportní trh,“ dodal.

Ztráta důležitosti Británie v zahraničním obchodu je důsledek brexitu

Německé podniky však podobné problémy nemají. Import do Velké Británie činil za prvních šest měsíců letošního roku 32,1 miliard dolarů. Německo se tak novým podmínkám přizpůsobilo rychleji. Průzkum německé obchodní asociace BGA z prosince 2020 pak ukázala, že jedna z pěti tamních společností změnila tehdy svůj chod tak, aby zboží nakupovala od jiných členských států EU, a ne Velké Británie. „Ztráta důležitosti Británie v zahraničním obchodu je logickým důsledkem brexitu,“ zhodnotil situaci dle Reuters prezident Institutu pro světovou ekonomiku Gabriel Felbermayr.

Loni se Velká Británie v žebříčku obchodních partnerů Německa nacházela ještě na 9. místě, před referendem o odchodu z EU se ale umístila na 5. příčce. Velká Británie proto také v současnosti hledá nové obchodní partnery. Dohodu nyní vyjednává například s Austrálií, veškeré její detaily však nejsou dosud známé. Ve středu se totiž objevily nejasnosti ohledně toho, jakým způsobem v ní bude zmíněný boj s globálním oteplováním nebo snaha o dekarbonizaci obou států.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Čína požádala o členství v klíčové asijsko-pacifickém obchodním paktu

Čína podala žádost o členství v Asijsko-pacifické dohodě o volném obchodu

Ve snaze posílit svou pozici v regionu požádala ve čtvrtek Čína o členství v Asijsko-pacifickém obchodním paktu známém pod zkratkou CPTPP. Partnerství původně vzniklo ze snahy Spojených států amerických (USA) zabránit narůstajícímu vlivu Číny. Žádost o přijetí druhé největší světové ekonomiky do CPTPP zveřejnili politici den po oznámení historické bezpečnostní dohody mezi USA, Velkou Británií a Austrálií.
SpaceX vypustila první zcela turistickou raketu na oběžnou dráhu

Společnost SpaceX vyslala na oběžnou dráhu čtyři lidi. Jedná se o...

Na oběžnou dráhu se ve zcela automatické kapsuli společnosti SpaceX vydali na třídenní cestu čtyři lidé. Jedná se o první čistě turistický let bez přítomnosti profesionálních astronautů. Zážitek zaplatil miliardář Jared Isaacman a za své spolucestující si vybral učitelku z komunitní vysoké školy, datového inženýra a lékařskou asistentku.
TikTok chce uživatelům pomáhat s bojem proti duševním onemocněním

TikTok zveřejní nové funkce. Chce uživatelům pomoci bojovat proti problémům s...

Řada nových funkcí by měla uživatelům TikToku v následujících měsících pomoci bojovat proti problémům s duševním zdravím. Aplikace má nově podle úterního oznámení nabízet odkazy na krizové linky nebo rady, jak se vypořádat například s depresí nebo poruchami příjmu potravy. Vývojáři aktualizaci představili ve chvíli, kdy TikTok a jemu podobné sociální sítě čelí kritice kvůli špatnému vlivu na děti a dospívající.
Společnost Apple bojuje s novým spywarem

Společnost Apple zablokovala nový spyware. Do zařízení se dostane bez jediného...

Kvůli spyware, který se do zařízení jako iPhone nebo iPad dostane bez jediného kliknutí, vydala společnost Apple aktualizaci softwaru 14.8. V pondělí tím technologický gigant reagoval na objev výzkumníků z University of Toronto. Podle nich se hackeři k datům, heslům nebo kameře dostanou skrz aplikaci iMessage. Podobný software není příliš nebezpečný pro běžné uživatele, může ale vládám sloužit ke kontrole aktivistů, disidentů nebo novinářů.
Anglický ministr zdravotnictví odmítl plán na zavedení očkovacích pasů

Anglie zamítla plán na očkovací pasy. Majitelé nočních klubů se radují

Ministr zdravotnictví Sajid Javid o víkendu oznámil, že Anglie na konci září nepřistoupí k plánu očkovacích pasů. Po jeho zavedení by se museli lidé při vstupu do klubů nebo na větší akce prokazovat očkováním, negativním testem nebo prodělaným onemocněním koronaviru. Jedná se o náhlou otočku postoje britské vlády. V úterý pak premiér Boris Johnson představí svoji vizi na zvládnutí zimních měsíců bez dalšího lockdownu.
Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis

Řecký premiér: Ekonomika země letos vzroste o 5,9 %, přijdou daňové...

Řecko se před třemi lety dostalo z finanční krize. Pandemie koronaviru ale zemi opět přinesla značný ekonomický propad. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis v sobotu prohlásil, že ekonomika země v letošním roce vzroste o 5,9 %. Nastínil také daňové úlevy.
Reklama

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama