EkonomikaVelká Británie už nejspíše nebude patřit mezi 10 největších obchodních partnerů Německa

Velká Británie už nejspíše nebude patřit mezi 10 největších obchodních partnerů Německa

Od roku 1950 patří Velká Británie mezi 10 největších obchodních partnerů Německa. Od příštího roku se však tato statistika nejspíše změní, jelikož Británie v žebříčku podle Federálního statistického úřadu klesne na 11. místo. Němci totiž v prvních šesti měsících letošního roku kupovali o 11 procent méně britského zboží. Důvodem je především brexit a ztížené podmínky pro britské podniky při hraničních kontrolách, informovala BBC a další servery.

Koncem roku nebude VelkáBritánie nejspíše patřit mezi 10 největších obchodních partnerů Německa. Ve středu totiž Federální statistický úřad předpověděl, že do konce roku klesne na 11. místo žebříčku. Důvodem je odchod Velké Británie z Evropské unie (EU) koncem roku 2020, a tedy i změna obchodních podmínek pro britské podniky. Německo se navíc čím dál víc obrací na partnery z EU. Uvedl to server BBC.

V prvních šesti měsících letošního roku nakupovali Němci o téměř 11 procent méně britského zboží, utratili tedy o 13,8 miliard liber méně. Bilaterální obchod pak dle serveru Reuters klesl o 2,3 procenta na 48,2 miliardy eur. O největší množství importu pak přišlo zemědělství, jelikož se snížil o 80 procent. Druhou nejvíce zasaženou oblastí je obchod s léky, který se zmenšil o polovinu.

Jedním z důvodů poklesu obchodu mezi oběma státy jsou hraniční kontroly zavedené po odchodu Velké Británie z EU. Především pro menší britské firmy se jedná o problém, protože na podobnou administrativu nebyly předtím zvyklé. Ty německé naopak dlouhodobě exportují do celého světa za nejrůznějších podmínek, a tak se se změnou vypořádaly snáz.

„Firmy si zkrátka nemohou dovolit neustále se informovat o různých podmínkách importu, jako jsou například zdravotní certifikáty pro sýry nebo jiné čerstvé produkty,“ uvedl k situaci prezident Britské komory pro obchod v Německu Michael Schmidt. „Pro malé podniky byl brexit jako střela do vlastní nohy, jelikož přišly o svůj nejdůležitější exportní trh,“ dodal.

Ztráta důležitosti Británie v zahraničním obchodu je důsledek brexitu

Německé podniky však podobné problémy nemají. Import do Velké Británie činil za prvních šest měsíců letošního roku 32,1 miliard dolarů. Německo se tak novým podmínkám přizpůsobilo rychleji. Průzkum německé obchodní asociace BGA z prosince 2020 pak ukázala, že jedna z pěti tamních společností změnila tehdy svůj chod tak, aby zboží nakupovala od jiných členských států EU, a ne Velké Británie. „Ztráta důležitosti Británie v zahraničním obchodu je logickým důsledkem brexitu,“ zhodnotil situaci dle Reuters prezident Institutu pro světovou ekonomiku Gabriel Felbermayr.

Loni se Velká Británie v žebříčku obchodních partnerů Německa nacházela ještě na 9. místě, před referendem o odchodu z EU se ale umístila na 5. příčce. Velká Británie proto také v současnosti hledá nové obchodní partnery. Dohodu nyní vyjednává například s Austrálií, veškeré její detaily však nejsou dosud známé. Ve středu se totiž objevily nejasnosti ohledně toho, jakým způsobem v ní bude zmíněný boj s globálním oteplováním nebo snaha o dekarbonizaci obou států.

Doporučujeme

Při ruských útocích na Ukrajinu zemřelo nejméně patnáct lidí. Rusové útočili i na výstavu dronů

Nejméně 15 lidí zahynulo při pátečních ruských útocích na Ukrajinu. Nejtragičtější bilanci měl úder balistickými raketami na výstavu dronových technologií nedaleko Kyjeva, při němž zemřelo deset lidí a přibližně stovka dalších utrpěla zranění. O útocích informoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Šéf OSN navštívil poprvé po 17 letech Sýrii

Generální tajemník OSN António Guterres přijel do Damašku na první návštěvu úřadujícího šéfa světové organizace od roku 2009. Se syrským vedením jedná hlavně o obnově země, návratu vysídlených lidí a posílení mezinárodní podpory. Návštěva zároveň potvrzuje postupný návrat Sýrie na diplomatickou scénu.

Francie nařídila evakuaci dalších sedmi obcí u Bordeaux kvůli požárům

Francouzské úřady v noci na dnešek nařídily preventivní evakuaci sedmi obcí v okolí Bordeaux kvůli rozsáhlým lesním požárům, které se k oblasti blíží. V těchto obcích žije přes 170.000 lidí, ale dvou z nich se evakuace týká jen částečně. Již k pátečnímu večeru se přitom podle úřadů v jihozápadní Francii muselo evakuovat 141.000 lidí. Dalších 60.000 lidí muselo kvůli požárům opustit domovy ve středním Španělsku.

Jemenští Húsíové tvrdí, že zaútočili na Saúdskou Arábii

Jemenští povstalečtí Húsíové dnes oznámili, že raketami zaútočili na Saúdskou Arábii. Několik hodin předtím slíbili odplatu za vzdušné údery na přístavní město Hudajdá, které Rijád provedl v pátek a při nichž byli podle Húsíů zraněni dva lidé. Podle agentury AFP tak dále eskaluje situace na nově otevřené frontě regionálního konfliktu, který začal v únoru americko-izraelskými údery na Írán.

V posunutém termínu se uskutečnila večeře korespondentů, přišel i Trump

V posunutém termínu se v pátek za zesílených bezpečnostních opatření uskutečnila slavnostní večeře Asociace korespondentů Bílého domu. Přišel i americký prezident Donald Trump. Akci před třemi měsíci narušil ozbrojený muž, takže Trump tehdy nestihl pronést projev. Informuje o tom agentura AP.

Loď Starship při zkušebním letu vynesla vylepšené satelity Starlink

Z texaského kosmodromu Starbase v noci na dnešek odstartoval raketový nosič Super Heavy s vesmírnou lodí Starship společnosti SpaceX. Loď vypustila 20 vylepšených satelitů Starlink a vrátila se na Zemi prakticky bez úhony, uvedla agentura Bloomberg.

John Cusack vyměnil film za komiks

John Cusack se v posledních letech před kamerou objevuje méně často. Herectví sice úplně neopustil, větší tvůrčí svobodu však našel při psaní své první grafické knihy.

Trump pohrozil EU dalšími cly kvůli pokutám pro Google

Obchodní napětí mezi Spojenými státy a Evropskou unií dál roste. Donald Trump oznámil vyšetřování evropských praktik namířených proti americkým technologickým firmám a pohrozil Bruselu dalšími cly.

Největší masná firma světa ruší cíl uhlíkové neutrality

JBS, největší producent masa na světě, ustoupil od svých dosavadních klimatických závazků. Ve výroční zprávě přestal uvádět plán dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2040 a zároveň vypustil dřívější cíl odstranit odlesňování ze svého domácího dodavatelského řetězce. Firma tvrdí, že mění přístup kvůli obtížné měřitelnosti emisí v zemědělství.

Blackstone spravuje aktiva za rekordních 1,35 bilionu dolarů

Americká investiční společnost Blackstone překonala očekávání analytiků a zvýšila objem spravovaných aktiv na nový rekord. K výsledkům jí pomohly investice spojené s umělou inteligencí, datovými centry i energetickou infrastrukturou.

Izraelská armáda oznámila přípravu na rozsáhlou operaci na Západním břehu

Izraelská armáda dnes odpoledne oznámila, že na Západním břehu připravuje rozsáhlou operaci, kterou označila za protiteroristickou, píše server The Times of Israel (ToI). Prohlášení přišlo po ranním incidentu u palestinské vesnice Till, kde při střelbě zahynuli čtyři Palestinci a dva izraelští vojáci.

Rumunská stíhačka sestřelila dron, který narušil vzdušný prostor země

Rumunská stíhačka F-16 dnes sestřelila dron, který narušil vzdušný prostor země, uvedl prezident Nicušor Dan. Podle ministerstva obrany se stroj zřítil hluboko v rumunském vnitrozemí.

Statisíce ukryté v pohovce. Soud dočasně zastavil vyšetřování jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosy

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa získal soudní ochranu před pokračováním parlamentního vyšetřování aféry známé jako Farmgate. Případ se týká stovek tisíc dolarů ukrytých v pohovce na jeho soukromé farmě. Soud nyní proces pozastavil do rozhodnutí o prezidentově žalobě proti dřívější zprávě vyšetřovacího panelu.

Trump uvalil nová cla na dovoz. Opatření zasáhlo většinu obchodních partnerů

Spojené státy od pátku uplatňují nová dovozní cla ve výši 10 až 12,5 procenta na zboží z přibližně šesti desítek obchodních partnerů, jak ve čtvrtek rozhodl prezident Donald Trump. Podle amerického obchodního zástupce se opatření týká zemí, které dohromady představují více než 99 procent dovozu do USA, tedy i Číny a evropských zemí.

Vědci upozorňují na nové hrozby pro opylovače

Úbytek opylovačů už dávno nesouvisí jen s úbytkem přirozeného prostředí, pesticidy nebo změnou klimatu. Do popředí se dostávají i dosud méně sledované hrozby, jako jsou mikroplasty, znečištění ovzduší, zbytky antibiotik nebo umělé osvětlení. Odborníci zároveň upozorňují, že právě včasné rozpoznání těchto rizik může výrazně pomoci při ochraně včel, čmeláků, motýlů i dalších druhů, na nichž závisí fungování ekosystémů i zemědělství.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama