Věda a TechnikaVědci našli v saharském písku vůbec první „bumerangový meteorit“. Ne každý tomu...

Vědci našli v saharském písku vůbec první „bumerangový meteorit“. Ne každý tomu ale věří

Vědci našli podle svých slov v písku saharské pouště první „bumerangový meteorit“. Ten měl jednoduše vzniknout na Zemi ještě předtím, než se dostal do vesmíru a dopadl na zemský povrch. Tohle zjištění ale vyvolalo ve vědecké obci bouřlivé reakce, někteří odborníci tomu příliš nevěří. Informoval o tom server Live Science.

Meteorit se nějak dostal ze Země, ve vesmíru strávil tisíciletí a pak si to opět zamířil do naší atmosféry. S takovým scénářem pracují vědci z Aix-Marseille University ve Francii vedení Jérômem Gattaccecou.

Meteorit NWA 13188 objevili v saharské poušti v Maroku už před pěti lety, připomněl server Live Science. Nynější analýza však podle francouzského týmu ukázala, že vznikl na Zemi a zpět na její povrch se vrátil teprve před nedávnem.

Meteorit totiž obsahuje specifické vulkanické horniny, které jsou jim povědomé. Analýza prozradila i roztavení povrchové vrstvy v důsledku toho, jak kámen hořel v atmosféře a stopy po izotopech, důkaz o vystavení kosmickému záření.

Není však jasné, jak se v případě správnosti tohoto scénáře dostal kámen do kosmu. Vědci spekulují, že ho tam mohla vystřelit obří vulkanická erupce. Tato možnost je ale, jak sami připouštějí, nereálná. Žádná sopka totiž nemůže vystřelovat horniny tak vysoko.

Tyto výsledky vyvolaly pozdvižení

Kámen spíše mohl vymrštit do kosmu dopad obřího asteroidu. Tyto výsledky jsou ale spekulativní, nevyšly totiž v žádném odborném časopise po recenzním řízení. Vědci je odprezentovali na národní geochemické konferenci ve francouzském Lyonu.

Objev bumerangového meteoritu by byl jistě unikátní, ale ostatní odborníci tomu příliš nevěří. „Není pochyb o tom, že se jedná o meteorit. Je však otázkou debaty, zda skutečně pochází ze Země,“ pochyboval podle webu Space geolog Frank Brenker.

Kurátor sbírky meteoritů v Přírodovědném muzeu ve Vídni Ludovic Ferrièr naznačil, že francouzský tým neprovedl žádnou studii, aby mohl určit, jak hornina opustila či znovu vstoupila do atmosféry Země.

K tomu je totiž hlavně zapotřebí určit stáří meteoritu a analyzovat impaktní kráter. NWA 13188 by pocházel ze Země pouze v případě mnohem nižšího věku než 4,5 miliardy let. Tak je totiž stará Sluneční soustava.

Doporučujeme

Policie obvinila podezřelého z vraždy pětileté dívky z australské domorodé komunity

Policie v Austrálii zadržela muže podezřelého z vraždy pětileté dívky z australské domorodé komunity, kterou média jmenují jako Kumanjayi Little Baby. Je jím Jefferson Lewis (47).

Írán ztratil 4,8 miliard dolarů kvůli americké blokádě, odhaduje Pentagon

Írán kvůli americké blokádě v Ománském zálivu ztratil příjmy z ropy ve výši 4,8 miliard dolarů, odhaduje americké ministerstvo obrany. To vyvolalo na teheránskou vládu dosud nevídaný tlak. Informoval o tom v noci na dnešek server Axios.

Většina Američanů pokládá válku s Íránem za chybu, trápí je ekonomická situace

Válka amerického prezidenta Donalda Trumpa proti Íránu je mezi Američany stejně nepopulární jako byla válka v Iráku v době největších násilností v roce 2006 či válka ve Vietnamu na počátku 70. let. Rostoucí počet Američanů také dává najevo obavy z ekonomických dopadů konfliktu a terorismu. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro deník The Washington Post (WP) a web ABC News, který byl zveřejněn v pátek.

Schick hattrickem sestřelil Lipsko a táhne Leverkusen do Ligy mistrů

Patrik Schick znovu ukázal, proč patří mezi nejnebezpečnější útočníky v Evropě. Proti Lipsku nastřílel hattrick a dovedl Leverkusen k jasné výhře 4:1. Ještě před výkopem převzal od fanoušků plaketu za sto gólů v klubovém dresu. Pak přidal další tři a oslavu si mohl zopakovat přímo na hřišti.

Vietnam a Japonsko chtějí prohloubit spolupráci v energetickém sektoru

Japonská premiérka Sanae Takaiči při návštěvě Vietnamu přislíbila, že obě asijské země prohloubí bilaterální ekonomickou spolupráci v energetice i pokud jde o kritické nerostné suroviny. Podle agentury Reuters to řekla při setkání s vietnamským protějškem Le Minh Hungem.

Ruské drony v noci zabíjely v Oděse nebo Chersonu

Dva lidé zemřeli v noci na dnešek při ruském útoku na civilní a přístavní infrastrukturu v ukrajinské Oděské oblasti, oznámil dnes ráno velitel regionální vojenské správy Oleh Kiper. V Chersonu ruský dron zasáhl auto, jehož řidič zemřel. Ukrajinská armáda podnikla rozsáhlý dronový nálet na západní regiony Ruska.

Nová klimatická iniciativa chce omezit uhlí, ropu i plyn

Kolumbijská Santa Marta hostila první mezinárodní konferenci zaměřenou přímo na odklon od uhlí, ropy a plynu. Do karibského města přijeli zástupci téměř šedesáti zemí, kteří chtějí urychlit přechod k čistší energetice. Symbolika místa byla silná, protože Kolumbie stále patří mezi vývozce fosilních paliv.

Stažení amerických vojáků z Německa budí obavy v NATO

Spojené státy stáhnou z Německa zhruba pět tisíc vojáků. Pentagon uvedl, že jde o výsledek revize americké vojenské přítomnosti v Evropě. Stahování má být dokončeno během šesti až dvanácti měsíců.

Britská vláda by podle Starmera mohla zakázat některé propalestinské pochody

Britský premiér Keir Starmer uvedl, že vláda by za určitých okolností mohla zakázat propalestinské pochody kvůli "kumulativnímu dopadu", který mají demonstrace na židovskou komunitu, píše agentura Reuters. Děje se tak poté, co byli ve středu v Londýně pobodáni dva Židé.

Trump vtipkoval, ale naznačil invazi na Kubu

Americký prezident Donald Trump naznačil, že po případném dokončení vojenské operace v Íránu by se Spojené státy mohly zaměřit i na Kubu.

Fico a Zelenskyj se pozvali k návštěvám, v pondělí se setkají v Jerevanu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes telefonicky pozval slovenského premiéra Roberta Fica do Kyjeva, Fico zase Zelenského do Bratislavy. Zelenskyj o tom informoval na síti X s tím, že Fico slíbil podporu Ukrajině na její cestě do Evropské unie a že je připraven předat Kyjevu slovenské zkušenosti.

USA schválily prodej zbraní spojencům na Blízkém východě za 8,6 mld. USD

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa obešla schválení Kongresem a povolila prodej zbraní v celkové hodnotě 8,6 miliard dolarů (přibližně 179 miliard Kč) svým spojencům na Blízkém východě včetně Izraele, Kataru, Kuvajtu a Spojených arabských emirátů (SAE). Uvedla to v noci na dnešek agentura Reuters, která se odvolává na americké ministerstvo zahraničí.

Trump podle zdroje odmítl návrh otevřít Hormuz před jednáním o jaderném programu

Íránský návrh, který odmítá americký prezident Donald Trump, počítá s tím, že by byl otevřen klíčový Hormuzský průliv a skončila by americká blokáda íránských přístavů, zatímco jednání o íránském jaderném programu by byla ponechána na později. Podle agentury Reuters to dnes uvedl vysoce postavený íránský činitel. Ačkoliv mezi Spojenými státy, Izraelem a Íránem aktuálně panuje příměří, rozhovory o ukončení války, která začala 28. února, byly zatím neúspěšné.

Ruské útoky proti Ukrajině si vyžádaly další mrtvé a raněné i materiální škody

Úřady v různých částech Ukrajiny po další vlně ruských útoků hlásí oběti na životech, raněné i materiální škody. Ruské drony v noci na dnešek a ráno udeřily v Chersonu, Charkově a Oděské oblasti, uvádí média.

Přítomnost vojáků USA v Německu je v zájmu Berlína i Washingtonu, řekl Pistorius

Přítomnost amerických vojáků v Evropě, a zejména v Německu, je v německém a americkém zájmu, prohlásil dnes německý ministr obrany Boris Pistorius. Reagoval tak na informaci, že Spojené státy plánují v příštích šesti až 12 měsících snížit počet svých vojáků na německém území o 5000 z nynějších 39.000. Podle Pistoriuse není americké rozhodnutí nečekané a dalo se předvídat.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama