Protext ČTKVe znamení rising stars! Lednicko-valtický hudební festival staví dramaturgii na mladých talentech

Ve znamení rising stars! Lednicko-valtický hudební festival staví dramaturgii na mladých talentech

Břeclav 17. března 2023 (PROTEXT) – Dát prostor nadějným hudebníkům. Lednicko-valtický hudební festival (zkráceně LVHF) zaměří ve svém 8. ročníku pozornost na vycházející hvězdy hudebního světa. Od 23. září do 7. října 2023 proto představí výběr českých i zahraničních mladých talentů v doprovodu renomovaných souborů.

„Na začátku je vždy potřeba podpora druhých. Ujištění, že vás někdo vidí, vnímá vaše schopnosti a potenciál. Samozřejmostí je nutnost zdokonalování se, ale myslím, že v začátku je zásadní, aby někdo poznal váš potenciál a dal vám prostor ho rozvíjet,” říká festivalový ředitel a zároveň dramaturg, jihomoravský rodák Jiří Partyka. Sám ví, o čem mluví – začínal jako výtečný houslista, ještě nedávno působící v Symfonickém orchestru Českého rozhlasu. Právě proto sestavil letošní dramaturgii ve znamení mládí a nadšení, tedy přesněji řečeno, umělců z celého světa do 25 let, kteří už nyní na koncertních pódiích a uznávaných soutěžích dokazují, že je čeká skvělá umělecká budoucnost. „Člověk by si i řekl, že už toho za svůj život viděl a zažil mnoho, pak ale pozná mladé hudebníky a jen žasne, čeho jsou schopní a co už mají ve svém mladém věku za sebou. Rád bych jejich nadšení pro hudbu a talent představil i posluchačům na jihu Moravy,” doplňuje Partyka.

Festival nabídne jedny z nejvýraznějších talentů a jejich mentory. Z filharmonií a souborů zahraje Filharmonie Brno (premiéra na LVHF), PKF – Prague Philharmonie a Barocco sempre giovane, Wranitzky Kapelle a Orquestrina Baborak. Po jejich boku vystoupí na dvou koncertech LVHF 2023 zejména jeden z největších talentů, jakého kdy Česká republika měla – houslista Daniel Matejča, vítěz Eurovision Young Musicians 2022. Z českých rising stars se dále představí kontrabasista Indi Stivín, klavírista Matyáš Novák a velmi nadaná hobojistka Tereza Tourková nebo chlapecký sbor Boni pueri. Ze zahraničních hostů přijede na LVHF klavírista Maxim Lando (USA), houslistka Michelle Stern (USA), sopranistka Daria Kolisan (Ukrajina), barytonista Yurii Strakhov (Ukrajina) a hráč na lesní roh Yngve Abelvik (Norsko). Všechny sólisty spojuje hudební talent a účast nebo vítězství v prestižních mezinárodních soutěžích daných nástrojů.

Jako dirigenti a mentoři festivalu vystoupí Nikol Kraft, Marek Štilec, Radek Baborák, Václav Hudeček a Tomáš Netopil. Součástí festivalu budou rovněž již tradiční hudebně-edukační koncerty pro školy.

Nová koncertní místa

Dnes již zaběhnutá tradice velí, že s novým ročníkem přichází také nové koncertní prostory. Nejinak je tomu i letos, kdy návštěvníkům festival představí dokonce tři nové objekty!

Svou stopu rozšíří do další památky spojené s rodem Lichtenštejnů – koncert nejnadějnějších současných studentů Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění si zájemci poslechnou v prostorách Lichtenštejnského paláce v Praze na Malé Straně, kde Akademie sídlí.

Druhým místem festival zůstává na území jižní Moravy ve Valticích v těsné blízkosti hranic s Rakouskem, kde leží torzo Katzelsdorfského zámečku, který byl v době pandemie vykopán místními nadšenci. Nyní má tento lovecký zámeček, zbudovaný za polního maršála Jana I. Josefa z Lichtenštejna (hlavou rodu 1805–1836), status kulturní památky a spolek usilující o jeho obnovu má podporu místních obyvatel a podnikatelů.

Tím třetím prostorem je architektonicky unikátní objekt Vinařství Obelisk, které svou strategickou polohou nad Valticemi nabízí dechberoucí výhled do dalekého okolí.

Prodej lístků na jednotlivé koncerty je spuštěn od 15. 3. 2023 online nawww.lvhf.cz nebo v síti GoOut a v prodejních místech LVHF v Brně, Břeclavi, Lednici, Mikulově, Valticích, Plzni, Praze a Ostravě. Rezervovat je lze také e-mailem na adrese prodej@lvhf.cz

Partneři festivalu

Festival je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Jihomoravského kraje a měst Lednice, Valtice, Břeclav a Mikulov. Generálním partnerem festivalu se posedmé stala společnost ZFP akademie, a. s. Hlavními partnery koncertů jsou společnosti Stavební firma PLUS, s. r. o., ALBAForm Inc., Alcadrain, s. r. o., a MND, a. s. Hlavními mediálními partnery festivalu jsou Česká televize a Deník. Festival se koná pod záštitou ministra kultury ČR Mgr. Martina Baxy, hejtmana Jihomoravského kraje Mgr. Jana Grolicha. Kompletní partnerská struktura Lednicko-valtického hudebního festivalu je k dispozici nawww.lvhf.cz/partneri.

Informační weby festivalu

www.lvhf.cz (oficiální stránky festivalu)

www.facebook.com/LVHF.cz

www.youtube.com/LVHFcz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Doporučujeme

Korejské komunální volby vyhrála vládní strana, prohrála ale boj o Soul

Jihokorejská vládní liberální Demokratická strana (DS) ve středečních komunálních volbách zvítězila ve většině volebních obvodů. Nezískala však klíčový post starosty metropole Soulu, což představuje překážku v úsilí o získání pevnějšího politického mandátu pro prezidenta I Če-mjonga, napsala dnes agentura AP.

Trump má problém. Republikáni se od něj začínají odvracet

Politika amerického prezidenta Donalda Trumpa stále více rozděluje republikány. Po silné kritice části vlastní strany upustil šéf Bílého domu od plánů na zřízení fondu v hodnotě téměř 1,8 miliardy dolarů, který měl mimo jiné vyplácet útočníky na Kapitol. Sněmovnou navíc prošla rezoluce o omezení Trumpových válečných pravomocí. Pro hlasovali čtyři republikáni.

Severní Korea představila nový závod na výrobu paliva pro jaderné bomby

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu navštívil nový závod na výrobu paliva pro jaderné bomby a oznámil plány na několikanásobné posílení jaderných sil země. Odhalení továrny souvisí s Kimovými opakovanými sliby rozšířit jaderný zbrojní program, aby se KLDR mohla vypořádat s tím, co označil jako eskalující vojenské hrozby ze strany USA, napsala agentura AP.

Ukrajinský útok na krymský Simferopol si vyžádal tři mrtvé a sedm zraněných

Při nočním ukrajinském útoku na město Simferopol na Ruskem anektovaném Krymu dnes zemřeli nejméně tři lidé a dalších sedm bylo zraněno. S odvoláním na úřady to napsaly agentury AFP a Reuters.

Izrael a Libanon se dohodly na obnovení příměří, v Libanonu budou bezpečné zóny

Izrael a Libanon se ve středu dohodly na prodloužení křehkého příměří a zřízení několika bezpečnostních zón na libanonském území, kam by nesměli vstoupit příslušníci militantního hnutí Hizballáh. Podmínkou příměří je úplné zastavení palby ze strany hnutí a vyhoštění všech jeho členů z oblasti jižně od řeky Lítání. Obě země také odsoudily útoky Íránu na země v regionu a jeho narušování stability na Blízkém východě, uvedli ve středu po dvoudenním jednání ve Washingtonu ve společném prohlášení zástupci USA, Libanonu a Izraele.

Trump přicestuje na červencový summit NATO v Ankaře, potvrdil Rubio

Americký prezident Donald Trump se zúčastní summitu Severoatlantické aliance, který se bude konat na začátku července v Ankaře, potvrdil dnes podle agentur ministr zahraničí USA Marco Rubio. Mohlo by se podle něj jednat o nejdůležitější schůzku v historii NATO, jelikož je prý třeba některé věci objasnit a napravit. O Trumpově plánu přicestovat na summit dnes už psala turecká média s odkazem na své zdroje. Turecký ministr zahraničí Hakan Fidan rovněž uvedl, že s Trumpovou účastí na jednání Turecko počítá.

Světová zdravotnická organizace potřebuje na boj s ebolou 115 milionů dolarů

Světová zdravotnická organizace (WHO) potřebuje pro boj s ebolou v příštích třech měsících 115 milionů dolarů (téměř 2,5 miliardy Kč), prozatím ale od dárců získala pouze 35 procent této částky. Podle agentury Reuters to dnes uvedl Chikwe Ihekweazu, který má v organizaci na starost mimořádné situace. Africké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) propuknutí epidemie eboly v konžské provincii Ituri potvrdilo 15. května.

Leclerc zůstává ve Ferrari, slavná spolupráce bude pokračovat

Charles Leclerc spojí svou budoucnost s Ferrari i v dalších sezonách. Italská stáj oznámila prodloužení smlouvy krátce před Velkou cenou Monaka. Osmadvacetiletý Monačan tak pokračuje v příběhu, který začal už před deseti lety v jezdecké akademii Ferrari.

Dronový útok na autobus v okupované části Ukrajiny si vyžádal osm mrtvých

Nejméně osm lidí zahynulo a dalších deset utrpělo zranění při útoku dronu na osobní autobus v Ruskem okupované části ukrajinské Doněcké oblasti. Informovala o tom ruská státní média s odvoláním na Denise Pušilina, Moskvou dosazeného představitele regionu.

Britské bankovky mohou nově upozornit na ohroženou přírodu

Britská centrální banka představila osmnáct druhů živočichů, které mohou v budoucnu zdobit nové bankovky. Výběr zahrnuje řadu ohrožených nebo chráněných druhů a podle Bank of England nabízí příležitost připomenout bohatství britské přírody i význam ochrany domácích ekosystémů.

Zdraví oceánů závisí na mikrobech v rybách

Běžný mechanismus, který vědcům dlouho vrtal hlavou, má konečně jasnější obrysy. Mořské ryby sice pomáhají regulovat chemii světových oceánů a globální koloběh uhlíku, ale na tuto těžkou práci rozhodně nejsou samy. Nové důkazy ukazují, že jim s produkcí klíčového minerálu výrazně pomáhají neviditelní podnájemníci v jejich vlastních střevech.

Varšava navrhla zřídit stálou základnu amerických vojsk v Polsku

Polsko předalo americkému ministrovi obrany návrh na zřízení nové, stálé základny amerických vojsk v Polsku, oznámil polský ministr Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Zapojení Spojených států do bezpečnosti Polska neklesá, naopak může být ještě větší, napsal na sociální síti.

Evropa chce snížit závislost na amerických technologiích

Evropská unie chce posílit vlastní technologické firmy a omezit závislost na dodavatelích ze zahraničí. Nový balík opatření míří hlavně na cloud, umělou inteligenci, čipy a digitální služby, které dnes tvoří základ moderní ekonomiky. Brusel zdůrazňuje, že nejde o uzavírání trhu ani přímý útok na americké giganty, ale o dlouhodobou strategii. Evropa si chce vybudovat silnější domácí zázemí a získat větší kontrolu nad citlivými systémy.

Nick Jonas dál patří k Jonas Brothers, ale hraje i sám za sebe

Nick Jonas má za sebou víc než dvacet let kariéry a pořád zůstává jednou třetinou Jonas Brothers. Zároveň ale čím dál víc ukazuje, že nechce být jen členem slavné sourozenecké kapely. Letos se soustředí na hudbu, herectví a další projekty, díky nimž si buduje vlastní jméno.

Na jihozápadě Anglie havaroval vrtulník britského námořnictva

Na poli na jihozápadě Anglie dnes havaroval vrtulník britského námořnictva, informovala britská média a agentura Reuters s odvoláním na policii. Podle serveru BBC britský premiér Keir Starmer označil incident za hluboce znepokojivý pro zasažené rodiny.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama