6.2 C
Czech
Čtvrtek 6. listopadu 2025
ZprávyVe Španělsku demonstrovaly tisíce lidí, požadovaly dostupnější bydlení

Ve Španělsku demonstrovaly tisíce lidí, požadovaly dostupnější bydlení

V Madridu vyšly v neděli do ulic tisíce lidí, přičemž požadovaly dostupnější bydlení a nižší nájemné, upozornil server Euronews a další. Podobné akce se o víkendu konaly i v dalších městech, včetně Barcelony. Ve Španělsku podle agentury Reuters roste hněv místních, kteří se cítí být vytlačováni z trhu, a to zejména kvůli turismu.

Obyvatelé španělského hlavního města demonstrovali pod heslem „Bydlení je právo, ne byznys“. Účastníci akce vyzývali zejména ke snížení cen nájmů a zajištění lepších životních podmínek. Podle španělské vlády vyšlo do ulic dvanáct tisíc lidí.

V čele pochodu stál svaz nájemníků Sindicato de Inquilinas podporovaný 40 dalšími sousedskými a nájemnickými organizacemi. Na transparentech se objevovala hesla jako „nižší ceny“. Zároveň zaznívaly věty jako: „Pokud ceny neklesnou, přestaneme platit nájemné.“

„Španělé nemohou bydlet ve svých vlastních městech. Vyhánějí nás z měst. Vláda musí regulovat ceny, regulovat bydlení,“ řekla dle Reuters 33letá zdravotní sestra Blanca Prieto.

Protestující směřovali svůj hněv na vládní úředníky i pronajímatele. Mimo jiné vyzvali k rezignaci ministryni pro bydlení Isabel Rodríguez a ve vztahu k bytové krizi ji obvinili z nečinnosti.

V červenci španělská vláda oznámila zásah proti krátkodobým a sezónním prázdninovým pronájmům. Plánuje prošetřit nabídky na platformách, jako jsou Airbnb a Booking, aby ověřila, zda mají poskytovatelé ubytovacích služeb patřičnou licenci.

Stinná stránka turismu

Španělsko se snaží najít rovnováhu mezi podporou cestovního ruchu, který je klíčovou hnací silou jeho ekonomiky, a řešením obav občanů z nedostupně vysokých nájmů v důsledku gentrifikace. Jedná se o proces, při kterém dochází k proměně chudších městských čtvrtí na lukrativnější oblasti, což vede k přílivu bohatších obyvatel a často k vytlačení původních rezidentů s nižšími příjmy.

Mluvčí svazu nájemníků Valeria Racu varovala pronajímatele a realitní firmy, že jejich „beztrestnost je u konce“. „Pokud budete dál zvyšovat ceny, přestaneme platit. Nebude policie, nebudou soudy ani vymahači, kteří by nás všechny vystěhovali,“ prohlásila podle Euronews Racu.

Na samostatné nedělní demonstraci v Barceloně proti jachtařskému závodu America’s Cup protestující obviňovali pořadatele této mezinárodní sportovní události z toho, že zvyšuje ceny nájmů a přivádí do přelidněného města více turistů.

Obyvatelé Malagy a Kanárských ostrovů letos rovněž uspořádali protesty proti zdražování pronájmů. Sezónní pracovníci v pohostinství mají v těchto turisticky oblíbených lokalitách problém sehnat ubytování a mnozí se uchylují k přespávání v karavanech nebo ve svých autech.

Doporučujeme

Policie v německém Hanau zadržela Rumuna podezřelého z pomalování aut krví

Německá policie dnes zadržela 31letého Rumuna, kterého podezřívá, že pomaloval téměř 50 aut, několik poštovních schránek a několik domů v hesenském městě Hanau lidskou krví. Na mnoha místech přitom nakreslil hákové kříže. Policie o tom informovala v tiskové zprávě.

Nancy Pelosi oznámila svůj odchod z politiky. Příští rok už kandidovat nebude

Nancy Pelosi, první a dosud jediná žena v čele Sněmovny reprezentantů USA a jedna z nejvýraznějších postav Demokratické strany, odchází do politického důchodu. Oznámila, že po téměř čtyřech desetiletích v Kongresu už nebude znovu kandidovat.

Královna deblu Siniaková slaví pátý titul světové jedničky

Kateřina Siniaková potvrdila pozici světové jedničky. Po dvou výhrách na Turnaji mistryň v Rijádu má jisté semifinále i trofej pro nejlepší deblistku sezony. WTA jí k tomu uspořádala slavnostní ceremoniál. „Tohle je pro mě úžasné. Jsem moc šťastná, že jsem to znovu dokázala,“ řekla česká hráčka.

Varování před COP30: Chudší země stále nemají dostatečný přístup k ochraně v oblasti klimatu

Do brazilského města Belém se sjíždějí světoví lídři, aby se zúčastnili klimatické konference COP30. Jedním z hlavních témat bude opět financování boje proti klimatické krizi. Problémem je zejména obtížný přístup rozvojových států k prostředkům.

Trump v nejistotě. Soudci jsou skeptičtí ohledně legitimity cel

Ve středu začal Nejvyšší soud projednávat jeden z největších právních sporů administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Soudci se snaží vyložit znění zákona z roku 1977 o mezinárodních mimořádných ekonomických pravomocích (IEEPA), použitého k uvalení rozsáhlých tarifů na celý svět, a rozhodnout o jejich legitimitě.

Letiště v německém Hannoveru muselo kvůli dronu přerušit provoz

Letiště v Hannoveru na severozápadě Německa muselo ve středu pozdě večer přerušit provoz kvůli neznámému dronu. Informovala o tom dnes agentura DPA. Letiště bylo uzavřeno tři čtvrtě hodiny, na jiných místech kvůli tomu musela přistát tři letadla.

Stažení amerických sil z Rumunska neoslabuje východní křídlo NATO, uklidňuje Rutte

Generální tajemník Severoatlantické aliance (NATO) Mark Rutte se během návštěvy Bukurešti snažil zmírnit obavy z oznámeného stažení amerických vojáků z Rumunska. Trval na tom, že Washington nadále bude bránit zájmy východního křídla aliance. Odmítl také strach z toho, že tohle rozhodnutí vysílá Moskvě „nebezpečný signál“.

V ruském Volgogradu při dronovém útoku zemřel jeden člověk, uvedl gubernátor

Jeden člověk přišel o život při dronovém útoku na jihoruský Volgograd, informoval podle telegramového kanálu Astra gubernátor Volgogradské oblasti Andrej Bočarov. Hořelo v průmyslové zóně u města, kde se nachází rafinérie státního ropného koncernu Lukoil. Cílem útoku se stala také velká tepelná elektrárna v Kostromské oblasti ležící na severovýchod od Moskvy.

Princ William předal cenu Earthshot Prize 2025. Ocenil projekty, které dávají planetě naději

Rio de Janeiro se na jeden večer proměnilo v hlavní město ekologie. Princ William zde vyhlásil pět vítězů prestižní ceny Earthshot Prize, kteří podle něj dokazují, že řešení klimatické krize je stále možné. Každý z oceněných projektů získal milion liber na rozvoj svých nápadů.

Tajfun na Filipínách připravil o život 114 lidí, prezident vyhlásil stav nouze

Počet obětí, které si vyžádalo řádění tajfunu Kalmaegi na Filipínách, vzrostl na 114, píše agentura AP s odvoláním na filipínské úřady. Dalších 127 lidí se pohřešuje, mnoho z nich v centrální provincii Cebu poničené při nedávném zemětřesení. Agentura AFP informuje o 140 obětech na životě. Filipínský prezident Ferdinand Marcos mladší kvůli této přírodní katastrofě v zemi vyhlásil stav nouze.

Prezidentka Mexika Claudia Sheinbaum podala žalobu na muže, jenž ji na ulici osahával

Mexická prezidentka Claudia Sheinbaum chce trestní stíhání pro muže, který ji během krátké cesty mezi úřady v centru Ciudad de México osahával. Incident je zachycen na videu. Případ znovu otevřel debatu o bezpečí političek a o každodenním obtěžování žen v zemi.

Velký bariérový útes má šanci na přežití. Studie ukazuje, že korály se dokážou přizpůsobit

Budoucnost Velkého bariérového útesu nemusí být ztracená. Nový výzkum z Austrálie přináší naději, že pokud se globální oteplování podaří udržet pod dvěma stupni, korály dokážou přežít a přizpůsobit se. Nebudou stejné jako dřív, ale mohou dál tvořit živé a rozmanité ekosystémy.

Brusel schválil přísnější podobu Green Dealu

Evropští ministři životního prostředí se v Bruselu dohodli na nových pravidlech pro emisní povolenky a klimatické cíle. Navzdory tomu, že část politiků mluví o „zmírnění“, jde spíš o zpřísnění celého systému. Zavedení povolenek pro domácnosti v rámci ETS2 se sice odkládá o rok, ale cíl uhlíkové neutrality zůstává stejný, rok 2050.

KOMENTÁŘ: Americké firmy se předhánějí v tržbách. Výsledková sezóna má ale jeden paradox

Za Atlantikem vrcholí takzvaná výsledková sezóna, kdy americké akciové společnosti zveřejňují své hospodářské výsledky za třetí kvartál. Většina velkých hráčů překvapila nadstandardními výkony, vybrané akciové tituly i přesto na burze zamířily dolů. Proč?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama