2.3 C
Czech
Sobota 7. února 2026
VOLBY USA 2020V USA probíhá klíčový souboj o Senát. Demokrat Warnock v Georgii vyhraje,...

V USA probíhá klíčový souboj o Senát. Demokrat Warnock v Georgii vyhraje, druhý duel je těsnější

Podle projekcí amerických televizních stanic, agentury AP a společnosti Edison Research zvítězí v klíčových volbách do Senátu v Georgii demokratický vyzyvatel Raphael Warnock nad aktuálně úřadující republikánkou Kelly Loefflerovou. Stále však není rozhodnuto, jaká strana horní komoru dvoukomorového Kongresu Spojených států ovládne. Informovaly o tom agentura Reuters a zpravodajský web BBC.

Baptistický kazatel Warnock s největší pravděpodobností porazí Loefflerovou v jedné ze dvou určujících voleb v Georgii, které rozhodnou o kontrole nad Senátem. Otázkou zůstává, zda republikáni budou moci blokovat agendu nově zvoleného prezidenta Joea Bidena.

Kelly Loeffler

Ve druhém rozhodujícím duelu se utkali demokrat Jon Ossoff a republikán David Perdue. Výsledek je pro predikci vítěze zatím příliš těsný.

S 98 procenty sečtených hlasů má Warnock před Loefflerovou náskok o 1,2 procentního bodu, zhruba 50 000 hlasů, zatímco Ossoff vede přibližně o 12 000 hlasů, uvádí Edison Research.

Kritické volby přilákaly odhadem rekordních 4,5 milionu voličů. Na výdaje na reklamu od 3. listopadu padlo téměř půl miliardy dolarů. V pondělí stát navštívil republikánský prezident Donald Trump i nově zvolený prezident Joe Biden.

Podle odhadů Edison Research většina zbývajících hlasů, které je třeba spočítat, připadá na okresy, které v listopadu získal Biden. Zhruba 30 000 jich bylo v okresech DeKalb a Newton poblíž Atlanty.

„Bylo nám řečeno, že tyto volby nemůžeme vyhrát. Ale dnes v noci jsme dokázali, že s nadějí, tvrdou prací a lidmi po našem boku je možné vše,“ řekl Warnock fanouškům v přímém přenosu před projekcí jeho vítězství.

„Půjdu do Senátu, abych pracoval pro celou Georgii. Bez ohledu na to, pro koho jste v těchto volbách hlasovali.“

Státní tajemník Georgie Brad Raffensperger uvedl, že si volební úředníci v noci udělají přestávku, ale ve středu ráno budou pokračovat v počítání. „Doufejme, že do poledne budeme mít lepší představu, kde jsme,“ řekl podle CNN.

O co se v Georgii hraje?

K převzetí kontroly nad Senátem demokraté potřebují zvítězit v obou soubojích. Senát by byl v tomto případě rozdělen poměrem 50 ku 50. Rozhodující hlas by pak měla viceprezidentka Kamala Harrisová poté, co se s Bidenem ujme funkce 20. ledna. Demokratická strana již má těsnou většinu ve Sněmovně reprezentantů.

Pokud by republikáni ve druhém duelu zvítězili, měli by fakticky právo veta vůči lidem jmenovaným Bidenem v politické i soudní sféře, jakož i v případě mnoha jeho legislativních iniciativ v oblastech, jako je ekonomická pomoc, změna klimatu nebo zdravotní péče.

Za posledních 20 let v senátních volbách v Georgii demokrat nevyhrál. Ke druhému kolu voleb došlo ve státu z toho důvodu, že v listopadu žádný kandidát nepřekročil hranici 50 procent hlasů.

Reklama

Doporučujeme

Kuba kvůli nedostatku paliva omezuje úřady, dopravu i výuku

Kuba kvůli nedostatku paliva sáhla k tvrdému úspornému režimu, který zasáhne úřady, dopravu, školy i turistický sektor. Vláda plánuje omezit provoz veřejné správy na čtyři dny v týdnu a současně zredukovat spoje veřejné dopravy, aby snížila spotřebu energie a pohonných hmot.

Polsko znovu uzavřelo část vzdušného prostoru kvůli ruským útokům na Ukrajinu

Vzdušný prostor na jihovýchodě Polska byl v sobotu dočasně uzavřen v souvislosti s nasazením polského vojenského letectva po nočních ruských úderech na Ukrajinu. Opatření se týkalo oblasti kolem letišť Lublin a Řešov, která na určitou dobu přerušila civilní provoz.

Zemřela Jana Brejchová, jedna z největších hvězd českého filmu

Patřila k nejvýraznějším tvářím českého filmu a vysloužila si přezdívku česká Bardotka. Jana Brejchová zemřela po dlouhé nemoci ve věku 86 let. Za sebou zanechala desítky výrazných rolí, které formovaly několik filmových generací.

Počet červených veverek v Anglii zůstává kriticky nízký

Červené veverky dříve obývaly většinu Británie. Jejich počet se odhaduje na 3,4 milionu. Dnes jich je podle odhadů zhruba 287 000 v celé Velké Británii a v Anglii jen asi 38 900. Většina přežívá ve Skotsku a na izolovaných místech jako je ostrov Wight.

Blair Waldorf se vrací. Kultovní hrdinka Gossip Girl dostane vlastní příběh

Ikona Upper East Side znovu vstupuje na scénu. Blair Waldorf se po letech vrací v novém románu, který naváže na svět Gossip Girl a ukáže ji v úplně jiné životní fázi. Fanoušky čeká návrat známé energie, ambicí i společenských her, tentokrát ale s dospělejší perspektivou.

Můj přítel, bojovník a vítěz. Trump podpořil Viktora Orbána v parlamentních volbách

Americký prezident Donald Trump veřejně podpořil maďarského premiéra Viktora Orbána v době, kdy se Maďarsko připravuje na klíčové parlamentní volby, které se uskuteční 12. dubna. Orbán v nich čelí dosud nejsilnější politické výzvě a podle průzkumů mu hrozí ztráta moci, kterou drží nepřetržitě od roku 2010.

Amazon agresivně investuje do AI a investorům se to nelíbí

Společnost Amazon se připojila k ostatním amerických technologickým gigantům a oznámila masivní investice do umělé inteligence (AI). Finance nasměruje na projekty a infrastrukturu, tedy zejména datová centra. Investoři ale nereagovali nadšeně. Firma vykázala propad akcií.

Evropská komise shledala TikTok návykovým designem v rozporu s nařízením DSA

Evropská komise (EK) předběžně shledala čínskou sociální síť pro sdílení krátkých videí TikTok návykovým designem v rozporu s unijním nařízením o digitálních službách (DSA). Komise, která je exekutivním orgánem Evropské unie a má rozsáhlé pravomoci, o tom dnes informovala v tiskovém sdělení.

Technologičtí lídři sypou do infrastruktury pro AI obří peníze

Alphabet, Amazon, Meta a Microsoft letos míří k souhrnným kapitálovým výdajům kolem 650 miliard dolarů. Peníze tečou hlavně do nových datových center a infrastruktury pro umělou inteligenci od specializovaných čipů až po kabeláž a záložní generátory.

Výbuch v mešitě v Islámábádu si vyžádal nejméně 11 obětí a 20 zraněných

Při výbuchu v šíitské mešitě v době páteční modlitby v Islámábádu zemřelo několik věřících. Podle tamní policie si exploze vyžádala nejméně 11 obětí a 20 zraněných, přičemž pákistánské úřady zmiňují dokonce až více než 80 zraněných, píše agentura AFP. Podle policie se jednalo o cílený útok a vyšetřování dále pokračuje, uvádí agentura Reuters.

Američané zaútočili v Pacifiku na další loď. Dva mrtví

Americká armáda ve čtvrtek již podruhé v tomto roce zaútočila na loď údajně pašující drogy ve východním Pacifiku. Dva lidé zemřeli. Celkem bylo při úderech na plavidla podezřelá z přepravy drog zabito více než sto osob. Koncem loňského roku došlo k více než třiceti takovým zásahům.

V Moskvě kdosi postřelil zástupce šéfa vojenské rozvědky GRU

Neznámý člověk postřelil v Moskvě zástupce šéfa ruské vojenské rozvědky GRU Vladimira Alexejeva. S odvoláním na ruský vyšetřovací výbor o tom dnes ráno informuje server Meduza. Generálporučík je v nemocnici, informace o jeho zdravotním stavu nejsou k dispozici, podle některých zdrojů je v kritickém stavu, dodal web.

USA zprovoznily web TrumpRx, má lidem zajistit levné léky

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek zprovoznila webovou stránku TrumpRx.gov, na níž chce lidem zprostředkovat cenově dostupné léky. Trump dlouhodobě poukazuje na to, že ceny léčebných prostředků jsou ve Spojených státech velmi vysoké.

Norsko vyšetřuje ex-premiéra Jaglanda kvůli údajným vazbám na Epsteina

Norsko rozjelo vyšetřování bývalého premiéra Thorbjoerna Jaglanda kvůli podezření z korupce. Policie se opírá o nové dokumenty ze spisů k Jeffrey Epsteinovi. Jagland zatím nečelí obvinění a jeho právník slibuje plnou spolupráci.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama