menu

15.2 C
Czech
Pátek 26. dubna 2024

USA pošlou Ukrajině nové zbraně a vojenskou pomoc „tento týden“

Americký prezident Joe Biden přislíbil, že po schválení balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů Kongresem Spojených států zahájí do týdne expedici nových zbraní na Ukrajinu. Toto rozhodnutí přichází po měsících intenzivního patu.

V evropských školách se řeší válka na Ukrajině, děti mají strach a mnoho otázek

Sledujte nás na sítích

Jednoho slunečného rána se děti v jihoanglickém městečku Horsham vrátily z přestávky, při níž si hrály na honěnou. Znepokojeny válkou na Ukrajině, začaly klást své učitelce otázky, píše list The New York Times (NYT).

„Rusko je dost velké, proč chce další zemi?“ ptaly se. Jedenáctiletý Max se s pohledem upřeným do atlasu ptal své učitelky na ruského prezidenta Vladimira Putina. „Proč většinu šílených lidí tvoří muži,“ zajímala se 11letá Jessica. Její vrstevnice Issy se otočila na učitelku. „Zůstala byste a bojovala byste za svou zemi?“ zeptala se.

Tara Harmerová, která učí již 36 let, se zamyslela. „Je to těžká otázka, že?“ uvedla. „Mým instinktem by bylo vás chránit,“ uvažovala. „Ano, myslím, že bych bojovala za svou zemi,“ dodala.

Zatímco se Evropané potýkali se šokem z války, která se odehrává skoro za humny, a snaží se zorientovat v množství válečného zpravodajství, učitelé měli jen málo času na zpracování toho, co se děje – museli dětem poskytnout odpovědi, a to rychle.

„Dostal jsem sto otázek,“ řekl Sandro Pellicciotta, který vyučuje zeměpis na střední škole v severoitalské Bologni. „A abych byl upřímný, docela se bojím, abych neřekl nějakou blbost,“ dodal.

Dnešní školáci se narodili dlouho po balkánských konfliktech v 90. letech a někteří byli ještě batolata, když vrcholila válka v Sýrii. Žádný konflikt, který si vzhledem ke svému věku mohou pamatovat, se na jejich tiktokových kanálech neobjevil v takové míře jako válka na Ukrajině, ani se neodehrával tak blízko jejich domova.

Vzdálenost mezi světem dětí a světem geopolitiky se smrskla a učitelé se snaží zmírnit obavy svých žáků, že je válka zasáhne všechny. Učitelé zároveň uvádějí, že je pro ně po dvou letech pandemie obtížnější děti přesvědčit o tom, že svět není nepřátelské místo.

Učitelé z celé Evropy, z nichž mnozí byli osloveni telefonicky, popisovali problémy, kterým ve třídě čelí, a otázky, které jim žáci kladou.

V Marseille zvedl desetiletý žák ruku, aby řekl, že se chce schovat. Osmnáctiletý student ve Varšavě se obával, že by mohl být povolán do boje. Šestnáctiletá studentka v Miláně uvedla, že si neumí představit, co ji v budoucnu čeká. Chlapec v Toskánsku po zhlédnutí falešného videa přemýšlel, zda někdo vybombardoval Eiffelovu věž.

Vlády po celé Evropě si všimly výzvy, které válka na Ukrajině pro učitele představuje, a vypracovaly pro ně pokyny.

Britské ministerstvo školství uvedlo, že nynější situace „vyvolává problémy, se kterými se některé školy a učitelé možná nikdy předtím nesetkali“. Doporučilo učitelům, aby „zjišťovali fakta“ a podporovali diskusi, a poskytlo zdroje pro boj s dezinformacemi.

Francouzská vláda uvedla, že by učitelé měli vysvětlovat společnou historii Ruska a Ukrajiny, ale zdůraznit, že to „nepodporuje tezi, že Ukrajina, která je svrchovaným státem, nemá právo na nezávislost“. Podle pokynů by učitelé také neměli trvat na tom, aby se o válce diskutovalo, pokud se do toho nebude studentům chtít.

Varšavský učitel Stanislaw Dutka s takovým přístupem souhlasí. V první den ruské invaze jej ale jeho sedmáci požádali, aby výuku přerušil a mluvil s nimi o Ukrajině. Nejprve jim dal papíry na kreslení, aby se zklidnili. Pak se jich zeptal, jestli chtějí něco říct. „Všichni zvedli ruku,“ uvedl. „Byla to taková autoterapie,“ dodal.

V únoru se studenti Pellicciotty ptali, zda na Ukrajině propukne válka. Když začala, chtěli vědět víc. „Kdybyste byl na Putinově místě, zaútočil byste?“ zeptal se ho jeden student.

V konfliktu, který je označován za první válku, která je na tiktoku, mají děti a dospívající přístup k množství informací, jež jsou často neověřené a znepokojivé a mohou vyvolávat úzkost. Pellicciotta je rád, že může studentům, kteří za ním přicházejí s otázkami, vysvětlit, co je pravda a co ne. Podle něj je zásadní porozumět geografii. „Krása zeměpisu spočívá v tom, že vám dává nástroje k interpretování reality,“ řekl. „Nedává vám odpovědi,“ dodal. Ukázal studentům mapu Ukrajiny a vyznačil, kde má planiny a přístup k moři s tím, že to jsou pro ambiciózního zahraničního vůdce žádané atributy. Podle Pellicciottových slov bylo ve třídě těžké podat objektivní výklad. V této souvislosti poznamenal, že zatímco část žáků Putina považuje za „bestii“, jiní ho vnímají jako „hustého a tvrdého“ lídra.

Pro jiné učitele zaujatost problém nepředstavovala. „Je to tak zjevná imperialistická válka,“ řekl Thor Alexander Almelid, který vyučuje na základní škole v norském Oslu. „Je to prostě otázka dobra a zla,“ dodal. Před svou sedmou třídou rozevřel mapu světa, která shodou okolností byla ještě z 80. let 20. století a zobrazovala Sovětský svaz. Studentům vysvětlil, že se svět ocital nad propastí již v minulosti, ale diplomacie zabránila jaderné válce. Nakonec však řekl, že nezbývá než doufat, že jaderná válka nenastane. „Snažil jsem se, abych je co nejvíce uklidnil a ubezpečil,“ uvedl. „Nechci ale svým studentům lhát,“ dodal.

U mladších dětí se rovnováha mezi pravdou a ujištěním kloní spíš k tomu druhému.

„Putin je tak trochu takový, hádá se se sousedy – copak se vaši rodiče nehádají se sousedy?“ řekla třeťákům na sicilské základní škole jejich učitelka Jessica Licciardiová. Když jí jedno dítě řeklo, že Putin zabíjel děti v nemocnicích, odpověděla, že se to stalo omylem. „Já jim prostě nemůžu říct, že zabíjejí děti,“ řekla. „Je to příliš těžké,“ dodala. Přesto, když nad školou prolétly stíhačky, což se kvůli nedaleké základně děje často, byla ve třídě znát nervozita. „Blíží se sem válka?“ zeptalo se jedno z dětí. „Máme tady Rusy?“ dodalo. Licciardiová dětem řekla, že v Itálii jsou Rusové, ale nejsou zlí a nechystají válku.

Nicky Coxová, šéfredaktorka First News, britských novin pro děti, uvedla, že se její publikace také snažila předat tento vzkaz. „Nechceme, aby ruské děti byly kvůli Putinovi šikanovány,“ uvedla. „Víme, že k tomu dochází,“ dodala.

Když Emeline Boutaudová, která učí na střední škole v Paříži, viděla během dovolené v televizi záběry z invaze, okamžitě si vzpomněla na své studenty. „Jak pro to mohu najít slova,“ řekla. „Sama tomu nerozumím,“ dodala. Po návratu do školy pocítila úlevu, když se k ní na workshop o válce na Ukrajině připojil dobrovolník z organizace zabývající se mediální gramotností.

Členové organizace Entre les Lignes (Mezi řádky) v posledních týdnech objížděli francouzské školy a vysvětlovali, že Putin nechce „obnovit USA“, jak řekl jeden zmatený student, a že hrozba použití jaderné bomby nemusí nutně znamenat, že „to udělá“. Zakladatelka organizace Sandra Laffontová byla šokována mírou strachu mezi desetiletými dětmi, které nedávno navštívila v Marseille. Ukázala jim vzdálenost mezi Francií a Ukrajinou na mapě a vysvětlila, že Francie není na pokraji války. Řekla ale, že si učitelé musí zvyknout na to, že nebudou znát odpovědi na veškeré otázky. „Například, proč to Putin udělal… Na to nemám odpověď,“ uvedla.

Mnoho studentů však přišlo s vlastním řešením. Jessica ze třídy paní Harmerové navrhla, že by Ukrajinci mohli použít tisíce houbiček na nádobí, aby vysušili řeky, a uvěznili tak ruské tanky ve vysušených korytech. Pro jedenáctiletého Ajaye bylo řešení konfliktu patrné z jeho atlasu. „Jsou to prostě dvě různé země,“ řekl. „Jedna je velká a zelená, druhá je malá a růžová,“ dodal.

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Bělorusko obviňuje Litvu z dronových útoků, pobaltský stát hovoří o informační válce

Litva zaútočila na Minsk a jeho okolí drony. Alespoň to tvrdí šéf běloruského Výboru státní bezpečnosti (KGB), aniž by předložil jakékoli důkazy. Litva tohle tvrzení označila za dezinformace určené pro běloruské publikum, informační útok a cílenou provokaci.

Proběhlo poslední rozloučení s Josefem Lauferem, který své poslední dny strávil v kómatu

Poslední rozloučení s Josefem Lauferem bylo plné emocí a úcty. Jeho dcera Ester, která stála u jeho boku až do konce, popsala jeho poslední roky jako těžké období, během kterého se její otec nikdy plně neprobudil z kómatu. Uvádí, že i přes jeho vegetativní stav byly vidět občasné reakce, které dávaly naději, že je stále s nimi.

Tvůrce seriálu Baby Reindeer apeluje na diváky, aby neodhalovali skutečné identity postav

Richard Gaad, skotský komik a hvězda seriálu Baby Reindeer, se obrátil na fanoušky s prosbou, aby se přestali snažit identifikovat skutečné osoby, které se skrývají za postavami v pořadu. Seriál, který je založen na Gaadových vlastních zkušenostech s psychicky nemocnou stalkerkou, vyvolal mezi diváky spekulace o totožnosti osob, které zobrazuje.

Rusko vetovalo rezoluci OSN o zastavení vývoje jaderných zbraní ve vesmíru

Rusko vetovalo rezoluci Organizace spojených národů, jejímž cílem je zastavit vývoj a rozmístění jaderných zbraní ve vesmíru, a vzbudilo tak mezinárodní pozornost. Návrh rezoluce vyzýval státy s významnými vesmírnými kapacitami, aby přispěly k udržení míru ve vesmíru a zabránily závodům ve zbrojení v mimozemské oblasti.

Klimtův ztracený poklad: Nedokončený obraz se vydražil za 30 milionů eur

Obraz Gustava Klimta Podobizna slečny Lieserové, který po smrti rakouského umělce zůstal nedokončený, se ve středu prodal v aukci za 30 milionů eur (zhruba 760 milionů korun). Podle aukční síně Im Kinsky, která dílo v lednu vystavila, byl portrét dlouho považován za ztracený. Ve skutečnosti však visel desítky let v soukromé vile nedaleko Vídně.

DOPORUČUJEME

Rusko ostřelovalo ukrajinský Charkov, poničeny byly čtyři obytné domy

Rusko brzy ráno útočilo střelami S-300 na východoukrajinský Charkov. Poničeny byly čtyři obytné budovy, oznámil starosta druhého největšího ukrajinského města Ihor Terechov na platformě Telegram. Podle šéfa oblastní správy Oleha Syněhubova si ruský útok vyžádal v Charkově šest raněných. Výbuchy zahřměly rovněž v Oděse, kde v části města po zásazích ruských střel podle serveru BBC News vypadl elektrický proud. Zranění podle serveru Meduza utrpěla jedna žena. Ruské úřady zase hlásí ukrajinské dronové útoky na energetickou infrastrukturu, zdroje z ukrajinské tajné služby uvedly, že jejich drony zasáhly dva ropné sklady v ruské Smolenské oblasti.

USA pošlou Ukrajině nové zbraně a vojenskou pomoc „tento týden“

Americký prezident Joe Biden přislíbil, že po schválení balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů Kongresem Spojených států zahájí do týdne expedici nových zbraní na Ukrajinu. Toto rozhodnutí přichází po měsících intenzivního patu.

Ministři EU byli varováni, aby nepolevovali ve své podpoře Ukrajiny, která naléhavě žádá o systémy protivzdušné obrany

V době, kdy Ukrajina čelí zesílenému ruskému bombardování své infrastruktury a měst, vyzývají evropští ministři k větší podpoře a dodávkám protiraketové obrany. Německo, které se zavázalo dodat třetí baterii systému Patriot, stojí v čele úsilí o posílení obrany Ukrajiny. Na nedávném zasedání ministrů zahraničí a obrany EU zazněly výzvy, aby členské státy nepolevovaly v otázce obrany Ukrajiny.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Golfský proud zůstává stabilní, jeho zhroucení bezprostředně nehrozí

V nedávné době se objevila nejedna studie varující před kolapsem „oceánského dopravního pásu“, jehož součástí je i Golfský proud. Vědci se obávají jeho zpomalování kvůli ohřívání oceánů. Podle nové studie je zhroucení Golfského proudu v nejbližší době nepravděpodobné.

Bělorusko obviňuje Litvu z dronových útoků, pobaltský stát hovoří o informační válce

Litva zaútočila na Minsk a jeho okolí drony. Alespoň to tvrdí šéf běloruského Výboru státní bezpečnosti (KGB), aniž by předložil jakékoli důkazy. Litva tohle tvrzení označila za dezinformace určené pro běloruské publikum, informační útok a cílenou provokaci.

Proběhlo poslední rozloučení s Josefem Lauferem, který své poslední dny strávil v kómatu

Poslední rozloučení s Josefem Lauferem bylo plné emocí a úcty. Jeho dcera Ester, která stála u jeho boku až do konce, popsala jeho poslední roky jako těžké období, během kterého se její otec nikdy plně neprobudil z kómatu. Uvádí, že i přes jeho vegetativní stav byly vidět občasné reakce, které dávaly naději, že je stále s nimi.

Tvůrce seriálu Baby Reindeer apeluje na diváky, aby neodhalovali skutečné identity postav

Richard Gaad, skotský komik a hvězda seriálu Baby Reindeer, se obrátil na fanoušky s prosbou, aby se přestali snažit identifikovat skutečné osoby, které se skrývají za postavami v pořadu. Seriál, který je založen na Gaadových vlastních zkušenostech s psychicky nemocnou stalkerkou, vyvolal mezi diváky spekulace o totožnosti osob, které zobrazuje.

Rusko vetovalo rezoluci OSN o zastavení vývoje jaderných zbraní ve vesmíru

Rusko vetovalo rezoluci Organizace spojených národů, jejímž cílem je zastavit vývoj a rozmístění jaderných zbraní ve vesmíru, a vzbudilo tak mezinárodní pozornost. Návrh rezoluce vyzýval státy s významnými vesmírnými kapacitami, aby přispěly k udržení míru ve vesmíru a zabránily závodům ve zbrojení v mimozemské oblasti.

Klimtův ztracený poklad: Nedokončený obraz se vydražil za 30 milionů eur

Obraz Gustava Klimta Podobizna slečny Lieserové, který po smrti rakouského umělce zůstal nedokončený, se ve středu prodal v aukci za 30 milionů eur (zhruba 760 milionů korun). Podle aukční síně Im Kinsky, která dílo v lednu vystavila, byl portrét dlouho považován za ztracený. Ve skutečnosti však visel desítky let v soukromé vile nedaleko Vídně.

Evropa je smrtelná, musí posílit obranu i vlastní zbrojní produkci, řekl Macron

Evropa musí posílit svou obranu a více sázet na vlastní zbrojní produkci, aby lépe čelila globálním bezpečnostním hrozbám, na něž není v současnosti připravena. Prohlásil to dnes francouzský prezident Emmanuel Macron, který v projevu na pařížské Sorbonně mluvil o prioritách své evropské politiky před červnovými eurovolbami. Evropské země se podle něj musí zbavit obranné závislosti na Spojených státech a zesílit vazby na Británii. Řekl také, že Evropa musí podporovat své firmy, dále pracovat na nezávislosti svého průmyslu a lépe chránit hranice před nelegální migrací.

Jak Burkina Faso bojuje proti terorismu: Armáda postřílela přes dvě stovky civilistů včetně dětí  

Armáda v Burkině Faso v únoru během jediného dne popravila 223 civilistů v rámci své dlouhodobé kampaně proti islámským radikálům. Dopustila se zločinů proti lidskosti, došla k závěru lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW). Stalo se tak jen několik týdnů poté, co do západoafrické země dorazili ruští vojáci.