Více
  1.9 C
  Czech
  Čtvrtek, 27 ledna, 2022

  V Británii našli na pláži dosud největší fosilii obří mnohonožky, vážila 50 kg

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Vědci objevili na pláži v Británii dosud největší fosilii obří mnohonožky z rodu Arthropleura. Vážila tehdy nejspíše 50 kg a byla dlouhá téměř 3 metry. Informuje o tom deník The Guardian a server LiveScience.

  Na pláži v Howicku na severu Anglie našel v lednu roku 2018 jeden tehdejší PhD student z Cambridge University náhodou část exoskeletu (vnější kostry) mnohonožky z rodu Arthropleura. Na břeh se totiž zřítil kus útesu.

  Byl to naprosto náhodný objev. Balvan spadl tak, že praskl a dokonale odhalil zkamenělinu, které si náhodou všiml jeden z našich bývalých doktorandů, když šel kolem,“ uvedl pro deník hlavní autor studie, jež se objevila v Journal of the Geological Society, Neil Davies.

  Fosilie, kterou vědci objevili, je sice již třetí v pořadí, jedná se ale o tu nejstarší a největší. Tento exemplář totiž chodil po zemi před 326 miliony let, v období karbonu, a poskytl důkaz, že tyto mnohonožky mohly dorůst mnohem větších rozměrů, než se dosud předpokládalo.

  Nalezený členovec tak po planetě chodil více než 100 milionů let před érou dinosaurů. V té době v Británii byly vyšší teploty a ležela blízko rovníku, uvádí The Guardian.

  Nalezený segment je dlouhý asi 75 cm a široký 55 cm. Dle propočtů by tak celé tělo mohlo měřit kolem 2,7 metru a vážit 50 kilogramů. Jedná se tak o největšího známého členovce, který kdy žil.

  Stonožky a mnohonožky se liší nejen svou stavbou těla, ale také stylem života. Mnohonožky jsou většinou býložravé, stonožky pak dravci. Tato velká mnohonožka ale v minulosti musela přijímat stravu velmi bohatou na živiny a možná tak byla i predátorem a lovila jiné bezobratlé a malé obojživelníky.

  Davis dodává, že nicméně nemůžeme s jistotou vědět, čím se živili. V listovém opadu bylo v té době k dispozici také mnoho výživných ořechů a semen.

  Jak jeden z největších živočichů žijících v té době na Zemi vyhynul?

  Za jejich zmizením z planety Země po asi 45 milionech let stojí pravděpodobně globální oteplování, které učinilo klima příliš suché. Mohli jim ale také v potravě konkurovat plazi.

  Kromě dvou dalších fosilí vědcům přinášejí informace o těchto zvířatech zkamenělé stopy, které po sobě zanechaly. Ty byly objeveny taktéž v Evropě, ale i v Severní Americe.

  Davies dodává dle LiveScience, že se Arthropleura v oblasti rovníku vyskytovala velmi často.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Pozitivní výsledek

  Oxfordská univerzita hledá další dobrovolníky, kteří se nakazí koronavirem

  Nakazit se ve jménu vědy, i tak někteří lidé přišli k onemocnění covid-19. Nyní britští vědci hledají další dobrovolníky ve věku 18-30 let. Výzkum by měl kupříkladu pomoci vyvinout nové vakcíny.
  Elon Musk

  Muskova firma Neuralink se připravuje na klinické testy na lidech

  Muskova společnost Neuralink, která se zaměřuje na čipy do mozku, se chystá na klinické testy na lidech. V budoucnu by dle miliardáře mohly umožnit ochrnutým lidem chodit.
  uran

  Vesmírné klenotnictví. Na Uranu a Neptunu prší diamanty

  Zatímco na Zemi prší voda, na Titanu tekutý metan a na Venuši kyselina sírová, na Uranu a Neptunu to jsou diamanty, píše astrofyzik na webu Live Science.
  žralok

  Žraloci loví pod vlivem měsíčních fází. K nejvíce útokům dochází v období úplňku

  Podle nového výzkumu amerických vědců dochází k nejvíce útoků žraloků na surfaře v období úplňku. Jde o první studii přinášející důkazy o spojitosti mezi lovem žraloků a měsíčními fázemi, informuje ScienceAlert.
  Koronavirové oddělení, Polsko

  Našli jsme gen, který zdvojnásobuje riziko vážného průběhu onemocnění covid-19, říkají polští vědci

  Že existují geny, které mohou například zvyšovat riziko nádorů prsu, je již známo dlouho. Polští vědci z Medical University of Bialystok nyní ukazují, že i onemocnění covid-19 má "svůj" gen.
  Osel

  Kunga: Nejstarší známý hybrid, který je dílem člověka

  ejen mula či mezek mohli člověku v minulosti posloužit. Podle nové analýzy byly nejstaršími známými hybridy zvířata známá jako "kunga". Dle vědců se jedná o křížence osla domácího a divokého osla hemippe.
  Reklama
  Reklama
  Reklama