Reklama

USA by mohly v říjnu schválit vakcínu Pfizer pro děti ve věku 5 až 11 let

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Zdroje obeznámené se situací uvedly v pátek pro agenturu Reuters, že by Spojené státy mohly v říjnu schválit vakcínu proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech i pro děti ve věku od 5 do 11 let. Společnost Pfizer by mohla mít dostatek údajů z klinických studií.

Američtí zdravotníci se domnívají, že vakcína proti onemocnění covid-19 od společnosti Pfizer, která vakcínu vyvinula v kooperaci s německou farmaceutickou společností BioNTech, by mohla být schválena pro děti ve věku 5-11 let, a to do konce října.

Očekává se totiž, že bude mít společnost Pfizer pro tuto věkovou skupinu dostatek údajů z klinických studií k získání povolení pro nouzové použití, tzv. Emergency Use Authorization (EUA).

Povolení vydává americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Ten by mohl rozhodnout o bezpečnosti a účinnosti vakcíny u dětí do tří týdnů od předložení žádosti o EUA.

Na toto rozhodnutí čekají netrpělivě miliony Američanů. Děti totiž nastoupily zpět do škol uprostřed vlny nových infekcí způsobených variantou Delta.

Pokud Pfizer předloží svou žádost do konce září a data to podpoří, „než přijde říjen, prvních pár týdnů v říjnu…produkt Pfizer bude pravděpodobně připraven,“ řekl podle zdroje americký expert na infekční choroby Dr. Anthony Fauci.

Fauci nastínil onen časový předpoklad během online schůzky radnice, které se v pátek zúčastnily tisíce zaměstnanců Národního ústavu zdraví (NIH). Dle druhého zdroje obdobný časový harmonogram předpokladá i FDA.

Moderna bude o tři týdny pozadu

Společnosti Moderna bude dle Fauciho sběr dat a analýza údajů týkajících se dětí ve věku 5-11 let trvat asi o tři týdny déle. Rozhodnutí ohledně Moderny by tak mohlo přijít někdy v listopadu. Dle druhého zdroje Fauciho časový harmonogram pro Modernu vypadá „optimisticky“.

Společnost Pfizer již dříve uvedla, že údaje o vakcínách u dětí ve věku 5–11 let bude mít k dispozici v září a plánuje podat žádost o EUA krátce poté. Moderna ve čtvrtek řekla investorům, že očekává data ze své studie do konce roku.

Nicméně zaměstnanci společností Pfizer a Moderna, a NIH se pro agenturu Reuters prozatím nevyjádřili.

FDA v pátek uvedl, že jakmile společnosti předloží svá data, bude pracovat na rychlém schválení. Nouzové povolení vyžaduje, aby společnosti předložily dva měsíce bezpečnostních údajů o účastnících. Běžně by bylo pro plnou licenci vyžadováno měsíců šest, píše agentura Reuters.

BioNTech pro server Der Spiegel uvedl, že také očekává, že bude v příštích několika týdnech požadovat celosvětovou autorizaci vakcíny proti covid-19 u dětí od pěti let.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Příliv migrantů v Texasu

Tisíce Haiťanů, Kubánců, Venezuelců a Nikaragujců bivakují pod mostem v Texasu

Prezident Joe Biden se potýká s rostoucí humanitární a politickou výzvou. Kolem 12 tisíc migrantů, převážně haitských občanů, v pátek bivakovalo pod mostem v jižním Texasu na hranicích s Mexikem. Další stovky mířily k hranici.
snydrom zvracení

V USA se plní ordinace lidmi, kteří nekontrolovaně zvrací z kouření...

Ve Spojených státech je na vzestupu zvláštní nemoc, a to zejména ve státech, které legalizovaly marihuanu. Její pravidelní konzumenti, obzvlášť teenageři, plní ordinace lékařských pohotovostí s vážnými žaludečními potížemi. Nejspíš jde o syndrom chronického zvracení z marihuany, který byl objevený teprve nedávno.
Pentagon: Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10 civilistů

Tragický omyl v Kábulu. Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10...

Útok bezpilotního letounu v Kábulu minulý měsíc zabil pracovníka humanitární organizace a devět členů jeho rodiny, včetně sedmi dětí. V pátek se americká armáda za tragickou chybu omluvila.
Ruské volby do parlamentu

Volby v Rusku začínají, Google a Apple smazaly aplikaci Navalného

Ruští občané se od pátku vydávají volit do parlamentu, ovšem bez hlavní opozice. Společnosti Google a Apple navíc odstranily ze svých obchodů aplikaci vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného. V pátek to uvedl jeho tým. Informuje o tom agentura Reuters.
Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů

Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů. Otec dnes žaluje...

Otec sedmileté dívky zažaloval školu a dva její zaměstnance v Michiganu za to, že jeho dceři ostříhali bez vědomí rodičů vlasy. Po škole chce milion dolarů.
OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN ve čtvrtek uvedla, že navzdory globální pandemii covidu-19 nebylo zpomaleno tempo změny klimatu. Svět zůstává pozadu v boji za snížení emisí uhlíku.
Reklama

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama