Více
  8.3 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  Americký regulátor plně schválil vakcínu od Pfizeru. Biden znovu apeluje na skeptiky

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v pondělí udělil plnohodnotný souhlas vakcíně proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech. Informovala o tom agentura Reuters a stanice BBC. Preparát byl dosud schválen obdobně jako očkovací látky od Moderny a Johnson & Johnson pro nouzové použití.

  Prezident Joe Biden vzápětí apeloval na skeptiky vůči vakcínám, aby se vzhledem k nekončícímu boji s onemocněním nechali naočkovat.

  FDA, který v prosinci udělil povolení pro nouzové použití dvoudávkové vakcíny, dal plný souhlas k užití u lidí ve věku 16 let a starších na základě aktualizovaných údajů z klinických studií společnosti a přezkoumání výrobního procesu. Jedná se tak o další ujištění americké veřejnosti, že očkovací látka od Pfizeru je bezpečná a účinná.

  Počty případů covidu-19 vyvolané vysoce infekční variantou delta v některých částech Spojených států rychle rostou, přičemž počty mrtvých se znovu přehouply přes tisíc za den. Podstatná část lidí hospitalizovaných s covidem-19 přitom podle představitelů veřejného zdravotnictví není očkovaná.

  Drtivé většině hospitalizací a úmrtí by se dalo předejít očkováním

  Více než 97 procent hospitalizací kvůli covidu momentálně tvoří neočkovaní lidé, řekla doktorka Rochelle Walensky, ředitelka Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. „Je to jednoznačné: Stává se z toho pandemie neočkovaných,“ dodala šéfka CDC na tiskovém briefingu koncem minulého měsíce.

  Na začátku července doktor Anthony Fauci, prezidentův hlavní lékařský poradce, řekl CBS, že k více než 99 procentům úmrtí v souvislosti s covidem došlo u neočkované populace.

  Americký prezident schválení ze strany FDA označil za „důležitý moment v našem boji proti pandemii“ a vyzval více soukromých podniků, aby od zaměstnanců vyžadovaly očkování.

  „Pokud patříte k milionům Američanů, kteří tvrdili, že se nenechají očkovat, dokud vakcínu plně a definitivně neschválí FDA… Teď k tomu došlo,“ řekl Biden. „Je na čase, abyste se šli nechat očkovat. Jděte ještě dnes,“ dodal s tím, že není času nazbyt.

  Podle údajů Our World in Data ve Spojených státech obdrželo alespoň jednu dávku vakcíny přes 201 milionů obyvatel. Plně očkováno je pak více než 51 procent tamní populace. Největší část z nich dostala právě vakcínu od společností Pfizer/BioNTech.

  „I když miliony lidí již bezpečně dostaly vakcínu proti covidu-19, uvědomujeme si, že pro některé může plné schválení vakcíny ze strany FDA nyní vzbudit další důvěru v očkování,“ uvedla úřadující komisařka FDA Janet Woodcock.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu-19

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu za den. Plně očkováno je 17 procent obyvatel

  Ukrajinský ministr zdravotnictví na občany znovu apeloval, aby se nechali naočkovat proti covidu-19. V úterý země zaznamenala rekordních 734 úmrtí v souvislosti s onemocněním za den, přičemž počet hospitalizací vzrostl ve srovnání s předchozím týdnem o více než pětinu.
  Demonstrant v Chartúmu mává vlajkou

  Při protestech proti vojenskému převratu v Súdánu přišlo o život nejméně sedm lidí

  Súdánská armáda v pondělí převzala moc od přechodné vlády, přičemž premiéra Abdalláha Hamduka vojáci odvezli na neznámé místo. Podle tamního ministerstva zdravotnictví během následných protestů bylo při střetech mezi vojáky a demonstranty zastřeleno sedm lidí a 140 dalších utrpělo zranění.
  německá teroristka odsouzena jennifer wenisch

  Německá islamistka dostala deset let za usmrcení dítěte

  Německá muslimská konvertitka, která se v Iráku přidala k ISIS, byla v Mnichově uvězněna na 10 let za vraždu jezídské dívky, kterou si s manželem koupili jako otrokyni.
  povinné očkování zdravotníků

  Velká Británie zvažuje povinné očkování pro všechny zdravotníky

  Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se kloní k zavedení povinného očkování proti covidu pro všechny zdravotníky. Covidová čísla se v Británii zvyšují i přes osmdesátiprocentní proočkovanost, opatření by se tak mělo podle ministra týkat všech zaměstnanců Národní zdravotní služby (NHS).
  Richard Ratcliffe

  Podruhé drží hladovku. Snaží se osvobodit manželku z íránského vězení

  Britsko-íránská humanitární pracovnice Nazanin Zaghari-Ratcliffe byla podruhé za sebou uvězněna v Íránu. Před více než týdnem ji íránský odvolací soud potvrdil roční trest odnětí svobody. Její manžel tak na protest drží druhou hladovku.
  Puč v Súdánu

  Puč v Súdánu: Vojáci zadrželi premiéra a několik členů kabinetu, dochází k výpadkům internetu

  Armádní síly v Súdánu v pondělí zadržely premiéra Abdalláha Hamduka, kterého převezly na neznámé místo, dále většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků. Tamní ministerstvo informací tyto kroky označilo za vojenský převrat.
  Reklama
  Reklama
  Reklama