Více
  7.6 C
  Czech
  Středa, 27 října, 2021

  Nový Zéland hlásí první podezření na úmrtí v souvislosti s vakcínou od Pfizeru

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Novozélandské úřady v pondělí oznámily první úmrtí v zemi spojené s vakcínou proti covidu-19 od společností Pfizer/BioNTech. Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardern zároveň o dva týdny prodloužila lockdown v Aucklandu, kde se šíří varianta delta, informovala agentura Reuters a stanice BBC.

  Ministerstvo zdravotnictví v pondělí oznámilo, že eviduje úmrtí ženy po vakcinaci proti covidu-19, která zemřela na myokarditidu. Zánět srdečního svalu patří mezi vzácné nežádoucí účinek vakcíny od Pfizeru. Myokarditida může omezit schopnost srdce pumpovat krev a může způsobit změny srdečního rytmu.

  Nezávislá rada pro monitorování bezpečnosti očkování uvedla, že smrt ženy byla pravděpodobně způsobena myokarditidou. Zároveň upozornila, že existují další zdravotní problémy, které mohly „ovlivnit výsledek po očkování“.

  Smrt ženy se dále vyšetřuje a konečné slovo o příčině úmrtí bude mít koroner, upozornila stanice BBC. Úředníci nezveřejnili žádné další podrobnosti včetně věku ženy. Zástupci Pfizeru na Novém Zélandu na emailovou žádost o komentář okamžitě neodpověděli.

  Ředitel ústavu veřejného zdraví Ashley Bloomfield uvedl, že riziko myokarditidy po očkování je mnohem nižší než riziko myokarditidy v případně onemocnění covidem-19. „A to je jeden z důvodů, proč jsme se k tomuto případu postavili velmi otevřeně,“ prohlásil Bloomfield.

  „Je to velmi zajímavé i v mezinárodním měřítku, protože je to jeden z mála případů, kdy máme k dispozici celou škálu důkazů kolem vedlejších účinků. I díky tomu umíme vysvětlit toto úmrtí,“ doplnil Bloomfield.

  Lockdown v Auckland potrvá ještě nejméně dva týdny

  Nový Zéland se po celé měsíce z velké části vyvaroval šíření nákazy. Až varianta delta dovezená z Austrálie předsedkyni vlády přiměla k nastolení celostátního lockdownu od 17. srpna.

  Počet nakažených v ohnisku vzrostl na 562. Počet nových případů za den nicméně v pondělí klesl na 53, což je nejméně za posledních pět dní.

  „Vím, že nás všechny povzbudilo, že počet je nižší, než jaký jsme viděli v posledních několika dnech. Vím také, že všichni chceme tento trend zachovat,“ řekla Ardern na tiskové konferenci. „Práce ještě není hotová a my musíme pokračovat,“ dodala premiérka.

  Tvrdé a rychlé lockdowny spolu s uzavřením mezinárodní hranice od března 2020 zatím šíření koronaviru v zemi vždy dokázaly zkrotit.

  Vláda však nyní zápasí s pomalým očkováním populace a také rostoucími náklady v zemi silně závislé na přistěhovalecké pracovní síle. Plně očkováno bylo kolem 21 procent z 5 milionů obyvatel. Jedná se tak o jedno z nejpomalejších temp mezi vyspělými státy.

  Podle Univerzity Johnse Hopkinse Nový Zéland dosud zaznamenal 3 465 případů covidu-19 a 26 souvisejících úmrtí.

  Nový Zéland předběžně schválil použití vakcín od Pfizeru, Johnson & Johnson a AstraZenecy. K očkování veřejnosti však dostala zelenou pouze vakcína firem Pfizer/BioNTech.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu-19

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu za den. Plně očkováno je 17 procent obyvatel

  Ukrajinský ministr zdravotnictví na občany znovu apeloval, aby se nechali naočkovat proti covidu-19. V úterý země zaznamenala rekordních 734 úmrtí v souvislosti s onemocněním za den, přičemž počet hospitalizací vzrostl ve srovnání s předchozím týdnem o více než pětinu.
  Demonstrant v Chartúmu mává vlajkou

  Při protestech proti vojenskému převratu v Súdánu přišlo o život nejméně sedm lidí

  Súdánská armáda v pondělí převzala moc od přechodné vlády, přičemž premiéra Abdalláha Hamduka vojáci odvezli na neznámé místo. Podle tamního ministerstva zdravotnictví během následných protestů bylo při střetech mezi vojáky a demonstranty zastřeleno sedm lidí a 140 dalších utrpělo zranění.
  německá teroristka odsouzena jennifer wenisch

  Německá islamistka dostala deset let za usmrcení dítěte

  Německá muslimská konvertitka, která se v Iráku přidala k ISIS, byla v Mnichově uvězněna na 10 let za vraždu jezídské dívky, kterou si s manželem koupili jako otrokyni.
  povinné očkování zdravotníků

  Velká Británie zvažuje povinné očkování pro všechny zdravotníky

  Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se kloní k zavedení povinného očkování proti covidu pro všechny zdravotníky. Covidová čísla se v Británii zvyšují i přes osmdesátiprocentní proočkovanost, opatření by se tak mělo podle ministra týkat všech zaměstnanců Národní zdravotní služby (NHS).
  Richard Ratcliffe

  Podruhé drží hladovku. Snaží se osvobodit manželku z íránského vězení

  Britsko-íránská humanitární pracovnice Nazanin Zaghari-Ratcliffe byla podruhé za sebou uvězněna v Íránu. Před více než týdnem ji íránský odvolací soud potvrdil roční trest odnětí svobody. Její manžel tak na protest drží druhou hladovku.
  Puč v Súdánu

  Puč v Súdánu: Vojáci zadrželi premiéra a několik členů kabinetu, dochází k výpadkům internetu

  Armádní síly v Súdánu v pondělí zadržely premiéra Abdalláha Hamduka, kterého převezly na neznámé místo, dále většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků. Tamní ministerstvo informací tyto kroky označilo za vojenský převrat.
  Reklama
  Reklama
  Reklama