Více
  -1.7 C
  Czech
  Sobota, 4 prosince, 2021

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu za den. Plně očkováno je 17 procent obyvatel

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ukrajinský ministr zdravotnictví na občany znovu apeloval, aby se nechali naočkovat proti covidu-19. V úterý země zaznamenala rekordních 734 úmrtí v souvislosti s onemocněním za den, přičemž počet hospitalizací vzrostl ve srovnání s předchozím týdnem o více než pětinu. Informovaly o tom agentury AP a Reuters.

  Ukrajina, která je jednou z nejchudších zemí Evropy, zaostala v letošním závodě o dodávky vakcín. V zemi je plně očkováno jen zhruba 7 milionů osob z 41 milionů obyvatel. Proočkovanost na Ukrajině je tak jedna z nejnižších na kontinentu. Východoevropský stát nyní navíc zažívá rekordní vlnu infekcí a s tím související vysoké počty úmrtí.

  Velká část populace s vakcinací stále otálí, vláda proto pro některé státní zaměstnance, jako jsou učitelé, zavedla povinné očkování. Neočkovaní navíc čelí omezení přístupu do restaurací nebo na sportovní a jiné veřejné akce.

  Od minulého čtvrtka cestující do letadla, vlaku a dálkového autobusu potřebují doklad o očkování proti koronaviru nebo test s negativním výsledkem. Požadavek se vztahuje také na řidiče a další přepravní personál. Enerhodar na jihovýchodě Ukrajiny se v úterý stal prvním ukrajinským městem, které zastavilo veřejnou dopravu kvůli počtu řidičů, kteří se odmítají nechat očkovat.

  Čísla napovídají, že zpřísnění opatření nicméně mělo efekt. 1,5 milionu Ukrajinců dostalo minulý týden první nebo druhou dávku, což je dvakrát více než v předchozím týdnu. V některých očkovacích střediscích se tvořily dlouhé fronty.

  Ministr zdravotnictví Viktor Ljaško v úterý podle AP řekl, že Ukrajina nyní podává asi 250 tisíc dávek denně, což je podle něj stejný počet, který byl dříve aplikován za měsíc.

  Ukrajinci si mohou vybrat mezi vakcínami od společností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Sinovac. Úřady dokonce zavedly možnost očkování v nákupních centrech.

  94 procent hospitalizovaných s covidem se nenechalo očkovat

  Ministr zdravotnictví Viktor Ljaško na brífinku uvedl, že 94 procent pacientů, kteří vyžadují nemocniční léčbu, nebylo očkováno. Dvě třetiny postelí se zásobami kyslíku byly obsazené.

  „Situace ohledně hospitalizací začíná být vyhrocená,“ prohlásil ministr. „Vyzývám vás všechny, abyste se nechali očkovat. Můžeme a musíme zastavit tyto smutné statistiky,“ dodal.

  Ukrajina od začátku pandemie registruje celkem 2,8 milionu případů covidu-19 a téměř 65 tisíc souvisejících úmrtí. Po zlepšení situace v létě denní počty nových případů se v posledních týdnech rychle vyšplhaly na 16 až 20 tisíc.

  Významná část Ukrajinců má z vakcinace strach stejně jako populace v mnoha postsovětských republikách. Lidé se obávají vedlejších účinků nekvalitních léčiv. Právě tato nedůvěra přitom umožnila vznik epidemie spalniček v roce 2019.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Střelec z Michiganu se před vražděním choval divně

  Střelec z Michiganu se před útokem choval podivně, shodli se učitelé. Na sítích se chlubil pistolí

  Chování Ethana Crumbleyho (15), který je obviněný z vraždy čtyř spolužáků na střední škole Oxford Community v Michiganu, řešily těsně před útokem školní orgány. Student vysílal znepokojivé signály i na sociálních sítích.
  Merkel a Scholz

  Německý parlament bude hlasovat o zavedení povinného očkování

  Německo, podobně jako některé další státy, čelí nejhorší vlně, jakou během pandemie zažilo. Dosluhující kancléřka společně se svým nástupcem Olafem Scholzem dnes uvedla, že německý parlament bude hlasovat o povinném očkování. Země také zavádí další omezení pro neočkované.
  chirurg amputoval špatnou nohu

  Lékařka v Rakousku omylem amputovala špatnou nohu. Musí zaplatit pokutu 2 700 eur

  Rakouský soud uložil pokutu 2 700 eur (zhruba 69 tisíc korun) chiruržce za to, že omylem amputovala pacientovi špatnou nohu.
  Ethan Crumbley: Střelba ve škole v Michiganu

  Střelec z Michiganu Ethan Crumbley (15) bude souzen za terorismus. Čtvrtý student zemřel

  Vyšetřovatelé odtajnili jméno teenagera, který střílel na střední škole v Michiganu. Jmenoval se Ethan Crumbley. Student Justin Shilling (17), jeho čtvrtá oběť, zemřel v nemocnici.
  Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Je čas začít přemýšlet o povinném očkování, vyzvala členské státy EU předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Některé státy už tuto povinnost vyhlásily.
  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litevská vláda ve středu oznámila, že ve snaze zabránit pašování migrantů požádá parlament, aby od 10. prosince na hranici s Polskem vyhlásil výjimečný stav.
  Reklama
  Reklama
  Reklama