Více
  0.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 27 ledna, 2022

  Ukrajina se zbavuje nepoužité vakcíny, lékaři se nedostavili na vlastní termín očkování

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ukrajinská zdravotnická zařízení likvidují nevyužité dávky vakcíny proti covidu-19 poté, co lékaři nedorazili na vlastní smluvené termíny naočkování. V pondělí to podle agentury Reuters uvedli zákonodárci vládní strany.

  Ukrajina zahájila očkování svých obyvatel proti onemocnění covid-19, přičemž minulý týden obdržela první dodávku 500 000 dávek vakcíny od společnosti AstraZeneca vyrobených v Indii. Země se však potýká s nedůvěrou k očkování, která na Ukrajině panuje již od doby před pandemií.

  Vláda při vakcinaci upřednostňuje zdravotnický personál v první linii, ale upozornila na statistiky, podle nichž se nechce nechat očkovat 47 procent Ukrajinců.

  „Je důležité, abychom pochopili, jak jsou nastaveny všechny procesy, proč lékaři odmítají být očkováni,“ řekl v televizním setkání Oleksandr Korniyenko, šéf strany prezidenta Volodymyra Zelenského Sluha lidu.

  „Je to velmi špatné, ale není jiná možnost. Pokud člověk nepřijde, může být (lahvička s vakcínou) ponechána otevřená po dobu 2 až 3 hodin, poté musí být zlikvidována,“ prohlásil šéf parlamentního výboru pro zdravotnictví Radutskyj.

  Podle údajů ministerstva zdravotnictví bylo do 28. února podáno celkem 3 141 dávek vakcíny, včetně pouhých 90 za posledních 24 hodin, informovala agentura Reuters.

  Podle tamního ministra zdravotnictví Maxima Stepanova vláda pracuje na tom, aby k plýtvání vakcínami nedocházelo. Poznamenal však, že obdobná situace nastala i v jiných zemích.

  Ve městě Černihiv na severu Ukrajiny s očkováním souhlasilo pouze 87 z 280 lékařů, uvedl tajemník městské rady v příspěvku na Facebooku 24. února.

  Stepanov se nechal oočkovat v pondělí v přímém přenosu a poznamenal, že vakcinaci brzy podstoupí i prezident Zelenskyj. „Svým vlastním příkladem jsem dokázal, že vakcína, kterou jsme očkováni, je absolutně bezpečná vakcína. Je to účinná vakcína,“ řekl ministr.

  Skeptický přístup k vakcínám na Ukrajině nezpůsobuje problémy poprvé

  Významná část z více než 41 milionů obyvatel Ukrajiny má z vakcinace strach stejně jako populace v mnoha postsovětských republikách. Lidé se obávají vedlejších účinků nekvalitních léčiv. Právě tato nedůvěra umožnila vznik epidemie spalniček v roce 2019.

  Případy nákazy koronavirem vzrostly po přestávce během přísného lockdownu na začátku roku zejména v Kyjevě a na západní Ukrajině. Vláda zde zřídila mobilní nemocnice, aby se s prudkým nárůstem případů lépe vypořádala. Ukrajina k 1. březnu zaregistrovala 1,3 milionu případů covidu-19 a 26 050 souvisejících úmrtí.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Darius Sessoms zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem

  Muž zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem. Stát pro něj nyní žádá trest smrti

  Darius Sessoms (26) stanul v pondělí před soudem za to, že znenadání zastřelil pětiletého chlapce, syna svých sousedů. Státní zástupce Severní Karolíny požaduje trest smrti.
  Saúdská Arábie ukončila třicetiletý spor s Thajskem

  Saúdská Arábie ukončila třicetiletý spor s Thajskem o ukradené drahokamy, píše BBC

  Saúdská Arábie a Thajsko ukončily třicetiletý spor, který rozpoutala krádež šperků a série vražd. Obnovení diplomatických vztahů země oznámily, když Rijád navštívil thajský premiér Prajutch Čan-Oča.
  Další pomoc pro Tongu

  Další pomoc pro Tongu: Australská loď po výskytu koronaviru na palubě předala zásoby bezkontaktně

  Rozsah humanitární pomoci poskytované souostroví Tonga po odklizení sopečného popela z letiště postupně roste, uvedl ve středu Červený kříž. Na místo dorazila i australská válečná loď, která po zjištění nákazy koronavirem u desítek členů posádky prostředky předala bezkontaktně.
  Britská policie zadržela další dva muže v souvislosti s útokem v synagoze v USA

  Britská policie zadržela další dva muže v souvislosti s útokem v synagoze v USA

  Britská policie dnes oznámila, že zadržela v Manchesteru další dva muže v souvislosti s útokem v texaské synagoze z poloviny ledna. Policie v Anglii zadržela už dříve jiné čtyři lidi, dva z nich však byli bez obvinění opět propuštěni.
  Nedaleko thajských břehů do moře uniklo až 160.000 litrů surové ropy

  Nedaleko thajských břehů do moře uniklo až 160.000 litrů surové ropy

  V Thajském zálivu do moře uniklo až 160.000 litrů surové ropy z ropovodu. K pomoci s odstraněním skvrny bylo povoláno i thajské námořnictvo.
  Karl Nehammer

  Rakousko ukončí lockdown pro neočkované, přibylo rekordních 34.011 nakažených

  Rakousko příští pondělí ukončí plošnou uzávěru pro lidi neočkované proti covidu-19. Oznámili to dnes kancléř Karl Nehammer a ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein. Experti z krizové koordinační skupiny už podle nich opatření nepovažují za smysluplné. Devítimilionové Rakousko přitom zaznamenalo poprvé více než 30.000 nově nakažených za 24 hodin. Oficiálně jich úřady hlásí 34.011. Podle Nehammera jsou nynější počty nakažených v souladu s předpovídanými čísly.
  Reklama
  Reklama
  Reklama