Více
  1.7 C
  Czech
  Středa, 26 ledna, 2022

  Třetí dávka vakcíny Pfizeru má dle nové studie účinnost přes 95 procent. I proti deltě

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Posilovací dávka vakcíny vyvinuté společnostmi Pfizer/BioNTech zajišťuje účinnost 95,6 procenta proti symptomům nemoci covid-19, vyplývá z nové studie. Ve čtvrtek o tom informovaly agentura Reuters a server Euronews.

  Studie, která ještě neprošla recenzním řízením, se zúčastnilo přes 10 000 osob ve věku 16 let a více, přičemž zhruba čtvrtina z nich byla starší 65 let. Všichni za sebou měli dvě dávky vakcíny od Pfizeru. Polovina účastníků dostala třetí dávku, druhá polovina placebo. Jedná se o první výsledky randomizované, placebem kontrolované studie účinnosti posilovací dávky, upozornil server Euronews.

  Medián doby mezi druhou dávkou a přeočkováním nebo placebem ve studii byl kolem 11 měsíců. V přeočkované skupině se objevilo pouze pět případů covidu-19, v kontrolní skupině to bylo 109 případů. V době studie převládal výskyt varianty delta.

  Podle Pfizeru posilovací dávka „obnovila ochranu proti covidu-19 poskytovanou vakcínou na vysoké úrovně dosažené po druhé dávce, což ukazuje relativní účinnost vakcíny 95,6 procenta ve srovnání s těmi, kteří posilovací dávku nedostali.

  „Tyto výsledky znovu demonstrují užitečnost boosterů v našem úsilí chránit populaci před touto nemocí,“ konstatoval výkonný ředitel Pfizeru Albert Bourla v prohlášení.

  Společnost Pfizer uvedla, že účinnost dvou dávek v průběhu času klesá. Ve vyjádření citovala studii, která prokázala pokles na 84procentní účinnost z maxima 96 procent čtyři měsíce po druhé dávce.

  Analytik finanční skupiny Jefferies Michael Yee řekl, že výsledky studie zvyšují množství dat o tom, že posilovací dávka by mohla pomoci poskytnout dlouhodobou ochranu před symptomatickým průběhem onemocnění. Nebyly hlášeny žádné případy závažného onemocnění, což naznačuje robustní ochranu před infekcí i při základním očkování, poznamenal Yee.

  V USA se lidé mohou nechat přeočkovat i vakcínou od jiné firmy

  Výsledky testů Pfizer zveřejnil den poté, co americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil podání posilovací dávky vakcín od společností Moderna a Johnson & Johnson. Zároveň stanovil, že Američané si mohou zvolit jinou vakcínu, než jakou byli očkováni dříve.

  FDA již dříve povolil přeočkování vakcínou od firem Pfizer/BioNTech, a to nejméně šest měsíců po druhé dávce. Účelem bylo zvýšení ochrany osob ve věku 65 let a starších, osob ohrožených závažným průběhem onemocnění a osob, které jsou ve své práci viru častěji vystaveny.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Darius Sessoms zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem

  Muž zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem. Stát pro něj nyní žádá trest smrti

  Darius Sessoms (26) stanul v pondělí před soudem za to, že znenadání zastřelil pětiletého chlapce, syna svých sousedů. Státní zástupce Severní Karolíny požaduje trest smrti.
  Saúdská Arábie ukončila třicetiletý spor s Thajskem

  Saúdská Arábie ukončila třicetiletý spor s Thajskem o ukradené drahokamy, píše BBC

  Saúdská Arábie a Thajsko ukončily třicetiletý spor, který rozpoutala krádež šperků a série vražd. Obnovení diplomatických vztahů země oznámily, když Rijád navštívil thajský premiér Prajutch Čan-Oča.
  Další pomoc pro Tongu

  Další pomoc pro Tongu: Australská loď po výskytu koronaviru na palubě předala zásoby bezkontaktně

  Rozsah humanitární pomoci poskytované souostroví Tonga po odklizení sopečného popela z letiště postupně roste, uvedl ve středu Červený kříž. Na místo dorazila i australská válečná loď, která po zjištění nákazy koronavirem u desítek členů posádky prostředky předala bezkontaktně.
  Britská policie zadržela další dva muže v souvislosti s útokem v synagoze v USA

  Britská policie zadržela další dva muže v souvislosti s útokem v synagoze v USA

  Britská policie dnes oznámila, že zadržela v Manchesteru další dva muže v souvislosti s útokem v texaské synagoze z poloviny ledna. Policie v Anglii zadržela už dříve jiné čtyři lidi, dva z nich však byli bez obvinění opět propuštěni.
  Nedaleko thajských břehů do moře uniklo až 160.000 litrů surové ropy

  Nedaleko thajských břehů do moře uniklo až 160.000 litrů surové ropy

  V Thajském zálivu do moře uniklo až 160.000 litrů surové ropy z ropovodu. K pomoci s odstraněním skvrny bylo povoláno i thajské námořnictvo.
  Karl Nehammer

  Rakousko ukončí lockdown pro neočkované, přibylo rekordních 34.011 nakažených

  Rakousko příští pondělí ukončí plošnou uzávěru pro lidi neočkované proti covidu-19. Oznámili to dnes kancléř Karl Nehammer a ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein. Experti z krizové koordinační skupiny už podle nich opatření nepovažují za smysluplné. Devítimilionové Rakousko přitom zaznamenalo poprvé více než 30.000 nově nakažených za 24 hodin. Oficiálně jich úřady hlásí 34.011. Podle Nehammera jsou nynější počty nakažených v souladu s předpovídanými čísly.
  Reklama
  Reklama
  Reklama